Menu

Köpek Sahibi Olmanın Ruh ve Beden Sağlığına FaydalarıBir köpeğe sahip olmak sizi daha sağlıklı ve mutlu kılar. Köpekler hem zihinsel, hem de fiziksel olarak sahibinin yaşam kalitesini anında iyileştirir. Dürüst olalım, arada bizi evden çıkaracak tüylü bir arkadaşımız olmasaydı, kaçımız kanepeden kalkıp yürüyüşe çıkardık? Şimdi, sizin ve arkadaşınızın boş zamanınızı orman yollarında, sarp dağlarda, koşarak, yürüyüş yaparak geçirmeniz gerektiğini söylemiyoruz. Bu sıradan, sakin bir yürüyüşte olabilir.

İki Köpek

Köpekler Kalbinizi Sağlıklı Tutar.

Bir köpeğe sahip olmak kalbinizi iyi hissettirir, ancak bu öylesine söylenmiş bir cümle değil. Harvard’a bağlı Harvard-affiliated Benson-Henry Institute for Mind Body Medicine (Benson-Henry Zihin Vücut Tıbbı Enstitüsü) müdürü Dr Greg Fricchione, köpek sahip olanların, köpek sahibi olmayanlara kıyasla daha düşük kolesterol, daha düşük kan basıncı ve daha az kalp krizi yaşadıklarını; var olan kalp rahatsızlıklarında da genel bir iyileşme olduğunu söylüyor. Bu durum, köpek sahiplerinin can dostlarıyla daha fazla egzersiz yapması ve köpeklerin sahibinin stres seviyesini azaltmasından kaynaklanmaktadır.

Karda Köpek ve Sahibi

Köpekler, Sahibinin Kan Basıncını ve Stres Düzeylerini Düşürür.

Uzun ve yorgun bir günün ardından eve geldiğinizde, köpeğinizin kuyruğunu ileri geri sallayarak sizi beklediğini gördüğünüzde hissettiğiniz mutluluk tüm yorgunluğunuzu alır. Bu, köpeklerin stres seviyenizi nasıl düşürdüğüne dair birçok örnekten sadece biridir.

Harvard-affiliated Benson-Henry Institute for Mind Body Medicine müdürü Dr Greg Fricchione’e göre: “Birçok durumda, köpek sahipliğinin, duygusal faydalarının oldukça hızlı bir şekilde deneyimlendiğini düşünüyorum. Bu durum köpeğin bizi neredeyse anında koşulsuz olarak kabul etmesinin etkileriyle ilgili olabilir. Bu da kan basıncında, kalp atış hızında ve oksijen tüketiminde azalmayla ilişkili olarak gevşemeye yol açıyor.”

Bu faydanın sadece sahipler tarafından değil, köpeklerimiz tarafından da hissedildiğini öğrenmek şaşırtıcı olabilir! Fricchione, “Bir köpek sahibi ve köpeği göz teması kurduğunda, oksitosin düzeyleri hem sahibi hem de köpeğinde aynı zamanda yükselmesi çarpıcı ve şaşırtıcıdır” diyor.

Oksitosin hormonu; sadakat hormonu, aşk hormonu, duygu hormonu, sarılma hormonu diye de adlandırılır. Bu hormonun, hayvan ve insan üzerinde yapılan çalışmaları; anksiyeteyi, depresif belirtileri azaltarak, stres yanıtlarını hafifleterek duygu durumlarını etkilediği gösterilmiştir.

Uzanmış Köpek

Köpekler Depresyon ve Yalnızlıkla Mücadeleye Yardımcı Olur.

Köpeklerin sahiplerine sağladığı en büyük faydalardan biri arkadaşlıkları, dostluklarıdır. Bir köpeğin arkadaşlığından herkes yararlanabilir, ancak özellikle hasta ve yaşlılar gibi uzun süre yalnız kalma olasılıkları nedeniyle depresyona yatkınlıkları yüksek olan kişilerde çok daha verimli olacaktır.

Koşan Köpek

Köpekler Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir.

Köpek sahibi olmanın belki de en ölçülebilir sağlık yararı, kilo kaybıdır. 2000’li yılların başında, ABD’de Northwestern Memorial Hastanesi’ndeki Sağlık Enstitüsü’nden bir araştırma ekibi, sahipleri ve köpekleri aşırı kilolu deneklerin, birlikte egzersiz yaparak her ikisinin de önemli ölçüde kilo kaybı yaşadıkları bir araştırma yaparlar. Bu aynı zamanda aralarındaki bağıda kuvvetlendirir çünkü herkesin iyi bir antrenman arkadaşına ihtiyacı vardır.

Yaşlı Ve Köpek

Köpekler, Yaşlı İnsanlara Bedensel ve Zihinsel Olarak Fayda Sağlayabilir.

Yaşlanan yakınlarımız, ebeveynlerimiz için onların hayatlarını dolu dolu yaşamalarına yardımcı olacak yollar bulmamız önemlidir. Araştırmalar, buna yardımcı olmanın bir yolunun da köpek sahiplenmenin olabileceğini gösteriyor. Dr Greg Fricchione bu konuda şunları söylüyor: “Köpek sahibi olmak yaşlılara, bilişsel gelişim, yürüme, çok ihtiyaç duyulan egzersiz ve diğer köpek sahipleriyle tanışmanın getirdiği sosyallik gibi birçok fayda sağlayacaktır. Birçok yaşlı, köpeğini gece odasında bulundurmanın daha kolay uykuya geçmesini sağladığını söylemektedir. Ancak şunu da unutmamak gerek; canlı bir varlığın yaşam ve sağlığının sorumluluğunu almanın getirdiği stres ve çaba da bu duruma eşlik edecektir. Buna değer.”

Kaynak
6 Ways Science Says Dogs Are Actually Good For You — Body & Sou


Facebook Yorumları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir