Menu

Pablo Picasso’nun Eserleri ve HayatıPablo Picasso, İspanyol ressam ve heykeltıraştır. 20. yüzyıl sanatının ünlü isimlerindendir. Georges Braque ile beraber kübizm akımını başlatmıştır. Ünlü ressam Pablo Picasso’nun 11 madde ile hayatını özetledik.

Pablo Picasso, Kadınları ve Onların İlham Verdiği Tablolar isimli yazımızı da okumanızı öneriyoruz.

1) Picasso, 25 Ekim 1881’de Malaga’da dünyaya geldi. Birinci ismi Pablo, diğer isimleri ise Ruiz Picasso’ydu. Zaman içinde babasının soyadı Don Jose Ruiz yerine, annesinin soyadı Picasso’yu kullanmıştır. Babası yerel bir resim okulunda öğretmenlik yapıyordu. Ancak, oğlundaki yeteneği fark edip onu ressam olarak yetiştirmeye yoğunlaştı.

pablo picasso

2) Picasso’nun 2 küçük kız kardeşi vardı: Lola ve Concepcion (Conchita). Conchita, 8 yaşındayken difteriden öldü. O sırada 14 yaşında olan Picasso’nun kardeşinin ölümünden ne kadar etkilendiğini bilmiyoruz. Ancak, yaşamının sonraki bölümlerinde hasta insanların yanında bulunmaya dayanamadığını biliyoruz.

bilim ve  hayırseverlik pablo picasso

Bilim ve Hayırseverlik, 1895

Picasso bu akademik çalışmasını 15 yaşındayken yapmıştı. Bu eser, 1897 Ulusal Güzel Sanatlar sergisinde övgü almış ve Malaga kentindeki bir yarışmada altın madalya kazanmıştı. Hasta kadının nabzını tutan doktor, kızıl sarı saçlarıyla ressamın babasını andırıyordu. Acaba Picasso hasta anneyle, rahibenin kucağında ona bakan küçük kızının rollerini tersine mi çevirmişti? Kız kardeşinin ölümünü o sıralarda unutmuş olamazdı.

3) 1900 yılında arkadaşı Casagemas ile Paris’e taşındı. Casagemas’ın intiharı Picasso’yu derinden sarsmıştı ve resimlerine de yansımıştı. 1901’den 1904’e kadar mavi rengin hakim olduğu resimler yaptı. Bu dönem, “Mavi Dönem” olarak adlandırılır.

Bu tablodaki figürlerin kimler olduğunu ve neden kumsalda toplandıklarını bilmesek de, bu resmin yapılış tarzı ve mavinin hakim olması Picasso’nun resmi arkadaşının ölümünden sonra yaptığını gösteriyor.

trajedi 1903 pablo picasso

4) Picasso’nun 1904’ten 1905’e kadarki dönemi “Pembe Dönem” veya “Sirk Dönemi” olarak bilinmektedir. Mavi renk pembeye dönüyordu ve palyaçoların, sirk çalışanlarının, akrobatların resimlerini yapmaya başlamıştı.

Bu tabloda yer alan karakterlere, insanların gözündeki eğlendirici rolleriyle çelişen ciddi bir görünüm hakimdir. Bu dönemde yaptığı diğer resimlerde olduğu gibi grubun neyi temsil ettiğini bilmiyoruz, ama soytarının (yani Picasso’nun) elini tutan ve elinde bir sepet çiçek olan küçük kızın varlığı ilgi çekicidir. Picasso’nun kaybettiği kız kardeşi ile hemen hemen aynı yaşlarda olmalıdır.

soytarilar ailesi pablo picasso 1905

Soytarılar Ailesi, 1905

Bazıları şişman palyaçonun Picasso’nun arkadaşlarından Apollinaire’i, oturan kadının da o dönemki sevgilisi Fernande Olivier’yi temsil ettiğini ileri sürmektedir.

5) Picasso, 1906’dan itibaren sanat çevrelerinde dikkat çekmeye başladı. 1907 ilkbahar ve yaz ayları boyunca Batı resmine neredeyse 500 yıldır hakim olan sanatsal geleneği yıkacağını düşündüğü bir tablo üzerinde çalıştı. Bu tabloya önce Le Bordel (Genelev) adını verdi, ama tablo daha sonra Les Demoiselles d’Avignon (Avignonlu Genç Kızlar) adıyla tanındı.

Les Demoiselles d'Avignon

Avignonlu Genç Kızlar, 1907

Bu resim, 20. yüzyıl resim sanatının önünü açacak olan kübizm akımının başlangıcını oluşturur. Picasso, bu en büyük tablosu için sayısız eskiz yapmıştı. Tablonun ilk halinde, genelevde bir denizci ve öğrenciyle birlikte çıplak bir kadın görülmekteydi. Picasso resim üzerinde çalıştıkça, resmin çehresi de değişmeye başladı. Öğrenci ve denizci, yerlerini daha fazla sayıda kadına bırakırken, keskin bir şekilde arka plandan fırlayan figürler, köşeli ve uyumsuz kompozisyon dikkat çekiyor. Geleneksel resimden köklü bir kopuş olduğu açıktır; izleyici artık resmi gerçek dünyanın bir uzantısı gibi anlamaya çalışmaz, tabloya derinlik verecek perspektif ve göz yanılmaları yaratmak için bir girişim yoktur.

6) 1918’de Rus bir generalin kızı Olga Hoklova ile evlendi. 1921’de oğlu Paulo dünyaya geldi.

olga paulo pablo picasso

Koltukta Oturan Olga’nın Portresi, 1917 / Eşeğe Binmiş Paulo, 1923

1927’de Marie-Therese Walter isminde 17 yaşında bir genç kızla tanıştı. Picasso evli olduğu için aralarında ilişki gizlice devam etti. 1935’te eşi Olga’dan ayrıldı. Marie-Therese Walter ile ilişkisinden, 1935’te Marie-Concepcion adını verdiği bir kızı oldu. Çocuğa kısaca Maya diyorlardı.

marie therese maya pablo picasso

Marie-Therese Walter’ın Portresi, 1939 / Maya Denizci Bebekle, 1938

1936’da bir arkadaşı vasıtasıyla Dora Maar ile tanıştı. Picasso, bu portreyi Marie-Therese’nin resmini yaptığı sıralarda yapmış ve görünüşe göre iki kadın arasında bir sorun yaşanmamıştı.

dora maar pablo picasso

Dora Maar, 1937

7) Picasso’nun İspanyası 1936’da kendini bir iç savaşın içinde buldu. Güçsüz bir halkçı hükümet tarafından yönetilen İspanya, Franco önderliğindeki sağ kanat generallerinin ihtilaliyle karşı karşıya kaldı. Cumhuriyetçi birlikler, 1937’de Kuzey İspanya’daki bir Bask kenti olan Guernica’da toplandılar. Franco, yeni uçaklarını denemeye hevesli Alman Nazi Hava Kuvvetleri’nin yardımını sağlamış ve üç hava filosu konuşlandırmıştı. Personeli İspanyol üniforması giymiş Alman pilotlardan oluşan bu filolar, Akbaba Lejyonu adıyla biliniyordu. Guernica’nın Nazi uçakları tarafından bombalanması sonucu, kent harap oldu ve kaçmaya çalışan binlerce sivil öldürüldü.

Guernica Pablo Picasso 1937

Guernica, 1937

Picasso, olayları duyduğunda Guernica ismini verdiği tablosu üzerinde çalışıyordu ve şunları söyledi: “İspanya’daki savaş halka ve özgürlüğe karşı bir savaştır. Bir ressam olarak gericiliğe ve sanatın ölümüne karşı mücadele ettim. Yapmakta olduğum ve Guernica adını vereceğim bu tabloda İspanya’yı bir sefalet ve ölüm okyanusuna götüren askeri sınıfa karşı duyduğum korkuyu göstermeye çalışmaktayım.”

8) Picasso, 1945’te kendisinden 40 yaş küçük Françoise Gilot ile birlikte olmaya başladı. Çiftin 1947’de Claude ismini verdikleri bir oğulları, 1949’da da Paloma adını verdikleri bir kızları dünyaya geldi. Birliktelikleri 1953’e kadar sürdü.

françoise gilot paloma claude pablo picasso

Françoise Gilot ile Paloma ve Claude, 1954

9) 1953’te Jacqueline Roque ile tanıştı. 1961 yılında evlendiler.

Jacqueline Roque Portresi 1954

Kollarını Kavuşturmuş Jacqueline Roque Portresi, 1954

10) Mavi Dönem’de yaptığı resimlerden biri 1967’de yaşayan bir ressamın eserine biçilmiş en yüksek fiyata 532.000$’a satılmıştır.

deniz kenarında anne çocuk pablo picasso

Deniz Kenarında Anne ve Çocuk, 1902

11) 1973 yılında 91 yaşında öldü. 1981’de (ölümünden 8 yıl sonra) otoportresi açık arttırmayla satışa çıkarıldı ve 5.5 milyon dolarlık rekor bir fiyata satıldı.

ben picasso 1961 pablo picasso

Ben Picasso, 1901


Facebook Yorumları

1 Yorum
  1. modatektir 18/10/2019 / Cevapla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir