Menu

Kedileriniz İle İletişim: Onları Yanlış Anladığınız Zamanlar Neler Yapmalısınız?Kediler, soğukkanlı, fazla kendi kendine yeterli olma gibi hallere sahip görünse de; tam tersi sevgi dolu ve duygusaldırlar. Tüm kedilerin aynı şekilde hissettiğini veya insanlardan ihtiyaç duydukları tek şeyin yiyecek, su olduğunu düşünmemelisiniz; onların da duygusal ihtiyaçları vardır.

Yaptıkları şeyleri nasıl yorumlayacağınızı bilmiyorsanız, kediniz sizinle olan iletişimsizlikten dolayı yanlış anlaşılmış ve hüsrana uğramış hissedebilir. İşte birkaç tane örnek:

Mesela tuvalet kağıdı rulosunu yırttıklarında; onlara kızıyor olabilirsiniz. Oysa kediler, avangard dünyalarında kendilerini nasıl ifade edecekler? Olaylara onların perspektifinden bakmaya çalışın ve sanatsal yaklaşımlarını, duyarlılıklarını sabırla izleyin. Unutmadan tuvalet kağıdını da onların erişemeyeceği bir yere koyun.

Minik Tekir Kedi

Kedinizin getirdiği  hediyeleri takdir edin; bu uygun bir hediye olmasa da… Örneğin size  ölü böceği getirdiklerinde, korkup, kızmak yerine alın,  sonra çöp kutusuna atarsınız. Siz onlara kedi nanesi verdiğinizde, aynı tepkiyi o size verse hoşunuza gider mi? Verdikleri hediye karşısında dehşet içinde geri çekilmek yerine, mutlu olduğunuzu hissettirin; bir de onları güzel sözcüklerle övebilirsin.

2 Tane Mavi Gözlü Kedi

Onların dilini öğrenmeyi reddetmeyin lütfen. Miyav kelimesi,  kediler dünyasında merhaba anlamından, barışa, acıya kadar birçok şeyi anlatan anlamlı bir kelimedir. Miyavlama, kendilerini iyi hissetmediklerini, yalnız hissettiklerini veya sadece sizinle kaliteli zaman geçirmek istediklerini de ifade edebilir.

Kedinizin miyavlamasının tonunu ve tınısını yakından takip edin. Acil veya talepkâr bir miyav mı? Bu miyavda farklı bir tını var mı?  Peki ya vücut dilleri? Kediniz miyavını, beden dili  tamamlayacaktır. Kediniz size ne söylemeye çalıştığını anlamanızı ister ve nasıl çözeceğiniz konusunda size ipuçları verir. Onlarla konuşma şekliniz de önemli. Zira duruşunuz, ses tonunuzla ilgili varsayımlarda bulunacaktır.

Duman Rengi Kedi (1)

Kediniz size yavaşça göz kırptığında, bunun nedeni gözlerinde bir şey olması ya da uyuma isteğinden olmayabilir. Yavaş bir göz kırpma onların sizi sevdiklerini söyleme şeklidir; bu yüzden bunu yaptıklarında, siz de tekrarlayın ve sizin de onu sevdiğini bilmelerini sağlayın.

Zaman zaman eylemlerini yanlış yorumluyor olabilirsiniz. Eve geldiğinizde, istedikleri bir şeyi yapmanız için size sürtündüklerini düşünebilirsiniz. Elbette, kedilerinizin sizden bir şey istemek için böyle davrandığı  zamanlar olabilir, ancak bazen sizi gördüklerine ve güvende olduğunuza sevindikleri için böyle davranırlar.

Yaramaz 2 Kedi

Kediler zaman zaman yaramazlık yapar; ancak yaptığının suç olduğunu bilmeyebilir. Bu nedenle suçlandığında duygusal olarak incinir. Örneğin, uzaktan kumandayı yerde parçalanmış halinde bulursanız, suçluyu suçlamak yerine hiçbir şey yapmayın. Ancak aradan bir süre geçtikten sonra kedinizi disipline etmeye çalışırsanız, o da doğru olmaz. Zira  noktaları birleştiremez, neden böyle davranıyor diye kafası karışır. Bir saat önce olan bir şey yüzünden başlarının belaya girdiğini bilemez. Onun yerine biraz çaba sarf ederek, kedinizin verdiği ince ipuçlarını değerlendirip, birbirinizi nasıl daha iyi anlayacağınızı öğrenebilir, öğretebilirsiniz. Böylelikle aranızda anlayışlı, derin bir sevgi ve ilişki gelişir.

Kaynak
7 Reasons Your Cat Feels Misunderstood — And What You Can Do About It


Facebook Yorumları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir