Menu

Sadri Alışık’ın 13 Unutulmaz FilmiTürk Sineması’nın gelmiş geçmiş en büyük efsanelerinden Sadri Alışık’ın en güzel sahnelerini sizler için derledik.

5 Nisan 1925’te Paşabahçe’de bahçesinde meyve ağaçları bulunan üç katlı ahşap bir evde dünyaya geldi Mehmet Sadrettin Alışık… Tüm aile büyüklerinin ve kardeşi Nevin’in onu Sadri diye çağırmaları nedeniyle, hayatının geri kalan kısmını da hep Sadri Alışık olarak geçirdi.

Çocukluk yıllarında Naşit Özcan Tiyatrosu’nu seyrettikten sonra başlayan tiyatro aşkı, okul piyeslerinde, Cağaloğlu Halk Evi’nde ve şimdiki adı Sadri Alışık Tiyatrosu olan Küçük Sahne’de devam etmiştir. Annesi Saffet Hanım ve Babası Rafet Kaptan’ın oyuncu olmasına karşı olmalarına rağmen, içindeki bu oyunculuk aşkının sönmesine hiç izin vermemiştir. Ailesi de işin ciddiyetini anlamış ve oğullarına destek olmaya başlamışlardır.

İlk filmi Günahsızlar‘ı 1946 yılında çeviren Sadri Alışık şöhret basamaklarını hızla çıkmaya başlamış ve canı kadar sevdiği tiyatrodan Yeşilçam’a adımını atmıştır. 1959 yılında çevrilen Yalnızlar Rıhtımı adlı filmde 38 yıllık hayat arkadaşı Çolpan İlhan’a aşık olmuş ve aynı sene evlenmişlerdir.

Hayattaki en sevdiği dostlarından biri olan içki, bir gün ona ihanet edecek ve ölüm döşeğine getirecektir. Mucize Eller lakaplı Münci Kalayoğlu tarafından ameliyat edilen 65 yaşındaki Sadri Alışık, Chicagolu 30 yaşındaki bir gencin karaciğerini taşır. 1994 yılında son filmi olan Yavuz Özkan’ın yönettiği Yengeç Sepeti filminde oynar ve Altın Portakal En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü alır.

1995 yılının 18 Mart’ında 70 yaşında iken, ailesine, sevenlerine, canı kadar sevdiği İstanbul’a ve sinemasına veda eder.

1. Şaka ile Karışık (Ofsayt Osman) – 1965

Yönetmen: Osman Seden, Oyuncular: Filiz Akın, Kadir Savun, Hüseyin Baradan, Nubar Terziyan, Çolpan İlhan

Seyircinin en çok sevdiği karakterlerden biri de Ofsayt Osman olmuştur. Osman Seden’in rejisörlüğünü yaptığı Şaka ile Karışık filminde ortaya çıkan bu tip çok sevilmiştir. Ofsayt Osman hayatta hiç gol atamamış, hep ofsayt pozisyonunda kalmış bir adamdır.

Beceriksiz fakat çok ama çok iyi kalplidir. Çizgili beyaz gömlek, kahverengi yelek, kışın da ceket giyer. Turist Ömer’den farkı, birçok şey yapmak ister ama kaderi ve talihi bırakmaz. Şansı yoktur. Nihayet son serüveninde bir gol atar, yani bir kızın hayatını kurtarır ve mutlu olur. Ofsayt Osman tipi yerli film seyircisinin çok sevdiği fakir adam tipidir. Fakir, haksever, fedakar ve sevmesini bilen adam… Sadece bunlar yüzünden değil, Sadri Alışık’ın sergilediği başarılı oyunculuk nedeniyle de halkın hafızasına yerleşmiştir.

2. Efkarlı Sosyete – 1968

Yönetmen: Türker İnanoğlu, Oyuncular: Filiz Akın

3. Sana Layık Değilim – 1965

Yönetmen: Osman Seden, Oyuncular: Türkan Şoray, Önder Somer

4. Muhabbet Kuşu – 1969

Yönetmen: Nuri Ergün, Oyuncular: Sevda Ferdağ

5. Serseri – 1967

Yönetmen Nuri Ergün, Oyuncular: Sema Özcan

6. Ah Müjgan – 1970

Yönetmen: Mehmet Dinler, Oyuncular: Esen Püsküllü

7. Ah Güzel İstanbul – 1966

Yönetmen: Atıf Yılmaz, Oyuncular: Ayla Algan

1966 yılında çevrilen ve Atıf Yılmaz’ın yönettiği Ah Güzel İstanbul filmi de Sadri Alışık’ın en önemli filmlerinden biridir. İçki yüzünden herşeyini yitirmiş eski bir İstanbul efendisi ile artist olmak için evini, köydeki sevgilisini terk edip fuhuşa sürüklenen Ayşe’nin hikayesini anlatan bu film Sanremo Bodrig Hera Güldürü Filmleri Şenliği’nde Gümüş Ağaç Plakası Özel Ödülü’nü almıştır.

8. Menekşe Gözler – 1969

Yönetmen: Atıf Yılmaz, Oyuncular: Fatma Girik, Erol Büyükburç

9. Kaldırım Çiçeği – 1969

Yönetmen: Nuri Ergün, Oyuncular: Mine Mutlu, Çolpan İlhan

10. Hindistan Cevizi – 1967

Yönetmen: Osman Seden, Oyuncular: Zeki Müren, Filiz Akın

11. Turist Ömer – 1965

Yönetmen: Hulki Saner, Oyuncular: Çolpan İlhan, Vahi Öz, Mualla Sürer
Hiç şüphesiz Turist Ömer tiplemesi Sadri Alışık’ın oyunculuk kariyerinin en önemli adımı olmuş ve sanat yaşamında yepyeni kapılar açmıştır. Turist Ömer karakterinin doğuşu Sadri Alışık’ın asker arkadaşı Ahmet Güzelce’nin verdiği eğri selamdan esinlenerek yaratılmış.

12. Avare – 1964

Yönetmen: Semih Evin, Oyuncular: Ajda Pekkan, Kenan Pars

13. Efkarlıyım Abiler – 1966

Yönetmen: Türker İnanoğlu, Oyuncular: Filiz Akın, Senih Orkan

 
Kaynak
Sadri Alışık Kültür Merkezi


Facebook Yorumları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir