Menu

Will Smith’in İzlemeniz Gereken 17 FilmiWill Smith’in 1990’da başrolünde oynamaya başladığı The Fresh Prince of Bel-Air dizisi 6 yıl sürdü ve bu dizi Smith’in oyunculuk kariyerinin başlangıcını teşkil eder. 1995’te Çılgın İkili (Bad Boys), 1 yıl sonra Kurtuluş Günü  filmlerinde başrolde oynayarak sinema dünyasında da adını duyurur.

1. Bad Boys II (Çılgın İkili), 1995

Yönetmen: Michael Bay, Oyuncular: Will Smith, Martin Lawrence, Tchéky Karyo, Lisa Boyle, Theresa Randle

cilgin ikili

Aksiyon-komedi türünde filmde, Marcus Brunett ve Mike Lowry uyuşturucu olaylarına bakan Miamili polislerdir. Marcus ailesine çok bağlı, emekliliğin bir an önce gelmesini isteyen ve tehlikeyi pek sevmeyen bir dedektiftir. Mike ise oldukça çapkın, tehlike seven ve ailesinden miras kalan bir polistir. Polisin sorumluluğunda bulunan 1oo milyon dolarlık uyuşturucu çalınınca aksiyon başlar. Malı geri almak için sadece ve sadece 72 saatleri vardır. Bu arada, bir cinayet tanığını koruma görevini de yerine getirmeye çalışırlar.

2. Independence Day (Kurtuluş Günü), 1996

Yönetmen: Roland Emmerich, Oyuncular: Will Smith, Adam Baldwin, Jeff Goldblum, Bill Pullman, Harry Connick Jr.

kurtulus gunu

Bir dönemin efsane filmi olan Kurtuluş Günü’nde, dünya insanlık ırkını yok edebilecek bir tehdit ile karşı karşıyadır. Bir gün uyandıklarında yaşadıkları bütün büyük şehirlerin istila edilmiş ve yok olmak üzere olduklarını görürler. Uzaylılar pek çok yerleşimi yok etmiştir. Onlara göre, basit ve geri olan teknolojileri ile insanlık, evrenin bilinmeyen bir yerinden bu türle mücadele etmek zorunda kalacaktır. Film görsel efekt dalında Oscar Ödülü’nü alır.

Gizli Dosyalar (The X-Files) ve Kurtuluş Günü (Independence Day) gibi filmlerde de karşımıza çıkan 51. Bölge, yıllardır yalanlanıyordu. Ancak CIA, 51. Bölge’nin varlığını doğruladı. Aslında 51. Bölge ismi hiç düşünülmez, sadece Nevada test alanının haritasındaki sistematik isimlendirmede bu isim kullanılır. Başkan Eisenhower’ın çöl arazisinin test alanına dahil edilmesi kararını onaylamasının ardından isim olarak Paradise Ranch seçildiyse de pek tutmaz.

3. Enemy Of The State (Devlet Düşmanı), 1998

Yönetmen: Tony Scott, Oyuncular: Will Smith, Jack Black, Barry Pepper, Seth Green, Gene Hackman

devlet dusmani

Devlet Düşmanı, iki Oscar Ödüllü Gene Hackman’ın yer aldığı, yüksek gerilimin ve dur durak bilmeyen maceraların, teknolojinin son noktasıyla birleştiği bir film. Dean, Washington D.C.’de çok ünlü ve başarılı bir avukattır. Farkında olmadan biri ona, Ulusal Güvenlik Kurulu’nun yöneticilerinden birinin politik cinayetini içeren bir video verir. Dean’in gayet normal olan hayatı, bir anda yetenekli NSA gözetim uzmanlarının öldürücü takımı tarafından hedef alınır. Bu takım, Dean’i karalayarak suç delillerini yok etmek için, çok yüksek bir teknolojinin yardımıyla acımasız ve asılsız bir kampanya başlatır. Dean, hayatını kurtarmak ve suçsuzluğunu kanıtlamak için çabalamaya başladığında gerilim artacaktır. Film, ABD içindeki çeteleri konu alıyor. Devleti kullanarak entrikalar çeviren, milyarlar kazanan, bu uğurda her türlü kötülüğü yapan çetelerin hikayesi, filmi izleyenlere ilk bakışta çok tanıdık geliyor. Özellikle filmdeki kaset savaşları, olayın Türkiye’de geçtiği izlenimini veriyor.

4. Ali, 2001

Yönetmen: Michael Mann, Oyuncular: Will Smith, Jamie Foxx, Jon Voight, Jada Pinkett Smith, Giancarlo Esposito

ali

Boks tarihinin gelmiş geçmiş en muhteşem ismi olarak bilinen Muhammed Ali’nin hayatını konu alan filmde, Will Smith efsane boksörü canlandırır. Film, Ali’nin hayatında en önemli dönem olan 1964-1974 yılları arasında geçer. Muhammed Ali’nin yaşamını Oscar adaylığına kadar taşıyan bu başarılı yapım, Gregory Allen Howard’ın kitabından senaryolaştırıldı. Will Smith’in en iyi performanslarından biri olarak gösterilen filmde, aktörün Ali’ye benzeyebilmek için gösterdiği çaba kayda değer, hatta sıradışı olarak değerlendiriliyor. Smith bu filmiyle, Oscar ve Altın Küre’ye aday gösterilir, MTV Film Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü alır. Smith’in gerçek hayatta karısı Jada Pinkett Smith, filmde de Ali’nin eşi Sonji’yi canlandırır. Will Smith filmden sonra, Muhammed Ali’nin hayatından etkilenerek Müslüman olduğunu açıklar.

5. Men In Black 1 (Siyah Giyen Adamlar), 1997

Yönetmen: Barry Sonnenfeld, Oyuncular: Will Smith, Tommy Lee Jones, Tony Shalhoub, Fredric Lehne, Linda Fiorentino

siyah giyen adamlar

Dünyanın her köşesinde faaliyet gösteren insan görünümlü yaratıklar… Her an tehlikeye dönüşebilecek evrenin pisliklerine karşı faaliyetlerini gizlice yürüten ajanlar… Ve sade vatandaşa tanık olduğu sıradışılıkları unutturan hafıza silme işlemi. İlk kez 1997’de karşımıza çıkan ve özellikle alışılmışın dışındaki uzaylı tiplemeleriyle gülmemizi sağlayan Siyah Giyen Adamlar filminde, Ajan K ve Ajan J birbirinden farklı özelliklere sahip son teknoloji tabanca ve cihazları ile dünyaya gelebilecek saldırılara karşı önlem almakla görevlidirler. Günün birinde dünyaya çarpan bir uçan daire ile gelen ve Galaksi isimli bir enerji kaynağını arayan uzaylıyı yakalama görevi Ajan K ve Ajan J’ye düşecektir. Bir çizgi roman uyarlaması olan seride birbirinden komik serüvenleriyle Ajan K ve Ajan J’yi Will Smith ve Tommy Lee Jones canlandırıyor.

6. Men In Black 2 (Siyah Giyen Adamlar), 2002

Yönetmen: Barry Sonnenfeld, Oyuncular: Will Smith, Tommy Lee Jones, Josh Brolin

siyah giyen adamlar 2

İlk filmin ardından dört yıl geçmiştir. Jay tarafından hafızası silinen Kay, sevdiği kadınla normal bir hayata başlamıştır. Jay ise Siyah Giyen Adamlar yapılanması için çalışmaya devam etmiş, ancak bir türlü aradığı partneri bulamamıştır. Jay sıradan bir cinayet vakasını araştırırken, dünya dışı bir yaratığın gezegenleri yok edebilecek bir güce ulaşmaya çalıştığını fark eder. Serinin ikinci filmi Siyah Giyen Adamlar 2’de de ikili, uzaylı Serleena ile mücadele ederek maceralarına devam ederler.

7. Men In Black 3 (Siyah Giyen Adamlar), 2012

Yönetmen: Barry Sonnenfeld, Oyuncular: Will Smith, Tommy Lee Jones, Josh Brolin

siyah giyen adamlar 3

Siyah Giyen Adamlar 3, bu kez güldürmeyi arka plana atmış bir film olarak çıkıyor karşımıza. Önceliği, Ajan K ve Ajan J’nin geçmişine veren senaryo, finaline unutulan bir anıdaki gizemin duygusallığıyla gidiyor. Film, komik uzaylı tipler ve New York’un görkemli karmaşasını aktarırken, toplumsal konuları eleştirmeyi de ihmal etmiyor.

8. I, Robot (Ben Robot), 2004

Yönetmen: Alex Proyas, Oyuncular: Will Smith, Bridget Moynahan, Bruce Greenwood

ben robot

Film, Isaac Asimov’un aynı adlı bilimkurgu romanından uyarlanır. Filmde geçen üç Robot Yasası şunlardır:

Kural 1: Bir robot asla bir insana zarar vermez ya da bir insanın zarar görmesine izin vermez.

Kural 2: Bir robot insanlara mutlaka ve her koşulda itaat etmelidir.

Kural 3: Bir robot birinci ve ikinci kurala karşı gelmemek kaydı ile varlığını muhafaza etmekten sorumludur.

2035 yılına gelindiğinde robotlar artık gündelik yaşamın ayrılmaz bir parçası haline gelmişlerdir. İnsanların robotlara olan güveni tamdır. Bir kişi hariç, hafif paranoyak bir dedektif olan Del Spooner işlenen bir suçun robotlar tarafından yapıldığını düşünmektedir.

9. Hitch (Aşk Doktoru), 2005

Yönetmen: Andy Tennant, Oyuncular: Will Smith, Eva Mendes, Kevin James, Paula Patton, Amber Valletta

ask doktoru

Aşk Doktoru adlı filmde Will Smith, New York’ta yaşayan ve birçok erkeğe kadınları nasıl tavlayacağına dair sahte, ama hep başarıya ulaşan reçeteler hazırlayan Alex Hitchens, nam-ı diğer aşk doktoru Hitch’i canlandırır. Reçeteleriyle hastalarının dertlerine deva bulan ve birleştirdiği çiftlerin bir daha ayrılmamasıyla ünlenen Hitch, güzel bir yıldıza umutsuzca aşık, silik muhasebeci Albert’a (Kevin James) yardım etmeye kalkışınca işi zorlaşır. Üstelik müşterisine yardım etmeye çalışırken dedikodu gazetecisi Sera Melas’la (Eva Mendes) tanışınca, kendisi de aşk hastalığına yakalanır. İşin kötü yanı aşık olduğu gazeteci, Hitch’in maskesini düşürmenin peşindedir.

10. Pursuit of Happiness (Umudunu Kaybetme), 2006

Yönetmen: Gabriele Muccino, Oyuncular: Will Smith, Jaden Smith, Thandie Newton, Mark Christopher Lawrence, Dan Castellaneta

umudunu kaybetme

Film, Chris Gardner’ın gerçek hayat hikayesinden esinlenerek sinemaya uyarlanır. Filmde, tek sermayesi kararlılık, sevgi ve umut olan evsiz bir babanın hayatını yeniden kurmasını ve büyük başarı kazanmasını konu alan sıradışı bir öykü anlatılır. Film gişede büyük başarı sağlar, dünya çapında beğeniye ve ödüllere layık görülür. Smith’in izleyiciyi derinden etkileyen performansı Akademi ve Altın Küre ödüllerine aday gösterilir.

11. I Am Legend (Ben Efsaneyim), 2007

Yönetmen: Francis Lawrence, Oyuncular: Will Smith, Alice Braga, Willow Smith, Charlie Tahan, Salli Richardson

ben efsaneyim

Film, Norveç asıllı ABD’li bilimkurgu ve korku yazarı Richard Matheson’ın Hepimiz Vampiriz ve Ben, Efsane! adlarıyla dilimize çevrilen ünlü romanından uyarlanmıştır. Post-apokaliptik (kıyamet sonrası) bilimkurgu filmi olan Ben Efsaneyim’de Smith, Robert Neville adında, aslında kanser tedavisi için üretilen sentetik virüse bağışıklığı olduğu için hayatta kalan tek insan olduğunu düşünen, virolojide uzmanlık yapmış askeri bir doktoru canlandırır. Will Smith bu rolde birçok ödül kazanır ve film de farklı dallarda birçok adaylık alır.

12. Hancock, 2008

Yönetmen: Peter Berg, Oyuncular: Will Smith, Charlize Theron, Jason Bateman, Johnny Galecki, Michael Mann

hancock

Komedi/fantastik türde olan filmde Will Smith, Hancock adında Los Angeles’ın süper kahramanını canlandırıyor. Ama bu serseri kahraman, bir yandan insanlara yardım ederken, diğer yandan da şehre bir sürü maddi zarar veriyor. Alkol bağımlısı ve sokaklarda yaşayan bir asosyal. Geçmişini bilmediği için büyük bir boşlukta. Diğer süper kahramanların aksine daha gerçekçi, neden böyle olağanüstü güçlerinin olduğunu bilmediğimiz için biraz gizemli. Kendisi bu gizemi çözmeye çalışırken de ara ara diğer süper kahramanlarla dalga geçiyor. Filmde kahramanın ismi olan John Hancock, aslında Amerikan tarihi açısından önemli. Bu isim Özgürlük Bildirgesi’ne ilk imza atan kişiye ait. Hatta Amerikan halkı kendi arasında imzaya John Hancock diyormuş.

13. Seven Pounds (Yedi Yaşam), 2008

Yönetmen: Gabriele Muccino, Oyuncular: Will Smith, Woody Harrelson, Rosario Dawson, Barry Pepper, Madison Pettis

yedi yasam

Tek bir insan, tek bir seçim ve yedi gizemli hayat. Psikolojik olarak seyircilerinde büyük etkiler bırakan Yedi Yaşam filminde, Ben Thomas hayatında yaptığı bir hatadan dolayı büyük bir pişmanlık duyar ve intiharın eşiğine gelir. Daha sonra bu saçma hayatını güzelleştirecek bir plan ortaya koyar. Birbirinden bağımsız yedi insanla tanışır. Onların dertlerini dinler, hastalıklarını öğrenir ve yaşantılarını analiz eder. Herşey plana uygundur, kimsenin bu plandan haberi yoktur. Fakat tanıştığı insanlardan biri hayatında ihtimal vermediği bir şeyi ortaya çıkarır ve ona aşık olur.

14. Focus, 2015

Yönetmen: Glenn Ficarra, John Requa, Oyuncular: Will Smith, Margot Robbie, Stephanie Honore, Rodrigo Santoro, B.D. Wong

focus

Focus filminde, işinde usta bir grup soyguncuya liderlik yapan Nicky (Will Smith) muhteşem yetenekleri olan, bu yeteneklerini ailesinden miras alan sıradışı bir karakterdir. Nicky’nin yolu, en az kendisi kadar yeteneği olan, henüz işinde usta sayılamayacak acemilikler yapan Jess (Margot Robbie) ile kesişir. Jess, hırsızlık ve dolandırıcılık sanatını öğrenmek için Nicky’i izler. Nicky, Jess’e bir taraftan işin inceliklerini öğretirken, Jess’e aşık olmaktan da alıkoyamaz kendini. Nicky’in kararsızlıklarıyla ayrılan yollar, yıllar sonra başka bir işte kesişecektir.

15. Concussion (Doğruyu Söyle), 2016

Yönetmen: Peter Landesman, Oyuncular: Will Smith, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Alec Baldwin, Gugu Mbatha-Raw, Eddie Marsan

dogruyu soyle

Doğruyu Söyle, Amerikan futbolu oyuncularının yaşamış olduğu sakatlanmalar sonucu almış oldukları ciddi yaralanmalarının yol açtığı CTE ile ilgili çalışmalarıyla bilinen Bennet Omalu’nun hikayesini izleyiciyle buluşturuyor. Yönetmen Peter Landesman’ın bir dergide görmüş olduğu haberden yola çıkarak oluşturduğu senaryo, bu türden kalıcı hasarların oyuncular üzerinde bıraktığı etkileri de gözler önüne seriyor.

16. Suicide Squad (İntihar Timi: Gerçek Kötüler), 2016

Yönetmen: David Ayer, Oyuncular: Will Smith, Jared Leto, Margot Robbie, Joel Kinnaman, Viola Davis

intihar timi

Amanda Waller’ın (Viola Davis) önderlik ettiği gizli istihbarat servisi ARGUS, mücadele ettiği gizemli bir örgütlenmeyi yenebilmenin tek yolunun hapiste tuttukları tehlikeli suçlulardan bir ekip kurmaktan geçtiğine karar vererek İntihar Timi’ni oluşturur. Kurallar basittir, en ufak bir itaatsizlikte öldürülecekler, ancak görevi başarmaları halinde hapis süreleri azaltılacaktır. Ancak, Harley Quinn (Margot Robbie), Deadshot (Will Smith), Killer Croc (Adewale Akinnuoye-Agbaje) ve arkadaşlarının görevi adeta imkansız bir görevdir, çünkü tahmin edemeyecekleri kadar güçlü bir düşmanla karşı karşıya geleceklerdir.

17. Bright, 2017

Yönetmen: David Ayer, Oyuncular: Will Smith, Noomi Rapace, Alex Meraz, Joel Edgerton, Edgar Ramirez

bright

Will Smith, bu fantastik yapımda bir polisi canlandırırken, filmin gotik ve distopik havasındaki eğlence de gözlerden kaçmıyor. Ork ile bir insanın büyülü bir asayı koruyabilmek adına, polislerle ve sihirli yaratıklarla girdiği mücadeleyi anlatan film, günümüz dünyasında elflerin, orkların ve perilerin de yaşadığı bir paralel evrende geçiyor.


Facebook Yorumları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir