Menu

Çizgi Film Karakterleri Denince Akla Gelen 20 KarakterÇizgi filmler, genellikle çocuklar için üretilmelerine rağmen, renk, hareket ve aksiyon bakımından büyüklerin de ilgisini çeker. Bu gün çocuk, genç ve orta yaştan her insan çizgi filmleri bilir, takip eder ve izler. Çocukların iç dünyaları, izledikleri çizgi film ve programlara göre şekillenir.

İzlenilen yayın ve idol olarak benimsenen karakterin çocukların davranış ve taleplerini değiştirdiği bilinen bir gerçek. Bu hayali karakterlerle rol model oluşturan çocuk, duygusal bir bağ kurar ve bu karakterin resminin olduğu objelere hızlıca yönelir. Ayrıca her işlenen hikaye ve senaryo, yazıldığı kültürün kodlarını, bilgisini, felsefesini, değerlerini aktarır. Bu konu, ebeveynlerin üzerinde dikkatle durması gereken bir konudur.

Sizler için geçmişten günümüze en sevilen çizgi film karakterlerini derledik.

1. Garfield

garfield

19 Haziran 1978’de Jim Davis tarafından yaratılan sevimli, filozof, kedi Garfield’in en önemli iki amacı uyumak ve yemek yemektir. Bu turuncu ve sarman kedi, pazartesilerden, örümceklerden ve postacıdan nefret eder. Sahibi tarafından sürekli şımartılan, obur, her daim yorgun ve aç, oldukça geveze, tembel ve uyanık olan Garfield, kedi olmanın verdiği mutluluğun felsefesini yaparak hayatın tadını çıkaran bir karakterdir.

2. Bugs Bunny

bugs bunny

Keskin zekası ile Bugs Bunny, dünyada en çok tanınan çizgi film karakterinden birisidir. Güzel bir havuç peşine düşmediği zamanlarda, az bulunur meraklı doğasını gözler önüne sermekle meşguldür, soğukkanlıdır. İlk olarak 1938 yılında Ben (Bugs) Hardaway tarafından yaratılmıştır. İlk Filmi Porky Tavşan Avında’dır. Adı Bugs Bunny değil, Mutlu Tavşan’dır (Happy Rabbit). 1958’de Knight Knight Bugs ile Oscar Ödülü almıştır.

3. Mickey Mouse

mickey mouse

Mickey Mouse, Walt Disney’in kurucusu Walter Elias Disney’in 1928 yılında yayınladığı belki de dünyanın en popüler karikatür ve çizgi film karakteridir. Walter Elias Disney, herhangi bir gazetede karikatürlerini yayımlayıp düzenli gelir elde edemezken bir kilisenin garajında kalmaktadır. Bu garajı, zaman zaman fareler basmaktadır. Farelerden çok korkan Disney, bu durumu katlanılabilir hale getirmek adına farelerin karikatürlerini çizmeye başlar.

Mickey Mouse’nin 1928 yılında Çılgın Uçak adında ilk çizgi filmi yayınlandığında ilk sesli çizgi film olma özelliğini de kazanır. İlk başlarda yaramaz ve afacan olarak karakterize edilirken, popülerliği arttıkça daha neşeli ve daha insancıldır artık Mickey. Karakter sayısı arttıkça arkadaşlık, paylaşma, sevgi gibi çocuklara örnek olacak birçok konu işlenmiştir. 1955 yılında W.E Disney tarafından dünyanın en büyük eğlence parkı Disneyland açılmıştır.

4. Temel Reis

temel reis

Temel Reis, ilk kez 1929 yılında bir mizah dergisi olan Thimble Theatre’da yayımlandığında yalnızca yardımcı bir karakterdir. Yaratıcısı Elzie Segar’ın hikayeleri temel olarak Safinaz’ın ve ailesinin etrafında geçer. Fakat Temel Reis çok sevilip popüler olunca, çizer hikayenin merkezine onu oturtarak devam eder.

Elzie, Temel Reis’i yaratırken mahallesinde (Chester) yaşayan denizci Frank (Rocky) Fiegal’den esinlenir. Popeye’nin kavgacı karakteri ve pipoya olan düşkünlüğü, Fiegal’in özellikleriyle örtüşür. Fiegal, 1947’de yaşama veda ettiğinde mezar taşına “Temel Reis’e ilham vermişti” yazılır. Safinaz figürü ise Elzie’nin bir diğer komşusu Dora Paskel’e dayanır. Ne zaman başı sıkışsa ve ekstra bir güce ihtiyaç duysa bir teneke ıspanak yer Temel Reis. Bu nedenle, Texas Crystal City’de 1937’de artan ıspanak üretimini kutlamak için heykeli dikilir. 1980 yılında Robert Altmann, Temel Reis’i sinemaya uyarlar. Başrolü Robin Williams’a verir büyük usta. Film Malta’da çekilir ve bölge filmden sonra Popeye Village adıyla anılan bir turizm merkezi haline gelir.

5. Voltran

voltran

Voltran: Evrenin Savunucusu 1980’li yıllarda televizyon için yapılmış japon çizgi dizidir. Voltran’ın asıl adı Japonca Hyakujū ō Go raion olup, yüz hayvanın kralı beş aslan anlamına gelir. 5 farklı gücü taşıyan mekanik aslan, gene 5 farklı karakter tarafından yönetilir ve bir araya geldiklerinde Voltran’ı oluşturarak düşmanlarını alt ederler. Her biri kendi başına iyi, ama tek başına olduklarında yetersiz olan beş kahraman aslan, kötüler karşısındaki mücadele söz konusu olunca birleşirler, güç birliği yapmak için kenetlenir ve Voltran’ı oluştururlar.

6. Kai Hiwatari

Kai Hiwatari

Beyblade çizgi dizisinin en cool karakteri. Kutsal canavarı Dranzer ile birlikte yenemeyeceği rakip yoktur. 90’lı yıllarda çocuk olanların nerdeyse hepsi Kai’nin karizmasını bilirler. Takımın en güçlüsü olmasına rağmen geri planda kalmayı tercih eder, çok fazla konuşmaz. Kutsal canavarı Dranzer, nam-ı diğer kırmızı anka kuşu ile rakiplerini alt eder. Beyaz atkısı, yüzündeki dövmeleri ve saçlarıyla o dönem büyük bir hayran kitlesi yaratmıştır.

7. Red Kit

red kit

Red Kit, Belçikalı karikatürist Morris (Maurice De Bevere) tarafından çizilen bir çizgi roman kahramanıdır. İngilizce’de adı Lucky Luke olarak bilinir. Çizgi filminin maceralarının bazıları, 1926-1977 yılları arasında yaşamış olan Fransız yazar René Goscinny tarafından kaleme alınmıştır. Yaratıcısı Morris öldükten sonra bazı maceraları ise Fransız çizer Achdé tarafından çizilmiştir. Daltonların korkulu rüyası, kanun adamı ve kendi gölgesinden bile hızlı silahını çeken kovboy Red Kit, kendisine en sadık dostu beyaz atı Düldül ve sevimli köpeği Rin Tin Tin ile beraber suçluların ve adaletsizliğin amansız düşmanıdır. Red Kit dünyada çok kere çizgi film, animasyon ve televizyon serisi olarak filme çekilmiş ve yayınlanmıştır. 1983’ten sonraki yaşadığı maceralarda ağzındaki sigara yerine, bir saman parçası tutmaya başlamıştır.

8. Şeker Kız Candy

candy

1976 yılı Japon yapımı olan Şeker Kız Candy, bir tv çizgi film serisidir. Orijinal adı Candy Candy’dir. Her şey Pony Evi diye adlandırılan bir yetimhanenin önüne bırakılmış iki bebeğin bulunmasıyla başlar. Bu bebeklerden biri Candy’dir, diğeri de onun en yakın arkadaşı olacak olan Annie’dir. Yıllar sonra zengin bir ailenin Annie’yi evlatlık edinmesi Candy’yi çok üzer ve o da başka bir ailenin kendisini evlatlık edinmesini kabul eder. Bundan sonra Candy’i yepyeni bir hayat beklemektedir.

9. Atom Karınca

atom karinca

Atom Karınca, Hanna-Barbera tarafından 1965 yılında yaratılan çizgi film karakteri ve aynı adlı serinin adıdır. Atom Karınca şehir halinde bir karınca kolonisinde yaşamakta ve kötülerle mücadele ederken uçabilmektedir. Süper hızlı, süper güçlüdür ve şehrin polisi ile işbirliği içindedir.

10. Şirinler

sirinler

Şirinler, Belçikalı çizer Pierre Culliford’un oluşturduğu çizgi roman ve animasyon dizisinin adıdır. 1958’de Pierre Culliford tarafından çizgi roman olarak ortaya çıkar. 1981’de televizyonda gösterilen bu mavi yaratıklar büyük ilgi görür. Şirin Baba, Şirinlerin lideridir, kırmızı kıyafetleri ve beyaz sakalı ile diğer şirinlerden ayrılır. Kötü bir durum söz konusu olduğunda Şirin Köyü’ndeki herkes akıllı, sakin Şirin Baba’ya danışır. Şirin Baba’nın 100 şirin çocuğundan 99’u erkek, 1’i kızdır. Baş düşmanları ise Azman adında kedisi bulunan büyücü Gargamel’dir. Şirinler’in sessiz sakin köylerinde, paradan puldan uzak, komünal bir hayat sürmeleri bir dönem komünizm propagandası yapıyor diye yaftalanmalarına neden olur. Aileye ve işbirliğine önem vermeleri, insanların önce en iyi yanlarını görmeleri ve birbirlerine çok değer vermeleri, şirinlerin en önemli özellikleri.

11. Bart Simpson

simpsonlar

Sarı tenli Homer Simpson, karısı Marge, çocukları Bart, Lisa ve Maggie’nin maceralarının anlatıldığı Simpsonlar, karikatirüst Matt Groening tarafından yaratıldı. İlk bölümü 17 Aralık 1989’da yayınlanan çizgidizinin, karakterlerinin isimleri, Matt Groening’in ailesindeki kardeşleri, anne babası ve halasına ait isimler. Bir tek Bart, Brat’in anagram hali. Soyadları olan Simpson ise basitçe aptaloğlu demek.

Bart Simpson’un asıl adı Barholomew JoJo Simpson. Uyumsuz, isyankar, sürekli yanlış anlaşılan bir çocuk. Fakat özünde iyi biri ve yaşadığı küçük kasabada sık sık başını belaya soksa da bütün dünyada çok sevilir. Okulda büyük başarısızlıklara imza atan Bart’ın ciddi bir konsantrasyon sorunu var. Derslerde çok sıkılıyor ve her fırsatta okulu kırıyor. Daha dünyadaki ilk günlerinde babasının o anda boynunda olan kravatını tutuşturmayı başaran Bart, efsanevi yaramazlıkların insanı. Palyaço Krusty’ye, skateboard’a, çizgi roman okumaya, televizyon seyretmeye, Lisa’yı korkutmaya, video oyunlarına meraklı. Aynı zamanda bir graffiti sanatçısı olan Bart Simpson’ın rumuzu ise El Barto. Ailesiyle birlikte yaşadığı Springfield Kasabası’nın en problem çocuğu. 1998 yılında, Time’ın en etkili insanlar listesinde 46’ncı sırayı alan Bart, kız kardeşi Lisa’yla birlikte TV Guide dergisinin Tüm zamanların en iyi 50 çizgi kahramanı listesinde de 11’inci olur.

12. Fred Çakmaktaş

cakmaktaslar

Taş Devri, 1960 ve 1966 yılları arasında ABD’de tam 6 sezon oynayan bir çizgi filmdir. Yapımcısı Hanna-Barbera Productions’dır. Fred Çakmaktaş, karısı Vilma, çocukları Çakıl ve vefakAr ev hayvanları Dino, komşuları Barney Moloztaş, karısı Betty ve evlat edindikleri çocukları Bam Bam, Taş Devri’nin karakterleridir.

Fred Çakmaktaş, tarih öncesine ait Taşyatağı şehrinde yaşar. Bowling oynamayı çok sever, Bufalo Derneği’ne de üyedir. Arkadaşı Barney Moloztaş ile birlikte taş ocağında çalışır. Patronları Bay Slate ile kovulma noktasına gelene dek kavga etseler de konu hep tatlıya bağlanır. Düzgün bir aile yapısına sahip olan, eşlerini seven bu iki arkadaş çok iyi anlaşsalar da, zaman zaman kavga edip birbirlerine küserler.

13. George Jetgil

jetgiller

Jetgiller, Hanna-Barbera yapım şirketi tarafından ilk olarak 1962 yılında televizyonda yayınlanmaya başlar ve 90’lara kadar aralıklarla devam eder. Jetgiller, George ve Jane’in kızları Judy ve oğulları Elroy’dan oluşan bir ailedir. Robotların, uzaylıların, hologramların ve enteresan buluşların olduğu bir gelecek zaman ütopyasında yaşamaktadır. Ailesini çok seven bir baba George Jetgil, genellikle yanlış kararlar almakla ünlüdür. 40 yaşlarındadır ve Spacely Dişlileri şirketinde çalışmaktadır. George, karısının, çocuklarının isteklerini yerine getirmeye çalışan nazik, kibar bir eş ve babadır.

14. Heidi

heidi

Ülkemizde de çok sevilen Heidi, İsviçreli yazar Johanna Spyri’nin kitabından, 1974 yılında Japonlar tarafından uyarlanan bir çizgi filmdir. 8 yaşında İsviçreli yetim bir kız çocuğu olan Heidi’yi teyzesi, dağ evinde yaşayan dedesine bırakır. Sonrasında teyzesi Heidi’yi Frankfurt’ta varlıklı Sesemann ailesinin evlerinde yaşaması için dedesinden ayırır. Heidi, Sesemann ailesinin yanında tekerlekli sandalyeye bağlı olarak yaşayan Clara’ya refakatçilik yapar. Her zaman için dedesini ve dağ evindeki yaşantısını özleyen Heidi, mutsuzluğuna rağmen hep pozitife ve iyiye odaklanır.

15. Tsubasa

tsubasa

1981’de Yōichi Takahashi tarafından yaratılmış bir çizgi roman (manga) serisidir. Manga popülerlik kazanınca aynı isimle anime olarak da uyarlanmıştır. Japon genç takımının yıldız oyuncusu Tsubasa Oozora, 10 numarayı giyen başarılı orta saha oyuncusudur. Yeteneği Brezilyalı santrafor Roberto Hongo tarafından keşfedilmiş ve geliştirilmiştir. Dünyaca ünlü bir futbolcu olmayı başarır. Golden 23 adlı manga serisinde Efsanevi Dünya Kupası’nı almayı başarır. Kendine özel şut teknikleri vardır. Rövoşatalarıyla, Drive Shoot (Aşırtma/Kavisli Şut) ve en iyi arkadaşı Misaki ile çektiği Twin Shoot (İkiz Şut) teknikleriyle bilinir.

16. Pembe Panter

pembe panter

Ekrana yansıdığı ilk günden beri süregelen başarısı ve pandomim bir karakter olması onu eşsiz kılar. Sofistike, kurnaz ve yaramaz Pembe Panter, çizeri David De Patie’ye göre tavrı ve etkisiyle anime bir James Dean.

Blake Edwards, 1963 yılında Maurice Richlin ile yazdığı bir senaryo için kamera dediğinde, sinema tarihine geçecek birkaç pop ikonu yaratacağını düşünmüyordu. Pembe Panter adını verdiği filmdeki, tüm dünyaya tanıttığı Henry Mancini’nin bestelediği tema müziği, Peter Sellers’ın Müfettiş Clouseau rolü ve jenerikteki sevimli panter kısa zamanda unutulmazlar arasına girer. 18 Aralık 1964’te ilk Pembe Panter çizgi dizisi izleyici ile buluşur. Sessiz sinema günlerinden kalmışa benzeyen bir çizgi karakterin bu kadar başarı kazanmış olması şaşırtıcı. Animasyonun, söze dayalı komedinin, aksiyonun ve hızın ön plana çıktığı yıllar olmasına rağmen, Pembe Panter unutulmaz müziğine uygun bir biçimde salınarak yürür, konuşmaz, efektler en alt düzeydedir. En önemlisi sadece iki karakter vardır: Friz adlı büyük burunlu bir adam ve Pembe Panter.

17. He-Man

he-man

He-Man, 1983-1985 yılları arasında çekilen Kainatın Hakimleri çizgi serisindeki ana karakterdir. He-Man ve arkadaşları Eternia’yı ve Şato’sunun sırlarını İskeletor’un kötü emellerinden korumaya çalışır. He-Man, Eternia prensi Adam’ın süper kahraman olan ikinci kişiliğidir. Daha çok alçak gönüllülüğüyle tanınınır. Grayskull Castle’ın (Gölgeler Şatosu) gizli güçleri, Adam’ın kılıcı ile ilişkilidir. Kılıcını havaya kaldırıp By the power of Grayskull, I have the power der ve çok güçlü bir süper kahramana dönüşür. Bu söz serinin Türkçe eserlerinde Gölgelerin gücü adına, güç bende artık olarak çevirilmiştir. Yanından ayrılmayan yol arkadaşı korkak kaplan Cringer (Titrek) bu sihirli söz ve kılıç sayesinde Battlecat (Atılgan) olur.

18. Snoopy

snoopy

Snoopy, zaman zaman sahibi Charlie Brown’dan daha akıllı olduğunu düşündüren çizgi film kahramanı bir köpektir. Kulübesinin üzerinde uyur, asla içinde değil. En ilginç dostlarından biri, sarı küçük bir kuştur. Charlie melankolik, varoluşsal depresyonlar yaşarken, Snoopy, neşeli, dünyayı takmayan bir havadadır. Yaratıcısı Charles Schulz’ün kendi kişiliğinden çok şey kattığı Charlie Brown karakteri, ismini Schulz’ün sanat okulundaki yakın bir arkadaşından alır. Snoopy’yi yaratırken ise en büyük esin kaynağı 13 yaşındayken sahip olduğu Spike adlı köpeğidir. Ekim 1950’de, 7 ayrı gazetede Peanuts (Fıstıklar) adıyla bant seri olarak başlar.

19. Casper

casper

Casper bir hayalettir. Etrafındaki bütün canlılar ondan korkmakta, hiç arkadaş edinememektedir, bu durum onu çok üzmektedir. Fakat o diğer hayaletlerin aksine, insanları korkutmak yerine, onlara yardım etmeyi seçer. Her defasında kötülük yapmaya çalışan üç amcasını durdurmaya çalışır. Yaptığı iyilikler sonucunda bazen arkadaşlar edinir. Bazı bölümlerde beceriksiz cadı arkadaşı Wendy de onunla beraberdir. İkilinin en büyük ortak noktası güçlerini insanlara kötülük yapmak yerine, iyilik yapmaya adamış olmalarıdır.

20. Müfettiş Gadget

mufettis gadget

Müfettiş Gadget, sakar, dalgın, çevresinden bihaber olan bir müfettişin maceralarının anlatıldığı bir çizgi dizidir. Gadget, insan olmasına karşın vücudunun çeşitli yerlerinden çıkan yararlı cihazlar ile suçluları kolayca yakalamaktadır. Bu aletlerin çıkması ve mekanizmanın çalışması için Hadi Hadi Gadget ya da işte Hadi Hadi Gadget-Kopter demesi gerekir.

Kaynak
Çizgi Film Sektörel Bilgilendirme RaporuGarfield’in Dünyası ve FelsefesiSimpsonlar Hakkında Bilmediğiniz 10 ŞeyPembe Panter: Çizgi Dünyanın Sessiz Elması


Facebook Yorumları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir