Menu

En Tatlı Kediler: En Sevimli Kedi TürleriSevimli bir kediyi sevmeyi veya bir kedi yavrusuna sarılmayı kim istemez ki? Bu tip kedilerin ayırt edici özellikleri, genellikle etkileyici tüyleri ve bakışlarıdır. Bu sevimli, tatlı kedilerin mizacı hakkında bilgi edinip, belki de hangisinin size uygun olduğunu öğreneceğinizi düşündüğümüz bir yazı hazırladık.

Bu yazımız ilginizi çektiyse, kedilerle ilgili hazırladığımız diğer yazılarımızı da incelemenizi öneriyoruz:

Kedi Türleri, Kedi Cinsleri ve Özellikleri
Kedilerin Dili ve Çıkardıkları Seslerin Anlamı
Türk Edebiyatı’ndan Kedili Öyküler
Türk Ressamların Fırçasından 14 Kedi Resmi
Sanat Dünyasına İlham Veren Kediler

Maine Coon

Maine Coon, kedi dünyasının nazik devi olarak bilinir. Büyüdüğünde yaklaşık 5-6 kg ağılığında olurlar; ancak 10-11 kiloya çıkanlar da bulunur. Üzerlerindeki tüylerini de hesaba katarsanız daha büyük görünürler. Maine Coon cinsi kedilerin birçok farklı rengi bulunur.

Kaptan Jenks adlı ilk Maine Coon kediden ilk olarak 1861 yılında yazılı bir kaynakta bahsedilir. Otuz dört yıl sonra, kahverengi tekir bir Maine Coon, Madison Square Garden Show’da En İyi Kedi Ödülü’nü kazanır. Daha önce Maine Coon cinsi kediler, rakun (biyolojik olarak imkansız) veya Norveç Orman Kedisi ile karıştırılıyordu. Maine Coon kedileri, Cat Fanciers Association (Amerika’daki en prestijli safkan kedi kayıt derneği) tarafından tescil edilen ilk üç kedi arasındadır.

Maine Coon kedilerinin karakteristik özellikleri, arkadaş canlısı, tüylü ve zeki olmalarıdır diyebiliriz. Oldukça uyumlulardır ve herkesle, çocuklar, köpekler ve diğer kediler dahil iyi geçinirler. Maine Coon, kucakta şekerlemeyi çok sever. Elbette, birçok kedi yiyecek veya ilgi isteyince miyavlar, ancak Maine Coon kedileri cıvıltı gibi hoş küçük sesler çıkarırlar. Maine Coon cinsi kediler çevreleri hakkında belirgin bir şekilde meraklıdırlar ve görünüşte sıkıcı nesnelerden bile oyunlar yaratırlar.

Tüyleri diğer kedi ırklarından daha uzun olsa da, genellikle mat değildir. Bununla birlikte, bu ünlü ipeksi tüylerini elde etmek için haftalık bakım zorunludur. Düzenli diş temizliği ile birlikte haftalık fırçalama yoluyla Maine Coon’un bakımı yapılmalıdır. Tüm ırklar sağlık problemlerini miras alabilirken, Maine Coon cinsi kediler yaygın olarak en sağlıklı kedilerden biridir. Ancak boyutları nedeniyle kalça displazisine ve hipertrofik kardiyomiyopatiye yatkındırlar.

Maine Coon

Maine Coon

British Shorthair

Sessiz, ağırbaşlı ve oldukça sevimli olan British Shorthair, mükemmel bir arkadaşıdır. Yumuşak tüyleri, tatlı, yuvarlak yüzü, kısa, geniş burnu, derin, güçlü bir çenenin üzerine yerleşmiştir. Kısa, kalın kuyruğu ile birlikte, güçlü ve sağlam bir kedi izlenimi verir.

Aslen Britanya’nın çiftliklerinden ve sokaklarından gelmekle birlikte, bu cinsin babası, ilk profesyonel kedi yetiştiricisi olarak kabul edilen Harrison Wier’dir. O sadece ilk profesyonel yetiştirici olmakla kalmaz; aynı zamanda 1871 yılında İngiltere’de düzenlenen ilk kedi şovunun kurallarını da belirler. Harrison, İngiltere’nin mütevazı sokak kedisini alır ve yoğun bir yetiştirme programı ile onu İngiliz adını verdiği soylu ırka dönüştürür. Bir zamanlar İngiliz Mavisi olarak bilinirdi, ancak daha sonra Britanya ile ilgili olarak Shorthair olarak adlandırılır.

Birçok farklı rengi olan tüyleri, kalın ve yoğundur. Kış aylarında çok daha uzun ve kalın hale gelir. Kedi için koruma anlamına geldiğinden, kürkün dokusu nispeten serttir. Son derece sadık, sevgi dolu bir kedidir ve kendisini aile üyelerinin her birine bağlayacaktır. Eğer oynama havasındaysa, birini bulur ve o kişiye bir oyuncak getirir. Onun dışında kendi başına da iyi oynarlar. Yalnız bırakılmaya tahammül eder, sadece güneşte uyuyarak da vakit geçirirler. Ancak kucağınıza aldığınız zaman arkalarını desteklemek gerekir, karınlarını aşağı çekmemeleri gerekir, çünkü bu onları rahatsız ve güvensiz hale getirebilir.

Kalın, kaslı bir kedidir, bu nedenle beslenmesi dikkatli bir şekilde kontrol edilmelidir. Ağır kemik yapısına ve kas yapısına rağmen, kilosunu koruduğundan ve kondisyonunu kaybetmediğinden emin olmak gerekir. Yeterli egzersiz yaptırılmalıdır. Günlük fırçalama, özellikle tüylerin kalınlaştığı veya inceldiği mevsimsel değişiklikler sırasında önemlidir; düzenli olarak fırçalanmazsa tüyleri düğümlenebilir.

British Shorthair

British Shorthair

Munchkin

Kısa boyları ve kısa bacaklarıyla bilinen Munchkin kedileri mutlu, tatlı ve sevecendir. Uzun tüylü ve kısa tüylü olabilirler. Her iki çeşit de ipeksi bir görünüme sahiptir. Uzun tüylü Munchkin’in tüylü bir kuyruğu vardır. Bu kısa bacaklar aslında genetik bir mutasyondan gelir ve bazı kedi yetiştiricileri bu özelliği kasıtlı olarak kedilere aktarırlar. Adını Oz Büyücüsü’ndeki munchkin karakterlerden alan bu cins, 80’lerin başında, Louisiana’da bir okul öğretmeninin arabasının altında saklanan iki hamile, kısa bacaklı kediyi bulması üzerine ortaya çıkar.Munchkin cinsi kediler, genellikle çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla iyi geçinen aktif, arkadaş canlısı kedilerdir. Bu meraklı kedi yavruları etraflarındaki dünyayı keşfetmeye bayılırlar; hatta daha iyi görebilmek için arka ayakları üzerine tavşan gibi dururlar. Bu kedilerin eğlenceyi seven, yavru kedi tavrını yetişkinliğe kadar sürdürdüğü bilinir. Bu sevimli kediler, oyuncaklarla oynamakla ve etrafta koşmakla meşgul olmadıklarında sahipleriyle birlikte uyumayı severler. Sadece uzun süre yalnız kalmayı sevmezler. Munchkin kedileri yükseğe zıplayamayabilirler, ancak şaşırtıcı derecede çeviktirler. Örneğin bir kitaplığın tepesine çıkamayabilir, ama yine de zıplamaktan, tırmanmaktan vazgeçmezler.Sertifikalı kedi davranış danışmanı Marilyn Krieger bu kediler için şunları söyler: “Munchkin cinsi kediler, kendinden emin dışa dönükler olarak bilinir. Genel bir kural olarak, insanlarla sosyalleşmeyi severler, enerji doludurlar ve oyun oynamayı ve keşfetmeyi severler. Çevrelerini merak ederler ve her şeyi kontrol ederler. İstifleme eğilimlerine sahiptirler, daha sonra oynamak için favori nesneleri saklamayı severler. Bu kediler sosyal kelebeklerdir, zira en sevdikleri insanların dikkatini çekmeyi sever ve kucakta oturmaktan, sevilmekten ve sarılmaktan hoşlanırlar.”Munchkin kedileri bakım yapıldığında, ortalama 12 ila 15 yıl yaşayabilse de kısa bacakları nedeniyle gelişebilecek bazı sağlık sorunları olabilir. Lordoz, omurganın aşağı inmesine ve kalbe, akciğerlere ve soluk borusuna baskı yapmasına neden olan bir durumdur ve organlar büyümeye başladığında ölümcül olabilir. Munchkin kedileri, göğüs kemiğinin içeri girmesine neden olan bir sağlık problemine de yatkındırlar.

Munchkin 2

 Munchkin

İran Kedisi (Persian)

Karakteristik yüzleri ile kedi ırkı arasında oldukça popüler olan İran kedileri, 17. yüzyılın başlarında İran’da keşfedilir ve kedilerin atası olarak kabul edilir. Fars kedisi olarak da anılan İran kedisi, İran üzerinden önce Ankara, sonra sırasıyla İtalya, Fransa, İngiltere ve tüm dünyaya yayılır.

Oldukça zeki olduğu bilinen bu tür, gürültülü ortamları sevmeyen sessiz ve sakin yapılarıyla dikkat çeker. Sevdikleriyle güçlü bağlar kuran ve ilgi odağında olmayı seven bir kedi olmasına rağmen, her an sevilmek istemediği için aşırı ilgi karşısında ortadan kaybolabilirler. Kısa bacakları ve basık yüzleri en belirgin fiziksel özelliklerini oluşturur. İran kedileri, kaslı yapıları ve heybetli tüyleri ile iri bir görünüme sahipler. Zıplamak, koşmak gibi aktivitelerden uzak duran İran kedileri, genellikle ev içinde sevdikleri yerlerde uzanmaya ya da kucakta saatlerce oturmaya bayılırlar.

İran kedileri genellikle aristokrat kediler olarak bilinirler. Sakin görünüşlerine rağmen güçlü kişilikleri vardır. Sevimli, neşeli, sosyal ve sadık kedilerdir ve kimi türleri avlanmaktan hoşlanır. İdeal bir apartman kedisi olduğu gibi, sahipleri ve kedisever dostlarına, hatta diğer kedilere karşı sevgi ve şefkat gösterdiği için tüylerinin bakımını göze alan herkes tarafından rahatlıkla evlerde beslenebilir. Oynamayı severler, ama rahatlamayı, sevilmeyi ve insanlarıyla kucaklaşmayı severler. Bu güzel kedilerin ekstra bakım gerektiren uzun tüyleri ve basık bir burnu var, bu da herhangi bir solunum sorununa dikkat etmeniz gerektiği anlamına gelir.

İran kedisi türlerinin sayıca çok olmasının nedeni, özellikle 1871 yılından beri süregelen değişik İran kedisi türleri yetiştirme çalışmalarıdır. Dolayısıyla gerçekte bugünkü İran kedileri eski bir türden ziyade yeni bir tür olarak kabul edilmektedir. İran kedilerini birbirlerinden ayıran farklılık, tüylerinin rengidir. İran Kedileri tüylerinin rengine göre üç ana gruba ayrılır.

  • Birinci grup tek renkli İran kedilerini içerir. Bu grupta bulunan kediler, siyah, beyaz, mavi, krem ve kızıl renklidir ve turuncu gözleri vardır.
  • İkinci grupta bulunan İran kedilerinin tüylerinde birden fazla renk olabilir ve göz renkleri, tüy renklerinden farklı olabilir. Bu kategoriye sırt, kuyruk ve baş bölgesi siyah lekelerle bezenmiş olan beyaz tüylü, yeşil gözlü Chinchilla, siyah-füme, siyah-sarman, siyah-sarman-beyaz renkli İran kedileri girmektedir.
  • Üçüncü grupta ise renkleri griden maviye, maviden turuncuya değişen ve kaplan desenli İran kedileri bulunmaktadır.

İran Kedisi

İran Kedisi (Persian)

Exotic Shorthair

Exotic shorthair cinsi kediler, 1960’lı yıllarda İran Kedisi ve American Shorthair cinsi kedilerin birleşimiyle elde edilir. Görünümleri daha çok İran kedisini andıran bu ırk karakterinin de büyük bir kısmını İran kedisinden almıştır. Ortalama ömrü 8 ile 15 yıl arasında değişiklik gösterir. Erişkinliklerinde çok fazla büyümezler ve ortalama ağırlıkları 3.5 ile 6 kilogram arasında değişiklik gösterebilir.

Exotic shorthair kedilerin en belirgin fiziksel özellikleri geniş ve yuvarlak kafa yapılarına kıyasla kulaklarının küçük, yanaklarının tombul olmasıdır. Bu durum sevimliliklerinin başlıca nedenidir. Yuvarlak ve iri gözleri ise genellikle altın, bakır ve turuncu gibi canlı renklere sahiptir. Tüy yapıları oldukça sık olan bu kedilerin tüyleri kısa ve yumuşak bir yapıya sahiptir. Ayrıca belirgin bir tüy renkleri yoktur. Exotic shorthair kediler, çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarınızla çok iyi anlaşırlar. Özellikle çocuklarla oyun oynamaya bayılırlar. İnsanlarla beraber olmaktan çok hoşlanır, sürekli olarak sahibinin peşinde dolaşırlar. Kucağa alınmaktan keyif alan exotic shorthair kediler son derece naziktir. İnsanlara zarar vermekten, tırmalamaktan her zaman kaçınırlar.

Zeki ve akıllı kişilikleri nedeniyle, birden fazla oyunu rahatlıkla öğretebilirsiniz. Bu kedilerin bolca oyuncağı olması önemlidir. Ayrıca evde girmesini istemediğiniz bir oda varsa ya da evden dışarıya çıkmasını istemiyorsanız kedinize beden dili ve sözlü şekilde anlatmanız yeterli olacak, birkaç kez tekrar etmeniz durumunda yapmamaları gereken davranışları öğreneceklerdir. Exotic shorthair kedilerin en belirgin kişilik özelliklerinden biri de sahiplerine olan bağlılıklarıdır. Özellikle erkek kedilerde bu daha fazladır.

Bu kedilerin tüylerinin kısa ve yumuşak olması tüy bakımını oldukça kolaylaştırmaktadır. Haftada iki kez rutin aralıklarla tüylerinin taranması tüy bakımı için gereklidir. Bu cins kedilerde sık görülen sağlık problemleri ise göz anomalisi, kemik çatlakları, solunum problemleri ve polikistik böbrek rahatsızlığıdır.

Exotic Shorthair

Exotic Shorthair

Scottish Fold

Scottish Fold kedisi oldukça popüler bir ırktır. Geçen yüzyılda İskoçya Perthshire’da, Coupar Angus civarında bir çiftlikte, genetik bozukluğu olan bir kedinin doğal yollarla dünyaya gelmesiyle ortaya çıkar. Bu kedinin kulak kıkırdağı kulaklarını taşıyacak kadar sert değildi, bu nedenle kulakları öne doğru katlanmaktaydı. Susie adlı bu kedi, genetik bozukluğu sebebiyle çok şirin görünmekteydi. Bunun üzerine, Birleşik Krallık’a ait özel bir kedi ırkı olarak devamı için, bu kediyi British Shorthair kedileri ve yerel kedilerle çiftleştirerek, genetik mutasyonu korumak istediler. Scottish Fold kedisi böyle doğdu.

Scottish Fold kedileri, diğer kedilerden ayıran en belirgin özelliği kıvrılmış kulaklarıdır. Sevimli görünümlerinin nedeni, kulakları, yuvarlak kafası, yuvarlak ve geniş gözleri diyebiliriz. Uzun ya da kısa tüy yapısında görülebilir. Tüy yapısı ise oldukça yumuşak, ipeksi ve pelüş görünümüne sahiptir. Birçok farklı renk ve desende görülebilen tüy yapısı ile Scottish Fold, oldukça sakin bir yapıysa sahiptir. Scottish fold kediler çocuklarla en iyi anlaşan kedi ırkları arasında listesinin en başındadır. İnsanlarla birlikte olmaktan çok hoşlanırlar. Evdeki her bireye ayrı ayrı ilgi gösterirler. Oyun oynamayı orta düzeyde seven Scottish Fold kediler, özellikle uçan canlıları kovalamakta ve yakalamakta ustadırlar. Scottish Fold kediler, kucağınıza yatıp, uzanıp kendini sevdirmekten çok hoşlanırlar. Diğer kediler ve köpeklerle de oldukça iyi anlaşırlar.

Scottish Fold kedisinin farklılıklarından biri de, arka bacaklarının üzerine oturarak dakikalarca etrafı izlemesidir. Kişiliğiyle bir bebeği andıran Scottish Fold, akan muslukların başından da ayrılmaz, yalnız bırakılmayı hiç sevmez.

Scottish fold bakımı konusunda en önemli konuların başında beslenmesine gereken dikkatin gösterilmesi ve kulak bakımı gelir. Orta derecede tüy döken kedilerden olduğu için tüy bakımının da yapılması gerekir. Özellikle böbrek ve eklem hastalıklarına kalıtsal bir yatkınlıkları vardır. Yaşları ilerledikçe tüm Scottish Fold kedileri, belli seviyede artrit (kireçlenme) problemi yaşarlar.

Scottish Fold

Scottish Fold

Scottish Straight 

Scottish Straight kedisi aslında Scottish Fold’un kardeşidir. İki cinsin arasındaki tek fark kulak kıvrıklığıdır. Scottish Straight, British Shorthair ile Scottish Fold’ların çiftleşmesinden olan dik kulaklı türdür. Scottish Straight kedisi, 1978 yılında CFA tarafından şampiyonluk kazandıktan sonra en çok sevilen ve en çok beslenen kedi ırkları arasında yer alır. Bu kedilerin kısa ve uzun tüylü iki tür cinsi vardır.

Scottish Straight cinsi kedileri diğer kedilerden ayıran en önemli fiziksel özellikleri, tombul yanakları, yuvarlak gözleri, yumoş tüyleridir. Melodik ve yumuşak miyavlamaları ile size derdini anlatma konusunda çok başarılıdır. Scottish Straight kedileri, zeki, sevecen ve sıcakkanlı, uysal tavırları ile dikkat çeker. Bunun yanında, kendine has oturma tarzı ile de dikkatleri üzerine çeker.  

Çocuklarla arası oldukça iyidir. Sürekli insanların yanında olmaktan keyif alsa da, kucak kedisi değillerdir; fiziksel temastan pek de hoşlanmaz, sevgisini kolay kolay belli etmezler. Bu kediler sahiplerini kendileri seçer. Scottish Straight cinsi kediler topla oynamaya bayılırlar. Yalnızlıktan hiç hoşlanmazlar, ilgisizlik karşısında strese girebilirler. Yabancılarla araları pek iyi değildir.

Bu kedilerin haftada 2 defa tüylerini tarayarak tüylerinin daha sağlıklı ve canlı çıkmasına yardım etmek gerekir. Scottish Straight’in genetik olarak yatkın olduğu hastalıklar Scottish Fold ile çok yakın akrabalığından dolayı onunla aynıdır. Böbrek ve eklem rahatsızlıklarına yatkındır.

Scottish Straight

Scottish Straight

Chinchilla

1882 yılında, mavi renkli bir İran kedisi ile bilinmeyen bir kedinin çiftleşmesi sonucu dünyaya gelen Chinnie isimli bir kedi, gümüş bir tekir ile çiftleştirilmiş ve doğurduğu yavrulardan biri ilk Chinchilla erkek kediyi dünyaya getirmiştir.

Bu kedinin ismi kürkünün benzerliği sebebiyle Güney Amerika kökenli bir kemirgen olan Chinchilla’dan gelir. İran Kedisi içinde bir renk varyantı olarak değerlendirenler vardır. Fakat aralarında yüz şekli bakımından büyük farklılıklar vardır. Chinchilla’lar İngiliz kökenli Sterling kedisi ile de karıştırılmaktadırlar, bunun sebebi Chinchilla türünün Sterling türünün atası olmasıdır.

Bu kedilerin yavruları çok koyu renk, hatta neredeyse siyah tüylerle dünyaya gelir ve tüylerinin rengi büyüdükçe açılır. Chinchilla, belli bir yetişkinliğe ulaştığında tüyleri beyaz hale gelir.

Chinchilla ırkı, çoğunlukla sakin ve uysallığıyla bilinen kedilerdir. Melodik, yumuşak ses tonları vardır. Sevgilerini belli ederler, ilgi görmekten hoşlanırlar. İnsan odaklıdırlar ve dolayısıyla sadıktırlar. İlgi görmeyi çok seven Chinchilla kedileri, diğer kedilerle ve çocuklarla gayet iyi anlaşırlar. Çok kalabalık ve gürültülü evlerde çok da mutlu yaşayabilmeleri mümkün değildir. Zeki olan bu tür kediler, İran kedileri gibi çok hareketli olmasalar da, oyun oynamayı ve avcılık yapmayı da severler.

Chinchilla kedilerinin ortalama ömürleri 12 ile 15 yıl arasındadır. Genel olarak sağlıklı bir cins olduğu söylenebilir. Ancak, kalıtımsal polikistik böbrek hastalığına yatkınlıkları vardır. Ayrıca göz kanallarında tıkınma ve tüy topakları gibi sorunların yanında, kedilerde en sık görülen kalp hastalıklarından biri olan kardiyomiyopati de bu ırkı etkiyebilen hastalıklardandır.

Chinchilla

Chinchilla 

Kaynak
Mavibulut.comtr kedi/7British Shorthair Information and Personality TraitsLogo Healthzone Secure Your Pet’s Health, 5 Things You Didn’t Know About Munchkin CatsDaily Paws-MunchkinPet Medikal Center-Exotic Shorthairs: What a Unique Breed!The Breed of the Month is… The Scottish FoldPersian cats under frst opinion veterinary care in the UK: demography, mortality and disordersPetBurada-Chinchilla Kedi Türü


Facebook Yorumları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir