Menu

Beyin Geliştirme İçin 5 Mobil Uygulamaİnternette ve mobil cihazlarda her gün yeni zeka oyunları çıkıyor. Telefonunuza indireceğiniz ücretsiz beyin geliştirme mobil uygulamaları sayesinde günde en fazla 10 dakika ayırarak hafızanızı, dikkatinizi veya diğer bilişsel becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

Oynaması oldukça eğlenceli olan bu mobil uygulamaların birçoğu bilimsel çalışmalar sonucu yaratılıyor ve bağımsız kaynaklarca onaylanmış egzersizlerden oluşuyor.

Kendi beyin performansınıza göre, size özel ve size uygun zorluk seviyesindeki oyunları oynayabilir ve beyninizi farklı yönlerden çalıştırabilirsiniz.

Sizin için kişisel olarak da kullandığımız ve memnun kaldığımız mobil uygulamaları derledik.

1. Lumosity

60 milyondan fazla kullanıcısı olan Lumosity, sizi 5 alanda test ediyor: Hafıza, Dikkat, Problem Çözme, Algılama Hızı ve Esneklik. Oyunların hepsi zamana karşı oynanıyor ve her seferinde farklı oyunlar oynuyorsunuz. Oyunlarda aldığınız puanlara göre bu 5 alandaki LPI’niz (Lumosity Performans Indeksi) belirleniyor. Bu 5 alandan hangisinde daha güçlü olduğunuzu ve zaman içerisinde performansınızın nasıl değiştiğini takip edebiliyorsunuz.

lumosity

Eğer Lumosity’i ücretsiz olarak kullanıyorsanız, her gün 3 oyun oynayabiliyorsunuz ve bu nedenle belli bir süre sonra hep aynı oyunları oynuyor oluyorsunuz. Ancak, aylık belirli bir ücret karşılığında daha fazla oyun oynayabilirsiniz.

Websitesi: www.lumosity.com

iOS Uygulaması: https://itunes.apple.com/ie/app/lumosity-mobile/id577232024?mt=8

Android Uygulaması: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lumoslabs.lumosity&hl=tr

2. Elevate

Elevate, Lumosity’e göre biraz daha fazla İngilizce bilgisi isteyen bir uygulama. Okuma-anlama, İngilizce kelime bilgisi, yazım kuralları, dinleme becerileri gibi konularda sizi test eden çok fazla oyun var. Eğer hem beyninizi farklı yönlerden çalıştırabileceğiniz hem de İngilizce’nizi geliştirebileceğiniz oyunlar arıyorsanız, Elevate oldukça faydalı.

Elevate’in de aylık belirli bir ücretle daha fazla oyun oynayabileceğiniz versiyonu var. Ama eğer ücretsiz versiyonu kullanacaksanız, günde 3 oyun oynayabiliyorsunuz.

Websitesi: http://elevateapp.com/

iOS Uygulaması: https://itunes.apple.com/us/app/elevate-brain-training/id875063456?mt=8

Android Uygulaması: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.wonder&hl=tr

elevate

3. Peak

Peak de Lumosity’e benzer şekilde 5 ana başlıktan oluşuyor: Hafıza, Problem Çözme, Dil Becerisi, Odaklanma ve Çeviklik. Burada, bu alanlardaki skorlarınızı yaş grubunuza ve mesleğinize göre kıyaslayabiliyorsunuz.

peak

Peak’in de aylık belli bir ücret ödeyebileceğiniz bir versiyonu var. Ama eğer pahalı bulursanız, ücretsiz versiyonda günde 4 oyun oynayabiliyorsunuz. En önemlisi, haftanın istediğiniz gün ve saatlerine hatırlatma koyup düzenli olarak oyunları oynayabilirsiniz.

Websitesi: http://www.peak.net/

iOS Uygulaması: https://itunes.apple.com/us/app/peak-brain-training/id806223188?mt=8

Android Uygulaması: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.brainbow.peak.app

4. Fit Brains Trainer

Fit Brains Trainer’da 6 ana başlık bulunuyor: Odak, Hız, Hafıza, Görsel, Mantık ve Dil. Kişisel program, yapı olarak biraz daha düzensiz. Diğer uygulamalarda o gün hangi oyunları yapacağınızın bir özetini görebiliyorken, burada arayüz daha karışık görünüyor. En önemlisi de yukarıda bahsettiğim oyunlara göre oyunlar biraz daha kolaydı. Ama ücretsiz olduğu için denemenizi ve ona göre karar vermenizi öneririz.

Websitesi: http://www.fitbrains.com/

iOS Uygulaması: https://itunes.apple.com/us/app/fit-brains-trainer/id565200595?mt=8

Android Uygulaması: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.vivitylabs.android.braintrainer&hl=tr

5. CogniFit

CogniFit de 4 ana başlıktan oluşuyor: Hafıza, Algı, Konsantrasyon ve Koordinasyon. Bu uygulamada farklı olan nokta, istediğiniz arkadaşlarınızı (ücretsiz versiyonda en fazla 3 tane) takip edip kendinizi onlarla kıyaslayabiliyorsunuz. Özel antrenman programları isterseniz paralı versiyonu kullanmanız gerekiyor. Ücretsiz versiyonda size önerilenleri oynayabiliyorsunuz.

cognifit

Websitesi: www.cognifit.com

iOS Uygulaması: https://itunes.apple.com/us/app/cognifit-brain-fitness/id528285610?mt=8

Android Uygulaması: Henüz yok.


Facebook Yorumları

2 Yorum
  1. bu bu 18/07/2015 / Cevapla
  2. akın 15/03/2018 / Cevapla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir