Menu

Alfred Stevens’in Kadınları Resmettiği 13 EseriAlfred Stevens, 11 Mayıs 1823’te Brüksel’de doğdu. Hollanda Kralı I. William’ın hizmetinde bulunan ve eski bir subay olan babası François Navex, resme olan tutkusundan dolayı, önce Stevens’i, sonra da diğer iki oğlunu Brüksel Sanat Akademisi’ne gitmeye yönlendirdi.

Stevens orada, ünlü ressam Arthur Naves’in öğrencisi oldu. Akademiyi başarı ile bitiren Stevens, Belçika Kralı II. Leopold tarafından dört mevsimi yansıtması koşulu ile bir odasının dekorasyonu için görevlendirdi. Stevens odayı fresk tekniğinde, dar ve şık elbiseli zarif kadınlarla, dört mevsim içerikli çizimleriyle resimlendirdi. Daha sonra, mesleğinde ilerlemek için 1844 yılında Paris’e gitti. Orada, babasının arkadaşı olan Camille Roqueplan’ın himayesinde çalışarak, École des Beaux Arts’da profesör Jean-Auguste-Dominique Ingres’in derslerine katıldı.

1849 yılında, Brüksel’de yaptığı ilk eseri ile yarışmaya katıldı ve madalya kazandı. Paris’e yerleşti. Artık, kendi resim tarzını bulmuştu. Paris yaşamını tasvir eden, zarif bayanları konu alan resimleriyle beğeni kazandı, eleştirmenler tarafından övgüler aldı. Orsay Müzesi ve Walters Sanat Müzesi’nde birçok tablosu yer aldı.

alfred stevens absolution

Absolution, 1849

Absolution (Günahların Bağışlanması) tablosundaki giyiminden durumunun iyi olduğu anlaşılan genç kadın bağışlanmak için günahlarını itiraf etmekte. Tablo St. Petersburg’daki Hermitage Müzesi’nde yer alıyor.

alfred stevens what is called vagrancy or the hunters of vincennes

What Is Called Vagrancy or The Hunters of Vincennes, 1854

What Is Called Vagrancy (Serserilik Ne Demek) isimli tablosu kariyerinin erken dönemlerinde yaptığı gerçekçi resimlerinden. Resimde askerler bir anneyi ve onun perişan kılıklı çocuklarını serserilik suçundan hapse götürüyorlar. Elit görünümlü bir kadın araya girmeye çalışıyor, yaşlı bir işçi ise çoktan vazgeçmiş. Kadının araya girme denemesi askerin el hareketinden anlaşılabileceği gibi başarısızlıkla sonuçlanıyor. Uzun gri duvarda, emlak satışı ile ilgili ilanlar ve yüksek sosyetenin zevklerinden biri olan balo ilanları ile resmedilen fakirliğin tezatı tabloda dikkati çekiyor. Stevens’ın amacı fakirlik içerisinde yaşayanların şartlarını ve onlara yapılan zalim muameleyi kınamaktı. 1855’te sergide tabloyu gören Napolyon III’ün tablodan çok etkilendiği ve bunun bir daha olmayacağını söylediği anlatılır. Bunun sonucunda, imparator bu gibi serserilerin Conciergerie’ye yaya olarak değil, kapalı bir nakil arabası ile götürülmesini emreder.

alfred stevens will you go out with me fido

Will You Go Out With Me Fido?, 1859

alfred stevens in memoriam

In Memoriam, 1861

alfred stevens lady in blue

Lady In Blue, 1865

alfred stevens le bain

Le Bain, 1867

alfred stevens girl looking in the mirror

Girl Looking In The Mirror, 1870

alfred stevens after the ball

After The Ball, 1874

alfred stevens blue ribbon

Blue Ribbon, 1875

Kendisi ve kardeşi, Theophile Gautier ve Alexandre Dumas gibi önemli şahsiyetlerle tanışarak, Paris sanatçı dünyasının bir parçası haline geldi. 1858 yılında, Belçikalı zengin bir ailenin kızı olan Marie Blanc ile hayatını birleştirdi. 1860’larda Paris’teki şık, modern kadınların resimlerini yapmakla tanınan, son derece başarılı bir ressam oldu. Paris ve Brüksel salonlarında yaptığı sergilerde olumlu eleştiriler aldı. 1895 yılında Brüksel’de, eserlerinin hepsinden oluşan bir sergi gerçekleştirdi. Kontes Elizabeth Greffulhe tarafından desteklenerek, popüler bir başarı elde etti. 1905 yılında, Brüksel’de Belçikalı bir sanat retrospektif gösterisinde sergilemek için izin alabilen tek sanatçı oldu. Alfred Stevens’in resim tekniğinden iki kardeşi ve birçok ressam yararlandı. Son zamanlarında mütevazi bir yaşam sürerek, 1906 Ağustosu’nda Paris’te yaşamını kaybetti.

alfred stevens milky way

The Milky Way, 1886

alfred stevens in the studio

In The Studio, 1888

alfred stevens evening by the sea

Evening By The Sea

alfred stevens l'attente

L’Attente, 1893


Facebook Yorumları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir