Menu

İzlenmesi Gereken Köpek Balığı Filmleri



Steven Spielberg’in başlattığı köpek balığı filmleri hala sıklıkla izlenen bir film türüdür. Köpek balıklarının insanlara saldırdığı, denizde ya da okyanusta geçen bu filmler, daha önce gerilim ve aksiyonun bir arada sunulduğu filmlerdi. Köpek balığı filmleri, 2000’li yıllardan sonra yeniden yükselişe geçti.

Jaws

Jaws (Denizin Dişleri), 1975

1975 yılında çekilen ve Steven Spielberg’in üçüncü uzun metraj filmi olan Jaws (Denizin Dişleri), Amerika’da ve dünyanın birçok ülkesinde büyük başarılar elde etmiş ve hemen sonrasında devam filmleri çekilmiştir. Peter Benchley’in 1974 tarihli Çeneler adlı çok satan romanından uyarlanan Jaws filmi, Massachusetts’te Martha’s Vineyard sahilinde çekildi.

Spielberg’in gişe rekorları kıran filmi, bir sahil kasabasına tehdit oluşturan beyaz köpekbalığını avlamaya çalışan bir ekibin hikayesini anlatır. Küçük bir tatil beldesi olan Amity Adası obur, beyaz bir köpekbalığı tarafından ziyaret edilmeye başlar. Yaşanan birkaç ölüme rağmen belediye başkanının kârı ve turizmi önde tutan tavrı nedeniyle olay fazlaca su yüzüne çıkarılmaz. İlgililer konuyu gizlemeye çalışıp konu hakkında konuşmazlar. Plajın kapatılması başkan tarafından yasaklanır. Bir gün, bir çocuk öldüğünde ise artık kamu bu köpekbalığını aramak ve bulmak için hazır olacaktır.

Filmde kullanılan, Bruce adı verilen dev köpek balığı maketi, Los Angeles’taki Sinema Akademi Müzesi’ne yerleştirilir.

Deep Blue Sea

Deep Blue Sea (Mavi Korku), 1999

Yönetmenliğini Renny Harlin’in yaptığı Mavi Korku filmi, doğa kanunlarına müdahale eden bir grup araştırmacının hikayesini anlatıyor. Müthiş görsel efektlere sahip filmin konusunu özetlersek: Dr. Susan McAlester’ın yaptığı tıbbı deneyler, tıp tarihinde devrim yaratacak niteliktedir. Amacı, genetik mühendisliğin imkanlarını kullanarak Mako köpek balıklarının DNA’ları ile oynayarak ortaya doğa dışı bir tür çıkarmaktır. Ancak meydana gelen bir kaza, telafisi imkansız hatalar zincirinin başlangıcı olur. Artık insan eliyle yaratılmış korkunç bir canavar ortaya çıkar.

Filmin suda geçen sahnelerinin çekimi için büyük bir su tankının oluşturulur. Bu amaçla içi klorlanmış deniz suyu dolu 20 milyon galonluk dev bir havuz oluşturulur. Bu havuz daha önce Titanic filminin çekimlerinde de kullanıldı.

Open Water

Open Water, 2004

Chris Kentis’in yönetmeliğini yaptığı Açık Su filminde, Karayipler’de tatil yapan bir çift dalış gezisine çıkar. Yapılan yanlış bir hesap sonucu Susan ve Daniel, okyanusun ortasında bir başlarına kalakalırlar. Tekne onları açık denizin ortasında bırakıp gidince, açık denizde köpekbalıklarıyla, açlık, zehirli denizanalarıyla verdikleri mücadeleyi izleriz film boyunca.

Film aslında gerçek bir hikayeden esinlenerek yapılır. Tom ve Eilee Lonergan çifti de 1998 yılında, tüplü dalış yaparlar, ancak dalış teknesi mürettebatının yaptığı yanlışlık sonucu tıpkı filmdeki çift gibi okyanusta bırakılırlar.

The Reef

The Reef (Dehşetin Dişleri), 2010

Yönetmenliğini Andrew Traucki’nin yaptığı Dehşetin Dişleri’nde Avustralya’nın büyüleyici, fakat tehlikeli olan açık sularında kayalıklarda parçalanan teknelerinin ardından açık sularda kalan arkadaşların hikayesi anlatılır.

Deniz sevkiyatında çalışan Luke, kendisini ziyarete gelen eski sevgilisi Kate, kardeşi Matt ve Suzie’yi bir tekne turuna davet eder. Endonezya kıyısına doğru seyahat etmeyi planlayan grubu, Avustralya sularındaki Büyük Mercan Kayalıkları bölgesinde hiç de hoş olmayan sürprizler bekler. Kayaklıklarda parçalanan tekne alabora olur batar, yolcular ya enkaz üzerine kurtarılmayı bekleyecekler ya da köpek balıklarının cirit attığı bu sularda en yakındaki adaya, 20 mil kadar yüzeceklerdir. Fazla yol almaya fırsat kalmaz ve peşlerine takılan büyük beyaz köpek balığı suları kana boyar.

Shark

Shark Night (Katil Köpekbalığı), 2011

Yönetmenliğini David R. Ellis’in yaptığı Katil Köpekbalığı filminde, bir grup fakülte arkadaşı hafta sonu tatilini geçirmek üzere Louisiana’daki göl evine gider. Ancak tatilleri köpek balığı saldırıları sonucu cehenneme döner.

Ailesinin Louisiana gölündeki bir adada bulunan yazlığına tekneyle giden Sara ve arkadaşları, güneş altında eğlenceli bir hafta sonu geçirmek üzere göle girerler. Ancak yıldız futbol oyuncusu Malik sudan tek kolu kopmuş halde, sendeleyerek çıkınca, eğlence son bulur. Malik’in durumu ciddidir ve tedavi için onu adanın diğer tarafına geçirmek için ufak bir hız teknesiyle yola çıkan üniversiteli arkadaşlar, çok geçmeden gölün kocaman ve saldırgan yüzlerce köpek balığı ile dolu olduğunu anlarlar.

Bait

Bait (Yem), 2012

Avustralya – Singapur ortak yapımı olan Russell Mulcahy ve Kimble Rendall’ın yönettiği, depremin sarsıcı etkilerinden Tsunami hakkında enteresan bir senaryoya sahip olan Bait, 3 boyutlu olarak çekilen bir filmdir. Bir grup insanın Tsunami sonrasında sular altında kalan bir markette mahsur kalmaları ve okyanus sularıyla birlikte gelen davetsiz misafir köpekbalıkları ile olan mücadelelerini anlatır.

Sharknado

Sharknado (Köpekbalığı İstilası), 2013

Anthony C. Ferrante’nin yönettiği başlıca rollerini Jason Simmons, Tara Reid, John Heard, Ian Zierring, Cassie Scerbo gibi güçlü oyuncuların yer aldığı Sharknado, korku-gerilim türünde filmdir.

Acayip bir kasırga Los Angeles’i vurur ve insan yiyen köpekbalıklarının su musluklarına takılmasına ve şehri köpekbalığı istilasına uğramış deniz suyuyla doldurmasına neden olur. Bar sahibi ve sörfçü Fin (Ian Ziering), arkadaşlarıyla birlikte, ayrı yaşadığı karısı April’ı (Tara Reid) ve genç kızları Claudia’yı köpekbalığı onlara ulaşmadan kurtarmak için yola çıkar.

Belgesel türünde çekilmiş ilk köpek balığı filmi olan Sharknado’nun çekimleri video kaydı şeklinde yapılan filmde gerçekçilik bu şekilde seyirciye aktarılmak istenir. Gerçekten yaşanmış bir olaydan esinlenerek sinemaya aktarılmıştır. Daha sonra çizgi romanları, bilgisayar oyunları da yapılır.

İlk filmden sonra sırasıyla Sharknado 2: İkinci Bir (2014), Sharknado 3: Ah Cehennem Hayır! (2015), Sharknado: 4. Uyanış (2016), Sharknado 5: Küresel Swarming (2017), Son Köpekbalığı: Zamanı Geldi (2018) çekilir.

3 Headed Shark Attack (

3 Headed Shark Attack (3 Başlı Köpekbalığı), 2015

Christopher Ray’ın yönettiği film, korku ve gerilim öğeleri dışında bilim-kurgu özellikleri de taşıyan bir filmdir. Mutasyona uğramış üç başlı köpek balığının bir gemiye saldırısı anlatılır filmde.

Büyük beyaz köpekbalığı üç başlı mutasyona uğradıktan sonra daha da ölümcül olurlar. Ada araştırmasında görev alan Maggie, Greg ve Stanley, köpekbalığını başlarının kendi arasında kavga etmesini sağlayarak onları yenmek için bir plan yapar. Stanley; Maggie’nin yalvarmaları ve Greg’in kendisini durdurmaya çalışmasına rağmen kendini feda eder, ancak plan işe yarar.

The Shallows

The Shallows (Karanlık Sular), 2016

Jaume Collet-Serra’nın yönettiği filmde, Nancy, Meksika’da kanserden kaybettiği annesinin gizli cennet olarak tarif ettiği ve küçükken kız kardeşiyle birlikte kendisini de götürdüğü muhteşem sahili bulmak için yola çıkar. Bomboş bu kıyı şeridinde, sadece denizde sörf yapan iki Meksikalı genç vardır. Nancy de çok geçmeden sörfüyle kendisini dalgalara bırakır. Gençler belli bir noktadan sonra denizden çıkar ve sahili terk ederler. Nancy ise açığa gider ancak bu onun için ölümcül bir hamle olacaktır. Gittiği yönde ölmüş bir balina vardır ve genç kadın, farkında olmadan beyaz bir köpekbalığının beslenme alanına girmiştir. Bir hamle yaparak denizin ortasındaki kaya parçasına tutunur. Yanında bir martı, kendisini kurtarmalarını bekler.

47 Meters Sown

47 Meters Sown (Denizde Dehşet), 2017

Yönetmenliğini  Johannes Roberts’in yaptığı filmde, Meksika’ya tatile giden iki kız kardeş, Lisa (Mandy Moore) ve Kate (Claire Holt), köpekbalığı gözlemek için kafesle okyanusa dalmıştır. Ancak kafesi yukarıya bağlayan halatlarda bir sorun yaşanınca kafes okyanus tabanına, 47 metre derinliğe düşer. Ölümcül köpekbalıkları etraflarında pusuya yatmıştır, üstelik oksijen hızla tükenmektedir ve suyun yüzüne çıkabilmek için bir saatten az süreleri bulunmaktadır.

The Meg

The Meg (Meg: Derinlerdeki Dehşet), 2018

Steve Alten’ın bilim-kurgu ve korku özelliklerini taşıyan aynı adlı roman serisinden sinemaya uyarlanan The Meg’in yönetmenliğini Jon Turteltaub yapıyor.

Filmde, tarih öncesinden kalma bir canavarı durdurmaya çalışan Jonas Taylor’ın hikayesini anlatılıyor. Uluslararası bir deniz altı gözlem programının parçası olan derin deniz sualtısı, soyunun çoktan tükenmiş olduğu düşünülen büyük bir yaratık tarafından saldırıya uğrar.

Kaynak

Bilinçaltı Direksiyona Geçtiğinde – Gerilim Sinemasında Psikanalitik Alt Metinler: Duel ÖrneğiJaws: Creating the Myth of the Man-Eating Machine (Master Thesis)Mısic Box Films Presents, The Deep Blue SeaDon’t Go Near the Water: An Interview with Shark Night 3D‘s Director David R. EllisBaıt, Marketıng Plan‘Sharknado 2: The Second One’ Completed with Blackmagic Cinema Camera and Teranex 2D


Facebook Yorumları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir