Menu

Son Yılların En İyi Yabancı DizileriIMDb’nin kullanıcıları tarafından verilen puanlara göre en iyi yabancı dizileri derledik. En iyi yabancı dizileri sıralamaya çalıştığınızda seçenekler sonsuz ve zevkler kişiden kişiye değişiyor. Listede yer almayan, ama sizin önerdiğiniz yabancı diziler varsa onları yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Internet Movie Database (İnternet Film Veri Tabanı), kısaca IMDb, dünyadaki tüm ülkelerin sinema ve televizyon filmleri, film yıldızları ve dizileri hakkında bilgiler barındıran, aylık 250 milyondan fazla ziyaretçisi bulunan oldukça popüler bir websitesidir.

IMDb’nin listesinde yer alan belgeselleri, animasyonları ve 2016 yılında çıkmış dizileri listemize almadık. Ortalama puanı 8.5’in üzerinde olan ve en az 150.000 adet oy almış dizileri, aldıkları oy miktarına göre sıraladık.

Tüm Zamanların En Sevilen 25 Türk Dizisi yazımızda da seçtiğimiz Türk dizileri görebilirsiniz.

1. Game of Thrones, 2011 (IMDb Puanı: 9.5)

Oyuncular: Emilia Clarke, Sophie Turner, Kit Harington, Maisie Williams, Lena Headey, Peter Dinklage, Nikolaj Coster-Waldau

game of thrones

Fantastik ama tarihi bir dokusu olan Game of Thrones (Taht Oyunları), George R. R. Martin’in epik fantezi roman serisi Buz ve Ateşin Şarkısı kitaplarından uyarlandı. Çekimleri Kuzey İrlanda, İzlanda, Fas, Malta, Hırvatistan’da bulunan mekanlar ile Belfast’ta bir stüdyoda yapılan Game of Thrones dizisinin konusu ise özetle şöyle: Efsanevi Westeros topraklarını kontrol edebilmek için 7 soylu aile savaşmaktadır. Bu aileler arasında Stark, Lannister ve Baratheon aileleri öne çıkmaktadır. Westeros kralı Robert Baratheon, eski bir arkadaşı olan Eddard Stark’a sağ kolu olması için teklif götürür. Eddard, kendinden önceki sağ kolun öldürüldüğünden şüphelendiği için, bu olayı araştırabilmek adına teklifi kabul eder. İlerleyen zamanlarda birden fazla ailenin tahta göz diktiği ortaya çıkar. Büyük denizin diğer tarafında ise asırlardır hüküm süren ve Baratheon ailesi tarafından tahttan indirilen eski Targaryen ailesinin sağ kalan üyeleri tekrar yönetimi ele alma planları yapmaktadır. Bu nedenle, Greyjoy, Tully, Arryn, Tyrell ailelerinin de bulunduğu bir savaş başlar. Bunlar olurken, kuzeyde ise eskilerden kalma bir kötülük uyanmaktadır. Savaş ve politik kargaşaların ortasında, insan ırkı ve bu dehşet karşısında duran tek şey kendini dünyadan dışlayıp, kuzeyde kaybolan Gecenin Bekçileri’dir.

2. Breaking Bad, 2008 – 2013 (IMDb Puanı: 9.5)

Oyuncular: Bryan Cranston, Anna Gunn, Aaron Paul, Dean Norris, Betsy Brandt, RJ Mitte, Bob Odenkirk, Giancarlo Esposito

breaking bad

2008-2013 yılları arasında yayınlanan dram ve aksiyon dizisi Breaking Bad dizisinde, lisede kimya öğretmeni olan Walter White, ailesini ve yaşamını maddi anlamda kıt kanaat geçindiren sıradan bir insandır. Ek iş olarak bir araba yıkamacısında çalışmakta olan Walt, ileri derecede akciğer kanseri olduğunu öğrendiğinde sıradan devam eden yaşamı sıradışı bir seyir almaya başlar. Öldükten sonra ailesinin rahat bir yaşam sürmesi için lisede eski bir öğrencisi olan Jesse Pinkman ile metamfetamin (uyuşturucu) işine girer. Kimya alanında oldukça başarılı bir kariyeri olan Walter, o ana dek piyasada üretilmeyen saflıkta ve renkte (mavi) bir metamfetamin üreterek uyuşturucu dünyasına adım atar. Bu andan itibaren eski yaşamından tamamen farklı bir dünyanın içinde bulur kendisini.

3. Sherlock, 2010 (IMDb Puanı: 9.2)

Oyuncular: Benedict Cumberbatch, Martin Freeman

sherlock

Sir Arthur Conan Doyle’ın aynı adı taşıyan romanı Sherlock Holmes’ten Mark Gatiss tarafından televizyona uyarlanan dizinin, sürükleyici hikayesi, çok kısa bir sürede büyük bir izleyici kitlesine sahip olmasını da sağladı. Tesadüf eseri tanıştığı John Watson adındaki eski askeri doktor ile aynı eve taşınan Sherlock Holmes, artık onun yardımıyla da olaylara karşı farklı bir bakış açısı geliştirmektedir. Bu tanışmadan sonra, şehirde birtakım cinayetler olmaya başlar. Polis, bu cinayetlerin peşine düşer. Cinayeti işleyenleri bulmak için şehirde sıkı bir çalışma başlar. Polis, cinayeti işleyenlerin ortaya çıkması için sürdürülen araştırmalar esnasında Sherlock Holmes’ten yardım ister. Sherlock Holmes, polis teşkilatının kendisine yönelttiği bu yardım talebini geri çevirmez. Holmes’in muhteşem çalışan beyni ve ev arkadaşı John’un yardımlarıyla birlikte, şehirdeki cinayetlerin sırları bir bir ortaya çıkmaya başlar.

4. Dexter, 2006 – 2013 (IMDb Puanı: 8.8)

Oyuncular: Michael C. Hall, Jennifer Carpenter, David Zayas

dexter

Dizideki baş karakter Dexter Morgan, Miami Metro Polis Departmanı’nda çalışmaktadır. Kendisi bir kan sıçrama analisti olarak görev yapmaktadır. Ancak Dexter Morgan’ın bilinmeyen gizli bir yaşamı daha vardır. Bir seri katildir. Üç yaşında öksüz ve yetim kalan Dexter, bir polis tarafından evlat edinilir. Yeni babası, Dexter’ın karakterindeki karanlık tarafı çok geçmeden fark eder ve onun önü alınamayan şiddet arzusunu, insan öldürenleri öldürmeye kanalize etmesini sağlar. Bunun sonucunda Dexter, hem seri cinayet işleyenleri hem de kanundan yakasını kurtaran diğer katilleri kendine hedef olarak seçmeye başlar. Dexter Morgan içindeki müthiş öldürme arzusuna karşın, günlük hayatta insanlarda hayli sakin, iyi huylu ve kendi halinde bir adam izlenimi bırakır. Sempatik görünümü sayesinde, kimse onun böyle bir karanlık tarafı olabileceğinden şüphelenmez . Bu esrarengiz hikaye, Darkly Dreaming Dexter (Delirtici Düşlerin Dexter’i) adlı romandan uyarlanmıştır. Darkly Dreaming Dexter romanı, Jeff Lindsay’ın Dexter romanlarının ilkidir. Ancak dizinin ilerleyen dönemlerdeki sezonları, tamamen romandan bağımsız bir şekilde hazırlanmıştır.

5. Friends, 1994 – 2004 (IMDb Puanı: 9.0)

Oyuncular: Marta Kauffman, Oyuncular: Jennifer Aniston, Matt LeBlanc, Lisa Kudrow, Courtney Cox, David Schwimmer, Matthew Perry

friends

Friends dizisi, New York’ta yaşayan 20’li yaşlardaki üçü kadın, üçü erkek, altı kişilik bir arkadaş grubunun hayatlarını anlatır. Çocukluk arkadaşı olan Monica ve Rachel, Monica’nın ağabeyi Ross, Ross’un üniversiteden oda arkadaşı Chandler, Chandler’ın ev arkadaşı Joey ve Monica’nın eski arkadaşı Phoebe… Geçmişleri bir şekilde bir yerde kesişen bu 6 arkadaşın yedikleri içtikleri ayrı gitmez. Müthiş bir mizah ile dostluk bağlarının iç içe geçtiği dizideki karakterler, 10 sezona yayılan hikaye boyunca izleyiciyle birlikte büyüyüp olgunlaşıyor. Jennifer Aniston gibi sonradan yıldızlaşacak isimleri kazandıran bir dizi olarak da unutulmazlar arasındadır.

6. Prison Break, 2005 – 2009 (IMDb: 8.5)

Oyuncular: Wentworth Miller, Robert Knepper, Sarah Wayne Callies, Dominic Purcell, Amaury Nolasco

prison break

İzleyiciyle buluştuğu yıllarda ortalığı kasıp kavuran Prison Break, hapishaneden kaçış temasını en ince ayrıntısına kadar işlemiş en önemli yapımlar arasında yer alır. 2009 yılında 4. sezonunda gerçekleşen finaliyle kafalarda soru işaretleri bırakan dizi, 5. sezonuyla 2017’de ekranlara geri dönecek. Kahramanlarımız güçlü bir güvenlik duvarına sahip olan Fox River Eyalet Hapishanesi’nde tutulurlar. Mühendis olan Michael Scofield, abisini kurtarabilmek için abisinin yer aldığı hapishanenin tüm detaylarını öğrenerek büyük bir kaçış planı hazırlar. Kendisi de bu hapishaneye girmek için bir bankayı soymak suçundan yargılanarak amacını gerçekleştirmek için fırsat yaratır.

7. True Detective, 2014, (IMDb Puanı: 9.1)

Oyuncular: Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Michelle Monaghan, Michael Potts, Tory Kittles, Colin Farrell, Rachel McAdams

true detective

17 yıl önce 1995’te yaşanmış gizemli olaylardan sonra yakalanamayan bir seri katilin dosyasının tekrar gündeme gelerek açılmasıyla harekete geçen, uyumsuz ama beraber çalışmak zorunda olan soruşturma derinleştikçe kendilerini olayların içinde bulan Louisiana eyaletinde Cinayet Masası’nda görev yapan dedektifler Rust Cohle ve Martin Hart’ın çevresinde yaşanacak olayları ekrana getiren True Detective, The Killing’in yazarı Nic Pizzolatto tarafından hazırlanır. True Detective, çift zamanlı bir kurguya sahip. Yani olaylar hem 17 sene öncesine ait hem de günümüze. Hikayenin pek çoğu 1995’te satanist bir ayin ile öldürüldüğü düşünülen Dora Lange’in cinayeti üzerinden gidiyor.

8. House of Cards, 2013, (IMDb Puanı: 9.0)

Oyuncular: Kevin Spacey, Robin Wright, Kate Mara, Michael Kelly

house of cards

Kuvvetli kadrosu ve yüksek bütçeli prodüksiyonu ile karşımıza çıkan House of Cards, Washington’da hırslı bir politikacının zirveye tırmanışını anlatıyor. Kevin Spacey tarafından canlandırılan Francis Underwood yıllarını Beyaz Saray koridorlarında geçirdikten sonra, artık başkanlık seçimlerine adaylığını koyması gerektiğini düşünüyor. Ne de olsa bunca zaman o koridorlarda gördüğü tüm üst düzey bürokratlar ile ilgili her türlü bilgiye sahiptir. Kimi hangi dosyayla tehdit edeceğini bilir. Bu gözü kara politikacının Robin Wright tarafından canlandırılan eşi Claire’in de ondan aşağı kalır yanı yok. Francis Underwood’un başkanlık koltuğuna ilerlemek için adeta iskambil kağıtlarından bir ev gibi itinayla inşa ettiği stratejisini ilgiyle izleyeceksiniz.

9. House, 2004 – 2012 (IMDb Puanı: 8.8)

Oyuncular: Hugh Laurie, Lisa Edelstein, Omar Epps, Robert Sean Leonard, Jennifer Morrison, Jesse Spencer, Peter Jacobson, Kal Penn, Olivia Wilde, Amber Tambyln

house

Televizyon dünyasının Nobel Ödülü olarak tanımlanan Humanitas Prize’a, Altın Küre ve Emmy’e layık görülen House M.D. tüm zamanların en iyi hastane dizilerinden biri. House dizisindeki sıradışı Dr. House karakteriyle tüm dünyada efsaneleşen Hugh Laurie, aynı zamanda müzisyen. New Jersey eyaletindeki bir hastanede bulaşıcı hastalıklar konusunda uzman doktor Gregory House huysuz, ukala, çekilmez, asosyal, saplantılı ve aynı zamanda dahi bir doktordur. Dizide üç kişilik ekibinin hastanede başlarından geçen olaylar anlatılmaktadır.

10. Band of Brothers, 2001 (IMDb Puanı: 9.5)

Oyuncular: Damian Lewis, Donnie Wahlberg, Ron Livingston, Matthe Settle, Neal McDonough, Scott Grimes, Shane Taylor, Lewis Nixon, Peter Youngblood Hills, Rick Gomez

band of brothers

Band of Brothers, tarihçi Stephen E. Ambrose‘un aynı isimli romanından uyarlama bir mini dizidir. Ambrose, 1992 yılında yayınlayacağı roman için II. Dünya Savaşı sırasında Amerikan ordusunun 506. Alayı’nın 101. Hava Gücü’ne bağlı Easy Bölüğü‘nün piyadeleriyle bire bir görüşür, hayatta kalanların yazdığı kitaplardan da yararlanır ve olayları olduğu gibi yazar. Dizinin konusu, II. Dünya Savaşı sırasında Amerikan ordusunun 506. Alay’ının 101. Hava Gücüne bağlı Easy Bölüğü üzerinde yoğunlaşmaktadır. Amerika’nın güneyinde yer alan Georgia’daki Toccoa kampında askerlerin eğitimi ile başlayan hikaye, 70 yıldır sayısız filme, diziye ve kitaba konu olan Normandiya Çıkarması, Market Garden Harekatı ve savaşın sonuna doğru gerçekleşen Bastogne Savaşı ile sona erer.

11. The Sopranos, 1999 – 2007, (IMDb Puanı: 9.2)

Oyuncular: James Gandolfini, Lorraine Bracco, Edie Falco, Michael Imperioli, Dominic Chianese, Steven Van Zandt, Tony Sirico, Robert Iler, Jaime Sigler, Joe Pantoliano, Steve Buscemi

the sopranos

The Sopranos dizisinde New Jersey’de yaşayan İtalyan-Amerikan mafya babası Tony Soprano’nun ve ailesinin başından geçenler anlatılır. Tony Soprano, arada geçirdiği baygınlıklardan ötürü bir psikiyatriste gider. Tony, ilk başlarda seanslara zorla gitse de daha sonraları yararlı bulur. Dizide Tony ve psikiyatristi Dr. Melfi birbirlerine ters düşseler de suç, adalet, şiddet, dostluk ve aile gibi konularda konuşmalar yaparlar. Dizinin yapımcısı David Chase İtalyan asıllı bir Amerikalıdır. Gerek büyüdüğü mahalle, gerek filmlerin etkisiyle kendi de mafya yaşamına özen duymuştur. Chase dizinin birçok ayrıntısında kendi yaşamını kullanmıştır (baş karakterin annesiyle olan sorunları, psikiyatr seansları gibi).

12. The Wire, 2002 – 2007, (IMDb Puanı: 9.4)

Oyuncular: Deirdre Lovejoy, Wendell Pierce, Lance Reddick, Andre Royo, Frankie Faison, Larry Gilliard, Jr., Wood Harris, Chris Bauer, Clarke Peters, Amy Ryan, Sonja Sohn, Aidan Gillen, Dominic West, John Doman, Idris Elba

the wire

The Wire dizisinin senaryosunu deneyimli eski polis muhabiri David Simon yazmıştır. Olayları tüm çıplaklığıyla bilen biri tarafından kaleme alınması, dizinin en önemli özelliğidir. Son derece gerçekçi ve bazı noktalarıyla belgelesel niteliğinde olabilecek cesur anlatımıyla büyük beğeni toplamıştır. Farklı zamanlarda The Guardian Gazetesi ve Time Dergisi gibi kuruluşlar tarafından en iyi dizi olarak seçilmiştir. 5 sezondan oluşan dizide farklı sezonlarda farklı konular ele alınıyor. İlk sezonunda uyuşturucu, ikinci sezonda işçi ve sendikalar, üçüncü sezonda politika, dördüncü sezonda eğitim sistemi ve beşinci sezonda da medya konuları işleniyor. Sezonlarda ana konular birbirinden farklı olduğu halde, konu tamamıyla değişmiyor. Aynı karakterler farklı sezonlarda görülüyorlar ve tüm olaylar Baltimore şehrinin etkileyici atmosferinde geçiyor.

13. Fargo, 2014 (IMDb Puanı: 9.0)

Oyuncular: Billy Bob Thornton, Allison Tolman, Colin Hanks, Martin Freeman

fargo

Kara mizah-polisiye türü bir dizi olan Fargo, Coen Kardeşler tarafından 1994 yılında yaşanmış bir olaydan esinlenerek çekilmiş bir filmdir. Senaryo sahibi Coen Kardeşler 2014 yılında senaryonun dizi film olması için onay vermiş ve Amerikan FX kanalında mini bir dizi olarak yayınlanmıştır. Fargo’nun baş kahramanı, hayatında her alanda başarısız olmuş, korkak, pısırık ve karısından korkan Lester Naygard’dır. Hayat Naygard açısından oldukça kötü giderken kiralık katil olan Lorne Malvo ile hastanede karşılaşması ve Malvo’nun Naygard’a hayat ve kişiliği hakkında öğütler vermesi sonucunda Naygard’ın karısını öldürmesi ve Malvo’dan yardım istemesi ile başlıyor. Naygard karısını öldürdüğü andan itibaren farklı bir kişiliğe bürünüyor.

14. Seinfeld, 1989 – 1998 (IMDb Puanı: 8.9)

Oyuncular: Julia Louis-Dreyfus, Jerry Seinfeld, Jason Alexander, Michael Richards, Jerry Stiller

seinfeld

Onlarca Emmy ödülü kazanmış Seinfeld, New Yorklu stand-up komedyeni Jerry Seinfeld ve kendisi kadar nevrotik New Yorklu arkadaşlarının başlarından geçen hikayeleri gözler önüne seren müthiş bir komedi. Çocukluk arkadaşı George Costanza ne kendine düzenli bir iş bulabilir ne de kız arkadaş. Eski kız arkadaşı Elaine Benes’in sıkıcı önerileri ile baş etmek zordur. Bir de dillere destan meraklı ve bir o kadar gizemli komşusu Kramer var. Bu ilginç dörtlünün serüvenleri araba parkından, Çin lokantasına, sinemadan, araba tamircisine kadar modern yaşamda tek başına yaşayan insanın karşısına çıkacak her şeyi irdeleyen bir komedi.

15. Narcos, 2015 (IMDb Puanı: 8.9)

Oyuncular: Wagner Maura, Boyd Holbrook, Pedro Pascal, Maurice Compte, Juan Pablo Raba, Raul Mendez, Paulina Gaitan, Stephanie Sigman

narcos

Gerçek hayattan esinlenerek ekranlara aktarılan Narcos dizisi, Kolombiyalı ünlü uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar’ın hayatını anlatıyor. Narcos dizisi, Escobar’ı yakalamayı amaç edinen ve daha fazla insanın zarar görmemesi için çabalayan Amerikalı bir ajanın ağzından anlatılıyor.

Kaynak
IMDbSherlock Konusu, Oyuncu ve KarakterleriBir Efsanenin Doğuşu: True DetectiveBir Dizi HaberSeinfeld Dizisinin Konusu ve Oyuncuları


Facebook Yorumları

1 Yorum
  1. doctor stranger 29/10/2017 / Cevapla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir