Menu

Mutlaka İzlemeniz Gereken 5 TED Konuşması1984’ten bu yana TED (Teknoloji, Eğlence ve Tasarım (Technology, Entertainment and Design), bizi fikirleriyle ilhamlandıran insanlarla buluşturuyor.

TED’in websitesinde 1400’ün üzerinde konuşma bulunuyor ve bu konuşmalar bilimden, iş dünyasına kadar pek çok farklı alanı kapsıyor. Bu konuşmalar maksimum 18 dakika uzunluğunda ve Türkçe altyazılar sayesinde birçok konuşmayı altyazılı olarak izlemek mümkün.

Hepsini izlemek çok zaman alacağı için en etkileyici 5 TED konuşmasını bu yazıda derledik. Kişisel gelişiminize katkı sağlaması dileğiyle.

1. Shawn Achor: Daha İyi Çalışmanın Mutlu Sırrı

Birçoğumuz mutlu olmanın formülünü bu veya buna benzer şekilde tanımlıyor: Daha çok çalışırsam daha başarılı olurum, daha başarılı olursam daha mutlu olurum. Ama aslında beynimiz bu şekilde çalışmıyor.

Shawn Achor bu konuşmasında, mutluluğun aslında dış faktörlerle ilgili değil beynimizin dış dünyayı nasıl algıladığı ile ilgili olduğunu anlatıyor.

Beynimizi daha pozitif olması için eğitebilir miyiz?

2. Sam Berns: Daha Mutlu Bir Yaşam İçin Benim Felsefem

Progeria hastalığı nedeniyle 17 yaşında hayatını kaybeden (bu konuşmadan birkaç ay sonra) Sam Berns, tüm engellere ve zorluklara rağmen pozitif kalabilen, pozitif enerjisiyle içinize işleyen biri. Onu izlerken, günlük hayatta karşımıza çıkan ve o an canımızı çok sıkan konuların ne kadar da önemsiz olduğunu fark ediyoruz.

Kontrol edemediğiniz ve değiştiremediğiniz şeyler yerine değiştirebileceğiniz şeylere odaklanarak ve daima ileriye bakarak aslında mutlu olabiliriz. Siz ne dersiniz?

3. Ken Robinson: Okullar Yaratıcılığı Öldürüyor

Sir Ken Robinson, dünyanın farklı ülkelerindeki eğitim sisteminin tekdüzeliğinden ve bunun yarattığı üniversite mezunu enflasyonundan bahsediyor. Yaratıcılığı (baltalamaktan ziyade) besleyen bir eğitim sistemi yaratma arzusunu eğlenceli ve son derece sürükleyici bir üslupla bizlerle paylaşıyor.

4. Simon Sinek: Mükemmel Liderler Bir Harekete Nasıl İlham Verirler?

Eğer işler düşündüğümüz gibi gitmezse, bunu nasıl açıklarsınız? Veya diğerlerinin tüm zorluklara göğüs gererek başardığı şeyleri nasıl açıklarsınız? Örneğin, neden Apple çok yenilikçi? Apple da rakipleri gibi benzer yeteneklere, ulaşım şansına, ajanslara, danışmanlara ve medyaya sahip. O halde, neden Apple diğerlerinden farklı?

Simon Sinek, bu konuşmasında insanların yaptıklarınıza değil yapma nedeninize ilgi duyduklarını etkileyici bir dille anlatıyor.

5. Dan Pink: Motivasyonun Gizemi

İnsanları motive etmek için nasıl bir yaklaşıma ihtiyacımız var? Dan Pink, bu konuşmasında mekanik ödül ve ceza yaklaşımının günümüzde neden işe yaramadığını ve dünyayı değiştirebilmek için konuya nasıl yaklaşmamız gerektiğini anlatıyor.


Facebook Yorumları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir