Menu

Sadece Bazı Ülkelere Özgü Çok İlginç 10 MeslekDünyanın sadece bazı ülkelerinde mevcut olan çok ilginç meslek gurupları bulunuyor. İcatların ihtiyaçlardan doğması gibi muhtemelen bu ilginç meslekler de o ülkelere özgü ihtiyaçlar sebebiyle ortaya çıkmış gibi gözüküyor. Bu mesleklerin bazıları hayret ettiriyor, bazıları mide bulandırıyor, bazılarıysa gülümsetiyor.

Listemiz dışında bildiğiniz başka ilginç meslekler varsa yorumlar bölümüne ekleyebilirsiniz.

1) Trafik Zebraları, Bolivya

Bolivya’da zebra kostümü giymiş insanlar trafik güvenliğini sağlamak amacıyla devlet tarafından ücret karşılığı çalıştırılıyor. Araçların kırmızı ışıkta durması ve yayaların karşıdan karşıya geçmek için doğru zamanı beklemesi gibi kurallara uyulup uyulmadığını kontrol ediyorlar. Örneğin eğer aracınızla yaya yolunun üzerinde durursanız, trafik kurallarını ihlal ettiğiniz için aracınızın önünde bir şov yapıyorlar. Genellikle öğrenciler tarafından okul masraflarını karşılamak için yapılan bir iş.

trafik kuralları zebraları

2) Torbayla İnsan Taşıyıcılar, Vietnam

Vietnam’ın şehirden uzak bölgelerinde yağmur sebebiyle bazı mevsimler nehirler taşmaktadır. Okula gitmesi gereken öğrenci ve öğretmenler, ıslanmamaları için bir torbanın içerisine konularak başka bir insan tarafından nehrin karşı tarafına taşınmaktadırlar.

torbayla insan tasiyan adamlar

3) Araç Plaka Kapatıcılar, İran

İran, trafik problemini çözmek ve hava kirliliğini önlemek için Tahran’ın merkezine araba ile girişi sınırlamış. Plakası tek sayı ile başlayan araçlar haftanın yarısında, çift sayı ile başlayan araçlar ise haftanın diğer yarısında bu bölgeye araçları ile girebiliyorlar. Durum böyle olunca da bu yasağı delmek isteyen araç sahipleri kameralara yakalanmamak için araç plakasının önünde durması için başka insanları kiralıyor. Bu sayede kameralar tarafından plakanın tespiti engelleniyor.

plaka kapatan adam iran

plaka kapatan adam iran

4) Seyahat Ederek Para Kazanan Engelli Yolcular, Hindistan

Engelli yolcular ve onlara refakat eden kişiler Hindistan Demiryolları’nda %75 civarında indirim alabiliyorlar. Bu sebeple engelli insanlar seyahat etmek isteyen diğer insanlarla beraber seyahat ediyorlar. Seyahat eden insanlar da bunun karşılığında engelli insanlara para ödüyor. Hem seyahat eden kişinin ödediği toplam para normal bilet fiyatından ucuza gelmiş oluyor  hem de engelli kişiler para kazanıyor. Tek kaybeden Hindistan Demiryolları.

seyahat ederek para kazanan engelliler

5) Bisiklet Toplayıcılar, Hollanda

Hollanda’da çok fazla kanal, çok fazla bisiklet ve çok fazla (sarhoş) genç var. Bunların hepsi birleşince kanalların içi paslanmış bisikletlerle doluyor. Bisiklet toplayıcılar da birkaç ayda bir bu bisikletleri tüm kanalı gezerek topluyorlar.

kanaldan bisiklet toplama hollanda

6) Fil Terzisi, Sri Lanka

Sri Lanka’da yapılan festivallerde geçit töreni sırasında fillere giydirilen çeşitli kıyafetleri tasarlayan ve diken bir profesyonel terzi.

fil giysi kiyafet terzi

7) Uçaklı Doktor, Avustralya

Avustralya yüzölçümü olarak çok büyük ancak nüfusu çok küçük bir ülke olması sebebiyle insanlar ülkenin uzak bölgelerindeki farklı farklı yerleşim yerlerinde yaşamaya başlamışlar. Bu mesafelerin birçoğu 1 gün boyunca durmaksızın araba sürülse bile bir yerleşim yerine varılamayacak kadar uzak mesafeler. Bu durum sebebiyle 1928 yılında uçan bir doktor servisi başlatılmış. Bu sayede çok uzak mesafelerdeki hastalara kısa sürede erişim sağlanabilmiş. Bu hizmet günümüzde halen devam etmektedir.

ucakli doktor servisi avustralya

8) Yolcu İticiler, Japonya

Tokyo’da yer altı raylı sistemleri kalabalık nüfusu taşımakta güçlük çekmektedir. Kalabalık sebebiyle kapanamayan kapılara iticiler müdahale etmektedir. Bu sayede kapılar kapanmakta ve tren kalkabilmektedir.

metro yolcu iticiler tokyo

9) Sefer Tası Taşıyıcıları, Hindistan

Sefer tasınızı evden alıp size öğle saatine yemeniz için getiren, daha sonra boş tasları toplayıp tekrar evinize geri getiren insanlara Dabbawala deniyor. Onlarca insanın yemeğini hergün iş yerlerine getirip götürmeleri çok emek gerektiriyor.

sefer tası taşıyan adamlar mumbai

sefer tası taşıyan adam Dabbawala

10) Ceset Bulucular, Çin

Ceset bulucular bütün gün Sarı nehir ve Yangtze nehrini botlarıyla dolaşıp cesetleri arıyorlar ve bulduklarını teknelerine bağlayıp karaya çekiyorlar. Sarı nehir ve Yangtze nehri ülkenin en uzun nehirleri olması ve tüm büyük nüfuslu şehirlerden geçmesi sebebiyle hergün onlarca yeni ceset bulunabiliyor. Bir insan bir süredir kayıpsa yakınları ceset buluculara gelip para vererek kaybolan kişiyi nehirde aramalarını talep edebiliyor.

ceset bulan insanlar çin

Kaynak: http://www.quora.com/What-is-a-unique-job-that-exists-only-in-your-country


Facebook Yorumları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir