Menu

Kedileriniz İçin Mama Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?Kediniz için doğru mamayı bulmak, onun sağlıklı ve mutlu kalmasına yardımcı olacaktır.  Bununla birlikte, kediler yiyecek konusunda seçicidirler, bu nedenle sevdikleri yiyecekleri bulmak zaman alabilir. İşte kedi maması alışverişi yaparken dikkat etmeniz gerekenler.

Yatan Kedi

1. Yaş ve Kuru Mamayı Karşılaştırın.

Dışarıda birçok kedi maması türü vardır ve çoğu iki kategoriden birine girer; kuru ve yaş mama.

Kuru Mama
Kuru kedi maması, torbalarda satılan pelet benzeri mamadır. Genellikle daha uygun fiyatlı bir seçenektir ve daha uzun süre taze kalır.  Sadece kedinizin bol su içtiğinden emin olun.

Yaş Mama
Yaş kedi maması yumuşaktır, ıslaktır. Kediler genellikle ıslak mamaları, kuru mamalardan daha çok severler. Yaş mama daha yüksek su içeriğine sahiptir, bu nedenle kediniz su tüketmekte sorun yaşıyorsa, yaş mama bu duruma yardımcı olur. Bu, böbrek sorunları olan yaşlılar için de iyi bir seçenek olabilir, çünkü ıslak yiyecekler, sistemlerini boşaltmaya yardımcı olmak için daha fazla sıvı sağlar.

Mavi Gözlü Kedi (1)

2. Doğru Besinleri Arayın.

Kedinizi beslediğinizde, sağlıklı kalmak için ihtiyaç duydukları tüm temel besinleri aldığından emin olmalısınız. Amerikan Hayvanlara Karşı Zulüm Önleme Derneği’ne (ASPCA) göre, kediniz için en iyi diyet şunları içermelidir:

Su: Su, bir kedinin vücudunu nemli tutar. İnsanlarda olduğu gibi, kedilerde de susuzluk hastalığa ve hatta ölüme neden olabilir.

Protein: Proteinler, kedinizin hücrelerini, kaslarını, dokularını ve organlarını sağlıklı tutmaya yardımcı olur. Çoğu kedi mamasında protein bulunur.

Amino Asitler: Kedinizin mamasında aranması gereken en önemli amino asit, taurindir. Kaliteli kedi mamalarının içinde taurin bulunur. Taurin eksikliği olan diyetler muhtemelen bir kedinin kedilerin çok ciddi bir kalp rahatsızlığı olan kardiyomiyopati geliştirmesine neden olabilir.

Yağ: Kediler için temel bir enerji kaynağı olan omega-3 ve omega-6 yağ asitleri gibi yağlar, iltihabı azaltmada ve cilt, eklem, bağırsak ve böbrek sağlığını sağlamada önemli rol oynar.

Karbonhidratlar: Kediler için bir diğer temel enerji kaynağı olan lif oranı yüksek yiyecekler, kedilerin sindirimine yardımcı olabilir.

Vitaminler ve mineraller: Uygun metabolik işleyişin ve optimal kemik ve ağız sağlığının sağlanmasına yardımcı olabilirler. Çoğu kedi mamasının kedinizin ihtiyacı olan her şeye sahip olduğunu unutmayın; veterineriniz aksini söylemedikçe, kedinizin takviyeye ihtiyacı yoktur.

Kedi Maması

 3. Zararlı İçeriklerden Kaçının.

Çoğu kedi maması, kediler için güvenli ve dengeli olacak şekilde özel olarak formüle edilmiştir. American Veterinary Medical Association’a göre kediler avokado, çikolata, üzüm, soğan ve ksilitol (yapay olarak üretilebileceği gibi doğada bazı meyve ve sebzelerin içinde de bulunan bir şeker alkolüdür) gibi maddelerden uzak durmalıdır. Seçtiğiniz kedi mamasından emin değilseniz, kedinizin mamasının zararlı maddeler içermediğinden emin olmak için veterinerinize sorabilirsiniz.

Kediler İçin Kuru Mama

4. Sütle Asla Beslemeyin.

Muhtemelen filmlerde veya çizgi filmlerde bir fincan tabağından sütü yavaşça içen bir kedi görmüşsünüzdür. Ancak kedinize asla süt vermemelisiniz. İnek veya keçi gibi hayvanlardan elde edilen süt, kedinizin midesine zarar verebilir ve ishale neden olabilir. Dahası, süt bir kediyi sağlıklı tutan gerekli besinleri içermez. Üstelik kediler sütü seviyorsa, dengeli, yüksek kaliteli bir kedi maması yemek yerine çok daha fazla süt tüketeceklerdir.

Anne ve Yavru Kedi

5. Kedinizi Yaşına Göre Besleyin.

Kediler yaşlandıkça, sahipleri protein ve mineral içeriği (tuz) düşük ve lif açısından biraz daha yüksek olan bir diyet ile beslemeye çok önem vermelidir. Yaşlı kedilerde böbrek hastalığı yaygın olduğundan ve normal kedi maması böbrekleri zorlayabileceğinden, veterineriniz böbrek dostu mama önerebilir. Veterinerleriniz ayrıca vitamin ve besin takviyeleri önerebilir, çünkü iştah azalması veya sindirim sorunları olan yaşlı kediler yeterli miktarda besin almakta ve depolamakta zorlanabilirler.

Mama Yiyen Kediler

Kediler için sağlıklı bir diyet göründüğü kadar basit değildir. Kedinizi doğru beslemek, kedi maması seçip kasesine koymakla olmaz. Kedinizin sindirim sistemine uygun, onlara gereken besinleri veren bir mama bulmanız gerekir. Biraz çabayla kedinizi doğru bir şekilde besleyebilir, sağlıklı ve mutlu kalmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak
5 Tips To Help You Choose The Best Cat Food


Facebook Yorumları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir