Menu

Müthiş Bitki Budama Sanatı TopiaryBitki yetiştirmeyi millet olarak severiz. Bahçesi olan bahçesinde, bahçesi olmayan evinde saksıda ufak bir alanda dahi olsa birşeyler yetiştirir. Ancak, bahçeyi bitkilerle kafamıza göre süslemeyi epey sevsek de Türkçe’ye “bitki budama sanatı” olarak çevrilen “Topiary” ülkemizde çok sık görmediğimiz bir uygulamadır.

Biz genellikle yuvarlak şimşirler, ince uzun limon çamları ve çeşitli sarmaşık benzeri bitkiler yetiştirerek görsel çalışmalar yapıyoruz. Tabii ki kültürel anlamda bizi oldukça ifade eden gülü de unutmamak gerekir.

Bitki budama sanatını biraz daha yakından tanıyalım, hatta işin ne kadar abartılabileceğini de görelim.

1. Çoban ve Köpeği

Bitki ekmekte olan bir çoban ve köpeğinin resmedildiği bir budama harikası. Çobanın bıyıkları ve köpeğin tüyleri çok gerçekçi.

Bitki Budama Çoban ve Köpeği

2. Koyun

Çobanın hemen yanında çalışmanın devamı olarak bir koyun görüyoruz. Koyunsuz çoban olmaz tabii. Arka plandaki ince ayrıntıya dikkat. Çobanın pelerini yere düşüp çok yumuşak bir geçiş yapıyor ve yer yüzünün bir parçası haline geliyor.

Bitki Budama Koyun

3. Kurbağa

Dev gözleriyle dev bir kurbağa. Gerçek bir kurbağa gibi su kenarında ve güneşin altında. Gerçek olsa bu büyüklükteki gözlerle 1 kilometre öteden bizi görebilir.

Bitki Budama Kurbağa

4. Lemurlar

Bu listedeki en gerçekçi çalışmalardan biri. Lemurlar göz renklerinden kuyruk yapılarına kadar tam birer şaheser olmuş. Her an doğrulup farklı yönlere zıplayacaklarmış hissi vermiyorlar mı?

Bitki Budama Lemurlar

5. Köpek

Gözleri, kulakları ve burnu için bitki olmayan maddelerden yardım alınmış olsa da çok başarılı bir köpek çalışması. Bu çalışma aslında sahibini 10 yıl boyunca işe gittiğinde tren istasyonunda sadık bir şekilde bekleyen Akita cinsi bir köpeğe ithafen yapılmış.

Bitki Budama Köpek

6. Palyaço Balığı

Disney’in Kayıp Balık Nemo filmi sayesinde çocukların sevgilisi olan ve müthiş bir üne kavuşan palyaço balığı. Bu hayvanlar doğal ortamlarında çeşitli bitki benzeri mercan kayalıklarında yaşarlar. Bu çalışmada da mercan kayalıklarına benzer bir atmosfer yaratmak için çeşitli bitkiler ile beraber konumlandırılmış. Atmosferi tamamlayan bir uygulama olmuş.

Bitki Budama Palyaço Balığı Nemo

7. Maymunlar

Muz ağaçları ile müthiç bir uyum oluşturmuş maymunlar. Yüzleri bitki değil ancak kürkler son derece gerçekçi gözüküyor.

Bitki Budama Maymunlar

8. Orangutan

Kürkü Carex çimi ile yapılmış bir orangutan. Biraz uzaktan bakarsanız gerçek sanıp irkilmeniz çok olası.

Bitki Budama Orangutan

9. Kadın ve Kuşlar

Bir ressamın fırçasından çıkmış kadar güzel renk kullanımına sahip bir çalışma. Hangi cins olduğunu tam anlayamadığımız kuşların (deve kuşu, flamingo?) gerçekçiliğine bakar mısınız?

Bitki Budama Kadın ve Kuşlar

10. Bu Da Bizim Yuvarlak Şimşir

Evet bu kadar özel çalışmadan sonra değerlendirme mekanizmanızı sıfırlamak için bir de bizim arka bahçede de bulunan yuvarlak şimşiri gösterelim dedik. Aslında belki de bu yuvarlanmış bir kirpi çalışmasıdır. Hayal gücü herşeyden önemli.

Bitki Budama Yuvarlak Şimşir

Kaynak


Facebook Yorumları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir