Menu

Kişilik Testi ve Kokoloji ile Karakter AnaliziKokoloji kişilik testi, psikoloji profesörü Isamu Saito ve Tadahiko Nagao tarafından geliştirilen, temel psikolojik gerçeklere dayanarak hazırlanmış bir tür kendini keşfetme oyunu. Kokoloji kitabındaki 53 oyundan en ilginç 5 tanesini sizler için derledik.

Başlamadan önce küçük bir hatırlatma yapalım:

  • Aklınıza ilk geleni söyleyin.
  • Cevapları tahmin etmeye çalışmayın.
  • Kendinize karşı dürüst olun.

Kaderin Pin Kodu: Doğum Tarihinize Göre Karakter Analizi isimli yazımızı da okumanızı öneriyoruz.

 

Soru 1: Yıldızlar Diyor Ki

Geceleyin yıldızlarla dolu gökyüzüne baktığınızda bazen sonsuz derinliklerinde kaybolmak mümkündür. Onların dünyada inanılmaz uzaklıkta olduklarını bilsek de karanlıkta ışıldadıklarını gördüğümüzde bize rüyalarımızı gerçekleştirecek dost haberciler gibi gelirler. Gece ilerledikçe yukarıya bakıp çok uzaklardaki bu gücün üzerimizde olduğunu bilmek bize huzur verir.

Şimdiki oyun için kağıt kaleme ihtiyaç var.

1. İlk olarak 3 tane değişik boyda yıldız çizin.

2. Sonra bu yıldızlardan birine (ama sadece birine) bir kuyruk çizin.

3 yıldız kokoloji

Yanıt:

Yıldızlar sanki uzaklık ve erişilmezlikle beraber dileklerimizi yerine getiren pırıltılı bir güce sahiptirler. Yıldızlar şimdi yaşadığımız anı belirleyip gelecekte olacaklara dair ipuçları verirler. Çizdikleriniz iş hayatınızı, özellikle kariyer durumunuzu gösterir.

1. Çizdiğiniz yıldızlar içinden en büyüğü şu andaki işinizi, yapılabilecekleri ve hayal kırıklıklarınızı gösterir. Eğer bu ve diğer iki yıldız arasındaki boy farkı fazla değilse bunun anlamı işinizden memnun olmadığınızı, başka bir iş aramak istediğinizi gösterir. İnsan kaynaklarından beklenmedik bir telefon çağrısı gelebilir. Böyle şeyleri sezmede üstlerine yoktur.

Eğer iş yıldızınız diğerlerinden göze çarpacak bir şekilde büyükse anlamı şu andaki işinize çok bağlı olduğunuz ve canla başla çalıştığınızdır. İşkolik olma tuzağına düşmemek için özen göstermelisiniz. sadece çalışarak yaşamak, yaşamak değildir.

2. Tarih boyunca dünyanın tüm kültürleri kuyruklu yıldızları felaket habercisi olarak görmüşlerdir. Kuyruk çizdiğiniz yıldız ufukta bekleyen sıkıntıyı temsil eder. Eğer küçük yıldızlardan birine çizmişseniz şanslısınız, yukarıda biri sizi seviyor demektir. Ama eğer büyük yıldıza kuyruk çizdiyseniz iş başvuru bilgilerinizi tazelemenizin zamanı gelmiş demektir. Yıldızlar asla yalan söylemez.

Soru 2: Çalınmış Çilekler

Herkes iyi insanları sever ve çoğumuz hayatlarımızı iyi birer insan olarak yaşamaya çalışırız. O zaman neden dünya yüzünde her zaman iyi olan insan sayısı bu kadar azdır? Ne kadar gayret ederseniz edin öyle günler, öyle zayıflık anları vardır ki kötü olmak insana iyi olmaktan kolay gelir. İster otoyolda hızlı araba sürmek, ister sınavda kopya çekmek ya da ofisten bir kutu kalem araklamak… Hepimizin gurur duyamacağımız hareketleri vardır.

Gerçekten iyi bir insan olmanın yolu kişiliğimizdeki kötü yanları kabullenmek ve omzumuzdaki şeytan kulağımıza fısıldarken azize gibi davranmamak ve mükemmel olmadığımızı bilmektir. Hepimiz zaman zaman baştan çıkarız. Ama şimdiki senaryoda yakalanabilirsiniz.

1. Şehir dışında bir yürüyüşte nefis çileklerle dolu bir tarlaya geldiniz. Mideniz guruldamaya başladı ve etrafta kimsecikler yok. Siz ve bedava öğle yemeği arasında sadece bir çit var. Çitin yüksekliği ne kadar?

2. Bahçeye girdiniz çilekleri yemeye başladınız. Kaç tane yediniz?

3. Birden çileklerini çalmakta olduğunuz çiftçi ortaya çıktı ve size bağırmaya başladı. Kendinizi savunmak için neler söylediniz?

4. Tüm olan biteni bir kenara bırakıp söyleyin, çileklerin tadı nasıldı? Ve çilek çalma maceranız sona erdikten sonra kendinizi nasıl hissettiniz?

çilek tarlası kokoloji

Yanıt:

Çilekler (baştan çıkarıcı kırmızılıkta ve sulu) cinsel arzu ve çekiciliğin sembolüdür. Bu senaryo için verdiğiniz cevaplar sizin yasak ilişkiye vereceğiniz tepkileri gösterecektir,

1. Çilek bahçesinin etrafındaki çitin yüksekliği sizin kendinizi kontrol yeteneğinizin ve cinsel dürtülerinize göstereceğiniz direncin derecesini gösterir. Çit ne kadar yüksekse sizinde savunmanız o kadar güçlüdür. Tamamen kapalı bir çit düşünenlerin takdire şayan bir sınırları var. Çileklerin sadece çıtalar arası diz yüksekliğinde iple çevrili olduğunu söyleyenleriniz aşk alevleri arasında cayır cayır yanma riski taşırlar.

2. Çaldığınız çilek sayısı aşık olduğunuz (ya da arzuladığınız) inandığınız kişi sayısını gösterir. Eğer bir tane yedikten sonra durduğunuzu söylediyseniz aşk hayatında sadık birisiniz. İki haneli sayılarla cevap verenlerinizin ciddi olarak libidolarını frenlemeyi düşünmelidirler. Kimse o tempoda uzun süre yaşayamaz.

3. Çiftçiye söylediğiniz sözler yasak bir ilişki sırasında yakalanırsanız söyleyeceklerinize eştir. Sizin özürünüz neydi?

“Özür dilerim. Söz veriyorum bir daha yapmayacağım.” Kimi zaman itiraf etmek ve iyi davranmaya söz vermek paçanızı kurtarmak için en iyi yoldur.

“Çok güzellerdi. Elimden bir şey gelmedi.” Aslında elinizden bir şeyler geldi; başkasının çileklerini yediniz! Ama dürüstlük en iyi davranış şeklidir.

“Çilekler harikaydı! Birkaç tane daha yiyebilir miyim?” Çiftçilerin av tüfekleri vardır. Eşlerin boşanma avukatları. Neyse ki sözlerinizi değiştirmek için hala şansınız var.

4. Maceranız ve çileklerin tadını açıklayıcı sözleriniz geçmiş ilişkiniz hakkında düşündüklerinize eştir.

“Aslında göründükleri kadar lezzetli değillerdi. Bütün bunlara değmezmiş.” Çoğu yasak ilişki için doğru sözler. Bu da bir tecrübe oldu diye düşünün ve geçmişte bırakın.

“Çok tatlıydı! Sulu ve Lezzetli! Daha önce hiç böyle bir şey tatmamıştım.” Sizin aşka aşık olduğunuzu söyleyip konuyu kapatalım.

“Çilekler fazla güzel değildi ama tüm olay eğlenceliydi.” İstatiksel bir bakış açısıyla siz suç tekrarlamada yüksek risk grubuna dahilsiniz.

Soru 3: Yumurtadan Çıkmadan

Çoğumuz için yumurta, tavuk yumurtası anlamına gelir ve tek bir anlamı vardır: Yemek! Menemen, haşlama ya da yağda, kek hamuruna karışmış ya da çiğ… Çeşitler  sonsuzdur. Hemen her gün görmemize karşın yumurtada gizemli bir yan vardır. Bunun nedeni belki de hiç ek yeri ya da açıklığı olmadan bu kadar çok şeyi barındırıyor olmasıdır. Ya da belki beyaz kabuğunun altında saklanan altın vaadidir. Her açıdan, yumurtada gözün gördüğünden fazlası vardır.

Önümüzdeki masada bir yumurta durduğunu hayal edin. Bu yumurta herhangi bir renk, biçim, büyüklük ya da cins olabilir. Kırıp açıyorsunuz. Bu ne tür bir yumurta?

1. Yılan yumurtası

2. Kaplumbağa yumurtası

3. Dinazor yumurtası

4. Tavuk yumurtası

yumurta türleri kokoloji

Yanıt:

Harika bir protein kaynağı olmaktan öte yumurta, aynı zamanda gelecek nesillerin ve kendi çocuklarınızın sembolüdür. Seçtiğiniz yumurta türü çocuklarınız için beslediğiniz umutları ve dilekleri anlatır.

1. Yılan yumurtası

Yılan, bilgeliğin ve gizli servetin sembolüdür. Bunlar sizin çocuklarınızın sahip olmasını en fazla istediğiniz şeylerdir. Dengeli bir bakış açısı edinin ve çocuklarınızın sizden en çok istediği şeyin sevgi olduğunu unutmayın.

2. Kaplumbağa yumurtası

Kaplumbağa sağlığın ve uzun hayatın evrensel sembolüdür. Çocuklarınız için en fazla istediğiniz şeyler sağlık ve fiziksel iyiliktir.

3. Dinazor yumurtası

Çocuklarınız için en fazla istediğiniz şey onların benzersiz bireyler olarak büyümeleridir. Onların işte, okulda, genel olarak toplumda bir kalıptan çıkmış hale getirilmelerini istemiyorsunuz. Nasılsa yanlışlar yapacaklar ama siz onların orijinal yanlışlar olmasını diliyorsunuz. Bu isteğiniz takdir edilecek istek ama unutmayın ki bir çocuğun bağımsızlığı için atacağı ilk adımlar anne babalarına karşı çıkmak için atacaklardır.

4. Tavuk Yumurtası

Çocuklarınızla ilgili çılgınca düşleriniz ya da hatıralarınız yok. Eğer mutlularsa daha önemli ne olabilir ki ? Normal bir hayatın güvenliği ve basit zevkleri yeterlidir. Tek bir tavsiye: Büyük düşler kurmanın zararı yoktur.

Soru 4: Daire, Üçgen, Kare

Her şekil ve desen en temel yapı bloklarına indirgenebilir: Noktalar, çizgiler. Bazıları için bu sözcükler unuttukları acı lise geometri anılarını canlandırır. Ama bu sözcükler bizi aynı zamanda hayatın daha basit olduğu zamanlara da geri götürür, evleri dört kare ve bir üçgenle ya da yüzleri bir yuvarlak, iki nokta ve bir dalgalı çizgiyle çizdiğimiz ilkokul günlerine. Şimdiki testimiz sizden o masum bakış açısına ve yaratıcılığına geri dönmenizi istiyor.

Bu oyun için kağıda gereksiniminiz olacak. Tek bir daire ve istediğiniz sayıda üçgen ve kare kullanarak bir desen çiziniz.

daire üçgen kare kokoloji

Yanıt:

Sanat çalışmanız nasıl gitti? Buzdolabı kapağına asmaya uygun bir resim mi? Resminizin gerçek anlamı üç temel şekli nasıl kullandığınızda saklıdır. Bu çalışmada üçgenler iş ve çalışmayı, kareler toplumu ve kurallarını ve tek daire de kendinizi temsil eder.

Eğer çok kocaman bir daire çizdiyseniz, kendiniz hakkında da tıpkı öyle düşünüyorsunuz demektir. Olumlu kendine bakış açısı olarak ele alındığında bu iyi bir şeydir ama bazıları için kendini dünyanın merkezi olarak görmek anlamına gelebilir. Eğer çok küçük bir daire çizdiyseniz kendinizi önemsiz ya da çevreniz tarafından küçültülen birisi olarak görüyorsunuz demektir. Tüm o üçgenlerin ve karelerin sizi bunaltmasına izin vermeyin, sonuçta onlar sizin yaptığınız noktalardan ve çizgilerden yaratıldı.

Çizdiğiniz üçgenlerin boyları ve sayıları sizin iş ya da okul sorumluluklarınızı temsil eder. Büyük üçgenler sizin işinize verdiğiniz önemi ve bundan duyduğunuz tatmin hissini, çok sayıda üçgen birkaç projede birden aynı anda çalıştığınızı gösterir. Eğer çok fazla sayıda üçgen çizdiyseniz, iş yoğunluğu sizi mahvetmeden önce biraz ağırdan almanız gerektiğine dikkat ediniz.

Deseninizdeki kareler toplum ve diğer insanlar hakkında neler hissettiğinizi gösterir. Eğer çok büyük kareler kullandıysanız, bu itaat etmeniz ya da uyum sağlamanız için baskı altında olduğunuzu gösterir. Eğer çok fazla kare çizdiyseniz kalabalıkta kaybolmuş ya da çok fazla kurala maruz kalmış olduğunuzu anlatır.

Eğer çizdiğiniz desendeki şekiller bağlanıyor, üst üste biniyor, aynı çizgileri paylaşıyorsa hayatınızın (kendiniz, iş, toplum) bu yanlarını birbirine bağdaştırmış ve bundan mutluluk duyuyorsunuz demektir. Eğer tüm şekiller tek başlarına duruyorsa o zaman hayatınızda da izolasyon ve bağlantı kopukluğu görebilirsiniz.

Soru 5: Canavar

Canavar hepimiz bu sözcüğü kullanırız ama hangimiz gerçekte bir tane görmüşüzdür? Yüz kişiye canavar çizmelerini söyleyin, yüzü de farklı şeyler çizeceklerdir. Canavarlar çok çeşitlidirler. Filmlerde gördüklerimiz, rüyalarımızda bizi kovalayanlar, masallardakiler, hortlak hikayelerindekiler ve hatta video oyunlarındakiler. Canavarlar yüz metrelik kertenkeleler, insan formunda korkunç tipler olabilirler. Bu sözcük sizin gözünüzde nasıl canlanıyor?

Ülkede bir canavar ortalığı kasıp kavuruyor, korku saçıyor ve durdurulamıyor, üstelik sizin tarafa doğru geliyor. Canavar öfkeyle dolu ve onunla konuşmanın ya da ikna etmenin imkanı yok. Ama neden bu kadar öfkeli?

1. Karnı aç ve yemek bulmak için avlanıyor.

2. Kaybettiği sevgilisini arıyor

3. Çok çirkin olduğu için mutsuz

4. Tüm dünyaya öfkeli

canavar kokoloji

Yanıt:

Hayalinizdeki canavar gölge diye bilinen ve herkesin kişiliğinin karanlık yanını temsil eden temel öğenin görüntüsüdür. Gölge her birimizde vardır ve canavarın öfkesi hayatımızdaki bir stres kaynağına yönelmiştir.

1. Karnı  aç ve yemek bulmak için avlanıyor

Öfkeli canavar kendi iştahınızı açtığınız savaşa tepki vermektir. Son zamanlarda bir diyetle mi boğuşuyorsunuz? Karnınız boşken kafanızı çalıştırmak zordur. Unutmayın her şey ölçülü olmakla başlar ama ölçülü olmanın  kendisini de kapsar. Bazen bir şeyler atıştırmak, açlığı artırıp sonunda İstanbul’u yemekten daha iyidir.

2. Kaybettiği sevgilisini arıyor

Eğer canavarın sevgilisini aradığını düşündüyseniz, belki de romantik cephede zorluklar yaşamakta olan kendinizsiniz. Kaygısız bir aşk hayatının aslında aşk hayatı olmadığını kendinize sürekli hatırlatın.

3. Çok çirkin olduğu için çok mutsuz

Canavarın öfkesinin kendi çirkinliğinden kaynaklandığını düşünenler, kendi görüntülerinden bir şekilde hoşnut olmayan kişilerdir. Eksiklikler zihnin gözlerinde katlanabilir ve bu olumsuz görüntü dünyanın bizi gördüğü şekli de etkiler. Sevilmek için ilk adım aynaya baktığınızda gördüğünüzü sevmeyi öğrenmekten geçer.

4. Tüm dünyaya öfkeli

Bu cevabı seçenler karamsarlardır. Sizin için bardağın yarısı boş, üstelik su sıcak ve tadı da kötü. Düzeltilebilecek yanlışları bulmak iyi bir şeydir ama sadece şikayet ederek dünyayı değiştiremezsiniz.Bu enerjiyi olumlu kullanmak için bir yol bulabilecek miyiz ona bakalım.


Facebook Yorumları

1 Yorum
  1. ayşe 08/07/2015 / Cevapla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir