Menu

Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Doğa ve Hayvan Belgeseliİzlemeniz gereken doğa ve hayvan belgesellerini derledik.

1. Kanatlı Uygarlık (Le Peuple Migrateur), 2001

Yönetmen Jacques Perrin “Filmi izlerken seyirci kendini gerçekten de kuşlarla seyahat ediyormuş gibi hissetmeli. Sinema izleyicisi bu görüntüleri nasıl elde ettiğimiz sorusuna takılmamalı; onun yerine bu kuşlarla birlikte dünyanın çevresinde uçtuğunu doğal bir şekilde hayal edebilmeli” düşüncesiyle yola çıkmış. Yaklaşık 300 kişilik bir ekip, 1998’den 2001 yılına kadar gökyüzü göçmenlerinin göç yollarını mevsimden mevsime dünyanın her tarafında takip etmiş, hem yakın plan çekebilmek, hem de daha yoğun sahneler elde edebilmek için kaz, ördek, turna ve leylek gibi tam elli farklı türden kuşun, özel olarak inşa edilmiş bir kuş barınağında insan anne-babalara alışmasına olanak sağlamış.

kanatlı uygarlık

2. İmparatorun Yolculuğu (La Marche de L’Empereur), 2005

Antartika’nın imparatorları penguenlerin yaşam öyküsünü konu alan March of the Penguins filmi başarılı fotoğrafçı, belgesel yapımcısı ve kameraman Luc Jacquet tarafından hazırlanmıştır. Buzların ve soğuk suların derinliklerinde yaşamlarını sürdürmekte olan penguenler, düşmanları ve hayat mücadeleleri arasında gelip giderken izleyiciler de bu keyifli hikayenin bir parçası olur.

march of the penguins

3. Yeryüzü (Planet Earth), 2006

BBC tarafından yapılan 11 bölümden oluşan belgesel dizisi izleyenleri yeryüzünde hala el değmemiş ve keşfedilmemiş canlıların saklı cennetlerine götürerek, yeryüzünü ve vahşi yaşamı hiç görmediğiniz bir gözle gösterecek.

4. Yuva (Home), 2009

Yönetmen Yann Arthus-Bertrand çekimleri 3 yıl süren bu filmle, 50’den fazla ülkeden, hepsi havadan çekilmiş eşsiz görüntüleri bize sunarak, kendi şüphelerini ve endişelerini bizimle paylaşıp, hep birlikte yeniden inşa etmek zorunda olduğumuz büyük yapının temel taşını koyuyor. İnsanlık geçtiğimiz birkaç kısa on yılda, gezegenin yaklaşık dört milyon yıl süren evrimle kurulan dengesini altüst etti. Ödenecek bedel ağır, ama artık karamsar olmak için çok geç. Dünya’nın zenginliklerini yağmaladığının farkına varması ve tüketim kalıplarını değiştirmesi için hemen hemen 10 yılı var.

5. Hayat (Life), 2009

BBC tarafından hazırlanan 10 bölümden oluşan Hayat, hayatı sıradışı canlılar ve sıradışı davranışlarla yeniden keşfetmek isteyenlerin asla kaçıramayacağı, muhteşem görüntülerle dolu bir belgesel.

6. Doğanın Üstün Gücü (Nature’s Great Events), 2009

Yine bir BBC belgeseli, 2 bölümden oluşan Nature’s Great Events, Afrika’da bulunan Okavango Deltası’ndaki selden, Kuzey Kutbu’nda yaz aylarında yaşanan büyük buzul erimelerine, Büyük Okyanus’un kuzeyindeki planktonların yıllık büyük toplanmalarına kadar uzanan bir olaylar zinciri sunuyor. Köpekbalıkları, kuraklık ve aslan saldırılarına karşı hayatta kalma mücadeleleri veren bebek filler, yunuslar, boz ayılar ve incelen buz tabakaları nedeniyle ciddi tehdit altındaki kutup ayıları da belgeselin içeriğine zenginlik katıyor.

7. Kutuplar Atlası (Frozen Planet), 2011

BBC tarafından hazırlanan sekiz bölümlük belgesel serisinde, kutup bölgelerindeki yaşam ve giriş bölümünden sonraki dört bölüm kutuplardaki mevsimleri, daha sonraki bölümlerde insanoğlunun buradaki aktiviteleri üzerine odaklanılıyor. Final bölümünde ise kutup bölgelerindeki meydana gelen değişimler konu alınıyor.

8. İnsan Gezegen (Human Planet), 2011

BBC’nin hazırladığı 8 bölümlük Human Planet belgesel serisi yakın tarihte kaybettiğimiz Tuncel Kurtiz’in muhteşem seslendirmesi ile izlenilesi bir belgesel olur. Her bir bölümde farklı coğrafi özelliklerdeki alanlarda yaşayan insanların inanılmaz hayat mücadeleleri anlatır.

9. Afrika (Africa), 2013

BBC’nin hazırladığı 6 bölümden oluşan belgesel Afrika kıtasını anlatıyor.

10. Bears (Ayılar), 2014

Amerikan yapım muhteşem bir belgesel. Alastair Fothergill ve Keith Scholey yönetmenliğindeki Alaska dağlarında yaşayan ayıların günlük yaşamları hakkında merak edilenler bu belgeselde anlatılıyor.


Facebook Yorumları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir