Menu

Kişilik Testi Kitaplarıyla Kendinizi TanıyınKişilik testi, karakter analizi kitaplarında kendinizi daha iyi tanımak adına kişilik testleri bulabilirsiniz. Kişilik testleri konusundaki önemli kitapları, bu kitaplardan önemli anıları veya soruları, Rofusz Kinga’nın resimleriyle birlikte derledik.

1. Kişiliğinizi Tanıyın, H. J. Eysenck & Glenn Wilson

Eğitim, iş seçimi, evlilik, insan ilişkileri gibi konularda verdiğimiz kararlardaki hatalar, çoğunlukla kendi kişiliğimizi nesnel bir gözle, bir başkasıymış gibi değerlendiremememizden kaynaklanır. Psikolog olan H. J. Eysenck ve Glenn Wilson’un hazırladığı kitapta yer alan testler ile okur, kendini toplumun çoğunluğuyla karşılaştırmak suretiyle kendi kişiliği hakkında önemli ipuçları elde ederek farklılıklarını görecektir.

Rofusz Kinga

Riske girme: Riske girme eğilimindeki insanlar tehlikeli yaşamı severler ve olabilecek zararlı sonuçları pek dikkate almaksızın ödül arayışı içindedirler. Riske girmeyi sevmeyen insanlar ise, yaşamın heyecanını bir ölçüde feda etmek anlamına bile gelse iyi tanımayı, huzur ve güvenliği tercih ederler.

Ataklık: Atak kişiler, hemen eyleme geçme, acele, hatta sıklıkla yersiz karar verme eğilimleri vardır ve genellikle tasasızdırlar, değişkendirler ve ne yapacakları belli olmaz. Atak olmayan kişiler ise, karar almadan önce sorunları dikkatle ele alırlar, sistemli, düzenli, tedbirlidirler. Yaşamlarını önceden planlarlar.

Kendini ifade: Kendini ifade özelliği yüksek olan kişiler, duygusal olma, anlayışlı olma, uçarı olma ve duygularını açığa vurma eğilimindedirler. Kendini ifade özelliği zayıf olanlar ise kapalı, sakin, soğukkanlı ve ölçülüdürler. Genellikle düşünceleri ve duyguları kontrollüdür.”

2. Kişiliğinizi Keşfedin, Kendinizi Anlayarak Başkalarını Nasıl Anlarsınız?, Florence Littauer

Florence Littauer, kitabında kendinizi tanımak, hayatın zorlukları karşısında yapabilecekleriniz ya da yapamayacaklarınız konusunda size önemli ipuçları sunuyor. Hangi mesleğe eğilimlisiniz, eşinizi ne kadar iyi tanıyorsunuz ya da doğru eşi neye göre seçmelisiniz, patronunuzla ya da iş arkadaşlarınızla çatışmaları nasıl önlersiniz, hepsi kişiliğinizde saklı! Littauer, bu kitabında bunları rastlantılara bırakmamanın yollarını açıklıyor. Florence Littauer’in yine içinde testler içeren Kişilik Bulmacası, Çift Bulmacası, Kişiliğinizi Tanıyın isimli kitapları da bulunmakta.

Rofusz Kinga

“Antik Çağın Yunan filozoflarından, modern tıbbın babası olan Hipokrat, hastalarını gözlemlemeye başlamış ve iki insanın birbirine hiç benzemezken, çoğu insanın da benzer özelliklere sahip olduğunu keşfetmişti. Belirgin özellikleri yüksek sesle konuşmak ve geç kalmak olan insanları iyimser, eğlenceyi seven insanları da OPTİMİSTLER adlandırdı. Sürünün lideri olmayı seven ve hükmetme eğilimi olanlara KALORİKLER dedi. Bütün yaşamlarının düzen içinde olmasına ihtiyaç duyan ve başkalarından daha karamsar olanlara MELANKOLİKLER, izlemeyi tercih eden ve tercihi başka biri yaptığı sürece kolaylıkla her yöne gidebilenleri SOĞUKKANLILAR olarak belirledi. Orijinal fikirlere uyum sağlamak amacıyla biz de, Popüler Optimistler, Mükemmel Melankolikler, Güçlü Kalorikler ve Barışçıl Soğukkanlılar olarak uyarladık.”

3. Enneagram – Kendini Bilme Sanatı, David N. Daniels & Virginia A. Price

David N. Daniels, 1998’den beri tüm dünyada Enneagram dersleri veren, Uluslararası Enneagram Derneği’nin kurucusu olan ve Stanford Üniversitesi Psikiyatri Bölümü’nde çalışmalar yapan bir akademisyen. Enneagram, insanın nasıl düşündüğü, neler hissettiği, nasıl hareket ettiği üzerine 9 farklı kalıp ve bu kalıplara dayanan güçlü ve dinamik bir kişilik sistemi. Kitapta yer alan testi yaptığınızda insanoğlunun 9 farklı rengini yansıtan yelpazedeki yerinizi buluyorsunuz, kendinizi anlıyorsunuz. Ancak stres altındayken veya rahatken renk değiştirmeniz mümkün. Bu renklerin her birinden belli dönemlerde nasıl etkilenebildiğinizi de görüyorsunuz.

enneagram

4. PSY-Q – Psikolojik Zekanız ile Tanışmaya Hazır Mısınız, Ben Ambridge

İngiltere’deki Liverpool Üniversitesi Psikoloji Bölümü akademisyenlerinden Ben Ambridge’in kaleme aldığı PSY-Q adlı kitap, interaktif test, akıl oyunu, illüzyonlarla psikolojik zekanızı test edebilmenize, hatta bunu ünlü araştırmaların genel sonuçlarıyla karşılaştırabilmenize yardımcı oluyor. Ben Ambridge “Bu kitapta karşılaşacağınız bütün araştırmalar bilimsel literatürlerden alınmıştır. Yani uçuk çıkarımlar, sözde bilimler ve kesinlikle pop psikoloji yok” diyor. Kitap bir tür ev tipi psikoloji laboratuvarı.

Rofusz Kinga

“Piyangodan 1000 lira kazandınız. Ama size ya belli bir miktarı hemen almanız veya bekleyip daha yüksek bir miktar almanız teklif ediliyor. Merak etmeyin paranızı mutlaka alacaksınız. Şu aşağıdaki senaryolardan hangisi seçerdiniz?

  • Şimdi 100 lira ya da beş yıl sonra 1000 lira.
  • Şimdi 500 lira ya da beş yıl sonra 1000 lira.
  • Şimdi 750 lira ya da beş yıl sonra 1000 lira.
  • Şimdi 500 lira ya da bir yıl sonra 1000 lira.
  • Şimdi 750 lira ya da bir yıl sonra 1000 lira.
  • Şimdi 900 lira ya da bir yıl sonra 1000 lira.

Gelecekte belli bir tarihe kadar geciktirilmiş ödülleri görmezden gelmek veya hafife almak eğilimine gecikme indirimi adı veriliyor. Peki bu yanıtlar sizin hakkınızda nasıl bir bilgi veriyor? 2013’te yapılan bir araştırmaya göre gecikme indirimine ne kadar yatkınsanız, şu aşağıdaki şeylere de o kadar yatkınsınız: Alkol, sigara, uyuşturucu bağımlısı olmaya. Obez olmaya. Aşırı kumara. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna. Suç eylemlerine bulaşmaya. Şunları da yapmamaya yatkınsınız: Kahvaltı yapmak. Güneş kremi kullanmak. Egzersiz yapmak. Dişçiye gitmek. Kanser testine girmek. Okulda başarılı olmak.”

5. Psikolojik Testler ile Karakter Analizi, Tuncel Altınköprülü

Kim istemez kendi öz kişiliğinde göremediklerini öğrenmek? Eksiklerini, yeteneklerini, eğilimlerini, zayıf ve güçlü yönlerini bilmek. İnsanları tanımak, öğrenmek, yön vermek ve yönetmek. Sosyal ilişkilerinde bilinçli ve kararlı davranmak. Psikolog Tuncel Altınköprü, İnsan Tanıma Sanatı serisini işte bu amaçla kaleme alır. Yazar Psikolojik Testler ile Karakter Analizi’nde kişiliği, psikolojik testler yardımıyla çözümlemeyi amaçlar. Serinin diğer kitapları, Şahsiyet ve Karakter Analizi, Beden ve Yüz Yapısı ile Karakter Analizi ve El Yazısı ile Karakter Analizi’dir.

Rofusz Kinga

“İnsanı tanımada elimizdeki en doğal araç gözlemdir. İnsana ait her şey gözlemin kapsamına girer. Tanımak istediğimiz bireyin kişiliğini öğrenebilmek için onu doğal ortamında, olağan davranışları içinde gözlemlememiz yararlı olur. Ancak yapacağımız gözlemin doğru bilgi vermesi için, gözlenen kişinin en yalın tepkilerinin bile değerlendirilmesi ve yorumlanması gerekir. Birey incelendiğinden ve davranışlarının değerlendirildiğinden habersizse, içten gelen davranışlarına ket vurma eğilimi duymayacağından, elde edilen bilgiler daha verimli ve geçerli olur.”

6. Kişilik, Jerry M. Berger

Psikoloji biliminin insan kişiliği alanındaki serüvenini, kuramlar ve araştırmalar ışığında ele alan, benzersiz bir kaynak kitap. Psikanalitik modelden bilişsel teoriye kadar, kişilik konusunda ön plana çıkmış yaklaşımların her biri, kuram, uygulamalar ve değerlendirmeler ana başlıkları altında ele alınıyor ve konuyla ilgili en yeni araştırma sonuçları aktarılıyor. Okuyucu, bir yandan eski ve yeni çalışmalar arasında bağlantı kurarken, diğer yandan da kuramları araştırma sonuçları ışığında değerlendirebiliyor. Ayrıca, metin içinde yedirilmiş testler sayesinde, kendi kişiliğinizi keşfetme imkanı da sunuyor.

Rofusz Kinga

“Diyelim ki çok önemli bir sınavınıza birkaç gün kalmış. Sınava hazırlanmayı son günlere ertelediniz ve bu akşam kütüphaneye gidip birkaç saat ders çalışmaya karar verdiniz. Kütüphanede iki çalışma yeri var. Birinde kitaplara gömülebileceğiniz tek kişilik masalar yer alıyor. Masaların arasında sadece birkaç kişinin dolaştığı, fısıldaşmalardan, fotokopi makinelerinden ve diğer gürültülerden uzak, sessiz bir alan. Diğerinde ise uzun masalar, koltuklar ve rahat sandalyeler var. Başınızı kaldırdığınızda çevrenizde kim var kim yok kolaylıkla görebilirsiniz. Sağdan soldan sürekli başka öğrenciler geçiyor ve insanlar kendi aralarında konuşabiliyorlar. Bu çalışma ortamlarından hangisini seçerdiniz?”

7. Siz Kimsiniz?, Dr. Salvatore Didato

Dr. Salvatore V. Didato, uzun yıllar sonunda oluşturduğu deneyimini okuyucularıyla paylaşıyor. Neredeyse 100 adet kişilik testinden oluşan bu eğlenceli kitap, bize doğru soruları sorarken kim olduğumuz ve nasıl böyle olduğumuz hakkında çok önemli cevaplar veriyor. Her test insan kişiliğinin önemli bir katmanını sorguluyor: Hırs, kendine güven, ilişki düzeylerimiz, yaratıcılık ve cinsellik.

Rofusz Kinga

“Kimi insanlar maceraperest olmasalar da, aslında maceraya eğilim duydukları bir gerçektir. Araba yarışçıları, balonla seyahat edenler, motorcular bu gruba soktuğumuz insanlardır. Araştırmalar gösteriyor ki macera seven kişilerin genellikle kendilerine güvenleri oldukça fazla olmakla birlikte, daha yüksek bir IQ seviyeleri bulunmakta. Fakat bu bulgular asıl büyük resmin sadece küçük bir parçası. Londra Üniversitesi Psikiyatri Enstitüsünde H. J. Eysenck ve S. G. Eysenck maceraperest insanlarla ilgili olağanüstü bir çalışma gerçekleştirmiştir. 1200 denekle yaptıkları çalışmanın sonucunda, macera tutkunlarının daha dışa dönük, tepkisel kişilikler olmalarına karşın bunun genel inanışın aksine bunun bir nörotik kişilik göstergesi olmadığı anlaşılmıştır.”

8. Enneagram ile Kişilik Analizi Kendine İyi Bak, Uğur Batı

Doç. Dr. Uğur Batı kitabına göre, Enneagram dünyanın en prestijli üniversitelerinden Stanford MBA programının ders programında yer alıyor. Harvard Hukuk Fakültesi’nde uygulamalı mahkeme savunmalarında pratik ediliyor. Yine dünyanın en prestijli üniversitelerinden USC ve UCLA’de MBA programlarında liderlik eğitiminde kullanılıyor. Daha sayısız örnekler var. Ağırlıklı olarak ABD’deki üniversiteler olmak üzere psikoloji, tıp, sanat, işletme, psikoloji ve eğitim bölümlerinde Enneagram eğitimleri bulunmakta. Senaristlerinin ifadesine göre Lost dizisindeki karakterlerin gücü oradan geliyor. Dünya çapında Google, eBay, Yahoo, Sony, CSC, Oracle, Adobe, HP, and Logitech Boeing, GlaxoSmithKline, The DuPont Company, Genentech, Motorola, Hewlett Packard, Disney, Panasonic, Johnson&Johnson, Apple ve daha birçok şirket Enneagram yöntemini personel seçimlerinde, satış ve pazarlama çalışmalarında kullanıyor.

Rofusz Kinga

“Kendini tanımak, temelde şu anda olduğumuz noktayla, olmak istediğimiz nokta arasındaki yolu gösterir. Kendini tanımak, kendimizi nasıl gördüğümüzle başkalarının bizi nasıl gördüğü arasında açı olmaması anlamına gelir.”

“Albert Camus’un Yabancı adlı romanında iki cümle var. Fanusta yaşayan bir insan hayata karşı nasıl ilgisiz olur; nasıl gamsızlaşır, bunu anlatıyor. Camus, koca bir duygu duygu dünyasını iki cümlenin ardına gizlemiş: “Bugün annem öldü. Belki de dün, bilmiyorum.”

9. 10 Adımda Karakter Analizi – İnsanı Tanıma Sanatı, Miriam N. Vollitare

10 Adımda Karakter Analizi, insanların davranışlarından, ses tonlarından, neyi nasıl söylemeyi seçmelerinden yola çıkarak size karşınızdaki kişiyi tanıma rehberi sunuyor. İçinizden gelen o iyi veya kötü sesin sebebini artık öğreneceksiniz. Yeter ki o sessiz mesajları doğru okumayı bilin. Böylece karşınızdaki kişinin gerçekten kim olduğunu göreceksiniz. Elbette, kendinizi de keşfedeceksiniz.

Rofusz Kinga

“Belki de içinizden gelen sesi dinleseniz bazı insanlar için zamanınızı boşa harcamayacaksınız. İç sesimiz bize her zaman doğruyu söyler ve dünyanın etkilerini dile getirir, yansıtır, ideal dünyada aşk, bal gibi tatlıyken, gerçekle yaşanan bir ilişki zehir gibi olabilir. İnsanları değerlendirirken tek bir kriterin yetersiz olduğunu gösterecek pek çok örnek var. Kendinizi ve çevrenizdeki insanları doğru algılamak için konuşma, ses tonu, beden dili ve mimiklerden oluşan iletişim yollarını doğru okumaya çalısın. Peki, bir insanı dinlerken konuşması dışında nelere dikkat etmek gerekir? Unutmayın ki; duygularını saklamada başarılı olan insanlar bile aslında farkında olmadan kendileriyle ilgili önemli ipuçları verirler.”

10. Kokoloji, Isamu Saito & Tadahiko Nagao

Kokoloji kişilik testi, psikoloji profesörü Isamu Saito ve Tadahiko Nagao tarafından geliştirilen, temel psikolojik gerçeklere dayanarak hazırlanmış bir tür kendini keşfetme oyunu. Kelimenin kaynağı Japonca akıl ve ruh manalarına gelen kokorodan gelmektedir.

Rofusz Kinga

8 Soruda Kokoloji Kişilik Testi

5 Kokoloji Kişilik Sorusuyla Kendinizi Tanıyın

Kişilik Testi ve Kokoloji ile Karakter Analizi

Kaynak


Facebook Yorumları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir