Menu

Dünyanın Farklı Ülkelerine Ait 9 ŞarkıKeyifle dinleyebileceğiniz dünyanın farklı ülkelerinden müzisyenlere ait parçaları listeledik.

1. Niyaz – Abode

Ortadoğu’nun en güçlü seslerinden İran asıllı Azam Ali’nin, eşi Loga Ramin Turkian’la birlikte kurdukları Niyaz adlı grubu çok sesli elektro-etnik müziğin en iyi örneklerini icra ediyor.

2. Nusrat Fateh Ali Khan – Mustt Mustt

Nusrat Fateh Ali Khan, Pakistan’ın en popüler şarkıcılarından biri. 13 Ekim 1948’de Pakistan’ın Pencap bölgesinde doğdu. Nusrat Fateh, “Ben sufi değilim, ama sufilerin yolundayım.” der. Nusrat Fateh Ali Khan, ağırlıklı olarak kavvali söyledi. Kavvali Pakistan ve Hindistan civarında Peygamber ve arkadaşlarına naat, mersiye, methiye okuyanlara verilen bir addır. 1997’de hayatını kaybeder.

3. Victor Démé – Djon Maya

Burkina Fasolu şarkıcı, gitarist ve besteci Victor Démé, 16 yaşında başladığı müzik hayatını tam otuz yıl sonra çıkardığı (2008), kendi adını taşıyan ilk albümle taçlandırmıştır. 2015 yılında hayatını kaybetmiştir.

4. Ibrahim Ferrer – Dos Gardenias

1927 doğumlu Afro-Kübalı şarkıcı ve müzisyen Ibrahim Ferrer, sokaklarda şarkı söyleyerek geçinmeye başlamıştır. Hayatı boyunca Latin Grammy Ödülü başta olmak üzere pek çok ödül alan sanatçı, 2005 yılında hayata veda etmiştir.

5. Mor Karbasi – Judia

15. yy İspanya’sının Sefarad öykülerini ve geleneksel Latin şarkılarını Flamenko lezzetiyle buluşturan Mor Karbasi, ailesinin Fas ve İran köklerinin de hissedildiği özgün şarkılarını çoğunlukla İspanyolca, İbranice, zaman zaman da İngilizce söylüyor.

6. Cesária Évora – Sentimento

Okyanusun ve hüznün sesi Cesária Évora’nın şarkılarını söylediği Creole dili, eski bir sömürge olmaktan doğan bir dil harmanı, Portekizce’nin vatan hasretini bırakmış geride. Uzak denizlere savrulan Portekizli denizciler için söylenen fadoların hüznü var Évora’’nın müziğinde. Grammy Ödülü dahil pek çok ödüle layık görülmüş çıplak ayaklı diva Cesária Évora, 2011 yılında bu dünyadan ayrıldı.

7. Mostar Sevdah Reunion – Oči Moje Kletvom Bih Vas Kleo

Boşnak aşk türküleri Sevdalinka ile çingene müziğini ustaca birleştiren Mostar Sevdah Reunion’un müzikle yolculuğu Yugoslavya’nın dağılmasının ertesinde, iç savaş sıralarında başladı. Grup üyeleri 1993 yılında evlerinde yaptıkları kaset kayıtlarını çevrelerine dinleterek ilk hayranlarını bu dönemde kazanırlar.

8. Chavela Vargas – La llorona

Kosta Rika doğumlu Chavela, 14 yaşında Meksika’ya kaçar ve 30 yaşına kadar sokaklarda şarkı söyler. Ranchera denen geleneksel Meksika şarkıları söyler. Kariyeri boyunca 80 albüm yapan Vargas, Meksikalı ressamlar Frida Kahlo ve Diego Rivera ile İspanyol yazar Federico Garcia Lorca’nın yakın dostuydu. Vargas, Frida Kahlo’nun hayatını konu alan 2002 yapımı Frida filminde La Llorona şarkısını söylemişti. Vargas, 2012 yılında hayata veda eder.

9. Giorgos Dalaras – Sto pa kai sto xanaleo

Yunan müziğinin en önemli seslerinden Dalaras’ın babası da önemli Rembetiko sanatçılarındadı.


Facebook Yorumları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir