Menu

Kedilerin Çıkardığı Sesler Ve AnlamlarıKediniz bıkkın bir iç çekti mi? Yemek zamanını beş dakika kaçırdığınız için sizi azarlıyor gibi mi geliyor? Yoksa kedi arkadaşın eve gelişini mutlu bir küçük sesle ve miyavla mı kutladı? Kediler sürekli olarak bizimle ve etraflarındaki dünyayla iletişim kurarlar. Ama tam olarak ne diyorlar?

Kediler bir dizi ses çıkarır; bazıları kedinize özel olabilir. Hayvan davranışı uzmanları, kedilerin bize söylemeye çalıştıklarını duyabilmemiz için kedi dilini yeterince çözdüklerine inanıyorlar.

Michigan-Ann Arbor’daki, Arbor Hills Hayvan Kliniği’nin veterineri ve sahibi Kristin Wilson, “Kedilerin bizimle benzersiz bir şekilde iletişim kurduğunu düşünüyorum. Göz teması, yüzlerini nesnelere sürtme, miyavlama, hatta ısırma. Ancak seslenmelerini anlamak  kafa karıştırıcı olabilir.”

Dr. Wilson “Bazı kediler konuşkandır ve bir oyuncak karşısında heyecanını dile getirebilirler, bazıları ise geceleri herkes uyurken yalnız kalmak isteyebilirler; ancak aynı zamanda tıbbi bir sorunu da gösterebilir, bu nedenle seslenmeleri kontrol edilmelidir” diyor. Yapılan bir araştırmaya göre, kedilerin çıkardığı sekiz yaygın ses vardır.

Mavi Kedi (1)

Resim: Braldt Bralds

Miyav

Miyav, muhtemelen en nüansı ve çeşitliliği olan klasik bir kedi sesidir. Dünya genelinde hayvan haklarını savunan Washington merkezli kâr amacı gütmeyen kuruluş Humane Society’ye göre, miyav kediler için çok amaçlı bir ifadedir ve birçok anlamı kapsar. Miyav: bir miyav, tiz bir bağırtı, inilti gibi seslerin kombinasyonunu içerebilir.

Dostça selamlamadan öfkeli bir talebe, üzüntüden kibar bir talebe kadar her anlama gelebilir. Sessiz bir miyav bile var. Bir kedinin vücut dilini okumak, durumu belirlemeye yardımcı olabilir.

İrina Kalenteva

Resim: İrina Kalenteva

Mıırr

Hepimiz kedilerin mırladığını duymayı severiz, ama gerçekte, bu alçak sesli gürleme birkaç şeyi gösterebilir. Kediler annelerinin yanında, insanların yanında ve diğer kedilerin yanında mırıldanırlar. Bir zamanlar sadece bir rahatlık gösterisi olduğu düşünülen mırlama, aslında çok nüanslıdır. Kasım 2016’da Journal of Voice’ta yayınlanan araştırmaya göre, kedilerin mırlamasının yaygın nedenleri şunlardır:

Rahatlık: Bir kedi, sevilmeyi sevdiğini göstermek için sahibine mırıldanabilir.

Bir şey istemek: Kediler, daha çok bebek ağlamalarına benzeyen mırlamalar kullanarak yiyecek, rahatlık veya ilgi isterler.

Sıkıntı veya kaygı: Mırıldama aynı zamanda bir sıkıntı durumunu da gösterebilir. Bazı kediler hasta olduklarında veya endişeli bir durumda olduklarında kendilerini sakinleştirmek için mırıldanırlar.

Olga Suvorovo

Resim: Olga Suvorovo

Trill

Kedilerin trill sesi hoş ve misafirperver bir selamlamadır. Bazı kediler bir trill ile başlayıp miyavlamaya geçebilir. Dilin yuvarlanması gibi gelebilir ve homurdanmalarda dahil olmak üzere yüksek perdeli ve düşük perdeli versiyonları içerebilir.

Kediler, trilli genellikle samimiyet, merak veya oyunculuğu göstermek için kullanılır. Ayrıca trilli bir miyav veya mırıltı ile birleştirebilir. Anne kediler bazen dikkatlerini çekmek veya “beni takip et” demek için yavru kedilere trill kullanırlar.

Valeriya Kocareva

Resim: Valeriya Kocareva

Uluma

Ulumanın sadece köpeklere özgü olduğunu düşünürüz. Ancak bazı kedi ırkları, özellikle de siyam kedileri aşırı miyavlamaya ve ulumaya daha yatkındır. Kediniz bir uluma çıkardığında uzun, gergin ve biraz sıkıntılı veya kederli bir miyav versiyonu olduğunu bilmelisiniz.

Massachusetts Hayvanlara Zulüm Önleme Derneği, bir ulumanın farklı anlamları olduğunu söylüyor. Eğer uluyan dişi kediniz kısırlaştırılmamışsa, kızgınlık içinde olabilir ve potansiyel arkadaşlarına haber veriyor olabilir. Aynı şekilde, kısırlaştırılmamış, uluyan bir erkek kedi de, onun müsait olduğunun sinyalini veriyor olabilir. Eğer uluma dokunaklı ise kediniz temel ihtiyaçlarından birinden şikayet ediyor olabilir. Yemek kabı yarıdan az mı dolu, yoksa çöp kutusunun bakıma ihtiyacı var mı?

Bununla birlikte, özellikle geceleri uzun bir dizi uluma, bir sağlık sorununa veya bilişsel sıkıntıya işaret edebilir; örneğin nerede oldukları konusunda kafası karışan yaşlı bir kişinin yaşadığı gibi bir durum olabilir. Uzmanlar, özellikle birdenbire ortaya çıktıklarında, kedinizle ilgili fiziksel veya bilişsel sorunları gösterebileceklerinden, ulumalara dikkat etmeniz gerektiğini söylüyor.

Jim Daly,

Resim: Jim Daly, Winding Down

Hırlamak

Hırıltı ev kedisinin kükremesi midir? Muhtemelen. Bir hırıltı genellikle bir “mmmm” sesiyle başlayabilir, ardından alçak, uzun ve gırtlaktan gelen bir sese dönüşebilir. Bir kedi hırlarken, tıpkı bir köpek gibi dudaklarını kıvırır ve dişlerini ortaya çıkarır.

Hırlamak, insanlar ve diğer hayvanlarla ilgili olarak kullanılan, geri adım atmak için çok açık bir uyarıdır. Potansiyel bir savaş için karşı karşıya geldiklerinde, kediler görünüşte bir çıkmazda kilitliyken birbirlerine hırlayabilirler. Saldırmadan önceki son adım olabilir. Hırlama, aşırı stresli bir duruma yanıt olarak, olağanüstü bir iletişimdir; ancak aynı zamanda ağrı belirtisi de olabilir.

Sandra Bierman

Resim: Sandra Bierman

Tıslama

Bazıları tıslamaya tükürme olarak atıfta bulunsa da, genellikle aynı şeydir: sert bir duruşla yoğun bir nefes verme. Kediler bunu genellikle savunma amaçlı agresif bir tepki olarak kullanılır. Tıslama sırasında ağzı genellikle sonuna kadar açıktır ve dişlerini gösterir.

Bir kedi kendini tehdit altında hissettiğinde uyarı olarak tıslar. Şaşırdığında veya sinirlendiğinde de tıslayabilir.

Vladimir Volegov (2)

Resim: Vladimir Volegov

Hırıltı Veya Çığlık

Hırıltı veya çığlık, bir panik veya acı sesidir. Kazara bir kedinin patisine veya kuyruğuna basan herkes muhtemelen buna tanık olmuştur.

Bu ses, şu anda kötü bir şey olduğunu bilmenizi sağlar; ya başka bir hayvanla kavga etmek ya da bir tür acıyı ifade eder. Aynı zamanda “acı çığlığı” olarak da adlandırılır.

Marina Puzyereva

Resim: Marina Puzyreva

Cıvıltı

Araştırmacılar, kedilerin bazen cıvıltı ya da cıvıldar gibi sesler çıkardığını belirlediler. Kedinizin pencerenin dışında kuşları veya sincapları izlerken çıkarabileceği cıvıltı sesi, bunu ilk kez deneyimlediğinizde biraz şaşırtıcı olabilir.

Gerçek cıvıltı tonlamasından bağımsız olarak, kediniz bu sesi çıkarıyorsa, muhtemelen potansiyel bir avı taklit ediyordur, hatta söz konusu avı ısıracağını hayal ediyor olabilir.

Kaynak
What Your Cat’s Zodiac Sign Says About Their Personality


Facebook Yorumları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir