Menu

Kore Dizileri Meraklılarına Önerilen En İyi 21 DiziGüney Kore dizileri, diğer adıyla Kore draması veya K-drama özellikle son yıllarda Türkiye’de de çok popüler oldu. Kore dizileri genellikle bir sezon ve 12-24 bölümden oluşur. Tarihi Kore dizileri ise diğerlerine göre daha uzundur, 50 ya da 200 bölüme kadar çıkabilmektedir.

Sageuk adı verilen tarihi Kore dizileri, genellikle Kore tarihi boyunca gerçekleşen olayları anlatmaktadır. Bu dizilerde, kraliyet ailesi, savaşlar, Kore gelenekleri yer almaktadır.

Son dönem Kore dizileri ise sık sık aşk hikayelerine yer verir ve aile bağlarına odaklanır. Erkek karakterler çoğunlukla idealize edilmiş, yakışıklı, ömür boyu tek bir kadını seven, akıllı, duygusal karakterler olarak gösterilir. Bu da Kore dizilerinin popülerliğine katkıda bulunmaktadır.

Biz de IMDb kullanıcıların verdikleri oylara göre en sevilen Kore dizilerini listeledik. Çok fazla Kore dizisi olduğu için IMDB’de 8’in üzerinde puan almış dizileri önceliklendirdik. Bu listede 8’in altında puan alan tek istisna, tüm Kore dizisi severler tarafından çok beğenilen The Heirs (Mirasçılar) dizisidir. Siz de bu listedeki dizilerden sevdiklerinizi veya listeye alamadığımız farklı Kore dizilerini yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

İzlemeniz Gereken Kore Filmleri isimli yazımızı da okumanızı öneririz.

1. You Who Came From The Stars, 2013 (IMDb Puanı: 8.5)

Orijinal Adı: Byeoreseo On Geudae, Diğer Adları: My Love From The Star, Man From The Stars, Türkçe Adı: Yıldızlardan Gelen Sevgilim

Yönetmen: Tae-yoo Jang, Oyuncular: Ji-hyun Jun, Soo-hyun Kim, Hae-Jin Park, In-Na Yoo

You Who Came From The Stars

You Who Came From The Stars dizisinde, Do Min Joon, yaklaşık 400 yıl önce yani Joseon döneminde dünyaya inmiş bir uzaylıdır. Mükemmele yakın bir görünümü vardır, işitme ve hız konusunda yeteneklidir. İnsanları ve insanlığı küçümseyen Do Min Joon, modern zaman oyuncusu Cheon Song Yi’ye aşık olur.

2. Boys Over Flowers, 2009 (IMDb Puanı: 8.3)

Orijinal Adı: Kkotboda Namja, Türkçe Adı: Yaban Çiçeği

Yönetmen: Gi-Sang Jeon, Oyuncular: Hye-sun Koo, Min-ho Lee, Hyun-joong Kim, Bum Kim

Boys Over Flowers

Boys Over Flowers, orijinalinde bir manga olan ve Japonya’da dizi olarak da yayınlanıp çok beğenilen Hana Yori Dango’nun Kore versiyonudur. Geum Jan-di fakir bir aileden gelmektedir. Bir gün, yaptığı bir kahramanlıktan dolayı Seul’un en iyi kolejinde burslu okumaya hak kazanır. Ancak, okulun ilk günü zengin öğrenciler tarafından aşağılanır ve ezilir. En başta da Goo Jun-pyo…

3. The Heirs, 2013 (IMDb Puanı: 7.7)

Orijinal Adı: Sangsogjadeul, Türkçe Adı: Mirasçılar

Yönetmen: Kang Shin-hyo, Oyuncular: Min-ho Lee, Shin-Hye Park, Woo-bin Kim, Ji-won Kim

The Heirs

The Heirs dizisi, zengin varislerin arkadaşlık ve aşk hayatlarını konu alır. Varislerin fakir bir aileden gelen Cha Eun Sang’a (Park Shin Hye) aşık olmalarının etrafında döner.

4. Secret Garden, 2010 (IMDb Puanı: 8.5)

Orijinal Adı: Sikeurit Gadeun, Türkçe Adı: Gizli Bahçe

Yönetmen: Woo-Cheol Shin, Oyuncular: Ji-won Ha, Hyun Bin, Sang-Hyun Yoon, Sa-rang Kim

secret garden

Kim Joo Won, yakışıklı, fakat kibirli, çocukça davranan, zengin bir iş adamıdır ve büyük bir alışveriş mağazasının başkanıdır. Gil Ra Im ise gözde oyuncuların bile kıskandığı güzel bir dublördür. Bir gün yolları kesişir ve tuhaf bir eve girerler. Evdeki garip bir yaşlı kadın, onlara içmeleri için şarap ikram eder. İkili ertesi gün uyandığında, ruhlarının yer değiştirdiğini görür. Yaşam standartları farklı olan ikiliyi büyük sıkıntılar bekliyordur, ama seyirci için eğlenceli zaman başlamış olur.

5. City Hunter, 2011 (IMDb Puanı: 8.4)

Orijinal Adı: Siti Hyunteo, Türkçe Adı: Şehir Avcısı

Yönetmen: Jin Hyuk, Oyuncular: Min-ho Lee, Min-Young Park, Sang Jung Kim, Ho-jin Chun

city hunter

Kim Hana, eski bir judocu olup Kore Başkanlık Ofisi’nde koruma olarak çalışmaktadır. Kendini Ulusal İletişim Takımı’nın çalışanı Lee Yoon Sung ve Kim Yoong Su adında bir savcı ile aşk üçgeninin ortasında bulur.

6. Healer, 2014 (IMDb Puanı: 8.7)

Orijinal Adı: Hilleo

Yönetmen: Jin Woo Kim, Jung-seob Lee, Oyuncular: Chang-wook Ji, Min-Young Park, Tae-mi, Ji-won Do

healer

Kim Moon Ho (Yoo Ji Tae), büyük bir yayın şirketinde popüler bir muhabirdir. Bir gün, geçmişte yaşanan bir dava ile ilgili gerçeği öğrenir. Bilerek davayla ilgili kişilere yaklaşır ve onlara yardımcı olur. Bunu yaparak hakikati ortaya çıkarmak için mücadele eder. Bu konuda ona internet muhabiri Chae Young-Shin (Park Min-Young) ve Healer olarak da bilinen Seo Jung-Hoo (Ji Chang-Wook) yardım eder.

7. I Hear Your Voice, 2013 (IMDb Puanı: 8.4)

Orijinal Adı: Neoui Moksoriga Deulryeo, Diğer Adı: I Can Hear Your Voice, Türkçe Adı: Sesini Duyuyorum

Yönetmen: Soo-Won Jo, Oyuncular: Bo-young Lee, Jong-Suk Lee, Sang-Hyun Yoon, Da-hee Lee

i hear your voice

Bu dizi, masum olma ihtimali %1 bile olmayan sanıklar için devletin atadığı avukatlar hakkında bir dizidir. Jang Hye Sung (Lee Bo Young) cesur, küstah ve komik bir avukattır. Huysuz ağzı, pek de görgüsü olmayan sivri diliyle, zorlu işlere hevesli biridir. Cha Kwan Woo (Yoon Sang Hyun) ise ciddi, tutkulu ve maço olan bir devlet avukatı ve eski bir polis memurudur. Bu arada Park Soo Ha (Lee Jong Suk) ise insanların düşüncelerini okuma gücü olan 19 yaşında bir gençtir. Kimsenin istemediği, suçsuz bulunma şansının %1 olduğu durumları birlikte çözmek için bir takım olacaklardır.

8. Kill Me, Heal Me, 2015 (IMDb Puanı: 8.5)

Orijinal Adı: Kilmi, Hilmi

Yönetmen: Dae-jin Kim, Jin-man Kim, Oyuncular: Seong Ji, Jeong-eum Hwang, Won-young Choi, Hee-jung Kim

kill me heal me

Kill Me, Heal Me, dissosiyatif kimlik bozukluğu olan, üçüncü kuşak bir milyarder Cha Do Hyun ile psikiyatri uzmanı olan, onu gizlice tedavi eden Oh Ri-jin arasında geçen romantik komedidir.

9. Full House, 2004 (IMDb Puanı: 8.0)

Orijinal Adı: Pool ha-woo-seu, Türkçe Adı: Dolu Ev

Yönetmen: Min-soo Pyo, Oyuncular: Hye-kyo Song, Rain, Eun-jeong Han, Seong-su Kim

full house

Full House dizisinde, Han Ji-Eun (Song Hye Kyo) hayatını romanlara adamış olan bir roman yazarıdır, babası tarafından inşa edilmiş ve ona miras bırakılmış Full House olarak adlandırılan evinde yaşamaktadır. Tatilde olduğu sırada maddi konularda sorunları olan iki arkadaşı tarafından kandırılır ve evi satılır. Tatilden döndüğünde kandırılmış olduğunu anlayan Han Ji-Eun, evinin ünlü aktör Lee Young-Jae’ye satılmış olduğunu öğrenir. Evi tekrar geri alabilmek için elinde gelenleri yapan Han Ji-Eun, bir dizi olay ve yanlış anlamalar sonucunda Lee Young-Jae ile altı aylığına sözleşmeli de olsa evlenmek durumunda kalır. Ancak, gerek Lee Young-Jae’nin kötü mizacı gerek Han Ji-Eun’un dağınık yaşam tarzı olayları daha eğlenceli kılacaktır.

10. The First Shop Of Coffee Prince, 2007 (IMDb Puanı: 8.7)

Orijinal Adı: Keopi Peurinseu 1-Hojeom, Türkçe Adı: Kahve Prensi

Yönetmen: Yoon-jeong Lee, Oyuncular: Yoo Gong, Eun-hye Yun, Sun-kyun Lee, Jeong-an Chae

coffee prince

Kız kardeşi ve dul annesinden başka hiç kimsesi olmayan Go Eun Chan, genç bir kız olmasına rağmen ağır hayat şartları nedeniyle kız olduğunu saklayarak çalışmak zorundadır. Choi Han Kyul ise onu yola getirmek isteyen büyük annesinin uğraşlarına karşı direnmekte ve bir kaçış yolu aramaktadır. Tesadüfi bir şekilde, bir erkek gibi görünen Co Eun Chan ile yolu kesişen Choi Han Kyul’un hayatı da bundan sonra hızla değişecek ve kaderleri onları dostluklarla kurulu bir kahve dükkanının açılışına götürecektir.

11. Empress Ki, 2013 (IMDb Puanı: 8.6)

Orijinal Adı: Ki Hwanghoo, Türkçe Adı: Kraliçe Ki

Yönetmen: Han Hee, Lee Sung Joon, Oyuncular: Hye-Rin Han

empress ki

Dizi, aslında bir Goryeolu olan Nyang’ın Yuan’da oldukça nüfuzlu bir kraliçe olmasını, bu evrede yaşadığı zorlukları ve aşkı konu almaktadır.

12. Fated To Love You, 2014 (IMDb Puanı: 8.1)

Orijinal Adı: Unmyeongcheoreom Neol Saranghae

Yönetmen: Lee Dong-yoon, Kim Hee-won, Oyuncular: Jang Hyuk Jang, Na-ra Choi, Jin-hyuk, Wang Ji-won

fated to love you

Sıradan bir kadın büyük bir şirketin varisi ile bir gece geçirir ve ardından hamile olduğunu öğrenir. Bu olay sonrasında ikisinin de hayatı tamamen değişir.

13. Pinocchio, 2014 (IMDb Puanı: 8.4)

Orijinal Adı: Pinokio, Türkçe Adı: Pinokyo

Yönetmen: Jo Soo-won, Shin Seung-woo, Oyuncular: Lee Jong-suk, Park Shin-hye, Kim Young-kwang

Pinocchio

Yerel bir gazetede muhabirlik yapmaya başlayan, gerçeğin peşinden koşan 20’li yaşlardaki bir grup gencin aşklarını, başarısızlıklarının yanı sıra gelişmelerini anlatmaktadır. Choi In Ha (Park Shin Hye) Pinokyo sendromu olan bir muhabirdir. Ne zaman yalan söylese hıçkırık tutmaktadır.

14. Descendants Of The Sun, 2016 (IMDb Puanı: 8.6)

Orijinal Adı: Tae-yang-eui hoo-ye, Türkçe Adı: Güneşin Torunları

Yönetmen: Lee Eung-bok, Baek Sang-hoon, Oyuncular: Song Joong-ki, Song Hye-kyo, Kim Ji-won, Jin Goo

descendants of the sun

Song Joong Ki, BM’ye bağlı bir yüzbaşıdır. Song Hye Kyo ise özel bir hastanede profesör ünvanı kazanmak için çok sıkı çalışan bir cerrahtır. İkilinin yolu hastanede bazı yanlış anlaşılmalar sebebiyle kesişir. Randevuya çıkmak için birkaç kez denemede bulunsalar da BM’ye bağlı özel bir birliğin başında olan Song Joong Ki’nin son andaki acil durum çağrıları yüzünden sonuca varamazlar. Ama ikilinin hikayesi burada bitmemiştir, kader onları aynı karargahta karşılaştıracaktır.

15. Gu Family Book, 2013 (IMDb Puanı: 8.1)

Orijinal Adı: Guga-ui Seo 

Yönetmen: Shin Woo-chul, Kim Jung-hyun, Oyuncular: Lee Seung-gi, Bae Suzy, Lee Sung-jae, Sung Joon, Yoo Yeon-seok, Choi Jin-hyuk

Gu Family Book

Yoon Seo Hwa (baş kahramanın annesi) ve Jiri Dağları’nın Koruyucu Tanrısı Gu Wal Ryung (baş kahramanın babası) birbirlerine aşıktır. Aşıklardan biri Tanrı da olsa aşıklar için düşman her zaman tetikte bekler. Bu hikayede de kahramanımızın anne ve babası düşmanlarının tuzağına düşer ve Yoon ailesi için her şey yerle yeksan olur. Yoon Seo Hwa, hizmetkarları ile kaçış yolundayken çocuğunun babası Gu Wal Ryung’un bir kaza sonrası ortadan yok olduğu haberini alır. Bu kaçış sürecinde çocuğunu tek başına büyütemeyeceğini düşünerek, belki biri bulur ümidiyle oğlunu bir sepet içinde nehire bırakır. Kang Chi onu nehirde bulan Cho ailesi tarafından büyütülür. Bu dizide, yarı insan yarı efsanevi bir yaratık olarak dünyaya gelmiş, yaradılışının insan tarafını yaşamak için mücadele veren Choi Kang Chi’nin büyük destansı hikayesine tanıklık ediyoruz.

16. Sorry I Love You, 2004 (IMDb Puanı: 8.6)

Orijinal Adı: Mianhada Saranghanda, Diğer Adları: I’m Sorry I Love You, Türkçe Adı: Özür Dilerim, Seni Seviyorum

Yönetmen: Lee Hyung-min, Oyuncular: So Ji-sub, Im Soo-jung

sorry i love you

Sorry I Love You dizisi, temelde Moo-hyuk’un hikayesidir. Evlatlık olarak Avustralya’ya gelmiş, burada bir sokak serserisi olarak yaşıyor. Kore’ye hiç tanımadığı halde sevdiği annesini bulmak için dönüyor. Ama annesini tanımak hiç de umduğu gibi duygular yaşatmaz ona. Sadece intikam için yaşamına devam ederken, annesini farklı yönleriyle keşfedeceğini bilemezdi.

17. My Girlfriend Is A Gumiho, 2010 (IMDb Puanı: 8.0)

Orijinal Adı: Nae Yeojachinguneun Gumiho, Diğer Adları: My Girlfriend Is a Nine-Tailed Fox, Türkçe Adı: Kız Arkadaşım Dokuz Kuyruklu Bir Tilki

Yönetmen: Boo Sung-chul, Oyuncular: Lee Seung-gi, Shin Min-ah

my girlfriend is a gumiho

Dae Woong, 500 yıl boyunca hapsedilmiş bir dokuz kuyruklu tilkiyi serbest bırakır. Tilki bir anda güzel bir kadına dönüşür ve herkes onu Dae Woong’un kız arkadaşı sanar. Ancak kız, efsaneye göre insanların karaciğerlerini yiyen dokuz kuyruklu bir tilkidir. Kızın bir gumiho olduğunu öğrenince, onun karaciğerini yemesine engel olabilmek için çılgınca şeyler yapar.

18. The Great Jang-Geum, 2003 (IMDb Puanı: 8.6)

Orijinal Adı: Dae Jang Geum, Diğer Adları: Jewel In The Palace, Türkçe Adı: Saraydaki Mücevher

Yönetmen: Lee Byung-hoon, Oyuncular: Lee Young-ae, Ji Jin-hee, Hong Ri-na, Im Ho, Yang Mi-kyung, Kyeon Mi-ri

the great jang-geum

Saraydaki Mücevher, 16. yüzyılda Kore’de Kraliyet Sarayı’nda çalışmış olan ilk kadın hekim olan Jang Geum’un hayat hikayesini anlatır. Kadının toplumda hiçbir statüsünün olmadığı bu dönemde başına gelen inanılmaz olaylara rağmen azmi, kararlılığı ile hedeflerine doğru ilerlemiş olan Jan Geum sahip olduğu bilgelik ile de önce kraliyet mutfağının kahyası olur, ardından Kraliyet Sarayı’nda çalışmış olan ilk kadın hekim olur. Jang Geum’un hayat hikayesine paralel bir şekilde işlenen Kore kültürü, Kore tedavi yöntemleri, Kore tıbbı, Kore saray mutfağı ve Kore yemekleri diziye renk katmaktadır.

19. A Gentleman’s Dignity, 2012 (IMDb Puanı: 8.2)

Orijinal Adı: Shinsa-ui Pumgyeok, Türkçe Adı: Centilmenler Kulübü

Yönetmen: Shin Woo-chul, Kwon Hyeok-chan, Oyuncular: Jang Dong-gun, Kim Ha-neul, Kim Min-jong, Kim Su-ro, Lee Jong-hyuk

a gentlemans dignity

Sivri dilli bir mimar olan Kim Do-Jin (Jang Dong-Gun) ve beyzbol takımı hakemi olan otoriter lise öğretmeni Song Yi-Soo (Kim Ha-Neul) ikilisinin arasındaki ilişkiyi anlatan güzel bir Kore dizisi.

20. The Moon That Embraces The Sun, 2012 (IMDb Puanı: 8.1)

Orijinal Adı: Haereul Poomeun Dal, Diğer Adları: The Sun And The Moon, The Moon Embracing The Sun, Türkçe Adı: Güneşi Kucaklayan Ay

Yönetmen: Kim Do-hoon, Lee Seong-jun, Oyuncular: Kim Soo-hyun, Han Ga-in, Jung Il-woo, Kim Min-seo

the moon that embraces the sun

Bu dizi, King Lee Hwon ile kadın şaman olan Wol arasında geçen aşkı anlatıyor. Soylu bir ailede dünyaya gelen Wol bir süre sonra prenses olur, fakat bazı tuzaklarla karşı karşıya gelip yargılanır ve sonunda bir şaman olarak yaşamaya başlar. Wol/Yeon Woo, küçücük bir kızken onun güzelliğini kıskanan kötü insanlar tarafından öldürülecekken bir kadın şaman tarafından kurtarılır. Daha önce bir kez nişanlandığı Lee Hyun ile tekrar karşılaştığında, artık Wol (Ay) ismi ile büyüyen bir kadın şaman olmuştur. Lee Hyun çocukken tanıdığı Yeon ile Wol’un arasındaki benzelikleri görünce ona aşık olur. Ama aynı zamanda Lee Hyun’un üvey kardeşi Yang Myung Gun da Wol’ü sevmektedir. Yeon Woo’nun ölüp ölmediği konusunda şüpheler varken acaba Yeon Woo hayatta bunlara dayanabilecek mi?

21. Master’s Sun, 2013 (IMDb Puanı: 8.4)

Orijinal Adı: Joogoonui Taeyang, Türkçe Adı: Başkanın Güneşi

Yönetmen: Jin Hyuk, Oyuncular: Gong Hyo-jin, So Ji-sub

masters sun

Dizi, hayaletleri görebilen bi kadın ve onun hayalet gördüğüne inanan bir adamı konu almaktadır. Joo Joong-Won (So Ji-Sub), hırslı bir şirket yöneticisidir. Her şeyi, hatta kişisel ilişkileri bile para ile ilgilidir. Tae Gong-Sil (Gong Hyo-Jin) ise kolayca ağlayabilen bir sekreterdir. Kasvetli bir kişiliğe sahiptir. Bir olaydan sonra Tae Kong-Sil’in hayaletleri görmesi için bir yol açılır. O andan itibaren geceleri uyuyamamaya başlar.

Kaynak
En İyi Kore Dizileri Listesi, IMDbMutlaka İzlenmesi Gereken 10 Kore Dizisiİzlenmesi Gereken En İyi 10 Kore DizisiThe 20 Best Reviewed Asian Dramas of All Time On DramaFeverWhat is the most beautiful Korean drama you’ve watch?


Facebook Yorumları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir