Menu

Tüm Zamanların En İyi 10 Korku FilmiMSN Movies tarafından düzenlenen ve 5000 kişinin katıldığı ankette sinema tarihinin en korkunç 10 filmi belirlendi.

1. Psycho (Sapık), 1960

Yönetmen: Alfred Hitchcock, Oyuncular: Anthony Perkins, Janet Leigh, Vera Miles

psycho

Alfred Hitchcock pek çok röportajında, “Sapık gülmek için yapılmış, eğlenceli bir filmdir” der. Filmi, özellikle de efsanevi duş sahnesini görünce, Hitchcock’un tuhaf bir eğlence anlayışı olduğunu düşünüyor insan. Filmin adı, ilk anda izleyicide psikopat ya da psikopat katil terimlerinin kısaltması gibi gelir, ki Türkçe’ye de bu şekilde çevrilmiştir. Bir kısaltma olduğu doğrudur, ancak bu psikanalizin kısaltmasıdır. Film, Robert Bloch’un 1959 yılında yayınlanan kitabından uyarlanmıştır. Marion Crane patronuyla iş yapan zengin bir adamın kendisine emanet ettiği paraları alarak yola koyulur. Peşine hem davranışlarından şüphelenen polisler, hem de tanıdıkları takılır. Sevgilisiyle buluşmayı planlayan Marion, geceyi geçirmek için bir otelde durur. Kuşlar ve annesine takıntılı otel sahibi Norman Bates ile tanışır.

2. Repulsion (Tiksinti), 1965

Yönetmen: Roman Polanski, Oyuncular: Catherine Deneuve, Ian Hendry, John Fraser, Yvonne Furneaux

repulsion

Roman Polanski’nin apartman üçlemesinin siyah beyaz çekilen ilk filmi Tiksinti, başrolünde Catherine Deneuve’nin oynadığı Carol karakterinin içinde yaşadığı şizofrenik ve takıntılı halini perdeye taşıyor. Özellikle cinselliğe olan tiksinçliği, yalnız kalışı ile birlikte daha da kötü bir hale bürünüyor. Filmin merkezine de bu takıntısı koyan Polanski, psikolojik bir çıkarımda bulunuyor. Gerilime kayan yapısıyla ve tekinsiz halleriyle bazı ülkelerde yasaklanan film, siyah beyaz olmasının etkisiyle beraber rahatsız edici bir yapıya sahip. Polanski’nin Apartman üçlemesinin üç filmin de ana teması deliliktir ve bu ana temayı filmlere uygularken kullandığı baş öğe apartman daireleridir.

3. Night Of The Living Dead (Yaşayan Ölülerin Gecesi), 1968

Yönetmen: George Romero, Oyuncular: Karl Hardman, Duane Jones, Judith O’Dea

night of the living dead

Yasayan Ölüler Gecesi, insan eti yiyen zombilerin saldırısından kaçabilmek icin panik icinde ıssız bir çiftlik evine saklanmak zorunda kalan bir grup insanın öyküsünü anlatır. Evin sahipleri zombiler tarafından katledilmiştir. Radyo ve televizyondan zombilerin uzaydan gelen radyasyonun etkisiyle saldırıya geçtiklerini öğrenirler. Film ileride yayınlanacak pek çok korku filmine de esin kaynağı olur ve zombi kavramının doğmasına neden olur. Yönetmenin çok kısıtlı bir bütçeyle çektiği film, korku filmleri tarzına yepyeni bir boyut getirir.

4. Suspiria, 1977

Yönetmen: Dario Argento, Oyuncular: Jessica Harper, Joan Bennett, Stefania Casini

suspiria

Suspiria, Dario Argento’nun Inferno’yla devam ettirdiği, ancak tamamına erdiremediği cadı filmleri üçlemesinin ilk filmi. Gücünü ışık-gölge, müzik ve kamera kullanımındaki aşırı stilizasyondan alan filmde, Amerikalı genç bir kız bale eğitimi almak üzere Almanya’da yatılı bir okula başlıyor. Gizemli olayların gerçekleştiği okul ise tam bir dehşet yuvası çıkıyor. Film, görüntülerinin güzelliği açısından bambaşka bir deneyim sunarken, müziğiyle de bizi bambaşka aleme götürüyor. Argento’nun başka filmlerinin de müziğini yapan İtalyan rock grubu Goblin’in yaptığı müzik, korku sineması müziklerinin efendisi de diyebiliriz.

5. A Nightmare On Elm Street (Elm Sokağı’nda Kabus), 1984

Yönetmen: Wes Craven, Oyuncular: John Saxon, Ronee Blakley, Heather Langenkamp, Johnny Depp

a nightmare on elm street

Korku ustası Wes Craven’ın senaryosunu yazıp yönettiği gerilim filmi Elm Sokağı’nda Kabus, sinema dünyasına dehşet saçan karakteri Freddy Krueger’i yarattı ve korku türünde çığır açtı. 1980’li yılların en iyi korku filmi olarak kabul edilen ve sonraki yıllarda da en iyi gerilim filmleri listelerinde her zaman ilk sıralarda yer aldı. Konusu Elm Sokağı’nda geçen filmde, boşanmış bir aileye, dedikoducu arkadaşlara ve sürekli rahatsızlık veren bir erkek arkadaşa sahip olan Nancy Thompson’ın başından geçenler işlenmişti. Kirli kahverengi şapkası, kırmızı-yeşil çizgili kazağı, parmakları bıçaklarla dolu eldiveni ve yanık yüzüyle gençlerin rüyalarına giren ve uyanamadıkları takdirde onları öldüren Freddy, yıllar önce mahalle sakinleri tarafından yakılarak öldürüldüğü için o çevredeki gençlere musallat olan bir varlık.

6. The Texas Chainsaw Massacre (Teksas Testere Katliamı), 1974

Yönetmen: Tobe Hooper, Oyuncular: Marilyn Burns, Allen Danziger, William Vail

The Texas Chainsaw Massacre

Teksas Testere Katliamı, Tobe Hooper’ın 1974 yılında çektiği Teksas Testere Katliamı ile başlayan korku filmleri dizisidir. Film, John Carpenter’ın 1978 tarihli Cadılar Bayramı filmine esin kaynağı olmuştur. Teksas Testere Katliamı’nda beş genç tatilde iken Teksas’ın ortalarında Deri Yüz ve onun yamyam ailesine av olmaları konu alınıyor. Bu film ile beraber aynı zamanda Deri Yüz katili ikonlaşıyor. Korku filmlerinin ünlü karakterlerinden oluyor. Film, Sapık ve Kuzuların Sessizliği filmleri gibi Amerika’nın ünlü katili Ed Gein’den esinlenilerek çekilmiştir.

7. Don’t Look Now (Şimdi Bakma), 1973

Yönetmen: Nicolas Roeg, Oyuncular: Julie Christie, Donald Sutherland, Hilary Mason

dont look now

Film, İngiliz yazar Daphne du Maurier’nin 1971’de yayımlanan Don’t Look Now adlı uzun hikayesinden uyarlandı. Film sıra dışı bir hortlak hikayesi gibi de algılanabilir, insan zihninin baskı altında kendi kendisine oynadığı bir oyun olarak da. Kızları boğularak olmuş bir çift, adamın üstlendiği restorasyon işi için Venedik’e gider. Acılı anne geçirdiği travmayı atlatmak üzereyken görme engelli bir kadının kehaneti yüzünden bir kez daha tedirgin olur. Venedik’i hemen terk etmezlerse kocasının başına bir felaket gelecektir. Bu kehaneti önemsemeyen adam bir süre sonra kırmızı giysili bir çocuk görmeye başlar. Bilmece gibi anlatısı, esrarengiz ve gergin atmosferi, etkili oyunculuklarıyla psikolojik korku türünde yenilikçi bir film…

8. Halloween (Cadılar Bayramı), 1978

Yönetmen: John Carpenter, Oyuncular : Donald Pleasence, Jamie Lee Curtis, Nancy Kyes

halloween

Korku sinemasının ustalarından John Carpenter’ı üne kavuşturan film, oyuncu Donald Pleasance hariç, kameranın ne önünde ne de arkasında 30 yaşından büyük kimsenin olmadığı bir kadronun, 21 günde kotardığı bu mükemmel korku filmi, korku sineması tarihinin efsanelerinden. Fingirdek ablasını kocaman bir bıçakla doğrayan Michael adlı küçük bir çocuğun akıl hastanesinde büyüdükten sonra bir Cadılar Bayramı arifesinde firar edip, doğduğu kasabada diğer fingirdek gençlere yeniden dehşet saçmasını anlatan Halloween, cinsel özgürlük karşıtı bir film olarak yorumlandı.

9. The Exorcist (Şeytan), 1973

Yönetmen: William Friedkin, Oyuncular: Ellen Burstyn , Max von Sydow, Linda Blair

exorcist

Şeytan’ın uyarlandığı çok satan romanın yazarı William Peter Blatty, Blake Edwards’la beraber Pembe Panter filmlerinin en komiklerinden biri olan A Shot in the Dark’ın da senaristlerinden biriydi. Blatty, Hollywood’da senarist olarak çalışırken 1971’de, 40’larda yaşanmış gerçek bir vakadan yola çıkarak The Exorcist adlı romanını yazdı. Ruhu şeytani bir varlık tarafından ele geçirilmiş Robbie adlı bir erkek çocuğunun hikayesini, 12 yaşındaki bir kız çocuğuna uyarlayan Blatty’nin romanı listebaşı olunca, iki yıl sonra William Friedkin tarafından sinemaya aktarılır ve bir korku sineması klasiği haline gelir.

10. Eraserhead (Silgi Kafa), 1977

Yönetmen: David Lynch, Oyuncular: Jack Nance, Allen Joseph, Charlotte Stewart

eraserhead

Genç ressam David Lynch’in, endüstriyel gürültülerin eşlik ettiği, metaforlarla dolu, gerçeküstü filmi Eraserhead deneysel bir çalışma. Yönetmenin ilk filmi. Karanlıklarla dolu bilinçaltını doğrudan hikaye anlatıyor ve hikayeleri bilinçaltında kaybediyor. Film bir fabrika işçisinin kız arkadaşıyla pek yakışıklı olmayan bir bebeğe sahip olmasını anlatır. Ama filmi anlatmak bir kabusu anlatmaya çalışmak kadar anlamsız, anlattıkça kaybolursunuz. Film kadar müzikleri de şaşırtıcı ve farklı. Endüstriyel sesler, atmosferik gürültüler, korkunç sirklerden sızan müzikleri hatırlatan klavye melodileri, taze ve hip bir albümden fırlamış gibi.

Kaynak
Alfred Hitchcock’un En İyi FilmleriSuspiriaŞeytanNerede O Eski TemalarKötü Olgusu ve Amerikan Korku Filmlerinin ÖzellikleriTestereli Katil Yeniden Teksas’taCadılar Bayramı Öcüsünün Çeyrek Asırlık Öyküsü


Facebook Yorumları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir