Menu

Ünlü Düşünürlerden Başarı SözleriBaşarı, birey için anlamlı olan amaçların, yapılmış olan günlük programlarla adım adım gerçekleşmesidir. Kişisel amaçlar belirlenmeden başarılı olmak mümkün değildir; bir amacı olan insanlar toplumda belli yerlere gelebilirler. Çoğumuz başarısız olduğumuzda hedeflerimizden vazgeçme eğiliminde oluruz. Vazgeçme eğilimini taşımaya başladığımızda davranışlarımız tereddütlerle dolar. Kendine güven ve başarı inancı kaybolup gider. Oysaki başarısızlık bir son değil, belki de başarının başlangıcıdır.

Başarılı insanlar üzerinde yapılan araştırmalar birçok alanda başarı sağlamış, başkalarının hayatlarında da önemli başarılara sebep olmuş çoğu insanın ortak birçok özelliği olduğunu ortaya koymuştur. Öncelikle yüksek bir özgüvene sahip oldukları saptanmış. Bir başka ifadeyle başarılı insanlar kendilerine değer verir ve güvenir. Bu özgüven onların yaratıcılık için gerekli olan heyecan ve cesarete sahip olmalarını sağlar.

Josep Sumalla, Vaikuntha

Josep Sumalla, Vaikuntha

Başarılı insanların kişisel hedefleri ve değerleri vardır. Hedefleri konusunda gerçekçi ve net beklentileri vardır. Bu hedeflere ulaşmak için stratejiler geliştirirler ve uygularlar. Sorumluluk üstlenir, risk alır, geleceği şekillendirecek adımları belirler ve atarlar. Bu insanlar geleceği hayal ederler, gözlerinin önünde canlandırırlar ve hayallerini paylaşırlar. Hayalleri gerçekleştiren bir başka şey de bunları paylaşmaktır. Sözlü ya da yazılı tekrarladıkları bu hayallerini netleştirmiş olurlar, toplum önünde kendilerini, hayalleriyle özdeşleştirerek kişisel sorumluluklarını pekiştirirler.

Josep Sumalla, Mystical Flight

Josep Sumalla, Mystical Flight

Başarılı insanlar yenilgilerini kabul ederler, onları aşmaya çalışırlar. Gerçeklerle yüzleşip başkalarının deneyimlerinden faydalanırlar. Kendileriyle barışıktır, bu nedenle stres düzeyleri düşüktür, ki bu onların hedeflerine odaklanmalarını sağlar. Uzun vadeli hedeflere odaklanır, zamanı etkili kullanırlar.

Josep Sumalla, Arborvitae

Josep Sumalla, Arborvitae

Phoenix Üniversitesi’nden Dalzell-Martinez, 21. yüzyılda başarılı olmak isteyen çalışanların sahip olması gereken yetkinlikleri ve nasıl bir eğitim almaları gerektiğini şöyle sıralamış:

1. Liderlik: Proje takımı çalışmalarında çoklu disiplin yaklaşımını benimseyin. Kariyerinize hazırlanmak için hem lider olun, hem takip edin! Artık birçok şirket, çalışanların karar süreçlerinde aktif biçimde yer aldığı katılımcı yönetim biçimini benimsiyor.

2. İşbirliği: Ortak çalışma gerektiren süreçleri tercih edin ve başarınızı ekip çalışmalarının sonuçlarına göre değerlendirin.

3. Uyum Yeteneği: Çalışma, aile, sosyal görevler ve öğrenmeye vakit ayırmanızı sağlayacak esnek eğitim platformlarının avantajlarını kullanın.

4. İnovasyon: Teknoloji ve medyayı kullanma ustalığı sağlayan öğrenme platformlarını araştırıp bulun.

5. Küresel Vatandaşlık: Kültürler arası bakış açısı geliştirmek için farklı ortamları tercih edin.

6. Kritik Düşünme: Özerk, proje bazlı ve uygulamalı öğrenme fırsatları sunan çalışmalarda yer alın.

7. İletişim: Çeşitli iletişim modellerinin kullanılmasını gerekli kılan ortamlarda öğrenin.

8. Verimlilik ve Sorumluluk: Verimlilik ve sorumluluk becerilerinizi geliştirebileceğiniz öğrenme ortamlarının olduğu okulları tercih edin. Öğrenciler takımın iyiliği için hem kendileri sorumluluk almalı hem de başkalarını sorumlu kılma fırsatını yaratmalılar. (Irene Blundell, Phoenix Üniversitesi)

9. Bilgiye Erişim, Analiz ve Sentez: Konular arasındaki bağlantıları arayıp, bulmak için çapraz fonksiyonlar içeren pazar odaklı ders programlarına yönelin.

10. Girişimcilik: Henüz daha okulun güvenli, risksiz ortamında iken güncel ve ilintili sorunları çözme yetilerinizi geliştirmeye odaklanın.

Josep Sumalla, Static Sphere

Josep Sumalla, Static Sphere

Başarı, sık sık gülmek ve çok sevmektir; akıllı insanların saygısını ve çocukların sevgisini kazanmaktır. Dürüst eleştirmenlerin onayını almak, sahte dostların arkadan vurmalarına dayanmaktır. Güzeli sevmektir; herkesteki en iyiyi bulmaktır. Karşılık beklemeyi hiç düşünmeden kendiliğinden vermektir. Geride ister sağlıklı bir çocuk, ister kurtarılmış bir ruh, ister bir parça yeşil bahçe, ister iyileştirilen bir sosyal durum bırakarak dünyanın iyileşmesine katkıda bulunmaktır. Gönlünce eğlenmek ve gülmek, kendinden geçerek şarkı söylemektir. Tek bir kişi bile olsa, birinin sizin varlığınızdan ötürü daha rahat nefes aldığını bilmektir. İşte bu başarılı olmaktır. Ralph Waldo Emerson (düşünür, yazar)

Josep Sumalla, Blue Paradise

Josep Sumalla, Blue Paradise

Başarı, sevdiğiniz işleri ne kadar severek yaptığınız değil, sevmediğiniz işleri nasıl bir bilinçle yaptığınıza bağlıdır. John Maxwell (yazar)

Yenilgiye uğrayınca umutsuzluğa kapılma, her başarısızlıkta bir zafer duygusu yatar. Germain Martin (iktisatçı ve siyasetçi)

Harikulade şeyler, ancak içlerindeki bir şeyin koşulların üzerinde olduğuna inanma cesaretini gösterenler tarafından yapılmıştır. Bruce Barton (yazar)

Josep Sumalla, Three Gunas

Josep Sumalla, Three Gunas

Başarı bir yolculuktur, bir varış noktası değil. Ben Sweetland (yazar)

Başarının sırlarından biri, geçici başarısızlıkların bizi yenmesine izin vermemektir. Mark Kay (ABDli işkadını)

Üstelemek başarının temel unsurudur. Kapıyı yeterince uzun süre ve yüksek sesle çalarsanız, birilerini uyandıracağınızdan emin olabilirsiniz. Henry Wadsworth Longfellow (şair)

Josep Sumalla, Sea Quiet

Josep Sumalla, Sea Quiet

Tez elde edilen başarı, insanı kararsız ve maceraperest yapar. Francis Bacon (filozof, hukukçu)

Güçlükler başarının değerini artıran süslerdir. Molière (yazar)

Hayatta başarılı olanlar, kendilerine gereken bilgileri öğrenmekten bir an geri kalmazlar ve hadislerin sebeplerini her zaman araştırırlar. Rudyard Kipling (şair, yazar)

En sıradan iş bile büyük başarılar getirme potansiyeline sahiptir. H. Jackson Brown (yazar)

Josep Sumalla, Between The Light

Josep Sumalla, Between The Light

Başarılarını gizlemek en büyük başarıdır. François VI, Duc de La Rochefoucauld (yazar)

Okunu hedeften öteye atan okçu, okunu hedefe ulaştıramayan okçudan daha başarılı değildir. Michel de Montaigne (yazar)

Büyük işler başarmak isteyen kimse, ölüm yokmuş gibi davranmamalıdır. Luc de Clapiers, Marquis de Vauvenargues (yazar)

Josep Sumalla, Blue Pulsar

Josep Sumalla, Blue Pulsar

Başarı istediğini elde etmek, mutluluksa elde ettiğini sevmektir. H. Jackson Brown (yazar)

Mağlubiyete uğrayınca ümitsizliğe kapılma, her başarısızlıkta bir zafer arzusu yatar. Louis Germain-Martin (politikacı)

İyi bir başlangıç, yarı yarıya başarı demektir. Andre Gide (yazar)

Başarı mı dedin? Başarı tamamıyla şansa bağlıdır… İnanmıyorsan başarısız insanlara sor. Earl Wilson (gazeteci)

Josep Sumalla, Blue Mindfulness

Josep Sumalla, Blue Mindfulness

Gerçek başarı başarısızlık korkusunu yenebilmektir. Paul Sweeney (politikacı)

Başarıya ulaşamayanların yüzde doksanı yenilgiye uğramamıştır. Sadece pes etmişlerdir. Paul J. Meyer (yazar)

Başarı, küçük hataların ve başarısızlıkların biraz ilerisinde duran şeydir. T. J. Watson (işadamı)

Bazı yenilgilerin nedeni, insanların işi yarıda bıraktıklarında, başarıya ne kadar yakın olduklarını bilememeleridir. Thomas Edison (bilimadamı)

Başarının sırrı işini tatile çevirmektir. Mark Twain (yazar)

Kaynak
Başarının Sırları – Eren Sarı, Kapak Resmi: Josep Sumalla, God Is Love


Facebook Yorumları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir