Menu

İzlemeniz Gereken 15 Bilim Kurgu FilmiAvatar, Inception, Interstellar başta olmak üzere izlenmesi gereken bilim kurgu filmlerini derledik.

1. Children Of Men (Son Umut), 2006

Yönetmen: Alfonso Cuarón, Oyuncular: Clive Owen, Julianne Moore, Michael Caine

Dünyanın en genç insanı on sekiz yaşındayken henüz ölmüştür ve insanlık, neslinin tükenme olasılığı ile karşı karşıyadır. 2027 yılı itibari ile hiçbir şekilde anlam verilemeyen olaylara sahne olmaktadır dünya. Artık üremek diye bir şey gerçekleşmemektedir. Bu durum siyasi açıdan da tüm dengeleri sarsarken, bir grup insan varoluşlarını akışa teslim etmiş, bir diğer grup ise olanları değiştirmenin başkaldırısında mücadeleye soyunmuşlardır. Bu süreçte Büyük Britanya, yönetim biçimi olarak kullandığı askeri emperyalist sisteminden ötürü kargaşaya engel olmayı başaran ve huzurunu koruyan ülke konumundadır. Yine de ülkeye girmek isteyen çok sayıda mülteci söz konusudur. Onların da dramı yaşanmaktadır. Theo, bu olaylar içinde geride duran bir bürokrat konumundayken, bir gün kaçırılır.

2. District 9 (Yasak Bölge), 2009

Yönetmen: Neill Blomkamp, Oyuncular: Sharlto Copley, Jason Cope, Nathalie Boltt

Filmde, 1982 yılında hayatta kalan son uzaylıların, yaşamlarını idame ettirebilmek için dünyayı mesken tutmalarının hikayesi anlatılıyor. Güney Afrika’nın bir bölgesine yerleşen uzaylılar çok geçmeden bir araştırma ekibi tarafından keşfedilip gözlem altına alınırlar. MNU isimli özel bir şirketin denetimi altında tutulan uzaylılar, District 9 isimli bir bölgeye konuşlandırılırlar. Bu şirketin yetkilileri uzaylıların teknolojisinin sırlarını öğrenip uygulamayı, böylece de muazzam paralar kazanma peşindedir. Bunun için gerekli olan şey ise uzaylı DNA’sıdır. MNU çalışanı Wikus van der Merwe esrarengiz bir virüs tarafından saldırıya uğrar ve uzaylılara benzemeye başlar. Şirket şimdi kendi çalışanının peşine düşecek, Merwe ise tek sığınabileceği yer olan District 9’a doğru yola çıkacaktır.

3. Avatar, 2009

Yönetmen: James Cameron, Oyuncular: Michelle Rodriguez, Sam Worthington, Zoe Saldana, Sigourney Weaver

Yönetmen Cameron, Yaratık (Alien) adlı filmin 2. serisini çekerek adından söz ettirdi. Filmde, insanların içinde türeyen kötü bir uzaylı yaratık, insan soyunu tehdit etmektedir. Bu kötü uzaylı yaratıktan kurtulmak için ise bir tür kurtarıcı mesihe ihtiyaç vardır. Cameron, 1991 yılında belki de sinema tarihinin en akılda kalan yapıtlarından biri olan Terminatör 2: Mahşer Günü adlı filmi çekti. Bu filmde de insan ırkını tehdit eden kötü makineler ve insanlığın kurtarıcısı olması beklenen bir kurtarıcı(mesih) çocuğun öyküsü anlatılmaktadır. 1997 yılında ise ünlü Titanik filmini beyaz perdeye yansıttı. Avatar’da ise başka bir gezegende yaşayan Avatarlar anlatılmaktadır. Çok değerli madenleri olan ve dünyada bulunmayan bu madene insanlar göz dikmiştir, fakat savaşçı yapıdaki avatarları hesaba katmazlar.

4. Inception (Başlangıç), 2010

Yönetmen: Christopher Nolan, Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page, Tom Hardy

Başlangıç rüya ve bilim-kurguyu bir araya getiren, kurgusu muhteşem bir filmdir. Leonardo DiCaprio çok yetenekli bir hırsızdır. Uzmanlık alanı, zihnin en savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır. Cobb’un bu ender mahareti, onu kurumsal casusluğun tehlikeli dünyasında aranan bir oyuncu yapmıştır. Ancak, aynı zamanda bu durum onu uluslararası bir kaçak yapmış ve sevdiği her şeye mal olmuştur. Cobb’a içinde bulunduğu durumdan kurtulmasını sağlayacak bir fırsat sunulur. Ona hayatını geri verebilecek son bir iş, tabi eğer imkansız başlangıcı tamamlayabilirse. Mükemmel soygun yerine, Cobb ve takımındaki profesyoneller bu sefer tam tersini yapmak zorundadır. Görevleri bir fikri çalmak değil, onu yerleştirmektir. Eğer başarırlarsa, mükemmel suç bu olacaktır.

5. Source Code (Yaşam Şifresi), 2011

Yönetmen: Duncan Jones, Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Michelle Monaghan, Vera Farmiga

Yaşam Şifresi, kendini devlet destekli gizli bir deneyde bulan askerin heyecan dolu macerasını anlatıyor. Hızlı trende uyanan ve burada nasıl bulunduğuna dair hiçbir fikri olmayan Yüzbaşı Colter Stevens (Jake Gyllenhaal), karşısında Christina (Michelle Monaghan) adlı kendisinin tanımadığı birini bulur. Kadının hareketlerinden Colter’ı tanıdığı anlaşılır. Ne olup bittiğini anlamaya çalışan Colter, tuvalette kendine sığınacak yer ararken aynada kendi yerine başkasının yüzünü görmesiyle şok olur. Cüzdanında da bir sınıf öğretmeni olan Sean Fentress’ın kimliği vardır.

6. Prometheus, 2012

Yönetmen: Ridley Scott, Oyuncular: Noomi Rapace, Michael Fassbender, Charlize Theron

Ridley Scott, 1979’da Alien (Yaratık) filmini çektiğinde, bunun sinema tarihine geçecek bir seriyi başlatacağını tahmin etmemişti herhalde. Fakat ilk filmden sonra üç film daha çekildi, üstelik James Cameron (Yaratıklar, 1986), David Fincher (Yaratık 3, 1992) ve Jean-Pierre Jeunet (Yaratık: Diriliş, 1997) gibi kendi tarzı olan yönetmenler tarafından. Her yönetmen de kendi tarzından taviz vermeden Yaratık evrenini yorumladı. Böylece Yaratık serisi, bütün filmleri de iyi film olarak kabul edilen ender serilerden biri olarak sinema tarihine geçti.

Prometheus’ta, bir araştırma ekibi, bulduğu tarih öncesi farklı duvar yazıları sebebiyle insanlığın köklerinin uzaydan geldiğine dair bir teoriye inanır. Weyland şirketinin ilgisini çeken bu konuyu araştırmak üzere bir keşif ekibi hazırlanır. 2085 yılında Prometheus isimli gemiyle uzayın bilinmeyen uzak bir köşesine doğru yolculuk başlar. Ekip, aradıkları sisteme geldiğinde araştırmaya koyulur ve aradıkları şeyin burada olduğunu anlarlar. Ancak, karşılaştıkları tehlikeler nedeniyle görev, bir araştırma gezisi olmaktan çıkıp, bir hayatta kalma ve insanlığı kurtarma mücadelesine dönüşür. Prometheus, yeni ve derinleştirilmiş, aynı zamanda Alien’la bağlantıları olan bir film. Alien serisini izlemiş olanlar için anlamlı gelebilecek olan detaylar olduğu gibi, Alien filmlerini hiç izlememiş olanlar için de ilgiyle ve heyecanla izlenebilecek bir film.

7. Gravity (Yerçekimi), 2013

Yönetmen: Alfonso Cuarón, Oyuncular: Sandra Bullock, George Clooney, Ed Harris

7 Oscar kazanan filmde Dr. Ryan Stone zeki bir tıp mühendisidir ve emekliliğinden önce son görevine çıkan yetenekli ve deneyimli astronot Matt Kowalsky’nin yönetimindeki mekikte ilk uzay yolculuğuna çıkar. Herşey yolunda gibi görünürken rutin bir keşif yürüyüşü sırasında bir felaket yaşanır. Mekik çarpan bir cisim sonucu paramparça olur. İki bilim insanı uzay boşluğunda yapayalnız kalırlar. Yeryüzü ile iletişimleri tamamen kopmuştur ve sonsuz karanlıkla baş başadırlar. Üstelik varolan sınırlı oksijenleri de git gide tükenmektedir. İkili eve, dünyaya dönüş yolunu bulabilecek midir?

8. Star Trek Into Darkness (Uzay Yolu Bilinmeze Doğru), 2013

Yönetmen: J.J. Abrams, Oyuncular: Chris Pine, Zachary Quinto, Simon Pegg, Karl Urban

Atılgan gemisi mürettebatıyla dünyaya geri çağrılır. Ama karşılaştıkları manzara, çok güçlü bir terör örgütünün donanmalarını ve ona bağlı olan her şeyi yerle bir ettiği bir faciadır. Kaptan Kirk’ün bitirmesi gereken şahsi bir kavgası vardır ve bu tek kişilik kitle imha silahını bulmak için aramaya koyulur. Hayatta kalmak ile ölüme teslim olmak arasında mekik dokuyan kahramanlar, bu macerada aşk, dostluk ve fedakarlıklar sınavlarından geçeceklerdir. Kirk tek ailesi olarak nitelendirdiği müretebatı için fedakarlığın anlamını yeniden sorgulayacaktır.

9. Interstellar (Yıldızlararası), 2014

Yönetmen: Christopher Nolan, Oyuncular: Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain, Michael Caine

Filmde, teknik bilgisi ve becerisi yüksek olan Cooper, geniş mısır tarlalarında çiftçilik yaparak geçinmektedir, amacı iki çocuğuna güvenli bir hayat sunmaktır. Onlarla yaşayan Büyükbaba Donald çocuklara göz kulak olurken, henüz 10 yaşındaki kızı Murph şaşırtıcı bir zekaya sahiptir. Geçmişte bıraktığı biliminsanı kariyerini özleyen Cooper’un karşısına bir gün beklenmedik bir teklif çıkar ve ailesinin, dahası insanlığın güvenliği için zorlu bir karar alması gerekir. Bilim-kurgunun yanı sıra dramatik öğeler de içeren filmin senaryosu Fizikçi Kip S. Thorne’nun evrendeki Solucan Delikleri teorisinden ilham alıyor.

10. Star Wars 7 – The Force Awakens (Yıldız Savaşları 7 – Güç Uyanıyor), 2015

Yönetmen J.J. Abrams, Oyuncular: Harrison Ford, Carrie Fisher, Daisy Ridley, Adam Driver, Oscar Isaac

Film serisi, başta 9 film olarak planlanmış. Film sinemaya ilk filmden başlayarak uyarlamanın endüstriyel sebeplerle riskli olması nedeniyle, sinemaya uyarlanan ilk film serideki 4. filmdir. Bir grup hayran serinin çekim sırasına göre yani 4-5-6, 1-2-3 şeklinde izlenmesi gerektiğini, çünkü filmlerin sinemaya bu sırayla aktarıldığını düşünür. Diğer grup ise hikayeyi kronolojik olarak takip etmek gerektiğini, yani filmlerin sırasına göre izlenilmesinin doğru olduğunu iddia eder. Star Wars’u iki yöntemle de izlemenin mümkün olduğu söylenebilir. Serinin 7. filminde bu seriye yeni katılan Rey ve Finn karakterlerinin çevresinde şekillenen, Karanlık Taraf olan İlk Düzen’den (First Order) kaçarak hayatta kalma ve droid BB-8’e verilen gizli görevi yerine getirme öyküsü, Güç’ün yeni sahibine seslenmesiyle de farklı bir boyut kazanıyor.

11. The Matrix, 1999

Yönetmen: Andy Wachowski & Lana Wachowski, Oyuncular: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss

Bir yaşanan gerçek vardır, bir de yaşananın ötesinde olan gerçeklik… Biri rüya, diğeri ise Matrix! Neo, son derece tehlikeli bir adam olan Morpheus’un gerçeği bildiğine inanmaktadır. Bir gece Neo, kendisini başka bir dünyaya götürebilecek güzel yabancı Trinity ile tanışır. Bu kızın götüreceği dünyada, Neo Morpheus’u bulacak ve Matrix hakkında bir şeyler öğrenecektir. Neo, tam olarak kavrayamadığı şeylerin yaşamını kontrol ettiğini biliyor. Peki, nedir bu Matrix?

12. Terminator 2: Judgment Day (Terminatör 2: Mahşer Günü), 1991

Yönetmen: James Cameron, Oyuncular: Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton, Edward Furlong

Yıl 2009. Sarah Connor’ı öldürme görevinde başarısızlığa uğrayan Skynet robotları, T-1000 adında yeni bir robot üretirler. Bu yeni Terminatör, geçmişe dönerek insan direnişinin gelecekteki lideri olacak Sarah’ın oğlu John Connor’ı öldürmeye programlanır. Fakat bir diğer robot T-800 de John’u korumaya programlanarak geçmişe gönderilmiştir. İnsanoğlunun kaderini belirleyen tek bir soru vardır: İki robottan hangisi John’u daha önce bulacaktır? Terminatör serisinin bu ikinci filmi altı dalda Oscar’a aday gösterilmiş, dördünü kazanmıştır. Yönetmen koltuğunda Alien, Titanic ve Avatar gibi kült filmlerin usta yönetmeni James Cameron, başrollerinde ise ilk filmdeki gibi Arnold Schwarzenegger ve Linda Hamilton var.

13. Back To The Future (Geleceğe Dönüş), 1985

Yönetmen: Robert Zemeckis, Oyuncular: Michael J. Fox, Christopher Lloyd, Lea Thompson

Deli dolu bilimadamı Dr. Brown zamanda yolculuğu mümkün kılan bir araba geliştirir. Bu makineyi ilk kullanan genç Marty ufak bir zamanlama hatasıyla gelecek yerine geçmişe gönderilir. Otuz yıl öncesine dönen Marty’nin burada yaptığı bir hamle, kendi kaderini ilginç bir noktaya sürükleyebilecek bir hataya sebebiyet verir. Artık Marty’nin yapması gereken tek şey kendi doğumunu bile engelleyecek bu hatayı bir şekilde düzeltmeye çalışmak olacaktır.

14. 2001: A Space Odyssey (2001: Uzay Macerası), 1968

Yönetmen: Stanley Kubrick, Oyuncular: Keir Dullea, Gary Lockwood, William Sylvester

Issız bir yerde, bir grup primat yemek için kavga etmektedirler. Kavgaları, aniden yanıbaşlarında beliren esrarengiz siyah bir taş sebebiyle bölünür. Aniden beliren bu taş, primatların ilk defa alet kullanmasını sağlayacak bir güce sahiptir. Ve böylece evrimin en önemli adımlarından biri olan akıl kullanımı başlamış, insanların şafağı gelmiştir. 2001’de, bir önceki sahneden 4 milyon yıl sonra, bir uzay gemisi aydan gelen esrarengiz sinyallerin ardında aynı siyah taşı keşfeder. Hem de ay yüzeyinde. Sinyaller Jupiter’e gitmektedir.On sekiz ay sonra Discovery’nin güvertesinde, astronotlar David Bowman ve Frank Poole Jupiter’in gölgesine doğru yola çıkmışlardır. Uzay gemisinde HAL 9000 adında, yapay zekaya sahip, dünyanın en gelişmiş bilgisayarı bulunmaktadır. Ve hiç kuşkusuz, bu sonuncunun, kendi planları vardır…

15. The Martian (Marslı), 2015

Yönetmen: Ridley Scott, Oyuncular: Matt Damon, Jessica Chastain, Kristen Wiig

Mars gezegenine astronotların gönderildiği bir görevde, Mark Watney isimli astronot şiddetli bir fırtına sonrası öldü sanılarak ekibi tarafından terk edilir. Fakat Watney hayattadır ve kendisini Mars’ta yapayalnız bulur. Elindeki sınırlı olanaklarla, zekasını ve dayanıklılığını kullanarak dünyaya yaşadığına dair bir sinyal göndermeye çalışır. Milyonlarca mil uzakta NASA ve uluslararası bilim insanları durmaksızın bu Marslı’nın eve dönmesi için uğraşırken, ekip arkadaşları da tehlikeli bir kararın eşiğine gelecektir.

Kaynak
BeyazperdeFilm BagajıŞükrü Aslan


Facebook Yorumları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir