Menu

İzlemeniz Gereken Tom Hanks FilmleriThomas Jeffrey Hanks, 9 Temmuz 1956 yılında Kaliforniya’da doğar. Annesiyle babası o beş yaşındayken boşanır. Gezgin aşçı olan babası Tom’u ve üç kardeşini alarak Reno’ya gider. Çocukluğunda epeyce dolaşan Tom Hanks, sonunda Oakland’da liseyi bitirir.

Komedyenlik yeteneği daha o zamandan ortaya çıkar. Sonra tiyatro okumak için Kaliforniya Devlet Üniversitesi’ne yazılır, ama Lakewood, Ohio’daki Great Lakes Shakespeare Festivali’nde staj yapmak için okulu bırakır. 1978’de 22 yaşındayken oynadığı Veronalı İki Centilmen’deki Proteus rolüyle eleştirmenlerden ödül alır. 1980’de korku filmi He Knows You’re Alone isimli filmde küçük bir rolde oynar. Sonra, kısa ömürlü sitcom Bosom Buddies’de kadın kılığına giren bir adamı oynar. Bu rol, Hanks’in popüler dizilerde konuk oyuncu olmasını sağlar.

tom hanks

Hanks’in oynadığı dizi Happy Days’de oynayan Ron Howard genç aktörün oyunundan etkilenir. Ona yönettiği romantik-komedi türündeki filmi Splash’te (Deniz Kızı, 1984) başrolü verir. Bu filmiyle artık daha tanınır biri olsa da, onu Hollywood camiasına gerçek bir yetenek olarak tanıtan film 1988 yapımı Big olur.

Amerikan Film Enstitüsü tarafından verilen Ömür Boyu Başarı Ödülü’ne sahip olan en genç oyuncu olma ünvanını taşır. 1996 yılında Hanks, Hayal Şarkısı adlı filmin senaryosunu yazar ve ilk yönetmenlik deneyimine imza atar. 2017’de Tom Hanks, oyunculuk kariyerinin yanına bir de yazarlığı ekler. Hepsi daktilo tutkusu etrafında şekillenen ve 17 kısa hikayeden oluşan Uncommon Type: Some Stories adlı kitabını yayınlar. Hanks, NASA’nın uzay çalışmalarıyla yakından ilgili, hatta Ulusal Uzay Topluluğu’nun bir üyesidir. Kız kardeşi Sandra Hanks Benoiton yazar, diğer kardeşlerinden Lawrence Hanks ünlü bir böcekbilimci ve Jim Hanks ise bir aktör ve film yapımcısıdır. Tom Hanks, ikisi ilk evliliğinden, ikisi ise ikinci evliliğinden olmak üzere 4 çocuk sahibidir.

1. Big (Büyük), 1988

Yönetmen: Penny Marshall, Oyuncular: Tom Hanks, Elizabeth Perkins, John Heard, Jon Lovitz, David Moscow

big

Onun yetenekli bir aktör olduğu kanısını pekiştiren ve ilk Oscar adaylığının yanı sıra Altın Küre Ödülü’nü getiren film, lunaparktaki dilek makinesine büyümek istediğini söyleyen ve bir anda kendini yetişkin bir adam olarak bulan Josh’un (Tom Hanks), çocuk aklı ve büyümüş bedeniyle yaşadıklarını anlatır.

Ne yazık ki, bu filmden sonra rol aldığı filmler beğenilmez. Ta ki, A League Of Their Own (Kızlar Sahada, 1992) filmine kadar. Hanks, bu filmde kadınlardan oluşan bir beyzbol takımının alkolik, tükenmiş hocasını oyar.

2. Philadelphia, 1993

Yönetmen: Jonathan Demme, Oyuncular: Tom Hanks, Denzel Washington, Antonio Banderas, Mary Steenburgen, Obba Babatundé

philadelphia

Philadelphia filmi ile ilk kez Amerikan sinemasında eşcinsellik ve AIDS olayı iddialı bir filme konu olur. Yönetmen, eşcinselliği bir teşhir, bir röntgencilik malzemesine dönüştürmeden, sıradan bir cinsel tercih olayı gibi aktarır filme. ABD’nin simgesel özgürlük kenti Philadelphia’da, mesleğinde hızla yükselen başarılı bir avukatın AIDS’e yakalanması ve bu nedenle işini yitirmesinin öyküsü anlatılır. Avukat, bunu bir onur, daha ötesi bir insan hakları sorunu yapar ve konuyu, ölüme adım adım ilerlediği sırada yargı önüne getirir. AIDS’li avukat Andrew Beckett rolüyle Tom Hanks, 1994 yılında En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını alır.

3. Forrest Gump, 1994

Yönetmen: Robert Zemeckis, Oyuncular: Tom Hanks, Robin Wright, Gary Sinise, Sally Field, Mykelti Williamson

forrest gump

Winston Groom’un 1986’da yayımlanan aynı adlı romanından uyarlanan film, düşük bir zeka seviyesi olan, ancak dolu dolu bir hayat yaşayan Forrest Gump’ın hikayesini anlatır. Onun, okul hayatından başlayıp, orduda görev yaptığı süreci, evine geri dönmesini, kendine iş kurma çabasını, sevdiği kadına açılmasını, Amerika’yı turlayarak ünlü olmasını izleriz. Forrest Gump’ın çocuksu pozitif düşünce tarzı, sevdiği insanlara verdiği değer izleyenlere ilham verecek nitelikte. Film, 1995 yılında toplamda 13 dalda Oscar adaylığı elde eder. Tom Hanks, performansıyla büyülediği Forrest Gump’ta En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını alır. Film, En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Uyarlama Senaryo, En İyi Kurgu ve En İyi Görsel Efekt kategorilerinin de kazananı olur.

4. Apollo 13, 1995

Yönetmen: Ron Howard, Oyuncular: Tom Hanks, Kevin Bacon, Ed Harris, Gary Sinise, Bill Paxton

apollo 13

Astronot Jim Lovell’ın Apollo 13 adlı kitabından beyazperdeye aktarılan film, dönemin en ünlü astronotları olan Jim Lovell, Fred Haise ve Jack Swigert’tan oluşan üç kişilik bir ekibin aya varmadan önce oksijen tanklarından birinin patlamasıyla yaşanan ölüm kalım mücadelesi ve NASA komuta merkezi Houston çalışanlarının ekibe yardım etmek üzere yürüttüğü kurtarma çalışmalarını konu alır. Tom Hanks, Apollo 13’te ilk gerçek karakterini, astronot Jim Lowell’i canlandırırken, ona bir Oscar daha getirebilecek olan bu rolde, kendini geri plana çekip, ekip içinde kaybolmayı bilir. Film, En İyi Montaj ve En İyi Ses dallarında iki Oscar Ödülü kazanır.

5. Toy Story (Oyuncak Hikayesi), 1995

Yönetmen: John Lasseter, Seslendirenler: Tom Hanks, Tim Allen, Don Rickles

oyuncak hikayesi

Tom Hanks, 1995 yılında ilk Disney/Pixar yapımı olan meşhur Oyuncak Hikayesi filmindeki Woody karakterini seslendirir. Bu film aynı zamanda sinema tarihinde CGI (bilgisayarda yaratılan görüntü) teknolojisiyle yapılmış ilk uzun filmdir. Hanks, serinin devam filmleri olan Oyuncak Hikayesi 2 ve 11 yıl aradan sonra izleyiciyle buluşan ve Altın Küre Ödülü’ne aday gösterilen Oyuncak Hikayesi 3 filmlerinde de Woody karakterini seslendirmiştir. Oyuncak Hikayesi 3, dünya çapında bir milyar dolardan fazla gişe hasılatına imza atarak tüm zamanların en çok kar getiren animasyon filmi olmuş, En İyi Film ve En İyi Uzun Animasyon Filmi Akademi Ödülleri’ne aday gösterilmiştir. Film, ayrıca En İyi Uzun Animasyon Filmi dalında Altın Küre Ödülü’ne layık görülmüştür.

6. Saving Private Ryan (Er Ryan’ı Kurtarmak), 1998

Yönetmen: Steven Spielberg, Oyuncular: Tom Hanks, Vin Diesel, Matt Damon, Paul Giamatti, Giovanni Ribisi

er ryani kurtarmak

II. Dünya Savaşı yıllarında 3 oğlunun birden ölüm haberini alan anne, 4. oğlunun yaşadığını duymak ister. Artık tüm Amerikan ordusunun hedefi annenin son oğlu olan James Ryan’ı ne pahasına olursa olsun kurtarmaktır. Askerler her yerde ona ait izler aramaya başlar, fakat bu öylesine bir göreve dönüşür ki bir kişiyi kurtarmak uğruna birçok askerin hayatı tehlikeye girer. Usta oyuncu Tom Hanks’in yüzbaşı John Miller’i canlandırdığı film, Oscar’da 10 farklı dalda aday olur, 5 dalda Oscar ve En İyi Film ve En İyi Yönetmen dallarında Altın Küre kazanır.

7. The Green Mile (Yeşil Yol), 1999

Yönetmen: Frank Darabont, Oyuncular: Tom Hanks, Michael Clarke Duncan, Sam Rockwell, Gary Sinise, David Morse

yesil yol

Stephen King’in aynı adlı romanından uyarlanan Yeşil Yol, infaz odasında görevli bir gardiyanın gizemli ve mucizevi güçleri olan bir mahkumla kurduğu sıradışı ilişkiyi konu eder. Tom Hanks, filmde görevi süresince infaz ettiği mahkumları ve yaşadığı ürpertici olayları bir türlü unutamayan infaz odası baş gardiyanı Paul Edgecomb’ı canlandırır. Bu filmle birlikte ilk kez başrol oynayan Michael Clarke Duncan ise filmde iki küçük kızın katili olmakla suçlanan John Coffey karakteri ile Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ına aday gösterilir. Film, adını hapishanedeki hücrelerinden alınan idam mahkumlarının elektrikli sandalyenin bulunduğu ölüm odasına giderken kat ettikleri bir millik yeşil yoldan alır.

8. Cast Away (Yeni Hayat), 2000

Yönetmen: Robert Zemeckis, Oyuncular: Tom Hanks, Helen Hunt, Chris Noth, Wilson, Michael Forest

yeni hayat

Yeni bir Robinson Crusoe efsanesi yaratan Yeni Hayat filmi, Forrest Gump’ta da birlikte çalışan Robert Zemeckis’le Tom Hanks’i yeniden bir araya getirir. Düşen bir uçaktan kurtulan tek kişi olarak ıssız bir adada dört yıl gibi uzun bir süre yapayalnız yaşayan Chuck Noland’ın yaşam mücadelesini anlatan film ile Hanks neredeyse üçüncü Oscar’ını alacaktı. Yalnızlığa hapsolmuş bir adamın, doğanın her türlü yardımını ayakları üzerinde durabilmek için kullanmasını başarıyla yansıtan bir yapım Yeni Hayat.

9. Road To Perdition (Azap Yolu), 2002

Yönetmen: Sam Mendes, Oyuncular: Tom Hanks, Jude Law, Daniel Craig, Tyler Hoechlin, Stanley Tucci

azap yolu

Azap Yolu, çizgi roman kökeni genel olarak gizli kalmış bir filmdir. Japonya’da 1970’lerde popüler olan Lone Wolf and Cub adlı samuray mangasından esinlenen Azap Yolu serisinden uyarlanmıştır. Patronları tarafından ihanete uğramış bir mafya üyesinin, oğlu ile birlikte çıktığı intikam yolculuğunu anlatan bir eser. Özellikle sinematografisi ile ön plana çıkan film, hem iyi hem de özgün bir uyarlamayı izlemek isteyenlerin kaçırmaması gereken bir yapım. Tom Hanks, filmde 1930’ların Chicago’sunda, öldürülen aile üyelerinin intikamını alma peşindeki gangster Michael Sullivan rolüyle çok başarılı.

10. Catch Me If You Can (Sıkıysa Yakala), 2002

Yönetmen: Steven Spielberg, Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Tom Hanks, Amy Adams, Jennifer Garner, Christopher Walken

sikiysa yakala

Film, FBI’ın ünlü En Çok Arananlar listesinde yer alan en genç dolandırıcı Frank W. Abagnale’nin gerçek yaşam öyküsünü anlatır. ABD tarihinin en başarılı banka soygununu gerçekleştiren Frank Abagnale Jr. (Leonardo DiCaprio) henüz 18 yaşına gelmeden doktorluk, avukatlık ve büyük bir hava yolu şirketinde pilot yardımcılığı yapar. Kılık değiştirme ustası olan Abagnale, son derece zeki bir dolandırıcıdır. Tecrübeli FBI ajanı Carl Hanratty (Tom Hanks) onu yakalayıp adaletin önüne çıkarma görevini üzerine alır. Ancak sürekli kılık değiştiren Frank daima bir adım öndedir ve peşine takılan FBI ajanlarını zorlayarak takibi sürdürmeleri için adeta düelloya davet eder.

11. The Terminal (Terminal), 2004

Yönetmen: Steven Spielberg, Oyuncular: Tom Hanks, Catherine Zeta-Jones, Zoe Saldana, Stanley Tucci, Chi McBride

terminal

Hanks, filmde uydurma ülkesi Krakozya’da darbe olunca New York JFK Havaalanı’nda mahsur kalan Viktor Navorski rolüyle yine çok başarılı. Uçağı henüz havadayken ülkesinde gerçekleşen devrimle tüm vizeler iptal edilir. Navorsk hava alanına iner inmez vizesi iptal olunca, ülkesine geri dönemez, Amerika’ya da alınmaz. Transit yolcu salonunda yaşamaya başlar ve olaylar burada gelişir.

12. The Da Vinci Code (Da Vinci Şifresi), 2006

Yönetmen: Ron Howard, Oyuncular: Tom Hanks, Jean Reno, Audrey Tautou, Ian McKellen, Paul Bettany

da vinci sifresi

Dan Brown’ın aynı adlı çok satan eserinden uyarlanan filmde, Louvre Müzesi müdürü öldürülmüş olarak bulunur. Bu olay üzerine ünlü simgebilim profesörü Robert Langdon (Tom Hanks) Louvre Müzesi’ne çağrılır. Müze müdürü ardında esrarengiz bir simge dizimi ve ipuçları bırakmıştır. Kendisi de tehlikede olan Langdon, polis kriptoloji uzmanı Sophie Neveu’nün (Audrey Tautou) yardımıyla, Leonardo da Vinci’nin çalışmalarında bir dizi akıl almaz sırrı çözer. Tüm bu sırlar onları, hayatlarını 2000 yıldır gizli kalan eski bir gizemi korumaya adamış gizli bir topluluğa götürür. Film, Hristiyanlıkla ilgili gerçekleri çarpıttığı için Katolik Kilisesi tarafından boykot edilir. Sinema eleştirmenleri ise Tom Hanks ve Audrey Tautou’nun kimyasının tutmadığını, Hanks’a bu rolün oturmadığını söylerler.

13. Angels And Demons (Melekler ve Şeytanlar), 2009

Yönetmen: Ron Howard, Oyuncular: Tom Hanks, Ewan McGregor, Stellan Skarsgård, Pierfrancesco Favino, Ayelet Zurer

melekler ve seytanlar

Dan Brown’un Melekler ve Şeytanlar adlı kitabından beyazperdeye uyarlanan filmde, Tom Hanks, Da Vinci Şifresi’nde olduğu gibi yine Harvardlı simge bilimci Robert Langdon rolünü üstlenir. Filmde, Robert Langdon geri döner ve bu kez kendini Vatikan’ın kalbinde kiliseyi en eski düşmanlarından birinden kurtarmaya çalışırken bulur. Katolik Kilisesi bu filmi de afaroz eder.

14. Captain Phillips (Kaptan Phillips), 2013

Yönetmen: Paul Greengrass, Oyuncular: Tom Hanks, Catherine Keener, Barkhad Abdi, Faysal Ahmed, Michael Chernus

kaptan phillips

Filmde, Somalili korsanlar tarafından esir alınan, kaçmaya teşebbüs eden ve en sonunda Amerikan ordusu tarafından kurtarılan Kaptan Richard Phillips’in gerçek yaşam öyküsü anlatılır. 2009 yılında yaşanan olayla, kargo gemisi MV Maersk Alabama iki yüz yıldır kaçırılan ilk Amerikan gemisi olur. Film, En İyi Film dahil toplamda 6 dalda Oscar adaylığı elde eder. Filmde Tom Hanks’in performansı pek başarılı bulunmaz.

15. Saving Mr. Banks (Mr. Banks), 2013

Yönetmen: John Lee Hancock, Oyuncular: Emma Thompson, Tom Hanks, Ruth Wilson, Paul Giamatti, Colin Farrell

mr banks

1964 tarihli Disney klasiği Mary Poppins’in zorlu çekim hikayesini anlatan Saving Mr. Banks’te, Tom Hanks Walt Disney’i, Emma Thompson da Mary Poppins’in titiz yazarı P.L. Travers’ı canlandırır. Biyografik bir film olan Mr. Banks’te, Walt Disney bir gün kızlarının gülüşmelerine şahit olur, nedenini sorduğunda P.L. Thompson’ın kitabına güldüklerini öğrenir. Bunun üzerine Disney, bunu film yapacağı konusunda kızlarına söz verir. 20 yıl yazarın peşinden koşar ve en sonunda görüşmeye ikna eder. Filmde Tom Hanks’in oyunculuğunun, Emma Thompson’un gerisinde kaldığını söylemek doğru olur sanırız.

16. Bridge of Spies (Casuslar Köprüsü), 2015

Yönetmen: Steven Spielberg, Oyuncular: Tom Hanks, Amy Ryan, Mark Rylance, Alan Alda, Sebastian Koch

casuslar koprusu

Casuslar Köprüsü, soğuk savaş zamanında Sovyetler ile Amerika arasında geçen bir ajan takasını konu alır. Soğuk Savaş esnasında James B. Donovan adındaki avukat CIA tarafından işe alınır. Avukat gergin bir müzakere görevine dâhil olup, Sovyetler Birliği tarafından uçağı düşürüldükten sonra tutuklanan casus uçak pilotu Powers’in, ABD’de casusluk suçuyla tutuklu bulunan KGB istihbarat ajanı Rudolf Abel ile takas edilerek serbest bırakılması için çalışmaya başlar.

17. Sully, 2016

Yönetmen: Clint Eastwood, Oyuncular: Tom Hanks, Aaron Eckhart, Laura Linney, Autumn Reeser, Sam Huntington

sully

Gerçek bir olayı anlatan Sully, 15 Ocak 2009’da arızalanan yolcu uçağını Hudson Nehri’ne indiren, bir nevi imkansızı başarıp kahraman haline gelen pilot Chesley Sullenberger’i konu eder. Fakat her ne kadar medya ve halk tarafından usta uçuş yeteneği, cesareti ile gündeme gelse de, bazı yetkililer tarafından açılan soruşturma nedeniyle itibarını ve işini kaybetme tehlikesi ile yüz yüze gelir. Film, Sullenberger ve Jeffrey Zaslow’un Highest Duty adlı kitabından uyarlanır. Filmde, Chesley Sullenberger karakterini canlandıran Tom Hanks’in abartısız, sakin, etkili oyunculuğunu izleriz.

Kaynak
Bulut Atlası, Hayatımızı Değiştiren Filmler 1985 – 1995, Atilla Dorsay, Remzi Kitabevi, Milliyet Sanat – Sevin Okay


Facebook Yorumları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir