Menu

İzlemeniz Gereken Uzay FilmleriStar Wars (Yıldız Savaşları), Interstellar (Yıldızlararası), Star Trek (Uzay Yolu) başta olmak üzere izlemenizi önerdiğimiz en iyi uzay filmlerini listeledik.

1. 2001: A Space Odyssey (2001 : Bir Uzay Destanı), 1968

Yönetmen: Stanley Kubrick, Oyuncular: Keir Dullea, Gary Lockwood, William Sylvester, Robert Beatty, Daniel Richter

Bir bilimkurgu filmi de olan 2001: A Space Odyssey, Kubrick’in hem dini göndermeleri hem de gelecek ile ilgili çok yerinde tespitleriyle en fazla tanınan filmlerinden biri. Bir grup maymunun milyonlarca yıl önceki görüntüleriyle başlayan film, onların arasına düşen bir parçayla değişime uğradıklarına vurgu yaptıktan sonra bir uzay aracına geçiş yapar. Bu keşif gemisi, ayın yüzeyinin hemen altında gelişmiş bilgisayarları H.A.L. 9000 ile bir obje bulurlar. Filmin ilk sekansında maymunların buldukları obje ile aynı olan bu obje nelerin değişimine neden olacaktır?

2001 a space odyssey

2. Solyaris (Solaris), 1972

Yönetmen: Andrei Tarkovsky, Oyuncular: Donatas Banionis, Natalya Bondarchuk, Jüri Järvet, Nikolai Grinko, Vladislav Dvorzhetsky

Polonyalı bilim kurgu yazarı Stanislaw Lem’in 1961’de yazdığı romandan uyarlama olan film, Solaris gezegeninin yörüngesindeki bir uzay istasyonunda yaşanan doğaüstü olayların, insanların hayalleri ve vicdan muhasebeleri üzerine bir bilimkurgu. Solaris gezegeninde gizli bir sır vardır. Daha önce hiçbir yerde görülmeyen bir sis… Şekilden şekile, renkten renge giren sis… Bu sırrın çözülmesi için neler yapılması gerektiğini tartışır bilim adamları. Rus yönetmen Andrei Tarkovsky’nin yönetmenliğini yaptığı film, Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye adayı olur, FIPRESCI Ödülü ve Jüri Özel Ödülü sahibi olur.

solaris

3. Dark Star (Karanlık Yıldız), 1974

Yönetmen: John Carpenter, Oyuncular: Dan O’Bannon, Brian Narelle, Cal Kuniholm, Dre Pahich

Bir bilimkurgu olan filmin konusu şöyle: Dört kişilik bir mürettebattan oluşan adı Dark Star olan uzay gemisinin görevi, yaşam formlarının olduğu gezegenleri araştırıp ileride dünya için bir tehlike oluşturup oluşturmayacağını tespit etmektir. Eğer keşfedilen gezegenlerin ileride Dünya için bir tehlike arz edeceği kanısına varılırsa, mürettebat bu gezegenleri yok etmekle görevlidir. Absürd unsurların da olduğu film, yönetmenin ilk uzun metraj çalışması.

dark star

4. Capricorn One (Hükmedenler), 1977

Yönetmen: Peter Hyams, Oyuncular: Hal Holbrook, Elliott Gould, Telly Savalas, James Brolin, Karen Black

Capricorn One, ABD tarihindeki komplo teorilerinden birinin oluşmasına ön ayak olmuş ve orijinal senaryosu daha sonra kitaplaştırılmış bir filmdir. İnsanoğlunun aya ayak basmasından 8 yıl sonra çekilen film, 1969’da gerçekleştirilen ay yolculuğunun aslında gerçekten yapılmadığını, yani aya gerçekten gidilmediğini öne süren komplo teorisinin ortaya çıkmasına neden olur.

Filmde, NASA uzun yıllar çalıştıktan sonra sonunda Mars’a göndereceği ilk insanlı aracı üretir. Her şey hazırken meydana gelen bir sorun ise bu görevin iptal edilmesine neden olur. Tüm dünyayı bu başarıya hazırlayan NASA, bir skandala imza atmamak adına halka yalan söyleyerek Mars’a gidildiğini açıklar.

capricorn one

5. Star Wars

Star Wars, George Lucas tarafından yaratılmış, 20. ve 21. yüzyılın en popüler film serilerinden biridir. Filmlerde iyiler ve kötüler arasındaki bitmek bilmeyen mücadele, siyasi entrika, savaş gibi konular işlenir. Star Wars filminde ana karakterler Jedi’lar ve Jedi’ların düşmanları Sith’lerdir. Jedi’ler da Sith’ler de güçlerini aslında Güç, yani The Force’tan alır. Jedi’lar onu iyilik için kullanırken, Sith’ler gücü kötülük ve intikam için kullanır.

Serinin öne çıkan karakterleri Anakin Skywalker, Darth Vader, Luke Skywalker, Prenses Leia, Master Yoda, Han Solo, Obi Van Kenobi, Palpatine gibi önemli şahsiyetlerdir. Seride onlarca farklı uzaylı ırkı, onlarca farklı jedi karakteri, robotlar, droidler, araçlar ve silahlarla birçok farklı gezegen yer alır. Star Wars’u henüz izlemeyenler için serinin hangi sırayla izlenmesi gerektiği biraz kafa karıştıran bir durum. Filmlerin yayın tarihlerine göre izlemek isterseniz önerilen sıra, 4-5-6-1-2-3-7-8-9. Ancak daha az spoiler almak ve şaşırarak izlemek için 4-1-2-5-3-6-7-8-9 şeklinde izleyebilirsiniz. Ancak bu konuda farklı düşünenler olabilir.

star wars

Tüm Star Wars’ları kronolojik olarak sıralarsak:

Star Wars: Episode IV – A New Hope (Yıldız Savaşları 4 – Yeni Bir Umut), 1977
Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back (Yıldız Savaşları 5 – İmparatorun Dönüşü), 1980
Star Wars Episode VI – Return of the Jedi (Yıldız Savaşları 6 – Jedi’ın Dönüşü), 1983
Star Wars Episode I – Phantom Menace (Yıldız Savaşları 1 – Gizli Tehlike), 1999
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones (Yıldız Savaşları 2 – Klonların Saldırısı), 2002
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith (Yıldız Savaşları 3 – Sith’in İntikamı), 2005
Star Wars: Episode VII – The Force Awakens (Yıldız Savaşları 7 – Güç Uyanıyor), 2015
Star Wars: Episode VIII – The Last Jedi (Yıldız Savaşları 8 – Son Jedi), 2017

6. Alien (Yaratık), 1979

Yönetmen: Ridley Scott, Oyuncular: Sigourney Weaver, John Hurt, Ian Holm, Tom Skerritt, Harry Dean Stanton

Bilimkurgu-gerilim türündeki Alien filminde, Nostromo Ticari Kargo Gemisi, Thedus gezegeninden Dünya’ya dönerken LV-426 adlı gezegenden yabancı bir sinyal alır. Nostromo Gemisi’nin sahibi Weyland Industries bu gibi durumlarda zeki canlı türü olup olmadığını öğrenmek için araştırılması emrini vermiştir. Mürettebat gezegene iner ve yabancı bir uygarlığın uzay gemisiyle karşılaşır. Bu sırada mürettebattan Kane ilginç yumurtalar keşfeder, ancak keşif esansında yüzüne bir canlı yapışır. Sonrasında yaratık yüzünden ayrılır. Her şey normal görünür, ta ki göğüs kafesinden ünlü yaratığımız fırlayana dek. Karşısına ne çıkarsa çıksın öldürme içgüdüsüyle saldıran bu yaratık, film boyunca mürettebatı tek tek avlar. Filmdeki yaratığın gelişimi doğadaki çeşitli parazit canlılardan esinlenerek oluşturulur. Ridley Scott’ın serinin ilk filmi olarak 1979 senesinde çektiği ve gösterdiği film, başarıyla seri olarak devam eder.

alien

Alien (1979)
Aliens (1986)
Alien (1992)
Alien Resurrection (1997)
Alien vs Predator (2004)
Alien vs Predator Requiem (2007)
Prometheus (2012)
Alien Covenant (2017)

7. Space Camp (Uzay Kampı), 1986

Yönetmen: Harry Winer, Oyuncular: Kate Capshaw, Kelly Preston, Larry B. Scott, Lea Thompson

Patrick Bailey’in aynı adlı kitabından ve Huntsville Uzay Kampı’ndan esinlenerek oluşturulan filmde, özel bir okulda öğretmenlik yapan Kersjes ve engelli öğrencileri bir uzay kampına gitmeyi planlarlar. Fen ve matematik dalında başarı elde etmiş öğrencilerine tavsiye edilen uzay kampına türlü engelleri olan özel öğrencilerini götürmeyi planlayan Kersjes, birçok problemle karşılaşsa da vazgeçmez. NASA’nın uzay mekiğinin nasıl çalıştığını anlatan bir yaz programına katılan öğrenciler, yanlış bir komut üzerine dünya ile bağlantı kuramaz ve eğitmenleriyle birlikte eve sağ salim dönmek için birlikte çalışmak zorunda kalırlar.

space camp

8. Apollo 13, 1995

Yönetmen: Ron Howard, Oyuncular: Tom Hanks, Kevin Bacon, Ed Harris, Gary Sinise, Bill Paxton

Filmde, Amerika’nın Ay’a insanlı bir araç göndererek uzay yarışında Rusya’yı yakalamasından sonra 1970’lerde yaşanan Apollo 13 krizi, gerçekçi ve olayların aslına sadık bir üslupla aktarılıyor. Jim Lovell, Jack Swigert ve Fred Haise’den oluşan Apollo 13 ekibi, NASA’nın yürüttüğü beşinci uzay görevinin sırasında yarı yolda oksijen tanklarından birinin patlaması yüzünden güç ve oksijen sıkıntısı çekmeye başlarlar ve aracın Dünya’ya dönmesi risk altına girer. Geri kalan oksijeni idareli kullanırken, donma ve havasızlıktan ölme tehlikelerini göze alan ekip, ne pahasına olursa olsun yörüngeden kurtularak Dünya’ya dönmeyi dener.

apollo 13

9. Mission To Mars (Görev Mars), 2000

Yönetmen: Brian De Palma, Oyuncular: Tim Robbins, Gary Sinise, Don Cheadle, Connie Nielsen, Jerry O’Connell

Etkileyici bir bilimkurgu olan Görev Mars’ta, 2020 ve Mars’a gitmek için görevlendirilen uzay aracının mürettebatı çok geçmeden Mars’ın gizemli manzarasının, tüm mürettebatı yok edecek kadar büyük bir felakete sebep olacak şaşırtıcı ve tuhaf bir gerçeği sakladığını anlar. Hayatta kalanları dünyaya döndürmekle görevlendirilen ekip ise, bir süre sonra işlerinin sandıkları kadar kolay olmadığını anlarlar.

mission to mars

10. Serenity (Gizemli Yolculuk), 2005

Yönetmen: Joss Whedon, Oyuncular: Adam Baldwin, Summer Glau, Chiwetel Ejiofor, Morena Baccarin, Sarah Paulson

Galaksiler arasında çıkan savaşın kaybeden tarafında yer alan Yüzbaşı Malcolm Reynolds, görevinden ayrıldıktan sonra sahibi olduğu Serenity adlı uzay gemisiyle taşımacılık yapmaya başlar. Ekip üyeleri arasında kavga ve anlaşmazlıklar hiç bitmese de, hepsinin ortak özelliği Malcolm Reynolds’a son derece sadık olmalarıdır. Günün birinde Serenity adlı gemisine iki yeni yolcu alır. Bunlar genç bir doktor ile telepatik güçleri olan kız kardeşidir. Her ikisi de kainata hükmeden koalisyon güçlerinin elinden kaçmayı başaran kaçaklardır. Koalisyon güçlerinin özellikle genç kızı ele geçirmek için yapmayacağı şey yoktur.

serenity

11. The Day The Earth Stood Still (Dünyanın Durduğu Yer), 2008

Yönetmen: Scott Derrickson, Oyuncular: Keanu Reeves, Jennifer Connelly, Robert Knepper, Jaden Smith, Kathy Bates

Washington’da sıradan bir gün yaşanmaktadır, içinde uzaylı bulunan ve birçok robot taşıyan bir UFO şehrin tam ortasına iniş yapar. UFO’nun içinde çıkan Klaatu ve Gort, yeryüzüne barış getirmek için görevlendirilmişlerdir. Ancak gezegenler arası bir barış için belki de yeryüzünün yok olması gerekmektedir. Film, ilk olarak 1951 yılında aynı isimle çekilir.

the day the earth stood still

12. Star Trek (Uzay Yolu), 2009

Yönetmen: J.J. Abrams, Oyuncular: Eric Bana, Chris Hemsworth, Chris Pine, Winona Ryder, Zoe Saldana

Bir zamanların çok sevilen Uzay Yolu dizisinin kahramanları bu kez gençlik yılları ile karşımızda. Güç ve cesaret, Atılgan ve ekibinin elindedir elbette. Evren tehdit altındadır ve geleceği parlak görünmez. Türlü tehlikelere göğüs germeleri gerekecek olan Kaptan Kirk ve Spock arasında mücadele de en keskin hali ile sürecektir.

star trek

13. Moon (Ay), 2009

Yönetmen: Duncan Jones, Oyuncular: Kevin Spacey, Sam Rockwell, Kaya Scodelario, Dominique McElligott, Benedict Wong

Dünyadaki enerji kaynaklarının tükenmeye başlaması sonucu uluslararası şirketlerden Lunar Industries, ayda bulunan Helyum-3 maddesini elde etmek için buraya bir istasyon kurar. Sam Bell, bu istasyonda çalışan bir elemandır. Ona eşlik eden tek kişi Gerty adında bir yapay zeka robotudur. Kontratının bitmesine iki hafta kala Sam, birtakım tuhaflıklar hissetmeye başlar ve bu tuhaflıkların orada geçirdiği uzun zamanın üzerinde yarattığı etkilerden kaynaklandığını düşünür. Zamanla kendisini ve hayatını sorgulamaya başlar. Ancak bulacağı cevaplar basit bir psikolojik rahatsızlığının ötesinde bir sorunu olduğunu farketmesine sebep olacaktır. Moon, İngiliz Bağımsız Film Festivali’nde En İyi İngiliz Bağımsız Film Ödülü’nü alırken, yönetmen Duncan Jones da BAFTA Ödülü’nü kazanır.

moon

14. Europa Report (Jüpiter Macerası), 2013

Yönetmen: Sebastián Cordero, Oyuncular: Sharlto Copley, Daniel Wu, Michael Nyqvist, Christian Camargo, Anamaria Marinca

Jüpiter’in uydusu Europa’ya, uzaylıların varlığını araştırmak üzere bir ekip gönderilir. Uydunun buzullarının altında gizli bir okyanusun bulunduğuna ve bu okyanusta tek hücreli canlıların yaşadığına inanılmaktadır. Dünyanın dört bir yanından gelen deneyimli altı astronot, Europa’ya giden ekibi oluşturur ve uydunun yüzeyinde hayat olup olmadığını araştırmak üzere riskli bir maceraya doğru yelken açarlar.

europa report

15. Interstellar (Yıldızlararası), 2014

Yönetmen: Christopher Nolan, Oyuncular: Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain, Elyes Gabel, Wes Bentley

Son yılların en iyi bilimkurgu filmleri arasında gösterilen ödüllü yapım, bir grup astronotun Endurance uzay aracılığıyla birlikte, solucan deliğinden geçerek, yaşanabilir gezegen arayışını konu alır. Film başlangıçta çevresel felaketlere dikkat çeker ve bilimsel paradigmaları sorgular, sonrasında filmi ve insanlığın gidişatını sorgulamamızı sağlar. Filmde Einstein’in görelilik kuramına sık sık atıf yapılır.

interstellar

16. Arrival, (Geliş), 2016

Yönetmen: Denis Villeneuve, Oyuncular: Amy Adams, Jeremy Renner, Forest Whitaker, Michael Stuhlbarg

Arrival, Ted Chiang’ın Story of Your Life kısa öyküsünden sinemaya uyarlanır. Üniversitede antik diller üzerine ders veren dilbilimci Louise Banks (Amy Adams), bir ders esnasında ABD’ye gizemli bir uzay aracının indiğini öğrenir. Dünyanın farklı ülkelerine, toplam 12 yere bu uzay araçları inmiştir. Amerikan Ordusu’ndan Albay Weber (Forest Whitaker), uzaylılardan alınan ses kayıtlarının çevrilmesi için Banks’ten yardım ister. Banks, matematikçi Ian Donnelly (Jeremy Renner) ve uzmanlardan oluşan ekip, uzay aracının içine girerler. Mesajı anlayabilmek için çalışmalar sürerken uzay araçlarının indiği diğer ülkeler, uzaylılara saldırma hazırlığına başlar. Banks ve ekibinin tüm riskleri alarak tüm dünyayı etkileyecek bir savaşı önleyebilmek için çok az zamanı olacaktır.

arrival

Kaynak
SOLARİS / Solyaris / 1972 / Andrei TarkovskyHayatınız Boyunca Seyretmeniz Gereken FilmlerYeni Başlayanlar İçin Star Wars KılavuzuBilimkurgu Sinemasında YaratıklarYıldızlararası Film Yorumu


Facebook Yorumları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir