Menu

İzlemeniz Gereken Jim Carrey FilmleriKanadalı komedyen ve sinema oyuncusu Jim Carrey, hem komedi hem de drama filmlerindeki rolleri büyük bir başarıyla canlandıran, vücut dilini kullanışındaki ustalık ve yüzüne sayısız farklı ifade vermesindeki büyük yetenekle fiziksel komedi türünde, tüm zamanların en başarılı oyuncularından biri olmuştur.

17 Ocak 1962’de Kanada’da dünyaya geldi. Asıl adı James Eugene (Jim) Carrey’di. Müzisyen Percy Carrey ve annesi Kathleen Carrey’in dört çocuğunun en küçüğüydü.

Ünlü komedyen Rodney Dangerfield tarafından keşfedilen Jim Carrey, Las Vegas’ta başarılı performanslar sergileyip daha sonra Hollywood’a gidip burada komedyenlik yapmaya başlamıştır. Stand-up gösterilerinde başarılı olmasına karşın Jim Carrey televizyon ve sinema aktörlüğüne merak sarmaya başlamıştır. 1970’lerin ortalarından itibaren çeşitli dizi ve filmlerde küçük roller alırken, 1990’lardan itibaren ana karakterleri canlandırmaya başlamıştır.

Özel hayatı oldukça fırtınalı geçmiş olan aktör, tek çocuğu Jane Erin Carrey’in annesi Melissa Womer’dan boşandıktan sonra, Lauren Holly ile evlenir, ancak ikinci evliliğinde de mutlu olamaz. 2005’te tanıştığı Jenny McCarthy’den ayrıldıktan sonra, İrlandalı güzellik uzmanı sevgilisi Cathriona White’ın 2015’teki intiharı ile çok zor günler geçirir. Death metal ve alternatif rock türünde müzik dinlemekten hoşlanan Carrey, güreş merakıyla da bilinir.

1. Ace Ventura: Pet Detective (Budala Dedektif), 1994

Yönetmen: Tom Shadyac, Oyuncular: Jim Carrey, Courteney Cox, Judy Clayton, Sean Young, Udo Kier

budala dedektif

Carrey’in ilk başrol oynadığı filmde dedektif olan Budala Dedektif’te Jim Carrey, kaçırılmış hayvanların peşine düşer. Çalıştığı polis departmanında da hiç sevilmeyen ve hiçbir işe yaramayan biri olarak görülen hayvan düşkünü bir insandır. Evi kiradır. Ev sahibinin evde hayvan beslemesini istememesine rağmen evinde papağan, kedi, köpek, penguen, rakun, kokarca ve Spike isimli bir maymun ile yetim kalmış hayvanlarını beslemesiyle de tanınan bir tiptir. Bazen hayvanlarıyla hayvan yemi de yer. Bir gün bir futbol takımının maskotu olan bir yunusun kaçırılması üzerine işe başlar ve maceradan maceraya atılır.

2. The Mask (Maske), 1994

Yönetmen: Chuck Russell, Oyuncular: Jim Carrey, Cameron Diaz, Joely Fisher, Johnny Williams, Kevin Grevioux

maske

Jim Carrey’i dünya çapında şöhrete kavuşturan ve onun Altın Küre Ödülü’ne aday gösterilmesini sağlayan, Dark Horse Comics çizgi romanlarından birinden aktarılan Maske oldu. Stanley Ipkiss (Jim Carrey), tesadüf eseri eline geçen gizemli maskeyi gereksiz bir merakla suratına götürünce işler değişir. Artık eziklik gider ve yerine hareketli, durdurulamaz, yeşil kafalı ve çizgi roman fiziklerine tabi olan bir çılgın gelir. Filmin çıkartılmış sahnelerinde, maskenin İskandinav tanrısı Loki’ye ait olduğu söylenmektedir.

3. Ace Ventura: When Nature Calls (Budala Dedektif 2), 1995

Yönetmen: Steve Oedekerk, Oyuncular: Jim Carrey, Bruce Spence, Bob Gunton, Sophie Okonedo, Tommy Davidson

budala dedektif 2

Hayvan dostu dedektifimiz bu sefer kaybolan çok önemli ve özel bir hayvan için Afrika’ya gidiyor. İlkel iki kabile olan Waçati ve Waçutu kabilelerinin de kutsal saydığı ve uğruna savaş dahi çıkabilecek hayvanı bulma görevi tabii ki en meşhur hayvan dedektifine verilecekti. Dedektifin Afrika macerası heyecanlı olduğu kadar komik de. Dedektifin aradığı hayvan bizim için sürpriz olacağı gibi, asıl dedektif için çok sürpriz olacak.

4. Batman Forever (Batman Daima), 1995

Yönetmen: Joel Schumacher, Oyuncular: Val Kilmer, Nicole Kidman, Chris O’Donnell, Jim Carrey, Tommy Lee Jones

batman daima

Gotham şehrinin Karanlık Şövalyesi olan Batman (Val Kilmer), bu macerada Two Two Face (Tommy Lee Jones) ve Riddler (Jim Carrey) adındaki 2 ürkütücü süper suçlu ile savaşacaktır. Güvenilir olan kahraman Robin’i (Chris O’Donnell) de Batman’in kötülüklere savaşında yardımcı olarak ilk defa göreceğiz. Serinin üçüncü filmi Jim Carrey’nin performansı ile göz doldururken, özellikle ses efektleri ile de 3 dalda Oscar’a aday gösterilmiştir.

5. Dumb and Dumber (Salak ile Avanak), 1995

Yönetmen: Peter Farrelly, Oyuncular: Jim Carrey, Jeff Daniels, Lauren Holly, Victoria Rowell, Teri Garr

salak ile avanak

En iyi komedi filmlerinden bir tanesi olarak gösterilen, Jim Carrey’nin oyunculuğuyla beğeni topladığı Salak ile Avanak’ta, hiçbir işte dikiş tutturamayan ikili Jim Carrey ve Jeff Daniels, para dolu bir çantayı güzel sahibine ulaştırmak için macera dolu bir yolculuğa çıkarlar. Bu arada polisleri, haydutları ve yollarına çıkma gafletinde bulunan diğer şanssızları şaşkına çevirirler. Silinmiş ve alternatif sahneleri, detaylı yapım süreci, yorumları ve fazladan dakikaları ile bu film tüm zamanların en budalaca muzipliklerini sunuyor.

6. The Cable Guy (Baş Belası), 1996

Yönetmen: Ben Stiller, Oyuncular: Jim Carrey, Matthew Broderick, Leslie Mann, Jack Black, Owen Wilson

bas belasi

Sevgilisi evlenme teklifini reddedince Steven yeni bir eve taşınır. Sıra yeni evine kablolu televizyon bağlatmaya gelince bunu en ucuz, hatta bedava yoldan halletmeye karar verir. Bunun için de çatlak Douglas’ı çağırır.

7. Liar Liar (Yalancı Yalancı), 1997

Yönetmen: Tom Shadyac, Oyuncular: Jim Carrey, Maura Tierney, Justin Cooper, Amanda Donohoe, Swoosie Kurtz

yalanci yalanci

Los Angeles avukatı Fletcher Reede (Jim Carrey) sürekli yalan söyleyen bir avukattır. Oğlu Max’in doğum gününe gitmek yerine de yalan söyleyince, oğlu Max pastasının mumlarını söndürürken babasının bir gün boyunca yalan söyleyememesini diler ve dileği kabul olur. Fletcher, çevresindekilere haklarında ne düşünüyorsa açık açık söylemeye başlar. Bu sadece başlangıçtır.

8. The Truman Show (Truman Show), 1998

Yönetmen: Peter Weir, Oyuncular: Ed Harris, Jim Carrey, Laura Linney

truman show

Jim Carrey, ilk defa bir drama filminde rol alır ve filmdeki rolüyle En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar’a aday gösterilir. 3 Oscar adaylığı, 35 farklı ödül ve 64 adaylık… Dünyanın en güzel adalarından birinde yaşayan halk, imrenilecek derecede ütopik bir hayat sürmektedir. Bu adada yaşayan insanlar her güne mutlu uyanıp herhangi bir sorunla karşılaşmadan günü sonlandırıyorlardır. Ana karakterimiz Truman da bu şanslı insanlardan biridir.

Güzel bir eşe ve mutlu bir hayata sahip olan Truman, öldüğünü zannettiği babasını bir gün caddede gördüğü ana kadar hayatı olduğu gibi yaşar. Babasını gördüğüne emindir ancak adam bir anda ortalıktan kaybolmuştur. İlerleyen günlerde çeşitli gizemli anlar yaşayan Truman bir şeylerin yolunda gitmediğini fark edecek, sahip olduğu hayatın gerçek olup olmadığını anlamaya çalışacaktır. Televizyon sektörü üzerine yapılan en esaslı eleştirilerden biri olan Truman Show, sinema tarihinin en yaratıcı senaryolarından birine sahip. Aynı zamanda Jim Carrey’nin olağanüstü performansını da es geçmemek gerekiyor.

9. Man On The Moon (Aydaki Adam), 1999

Yönetmen: Milos Forman, Oyuncular: Jim Carrey, Paul Giamatti, Danny DeVito, Courtney Love, Leslie Lyles

aydaki adam

Önceleri gece klüplerinde tek kişilik komedi gösterileri yapan Andy Kaufman (Jim Carrey), ilk kez Saturday Night Live adlı televizyon şovunda seyirci karşısına çıktığında alışılmadık garip tarzı ile tanınmış menajer George Shapiro’nun (Danny DeVito) dikkatini çeker. Shapiro’nun yardımı ile kendi şovunu yapmaya başlayan Kaufman komedide bilinen tarzların dışına çıkmakta, aslında seyirciyi güldürmekten şaşırtmaya çalışmaktadır. En yakınları bile Kaufman’ın nerede rol yapıp, nerede gerçeği yaşadığını anlayamazlar. İki Oscarlı yönetmen Milos Forman, bu filminde zamanın en yenilikçi, en eksantrik ve anlaşılmaz sanatçılarından biri olarak görülen Andy Kaufman’ın hayatını anlatıyor.

10. Me, Myself & Irene (Ben Kendim ve Sevgilim), 2000

Yönetmen: Bobby Farrelly, Peter Farrelly, Oyuncular: Jim Carrey, Renée Zellweger, Anthony Anderson, Chris Cooper, Richard Jenkins

ben kendim ve sevgilim

Charlie (Jim Carrey), Rhode Island’da bir eyalet polisidir. Biraz çatlak bir karakterdir. Öte yandan kibar, ağırbaşlı ve kimse ona bulaşmadıktan sonra kimseye sorun çıkarmayan biridir. Fakat bir süre sonra manyak olan öbür yanı üstün gelir. Bu sırada Charlie’ye bir kaçak olduğu öne sürülen Irene’yi yakalayıp tekrar New York’a getirmesi söylenir. Irene rüşvet alan polisler sayesinde kaçmıştır. Ta ki en umulmadık zamanlarda Hank karşılarına çıkıncaya kadar…

11. Bruce Almighty (Aman Tanrım), 2003

Yönetmen: Tom Shadyac, Oyuncular: Jim Carrey, Morgan Freeman, Jennifer Aniston, Steve Carell, Catherine Bell

aman tanrim

Jim Carrey, gişe başarısı büyük filmi Aman Tanrım’daki rolüyle çok sayıda ödülün sahibi olur. Bruce Nolan (Jim Carrey) yaşadığı hayattan memnun olmayan ve hayatındaki herşeyden şikayet eden biridir. Tüm talihsizlikleri makus talihine bağlar ve Tanrı’ya bu konuda sürekli şikayet eder. Tanrı bir gün bu yakarışlara cevap verir ve Bruce Nolan’ın karşısına insan silüetinde çıkar. Oynadığı her role derinlik ve kalite katabilen usta oyuncu Morgan Freeman’ı, burada Tanrı rolünde izliyoruz. Tanrı olmanın kolay bir iş olduğunu düşünen Bruce Nolan, 1 haftalık Tanrı olma göreviyle cezalandırılır. Yeni göreviyle hayatını düzene sokabileceğini düşünen Bruce, yanıldığını kısa süre sonra farkedecektir.

12. Eternal Sunshine of the Spotless Mind (Sil Baştan), 2004

Yönetmen: Michel Gondry, Oyuncular: Jim Carrey, Kate Winslet, Mark Ruffalo, Kirsten Dunst, Elijah Wood

sil bastan

Filmde, iki sene sonunda Joel (Jim Carrey) ile ilişkilerinin tükendiğine inanan Clementine (Kate Winslet), Joel ile ilgili anılarının yoğunluğuna katlanamayacağını düşünerek bu anıları hafızasından sildirir. Bunu öğrenen Joel de Clementine ile yaşadıkları acı hatıralarından kurtulma kararı alır. Fakat Joel’in anılarının silinmesi sırasında birtakım sorunlar ortaya çıkar. Bunun nedeni Joel’in yaşadıkları bazı anıları unutmak istememesidir. Buna rağmen anıları sabah uyandığında silinmiş olarak uyanır. Filmde komedi rollerinde görmeye alıştığımız Carrey, iyi bir dram oyuncusu olduğunu gösterir. 2004’te En İyi Senaryo dalında Oscar ve uluslararası festivallerde toplam 34 ödül kazanan filmdeki Joel Barish rolüyle beyazperdenin unutulmaz karakterleri arasına girer.

13. Lemony Snicket’s A Series of Unfortunate Events (Talihsiz Serüvenler Dizisi), 2004

Yönetmen: Brad Silberling, Oyuncular: Jim Carrey, Jude Law, Meryl Streep, Emily Browning, Liam Aiken

talihsiz seruvenler dizisi

Son derece zengin bir ailenin Violet, Klaus ve Sunny Baudelaire adlarındaki 3 çocuğu, muazzam bir gelecek ile yetim kalmışlardır. Kendilerine kalan bu büyük mirası, anne ve babalarının bir yangında can vermelerinin ardından kullanabilmeleri için en büyük kardeşlerinin, uygun yaşa gelmesini beklemeleri gerekmektedir. Uzak bir akrabaları olan Count Olaf’ın yanına gönderilmeleri ile hayatları beklenmedik bir biçimde değişmeye başlar, çünkü Count hiç de iyi niyetli biri değildir. Çocuklar çok geçmeden, bu adamın sahip oldukları geleceği ellerinden almanın peşinde olduğunu fark eder. Violet’in bilim ve keşiflere olan merakı, Klaus’un okuma tutkusu ve henüz bebek olan Sunny’nin ısırma alışkanlığı beklenmedik anlarda işe yarayacaktır. Filmin parlayan rengi elbette ki Jim Carrey.

14. Fun With Dick & Jane (Dick ve Jane İş Başında), 2005

Yönetmen: Dean Parisot, Oyuncular: Jim Carrey, Alec Baldwin, Téa Leoni, Angie Harmon, Richard Jenkins

dick ve jane is basinda

Filmde Dick Harper’ın (Carrey) yıllar süren yoğun çalışması semeresini verir ve dünyanın önde gelen medya varlıkları konsolidasyonu şirketlerinden Globodyne’in medya ilişkilerinden sorumlu başkan yardımcılığına terfi eder. Ama yeni işindeki ilk günün ardından Globodyne, Enron benzeri bir felaketle çökünce, Dick elinde çantasıyla kala kalır. Dick’in talihindeki bu ani dönüş, kara günler için kenara para koyması için ona fazla zaman bırakmaz. Artık rüzgar ters yönden esmeye başlamıştır. Dick ve sevgili karısı Jane (Leoni), dehşet içinde banliyödeki evlerinin, lüks arabalarının ve statü meraklısı dostlarının birer birer avuçlarının arasından kayıp gidişine tanık olurlar. Ahlaksız işvereninden ders alan genç adamın aklına parlak bir fikir gelir. Eğer çalmak patronu için uygunsa, onun için de uygundur. Dick’in bu yeni yeteneğini kullanan karı koca, çok komik bir intikam planlayarak büyük patrona bir ders vermeye girişirler.

15. The Number 23 (Numara 23), 2007

Yönetmen: Joel Schumacher, Oyuncular: Jim Carrey, Logan Lerman, Rhona Mitra, Lynn Collins, Virginia Madsen

numara 23

23 sayısını koyu bir saplantı haline getiren Walter Sparrow (Jim Carrey), bir zamanlar ideal olan hayatını gerek kendisinin gerekse sevdiklerinin ölümüne yol açabilecek psikolojik bir işkenceye dönüştürür. Walter, bir türlü elinden bırakamadığı 23 Numara adlı gizemli romanın etkisiyle, karısı Agatha (Virginia Madsen) ve ergenlik çağındaki oğlu Robin’le (Logan Lerman) geleceğine devam edebilmek için geçmişindeki sırların kapısını açmaya mecbur kalır. Kitap, Walter’a Agatha tarafından doğumgünü hediyesi olarak verilmiştir ve konu aldığı tüyler ürpertici ve gizemli cinayet, karanlık ve tuhaf biçimde adeta Walter’ın hayatını yansıtırmışçasına anlatılmaktadır. Kitaptaki ana karakter olan dalgın dedektif Fingerling’in (onu da Carrey canlandırıyor) hayatı, Walter’ın kendi geçmişini çağrıştıran anlarla doludur. Kitabın dünyası canlanmaya başladıkça, Walter onun en korkunç ve kışkırtıcı bölümünün girdabına kapılmaya başlar: Fingerling’in 23 sayısının gizli gücüne duyduğu saplantısına. Bu saplantı kitaptan yayılıp, Walter’ı kontrol etmeye başlar. Hayatında her yerde bu sayıyı görmektedir ve Fingerling’le aynı korkunç suçu, yani bir cinayet işlemeye mahkum olduğuna inanmaya başlar. Kabus gibi hayaller Walter’ın aklını esir alır. Bu hayallerde karısı ve aile dostları Isaac French’in (Danny Huston) başına korkunç şeyler gelmektedir. Bu durumda, Walter’ın kitaptaki gizemleri çözmek için umutsuzca çırpınmaktan başka şansı kalmaz. Eğer 23 sayısının ardındaki gücü çözebilirse, geleceğini de değiştirebilecektir.

16. Yes Man (Bay Evet), 2008

Yönetmen: Peyton Reed, Oyuncular: Jim Carrey, Zooey Deschanel, Bradley Cooper, Rhys Darby, Terence Stamp

bay evet

Carl Allen, bir gün hayatını değiştirmek için her şeye evet dedirtmeyi hedefleyen bir yardım programına katılır. Başlarda her şey yolunda gider, hatta hayatı eskisinden daha pozitif ve eğlenceli bir hale gelmiştir. Ancak bir süre sonra her şeye evet demek bazı sorunları da beraberinde getirir.

17. Mr. Popper’s Penguins (Babamın Penguenleri), 2011

Yönetmen: Mark Waters, Oyuncular: Jim Carrey, Carla Gugino, Madeline Carroll, Clark Gregg, Ophelia Lovibond

babamin penguenleri

Filmde, New York’taki dairesinde penguenler ile birlikte yaşayan Tom Popper’ın komik hikayesi anlatılıyor. Ünlü oyuncu Jim Carrey’nin yine komik bir karakteri canlandıracağı filmde, başarılı bir iş adamının 6 penguen alarak apartman dairesini buzdan bir kaleye dönüştürme serüveni anlatılıyor. Penguenler ile birlikte yaşamaya başlayan Tom Popper, bakalım yeni sorumluluklarının iş hayatına olumsuz yansımasını engelleyebilecek mi?

Kaynak
Truman Show, Bilinç ve Descartes


Facebook Yorumları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir