Menu

Adile Naşit’in Hüzünlü HayatıAdile Naşit (gerçek adıyla Adela Özcan), 17 Haziran 1930’da tiyatro oyuncusu Amelya Hanım ile ünlü komedyen Naşit Bey’in kızı olarak dünyaya gelir. Meşhur gülüşü ve şefkatle bakan gözleri ile kalplerimizden hiç silinmeyen Adile Naşit, bugün birçoklarımız için Uykudan Önce’nin Masalcı Teyzesi ya da Hababam Sınıfı’nın Hafize Anası’dır.

Ağabeyi Selim Naşit ile babasının tiyatrosunun kulislerinde büyür, babasının oyunlarından parçaları aralarında oynayarak eğlenirler. Yaptığı taklitlerle babasının da takdirini toplayan Adile Naşit, oyuncu olmaya o yıllarda karar verir. Fakat henüz 13 yaşındayken babasını kaybetmesi, Adile Naşit’in konservatuar hayallerini suya düşürür.

adile nasit ve ailesi

Anneannesi Küçük Virjin Hanım, dayısı Niko, annesi Amelya Hanım ve ağabeyi Selim Naşit

Öğrenimini yarım bırakıp geçici işlerde bir süre çalıştıktan sonra nihayet bir oyun izlemek için gittiği ve sonrasında tanıdığı bir oyuncuyu ziyaret için girdiği Şehir Tiyatrosu kulisinde oyunculuk yapması için teklif gelir. Böylece 1944 yılında İstanbul Şehir Tiyatrosu’nun Çocuk Tiyatrosu’na girer. Her Şeyden Biraz oyunuyla ilk defa profesyonel bir sahneye çıkar.

adile nasit ve agabeyi selim nasit

Ağabeyi Selim, babası Naşit Bey, Adile Naşit

Halide Pişkin’in grubuyla bir de İstanbul turnesi yapar. Daha sonra Selim Naşit’in de bulunduğu Muammer Karaca Tiyatrosu’na geçen Adile Naşit, 1950’de Karaca Tiyatrosu’nda tanıştığı kendisi gibi tiyatrocu olan Ziya Keskiner’le evlenir ve oğlu Ahmet dünyaya gelir. 1948 – 1951 arasında komedyen Aziz Basmacı ve Vahi Öz ile birlikte kurdukları toplulukta çalışır.

adile nasit, 1947

1947

1961’de eşi Ziya Keskiner ve ağabeyi Selim Naşit Özcan’la birlikte Ankara’da Naşit Tiyatrosu’nu kurmaya karar verirler. Fakat siyasi ve ekonomik sıkıntılara denk düşen bu dönemde iki ay içerisinde tiyatroyu kapatmak zorunda kalınca, tekrar İstanbul’a dönerler. 1963’te Gazanfer Özcan – Gönül Ülkü Tiyatrosu’nda çalışmaya başlayan Adile Naşit, 1975’te sıklaşan film teklifleri nedeniyle gruptan ayrılma kararı alana kadar, bu tiyatronun sahnesinde alkışlanacaktır.

adile nasit, esi ve oglu

Oğlu Ahmet, Selim Naşit, Adile Naşit, eşi Ziya Keskiner

Adile Naşit’in Meşhur Kahkahası ve Gülme Krizi

Sinemaya 1948’de girmesine rağmen oynadığı küçük rollerle yetinmek zorunda kalan sanatçı, 1976’da İşte Hayat adlı filmle dikkat çeker. Bu filmdeki rolüyle, Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazanır.

iste hayat adile nasit

Sonrasında gelen, ünlü Hababam Sınıfı serisindeki Hafize Ana rolü ve Münir Özkul ile oynadıkları aile komedilerindeki iyi yürekli sevimli anne, teyze rolleriyle Türk Sineması’nın unutulmaz isimleri arasına girer. Hem sinemada hem de tiyatroda başarılı bir karakter oyuncusu olarak yer edinir, abartısız oyunculuğu ve şen kahkahasıyla izleyicinin sevgisini kazanır.

adile nasit tarik akan

“O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık.” (Yaşar Kemal, Demirciler Çarşısı Cinayeti)

Oğlu Ahmet Naşit’in kalbi doğuştan deliktir. İyileşmesi için Amerika’da ameliyat olması gerekir. Ancak, ameliyat masrafları tiyatrocu anne, babanın karşılayabileceği bir miktar değildir. Sanatçı arkadaşları seferber olur. İstanbul Tiyatroları bir gecelik gelirlerini verir. Gece Yarısı Tiyatrosu yapılır ve dönemin gazetelerinin başlattığı kampanyalarla birleştirilir. Ahmet, Amerika’ya gider, başarılı bir ameliyat geçirse de bir gün sonra komaya girer ve 16 Haziran 1966’da Adile Naşit’in doğum gününden bir gün önce yaşama gözlerini kapar. Oğlunun ölüm haberini İzmir’deki bir oyun öncesi alan Adile Naşit, bu habere rağmen sahneye çıkar. İzmir’den İstanbul’a gelen Adile Naşit, bir daha uçağa binmez ve doğum gününü kutlamaz.

adile nasit

Hababam Sınıfı’nın elinde okul zili ile koridorlarda koşturan Hafize Ana’sı, Gülen Gözler’de Münir Özkul’un tonton eşi Nezaket Hanım’ı, Uykudan Önce’nin Adile Teyze’si, 13 Eylül 1980 yılında Ses Dergisi’nde yayınlanan röportajında oğlunun kaybıyla ilgili olarak şöyle der:

“Evet, daha büyüğünü yaşamadım. Biz ana, baba, çocuk değildik. Üç tane dosttuk. Güzel bir arkadaştık. Ölümüne hazırlamıştık biraz kendimizi. Açık kalp ameliyatıydı geçirdiği. Ve yaşayamadı. Ondan sonraki beş sene benim için inanılmaz acılarla dolu. Elbette Ziya Bey için de. İşte sonra kuş, köpek, bebek böyle oyuncaklara tutkun olduk. Balıklar yaşadı, köpek kör oldu, çiçekler büyüdü böyle gidiyor yaşamın geri kalan kısmı.”

adile nasit evi

Adile Naşit’in evi ve oğlunun resmi

Adile Naşit eşi Ziya Keskiner’in Temmuz 1982’deki ölümünden sonra, 1983’te Cemal İnce ile evlenir. Canlandırdığı anne karakterleri nedeniyle, 1985 yılında Yılın Annesi seçilir. Tiyatro, sinema ve çocuklarla geçen yılların ardından, uzun süre savaş verdiği kansere 11 Aralık 1987’de yenilir.

Adile Naşit’in 1986 Yılı Yılbaşı Mesajı

adile nasit, 1953

1953

Adile Naşit’in 1984 İşte Hayatınız Programı’ndan Görüntüleri

Kaynak
27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde Tiyatro Sevdalılarına Bir Armağan İstanbul’un 100 Sahne Sanatçısı Yayında!Kimsenin Bilmediği Yönleriyle Adile NaşitAdile Naşit’in Çocukluk Resmi


Facebook Yorumları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir