Menu

Sung Kim’in Masalsı Dünyası ve Mutluluk İle İlgili Özlü Sözler1940’ta Güney Kore’nin başkenti Seul’de doğan Sung Kim’in resimleri mükemmel bir manzaranın ortasındaki bir ev, evin arkasından görünen yemyeşil orman, pembeli morlu rengarenk çiçekler dalgalı bir deniz, bir nehir ya da durgun bir göl, Arnavut kaldırımlarıyla döşenmiş dar ve sevimli sokaklarda balkonlarından ve pencerelerinden çiçekler sarkan ahşap veya taştan evler, kuşlar, kuğular, huzuru ve sevgiyi hissedeceğiniz romantik mekanlar, çiçek tarlaları, sandal sefaları ile izleyeni adeta masalsı bir aleme götürür.

hidden beach

Hidden Beach

Bırakmayı öğren. Mutluluğun anahtarı budur. (Buda)

Kim neşeli edebilir seni, sen hazır değilsen? (Friedrich Wilhelm Nietzsche)

Çocuğuna ufak şeylerden keyif almasını öğreten, ona büyük servet bırakmış olur. (Étienne Gilson)

seaside bistro cafe

Seaside Bistro Cafe

Mutluluğu tatmanın yegane çaresi onu paylaşmaktır, çünkü mutluluk ikiz doğar. (Lord Byron)

Bazıları gittikleri her yerde mutluluk yaratırlar, bazılarıysa her gittiklerinde. (Oscar Wilde)

İnsanların mutlulukları ya da mutsuzlukları, kaderin olduğu kadar karakterlerinin de eseridir. (François Duc de La Rochefoucauld)

spring patio 1

Spring Patio I

Zor zamanlar geçiriyorsanız, sevdiklerinizi kaybetmekten dolayı acı çekiyor ya da gelecekten korkuyorsanız, hayatın sadece şimdiki zamandan mevcut olduğunu aklınızdan çıkarmayın, tüm düşünce ve hatıralarınızı şimdiki zamana yöneltin. Böyle yaptığınız takdirde, geçmişe ait tüm acılarınız, geleceğe dair tüm endişeleriniz yok olur gider, mutluluğu ve özgürlüğü duyumsarsınız. (Lev Tolstoy)

Gerçek mutluluk, mutsuzluğun telafileriyle kıyaslandığında, oldukça sefil görünür. Ve elbette, istikrar, istikrarsızlığın ihtişamının yanına bile yanaşamaz.” (Aldous Huxley, Cesur Yeni Dünya)

rue de village

Rue de Village

Soyulduğu halde gülen adam, hırsızdan bir şey çalmış demektir; boş yere üzülen ise kendi kendini soyar. (William Shakespeare)

Sahte mutluluk, insanları katı yürekli, azametli yapar, ama bu insandan insana geçmez. Gerçek mutluluk ise insanları yumuşak, hassas yapar ve bu mutluluk her zaman paylaşılır. (Montesquieu)

Kişi zengin olsun, yoksul olsun hastalığı iyileştiren de, mutsuzluğu mutluluğa çeviren de zihindir. (Edmund Spenser)

fountain de village

Fountain de Village

Gerçek mutluluk, gecenin karanlığında güneşi pencerene çizebilmektir. (Alexandre Dumas)

Birçok insan mutluluğu burnunun üstünde unuttuğu gözlük gibi arar. (Antoine Gustave Droz)

Başarı istediğini elde etmek, mutluluksa elde ettiğini sevmektir. (H. Jackson Brown)

village on the water

Village On The Water

Mutluluğun temel koşulları yapacak bir şeye, sevecek bir şeye, ümit edecek bir şeye sahip olmaktır. (Ilka Chase)

Mutluluk ufak küçük sevinçlerin bir araya gelmesinden oluşan bir resimdir. (Daniel Spitzer)

İnsanın istediği şeye sahip olması büyük bir mutluluktur; ama sahip olduğundan daha fazlasını istememek daha büyük bir mutluluktur. (Menedemus)

Mutluluk düşündüğünüz, söylediğiniz ve yaptığınız şeyin uyum içinde olduğu zamandır. (Mahatma Gandi)

floral patio 2

Floral Patio II

Mutlu insanlar tanıdım, bunlar sadece ne iseler o oldukları için mutluydular. (Goethe)

Hayatın çeşitli güçlüklerine karşı üç şey hediye edilmiştir: Ümit, uyku ve gülmek. (Immanuel Kant)

İnsanın mutlu olup olmaması sahip olduğu mal ve altın miktarına bağlı değildir. Mutluluk veya sefillik insanın ruhundadır. (Demokritos)

hidden garden

Hidden Garden

Mutluluğun aranarak bulunacağı fikri o kadar yaygın ki, yakından tanıdığımız mutluluk arayışı tabiri bile, mutluluğu peşinden koşulacak ya da keşfedilecek bir nesneymiş gibi gösteriyor. Ben bu tabiri hiç sevmiyorum. Onun yerine mutluluğun yaratılması ya da inşasını tercih ediyorum, çünkü mutluluğu kendimize göre yaratmak bizim elimizde. (Sonja Lyubomirsky, Nasıl Mutlu Olunur?)

Depresyon, kötümserliğin büyük harflerle yazılmış biçimidir. (Martin Seligman)

cherry blossom

Cherry Blossom

Pek çok yaşam, trajik kazalar yüzünden altüst olur ve en şanslı kişiler bile çeşitli streslerle karşı karşıya kalırlar. Ancak bu gibi darbeler mutluluğunuzu azaltacak diye bir koşul yoktur. İnsanların şanssızlıkları kendileri için yararlı hale mi getireceklerini, yoksa bunlar yüzünden mutsuz mu olacaklarını belirleyen, strese verdikleri tepkidir. (Mihaly Csikszentmihalyi, Akış Mutluluk Bilimi)

Her güne hayatının en güzel günü olması için şans ver. (Mark Twain)

peaceful song

Peaceful Song

Mutluluk ağacın ulaşamayacağımız dalındaki meyve gibidir; ama o meyveye ulaşmak için ayaklarımızın altına bir sehpa koymak hiçbirimizin aklına gelmez. (Friedrich Wilhelm Nietzsche)

Asla başkalarının mutluluğuna imrenme; çok kimseler var ki, senin yaşadığın hayatı istiyorlar. (Rudeki)

coastal view

Coastal View

Mutlu aşk yoksa, bu aşkın suçu değil! (Louis Aragon)

Azıcık mutluluk… Herkes için iyi olur. Ama hiç kimse azıcık mutluluk istemez. Ve mutluluk fazla büyük oldu mu, değeri azalır. (Maksim Gorki, Ana)

İnsanın kendini berbat hissetmesi, mutlu olup olmadığına önem verecek kadar boş zamanı olmasından ileri gelir. (Bernard Shaw)

county cottage

Country Cottage

Çocukluktaki mutluluğa katkıda bulunan bir şey daha vardır, ilkbaharın başlarında nasıl ki tüm yapraklar aynı renkte ve hemen hemen aynı biçimdeyseler; biz de ilk çocukluk yıllarımızda birbirimize benzeriz, bu yüzden eşsiz bir uyum içindeyizdir. Ama ergenlikle birlikte farklılaşma başlar ve bir çemberin yarıçaplarının arasındaki açıklık gibi giderek daha da büyür. Yaşamın ikinci yarısından çok daha avantajlı olan birinci yarısını, yani gençlik yıllarını bulandıran, hatta mutsuz kılan, yaşamda mutlu olmak gerektiği kesin varsayımıyla mutluluk peşinde koşmaktır. (Arthur Schopenhauer)

alpine village

Alpine Village

Ama en iyinin ne olduğunu kim söyleyebilir ki? Bu sebeple mutlu olma şansını yakaladığın her seferinde, ona tutunmalı ve diğer insanları kafana çok da fazla takmamalısın. Deneyimlerime dayanarak diyebilirim ki, insanın karşısına böyle bir şans, hayatı boyunca iki ya da üç defa çıkar ve eğer onları kaçırırsak hayatımızın geri kalanında bunun için pişmanlık duyarız. (Haruki Murakami, İmkansızın Şarkısı)

path to hydra

Path to Hydra

Yaşam, en yüce mutluluğu sevildiğine ikna olmuş kişiye sunar; kendisi olduğu için sevilmiş, hatta diyebiliriz ki, kendisine rağmen sevilmiş kişiye. (Victor Hugo)

Mutlu olmak mı istiyorsun? Yapman değil, yapmaman gereken öyle çok şey var ki! (Jean de La Bruyère)

terrace arch 2

Terrace Arch II

Kaynak
Azime Telli – Mutluluk Tabletleri Mutluluk Veren 1000 Söz, Hayata Yön Veren Sözler – Derleyen Akın Alıcı


Facebook Yorumları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir