Menu

Marvel Filmleri Denince İzlenmesi Gereken FilmlerX-Men, Iron Man, Captain America, Hulk, Thor, Fantastic Four, Avengers başta olmak üzere önemli Marvel karakterlerini, Marvel filmlerini ve Marvel evrenine dair bilgileri derledik.

1938’de şimdiki adıyla DC, o zamanki adıyla Detective Comics stüdyosu Action Comics’in ilk sayısını piyasaya sürer. O meşhur sayı, dünyanın ilk süper kahramanını içinde barındırır: Süpermen. Ondan önce çizgi romanlar ağırlıklı olarak dedektiflik hikayeleri, korku öyküleri ve bilimkurgu üzerine kuruludur.

Superman çok başarılı olunca, o sıralarda başka tefrikalarla uğraşmakta olan Martin Goodman’a, Funnies, Inc adlı bir çizgi roman şirketinden teklif gelir. Buna göre, Goodman kendi yayın çizgisine sahip olacak, orada da süper kahraman hikayeleri anlatacaktır. Goodman kabul eder ve böylece Marvel kurulur.

Goodman’ın önceden çıkardığı tefrikalar içerisinde, en popüler olanlarından biri Marvel Science Stories idi. Goodman, burada İngilizce mucize, harika ya da hayran olmak, hayret etmek anlamına gelen Marvel kelimesini, anlattığı bilimkurgu hikayelerin havasını aktarmak için de kullanır. Sonra o isim kısaltılır, tefrikanın ismi Marvel Tales olur. İlk çizgi romanı çıkartmaya geldiğinde ad zaten hazırdır: Marvel Comics.

1. X-Men Serisi

Marvel Comics’in en ünlü süper kahraman gruplarından biri olan Avengers’ın 1963 Eylül’ündeki sayısında genç süper kahramanların oluşturduğu çok sıradışı başka bir grup tanıtılır. Stan Lee, en başta bu gruba The Mutants adını vermek ister, ama daha sonra grubun adı X-Men olarak değiştirilir. Bu grup, Profesör Xavier adlı bir adamın liderliğinde beş gencin bir araya gelmesiyle oluşur. Daha sonra bu grubun X-Men adı altında kendi dergileri yayınlanmaya başlar. Profesör X’in oluşturduğu grup ilk kurulduğu zamanlarda sadece beş kişiden oluşmaktadır. Bunlar, Cyclops, Marvel Girl, Angel, Iceman ve Beast’tir. Gruba ilerleyen yıllarda pek çok yeni karakter katılır, kimi grubun kalıcı elemanlarından olur, kimileriyse bir süre sonra ayrılır. Ayrıca X-Men’den çeşitli başka gruplar da oluşur: X-Force, X-Factor, Generation X, Excalibur vb.

x-men serisi

  • Profesör Charles Xavier (Professor X): Dünyanın en güçlü telepatıdır. Aynı zamanda çok güçlü psişik yetenekleri de vardır. İlüzyonlar yaratabilir, başkalarının beynine hükmedebilir, kişilerin anılarına girip onların yaşadıklarını görebilir, ufak bir alan içindeki mutantları tespit edebilir. Bu üstün yetenekleriyle Charles Xavier dünyadaki en güçlü mutantlardan biridir. Charles Xavier, malikanesinde bulunan Cerebro adlı çok özel bir bilgisayarı kullanarak güçlerini daha da arttırabilir. Cerebro aracılığıyla dünya üzerindeki herhangi bir mutantı tespit edebilir.
  • Scott Summers (Cyclops): Vücudu güneş enerjisini bir çeşit pil gibi emer, bu enerji gözlerinden optik ışınlar olarak çıkar. Lazer benzeri bu ışınların tahrip gücü çok yüksektir. Scott bu gücünü kontrol edemediği için sürekli özel yapılmış gözlük veya lensler giymek zorundadır, aksi halde etrafındaki herkesi ve her şeyi yokedebilir.
  • Jean Grey (Marvel Girl/Phoenix): Bir telepat olarak Jean Grey başkalarının zihinlerine girebilir, psişik saldırılar yapabilir. Telekinetik yetenekleri sayesinde, aşırı büyük ve ağır olmadığı takdirde objeleri havaya kaldırabilir ve hareket ettirebilir.
  • Warren Kenneth Worthington III (Angel): Angel’ın uçmasını sağlayan doğal kanatları vardır. Kemikleri hafiftir, normal bir insana göre çok daha güçlüdür, gözleri yüksek hızlarda oluşan rüzgar akımına dayanabilir, vücudu havadaki ani basınç değişikliklerine dayanabilir ve çok yükseklerde bile nefes almasına izin verir.
  • Robert Drake (Iceman): Iceman, vücut ısısını düşürebilme yeteneğine sahiptir. Vücudunu buza çevirebilir ve etrafındaki havayı dondurabilir. Kendisine buz kayakları, kalkanları, mızrakları, buzla yapılabilecek her şeyi yapabilir.
  • Henry McCoy (Beast): Beast, gerek fiziksel yetenekleri gerekse zekasıyla grubun en önemli elemanlarından biridir. İnanılmaz bir güç, hız ve çevikliğe sahiptir. Bir yandan da kişilik olarak grubun en duygusal ve entelektüel üyelerindendir.

X-Men, 2000

x-men, 2000

Cyclops gözlerinden enerji gönderebiliyor, Storm havayı ve atmosferi kendi isteğine göre düzenleyebiliyor, Rouge dokunduğu herkesin hayat enerjisini çekiyor. Ama Profesör Xavier’in eğitimi ile onlar ve diğer dışlanmışlar güçlerini insanlık yararına kullanmayı öğreniyorlar. Kendilerinden korkanlar, insanlar ve mutantların bir arada yaşamasının imkansız olduğuna inanan Magneto’dan korumalı ve kötülerin maskelerini düşürmeliler!

X-Men 2, 2003

x-men 2, 2003

Nefret ve güvensizlik, insanlar ve mutantlar arasında çoğalmıştır. Başkana yönelik nedensiz bir mutant saldırısı, General William Stryker’ın uzun zamandır mutantlara karşı savaş açılması için beklediği fırsatı verir. Bu savaşın sonunda sadece tek bir ırk zafere ulaşacaktır. Xavier, Wolverine, Storm ve diğer X-Men üyeleri eski düşmanları Magneto ile birleşmeli ve dünya üzerindeki herkesi yok edebilecek bir karşılaşmayı önlemelidirler.

X-Men: The Last Stand, 2006

x-men the last stand, 2006

X-Men: Son Direniş, X-Men üçlemesinin son bölümüdür. Son bölümde X-Men topluluğu ilk kez bir seçim aşamasındadır. Yeni bir tedavi yöntemi bulunmuştur ve mutantlar tüm yetilerinden kurtularak normal insanlar gibi yaşayabileceklerdir. Onları insanlardan ve gerçek hayattan uzak tutan bu inanılmaz özelliklerinden arınıp arınmamaları konusunda ise mutantların lideri Charles Xavier ve Magneto arasında gerçek bir görüş ayrılığı oluşmuştur.

X-Men: First Class, 2011

x-men first class, 2011

Mutantlar henüz yer altındayken, kendilerini ve güçlerini normal insanların gözünde deşifre etmeden önce, Charles Xavier ve Erik Lehnsherr, yani Profesör X ve Magneto, doğaüstü güçlerini tek tek keşfetmeye başlayan iki genç delikanlıydı. Henüz birbirlerine düşman kesilmeden önce, kendileri gibi dışlanan diğer mutantlarla işbirliği yaparak dünyayı tehdit eden tehlikeleri önlemeye çalışan iki yakın arkadaşın arası fikir ayrılıkları ile açılır. O günden bu yana Magneto Kardeşliği ve Profesör X’in X-Men’i arasında devam eden ezeli rekabet nesilden nesle aktarılır.

X-Men: Days of Future Past, 2014

x-men days of future past, 2014

Mutantlar soylarının tükenmemesi için zamanda yolculuk yapmak zorundadır, zira gelecekte kamplara hapsedilmiş durumdadırlar. Sentineller tarafından avlanıp öldürüldükleri için nesilleri tükenmenin eşiğine gelmiştir. Mutantların soyunu kurtarabilmek için iki ezeli düşman Magneto ve Charles Xavier güçlerini birleştirirler. Planları Sentinellerin yarattığı vahşeti durdurmak üzerine kuruludur. Wolverine kendi kendini iyileştirebildiği için, zamanda yolculuğun onda yol açabileceği yan etkiler yok olacaktır. Bu yüzden Wolverine’i Kitty Pryde’ın da yardımıyla geçmişe gönderirler.

2. Spider Man

1962 yılında Stan Lee (senarist) ve Steve Ditko (ressam) tarafından yaratılmıştır. Çekingen ve içine kapanık olan 15 yaşındaki Peter Parker adındaki genç, bir örümceğin ısırığı sonucunda örümcek-adam kimliğine bürünmüştür.

Spider Man, 2002

spider man, 2002

Peter Parker, sosyal hayatında pek de başarılı olamayan bir öğrencidir. Okulda akranları tarafından sürekli olarak hor görülmekte ve aşık olduğu Mary Jane’i sadece hayal edebilmektedir. Bir gün bir okul gezisinde üzerinde deneyler yapılan bir örümcek tarafından ısırılır. Peter, örümceğin içgüdüsel yeteneklerini kazanacak ve bunu şehrin karanlığında kaybettiği amcasının intikamını almak üzere kullanacaktır. Peter, artık Örümcek Adam olacaktır.

Spider Man 2, 2004

spider man 2, 2004

Peter Parker, çifte hayat yaşayıp Örümcek Adam olarak suçlularla savaşmaktan yorgun düşmüş mutsuz bir adamdır. Hayatı inişe geçmiştir. Sevdiği kadın bir başkası ile nişanlanmış, notları düşmekte, hiçbir işi başaramamaktadır. Dahası Daily Bugle Gazetesi, Örümcek Adam’ın bir suçlu olduğu iddiası ile kendisine acımasızca saldırmaktadır. Kırılma noktasına ulaşan Peter, bu kimliğinden vazgeçmeye karar verir. Ancak başarılı olmayan bir dönüşüm deneyimi ile eksantrik ve obsesif bilim adamı Doktor Otto Octavius, dört uzun mekanik kollu bir cani olarak Doktor Ahtapot’a dönüşür.

Spider Man 3, 2007

spider man 3, 2007

Peter Parker, nihayet Mary Jane’e duyduğu tutku ile süper kahramanlık görevleri arasındaki dengeyi kurar. Ancak, ufukta belirmeye başlayan bir fırtına vardır. Peter’ın Örümcek Adam kostümü birdenbire değişip siyaha dönüşerek güçlerini pekiştirmeye başlayınca, Peter da değişmeye başlar.

The Amazing Spider Man, 2012

the amazing spider man, 2012

Peter, kim olduğunu ve bugünlere nasıl geldiğini çözmeye çalışıyor. Aynı zamanda Peter ilk aşkı olan Gwen Stacy ile (Stone) aşk, bağlılık ve sırlarla ilgili mücadele verir. Peter babasına ait bir evrak çantası bulduğunda, anne ve babasının kayboluş nedenini anlamak için araştırmalarına başlar. Bu onu Oscorp’a ve babasının eski ortağı olan Dr. Curt Connor’un (Ifans) laboratuvarına yönlendirir. Örümcek Adam, Connor’un ikinci kişiliği ile karşı karşıya gelir. Peter, güçlerini kullanarak hayatını değiştirecek bir karar alır ve kahraman olmak için kaderine yön verir.

The Amazing Spider Man 2, 2014

the amazing spider man, 2014

Peter Parker, bir yandan Örümcek Adam olarak kötü adamları yakalar, diğer yandan ise aşkı Gwen’le vakit geçiriyordur. Peter, Gwen’ın babasına kızından uzak durarak, onu koruyacağına dair verdiği sözü de unutmamıştır. Fakat bu tutmakta zorlandığı bir sözdür. Kötü karakter Electro’nun ortaya çıkması, eski arkadaşı Harry Osborn’un geri dönüşü ve Peter’ın geçmişine dair yeni ipuçlarının ortaya çıkması Örümcek Adam’ın hayatını değiştirecektir.

3. Iron Man Serisi

Stark Endüstrileri’nin kurucusu, zengin sanayici Howard Stark ve Maria Stark’ın oğlu Anthony, Long Island’da dünyaya gelir. Tek süper gücü zekası olan süper kahramanımız 15 yaşında MIT’ye girer ve elektronik mühendisliği, fizik gibi alanlarda doktora yapar. Ailesinin şüpheli bir araba kazasında hayatlarını kaybetmesinin ardından şirket Stark’a miras kalır.

Iron Man, 2008

iron man, 2008

Bir Amerikan milyarderi, playboy, endüstrici ve dahi mühendis olan Tony Stark, kendisine kitle imha silahı tasarlatmak isteyen bir grup tarafından kaçırılır ve bu esnada göğsünden ölümcül şekilde yaralanır. Hayatta kalıp ellerinden kurtulmak için kendisine güçlendirilmiş bir zırh yapar. Kurtulduktan sonra Stark Endüstrileri’nde bu zırhını çeşitli teknolojik silahlarla donatır. Kendisine Iron Man ismini verip dünyanın koruyuculuğunu üstlenir. Başlangıçta gerçek kimliğini saklar.

Iron Man 2, 2010

iron man 2, 2010

Milyarder mucit Tony Stark’ın zırhlı Süper Kahraman Iron Man olduğu tüm dünya tarafından bilinmektedir. Teknolojisini orduyla paylaşması için hükümetten, basından ve halktan baskı gören Tony, bilginin yanlış ellere geçmesinden korktuğu için Iron Man zırhının sırrını açıklamak istemez. Tony, yanında Pepper Potts ve James Rhodes ile birlikte yeni ittifaklar kurar ve büyük güçlerle yüzleşir.

Iron Man 3, 2013

iron man 3, 2013

Tony Stark, milyarder bir iş adamı, kahraman ve bir mucittir. Bu sefer daha güçlü bir düşmanla karşı karşıya kalıyor ve zorlu bir mücadeleye giriyor. Fakat en yakınlarını korumak için sadece zeka ve cesarete değil, içgüdülerine de ihtiyacı var.

4. Avengers (Yenilmezler)

The Avengers, Marvel Comics’in birçok süper kahramanının bir arada olduğu bir topluluktur. Marvel evreninin birbirinden güçlü süper kahramanları Iron Man, Hulk, Captain America, Wasp, Ant-man, Thor, Black Panther ve Hawkeye’dan oluşan grup, aynı malikanede yaşar ve kötülere karşı birlikte mücadele eder.

The Avengers, 2012

avengers, 2012

Bu film, Marvel’in en çok iz bırakan kahramanlarını bünyesinde topluyor: Iron Man, Hulk, Thor, Kaptan Amerika, Hawkeye ve Black Widow. Beklenmedik bir düşman su yüzüne çıkıp dünyanın güvenliğini tehdit etmeye başlıyor. S.H.I.E.L.D. adıyla bilinen uluslararası barışı koruma teşkilâtının yöneticisi olan Nick Fury, dünyayı böylesi bir felâketten kurtarmak için bir takıma ihtiyacı olduğunu anlıyor. Takıma adam seçmek için dünyanın dört bir yanını gezmeye başlıyor.

Avengers: Age of Ultron, 2015

avengers age of ultron, 2015

Iron Man Tony Stark önderliğinde bir grup süper kahraman, aktif olarak kullanılmayan bir barışı koruma programını gerçekleştirmek isterler, ancak işler çığrından çıkar ve insan yapımı bir yapay zeka olan Ultron’un eline, hain planlarını gerçekleştirme fırsatı geçer. Süper kahramanlar onu durdurabilmek için bir kez daha güç birliği yapmak zorundadır. Tüm dünyaya yayılan bir savaş başlayacaktır.

5. Captain America

Captain (Yüzbaşı) America’nın vücuduna enjekte edilen süper-asker serumu onun çevikliğini, kuvvetini ve dayanıklılığını olimpik bir atlete eşit konuma getirmiştir. Süper-güçlü değildir, fakat fiziksel yetenekleri bir insanın olabileceği maksimum seviyededir. Boks ve judo gibi bazı dövüş stillerinde de uzman olması ve ustalıkla kullandığı vibranyumdan yapılma kalkanı onu dünyadaki en iyi savaşçılardan biri yapmaktadır.

Captain America: The First Avenger, 2011

captain america the first avenger

Küçük yaşta babasını, daha sonra annesini kaybeden Steve Rogers yoksul bir ailede büyür. 2. Dünya Savaşı yıllarında savaşa katılmak isteyen, ancak çok güçsüz olduğu için sürekli reddedilen Rogers, ABD’nin süper asker yaratma programına gönüllü olarak katılır ve deneyin üzerinde yapılmasına izin verir. Bu deneyden çok daha güçlü biri olarak çıkmış, artık Captain America olmuştur. Bundan sonra kötü karakter Red Skull ile savaşmak ve ülkesine yardım etmek zorundadır.

Captain America: The Winter Soldier, 2014

captain america the winter soldier, 2014

Captain America’yı, Avengers ile birlikte New York’ta yaşanan dehşet verici olayların ardından Washington D.C.’de huzur içinde yaşarken ve modern dünyaya uyum sağlamaya çalışırken buluyoruz. S.H.I.E.L.D. üyesi bir arkadaşı saldırıya uğrayınca Steve, dünyayı tehlikeye atan bir entrika ağının içine çekilir. Black Widow (Kara Dul) ile güçlerini birleştiren Captain America, kendisini susturmak için gönderilen profesyonel katillerle savaşırken, bir yandan da giderek genişleyen bir komployu ortaya çıkarmak için çabalamaktadır. Bu kötü niyetli oyunun foyası meydana çıkınca Captain America ve Black Widow yeni arkadaşları Falcon’dan yardım isterler. Fakat kısa süre sonra kendilerini hiç beklenmedik ve zorlu bir düşmanla, Winter Soldier (Kış Askeri) ile karşı karşıya bulurlar.

Captain America: Civil War, 2016

captain america civil war

Ultron Çağı filminden sonra, Avengers ekibinin giriştiği bir başka macera, oldukça büyük çaplı maddi ve manevi hasarlara neden olmuştur. Bu durum, Amerikan Hükümeti’nin Avengers’a karşı giderek daha hoşgörüsüz bir tavır takınmasına yol açar. Sonunda kahramanların sadece ihtiyaç duyulduğu zaman ortaya çıkacakları bir sistem kabul edilir. Ancak Captain America yakın arkadaşı Bucky’i kurtarmak için girişimde bulununca Avengers arasında anlaşmazlık çıkar. Kahramanlar, Captain America’nın önderliğindeki bağımsız hareket etme yanlıları ve Iron Man’in başını çektiği hükumet yanlıları olarak ikiye bölünürler ve bir iç savaş patlak verir. Bu esnada yepyeni bir düşman daha ortaya çıkacaktır.

6. Thor

Vikingler’in Nors mitolojisindeki aynı adlı yıldırım tanrısı Thor’dan esinlenerek yaratılmıştır. Baltalı İlah Thor karakterinin yaratılmasında Hulk karakterinin büyük etkisi olmuştur. Stan Lee’nin Hulk’ı yarattıktan sonra, daha güçlü bir karakterin ancak tanrı olabileceği fikri aklına gelince Thor ortaya çıkmıştır. Marvel evreninde Asgardlı Yıldırım Tanrısı’dır. Gücünü Mjolnir ismindeki çekicinden alır. Mjolnir, Thor’a uçma ve havayı kontrol etme gücünü verir.

Thor, 2011

thor, 2011

Hikayenin merkezinde, düşüncesiz tavırlarıyla antik bir savaşı tekrar başlatan güçlü ama ve kibirli savaşçı Yüce Thor var. Thor, Dünya’ya sürgün ediliyor ve insanlar arasında yaşamaya mecbur bırakılıyor. Kendi dünyasının kötü adamı en karanlık güçlerini Dünya’yı istilâ etmek için yollayınca Thor, gerçek bir kahraman olmak için nelerin gerektiğini öğreniyor.

Thor: The Dark World, 2013

thor the dark world

İlk filmde babası yüzünden güçleri kendisinden alınarak dünyaya gönderilen Thor, kendisini karşı koyulmaz yapan çekicini tekrar kullanmaya başlar ve kendi denetiminde olan Asgard’a geri gitmeyi başarır. Thor, Buz Devleriyle birlik olan ve imparatorluğu kazanmak için uğraşan kardeşi Loki’den sonra, şimdi de antik Dark Elves güçleriyle mücadele edecek. Büyük Malekith tarafından denetlenen bu güçler, evreni yeniden karanlığa göndermeye uğraşacak. Dünya ile 9 Diyarlar’ı, Odin ile Asgard’ın bile engel olamadığı bir düşmandan kurtarmaya uğraşan Thor, dünyalı Jane Foster ile tekrar birleşecek, fakat dünyalı arkadaşlarını kurtarması için yaşamındaki birtakım şeyleri de feda etmesi gerekecek.

7. Wolverine

Annesi Elizabeth Howlett’in uşakla yaşadığı yasak aşkın meyvesi olan Wolverine, uşak Thomas Logan’ın babası John Howlett’i öldürmesiyle gerçekte olduğu kimliğe bürünür ve Thomas Logan’ı öldürür. Doğaüstü güçlerinin ilk kez bu olayla farkına varan Wolverine, daha sonralarda gerçek babasının Thomas Logan olduğunu öğrenecek ve hayatını Logan ismiyle sürdürecektir.

Annesinin intiharı birlikte orduya katılan Logan, Wolverine ismini ise orduda alır. Bir mutant olan Wolverine, kökeninin geldiği sansargiller gibi hayvani his ve reflekslere sahiptir, ayrıca kendi kendini iyileştirme özelliği de vardır. Kendi kendini iyileştirme özelliği sayesinde Wolverine’in, zihinsel yaralar da dahil olmak üzere aldığı tüm yaraları kendiliğinden iyileşmektedir. Orijinalinde kemik olarak çıkan pençeleri süper bir asker olması adına, Weapon-X tarafından tüm iskeleti parçalanmayan bir metal olan adamantium ile kaplandığından şekil değiştirmiştir. Bu pençelerin kesemediği tek nesne Captain America’nın kalkanıdır.

X-Men Origins: Wolverine, 2009

x-men origins wolverine

Wolverine mutant hayatı yaşamaktadır, kız arkadaşının ölümü yüzünden Victor Greed’den (daha sonra Sabertooth olacak olan) intikamını almak istemektedir ve bunun sonucunda Weapon-X programına katılır.

The Wolverine, 2013

the wolverine

Bu filmde, X-Men aleminin en popüler karakteri Wolverine günümüz Japonya’sına gidiyor. Wolverine bu hiç bilmediği dünyada, beklenmedik düşmanlara karşı ölüm kalım savaşı verirken sonsuza dek değişiyor. Hayatında ilk defa fiziksel ve duygusal zorlamalara karşı bu kadar kırılgan bir halde, sadece samuray kılıçlarına karşı değil, aynı zamanda kendi ölümsüzlüğüne karşı da savaşıyor.

Logan, 2017

logan

Yakın bir gelecekte geçen filmde Logan, artık yaşlanmış ve yorulmuş, süper yetenekleri erozyona uğramaya başlamıştır. Alzheimerın etkisiyle iyice unutkanlaşan Profesör X, yani Charles Xavier’i, Meksika sınırına yakın bir yerde saklamaktadır. Logan tüm dünyadan kaçmaya çalışsa da bir gün onları bulan Laura Kinney adlı küçük bir kız bu huzuru bozacaktır, nitekim kendisi gibi mutant olan kızı, peşindeki karanlık güçlerden koruması gerekecektir.

8. Guardians Of The Galaxy (Galaksinin Koruyucuları)

İnsan bir anne ve uzaylı bir babanın çocuğu olan bu karakter, aynı zamanda Peter Quill olarak da bilinir. Bir uzay yapılanması olan Guardians of the Galaxy’nin lideridir. Sürekli yanında taşıdığı Walk-Man’i ve annesinin ölmeden önce kendisine bıraktığı karışık müzik kasedi hayatının en değerli varlığıdır.

Guardians of the Galaxy, 2014

guardians of the galaxy

Kendisine Star-Lord lakabını takan maceracı Peter Quill, esrarengiz bir küreyi çalınca güçlü, hırslı ve ihtiraslı bir kötü adam olan Ronan’la başı derde girer. Ronan’ın tek amacı küreyi ele geçirmektir ve bu hayali tüm evreni tehdit altına alabilir. Quill, ondan kurtulmak isterken bir anda kendisini birbiriyle hiçbir ilgisi olmayan uyumsuz bir ekibin içerisinde bulur. Tehlikeyi yok etmek isteyen Star-Lord, silahlı bir rakun olan Roket, Rakun’un yoldaşı olan ağaç kılıklı Groot, ölümcül yeşil kadın Gamora ve gözünü intikam hırsı bürümüş Yokedici Drax ile işbirliği içerisine girer.

Guardians of the Galaxy Vol. 2, 2017

guardians of the galaxy 2

Peter Jason Quill, arkadaşları suikastçi Gamora, ailesinin intikamını almak için tüm galaksiyi dolaşan Drax, ödül avcısı rakun Rocket ve onun yanında dolaşan Groot ile birlikte babasının kökenlerini arıyor. Bu yolculuk sırasında galaksinin değişik yerlerinde savaşırlarken, yanlarına yeni yol arkadaşları da katılıyor.

9. Deadpool

Bir anti-kahraman Deadpool’un geçmişi hakkında pek bir bilgi olmamakla beraber, olanların doğruluğuysa şüphelidir. Annesinin kansere yenik düşmesi, babasının bir arkadaşı tarafından öldürülmesi ve Kanada ordusundan atılmasından belirsiz bir sonra Wilson, Weapon-X programına katılır. Anılarında belirtildiği üzere ordudan atılması ve Weapon-X katılması arasında geçen zarfında Wilson paralı asker olarak çalışır ve kariyeri esnasında Deadpool takma adını kullanmaz. Bu zaman zarfı hakkında pek bir bilgi verilmese de, kısa anılarında Fas ve Japonya’da gizli görevlerde çalıştığından bahsedilir.

deadpool

ABD’de geçirdiği zamanda Vanessa Copycat ile tanışır. Wilson, bu mutant fahişeyle aşk yaşarken Ortadoğulu bir örgüt tarafından Kör Al olarak tanınan İngiliz Ajanı Althea’yı öldürmesi için kiralanır. Görevinde başarısız olan Wilson, Al’ı elinden kaçırdığı gibi Ortadoğulu örgütü de kendine düşman eder. Başarısızlığının cezası olarak Wilson’un sevgilisini hedef alan örgüt, Zoe Culloden’in müdahelesiyle emellerine ulaşamaz. Culloden aslında L, L & L adına çalışan bir ajandır. Wilson’un Mithras adı verilen bir kurtarıcı olduğuna inandığı için onu takip etmektedir. Bu olayların ardından kanser olduğunun farkına varan Wilson tedaviyi reddederek şehirden ayrılır ve Vanessa’yı geride bırakır.

10. Blade

Yarı-insan yarı-vampir olan Blade bir vampirin kuvveti, refleksleri, hızı, çevikliği ve gelişmiş duyularına sahiptir. Fakat yarı-insan olduğu için vampirlerin güneş ışığı ve benzeri zaaflarını içermez. Blade, ufak boyutta kılıçlar ve bıçaklar kullanmakta ustadır. Blade’in gerçek adı bilinmiyor. Annesi onu doğurmak üzereyken gelen doktor vampirdir ve annesini öldürür. Blade’e dokuz yaşına kadar annesinin arkadaşları bakar. Kendisinin bir vampir avcısı olduğunu söyleyen Jamal Afari’nin hayatını kurtarınca adam çocuğu büyütür. Fakat Afari daha sonraları Dracula tarafından vampire dönüştürülünce, Blade onu öldürmek zorunda kalır.

Blade, 1998

blade, 1998

Blade’nin annesi, henüz Blade onun karnındayken vampirlerin acımasız saldırısı sonucunda katledilmiştir. İntikam ateşiyle yanıp tutuşan Blade, bilincini kazandığı günden itibaren kendisini vampirleri temizlemeye adamıştır. Henüz doğmamışken ucundan bulaştığı vampir saldırısı nedeniyle genlerinde onların özelliklerinden de bulunan Blade vampirler tarafından Gündüz Gezen olarak isimlendirilmektedir. Blade’in kendileri için dev bir tehlike oluşturduğunu bilen vampirler de, onu bir an önce avlamak istemektedirler.

Blade 2, 2002

blade 2

Bu filmde Blade, sadece insanları değil, vampirleri de öldürerek türeyen bir vampir türüyle mücadele ediyor. Bu işi tek başına yapamayacağından Reaper adındaki yeni vampir türünü durdurabilmek için ezeli düşmanı Damaskinos’la işbirliğine girmek zorunda kalıyor. Ölümlü ve ölümsüz herkes için tehlikeli olan bu vampirleri durdurabilmek için Damaskinos’un kızı Nyssa ve ortağı Asad, Blade’e birlikte mücadele etme teklifinde bulunuyorlar.

Blade: Trinity, 2004

blade trinity

Serinin son bölümünde sorunlar oldukça fazlalaşıyor. Vampirlerin çabaları ile uyandırılan Dracula uyandırılma sebebinin Blade olduğunu öğrenir ve kendisini Dracula ile inanılmaz bir savaş içerisinde bulan Blade’e destek sözü veren ekiple birlikte iş başına koyulurlar, ancak Dracula sıradan bir düşman olmadığını çok sürmeden belli eder.

11. Fantastic Four

Diğer pek çok süper kahramanın aksine Fantastic Four üyeleri, genellikle uzaydan ya da başka boyuttan gelen tehlikeler gibi daha büyük çaptaki tehditlere karşı dünyamızı savunurlar. Bu gruptakilerin Avengers ve X-Men ekiplerinden farklı olarak birbirleriyle daha sıcak ve samimi ilişkileri vardır. Bu da onları bir ekipten çok, bir aile yapar.

Fantastic Four, 2005

fantastic four, 2005

Fantastic Four üyelerini süper kahraman haline getiren, deneysel bir uzay araştırması sırasında kozmik ışınlara maruz kalmalarıdır. Grubun kurucusu Reed Richards vücudunu değişik şekillere sokabilir hale gelmiştir ve Mr. Fantastic adını alır. Kız arkadaşı Sue Storm, görünmez olabilmektedir. Erkek kardeşi Johnny Storm ateşi kontrol edebilmektedir ve Human Torch adını alır. Pilot Ben Grimm ise süper güçlü bir taştan bir adama dönüşmüştür. Süper güçlerini bir araya getiren grup, birlikte Doktor Doom’un kötülüklerine karşı koymaya çalışmaktadırlar.

Fantastic Four: Rise Of The Silver Surfer, 2007

fantastic four rise of the silver surfer

Marvel’ın ilk süper kahraman ailesi, şimdiye kadarki en zor görevleriyle karşı karşıyadırlar. Gizemli galaksiler arası bir haberci olan Silver Surfer, dünyayı yok oluşa hazırlamak için gezegene gelmiştir. Silver Surfer, etrafta yıkım ve kargaşa yaratırken, kahramanlarımız bu gizemi çözmeye ve sürpriz bir şekilde tekrar karşılarına çıkan azılı düşmanları Doktor Doom ile yüzleşmeye hazırlanmalıdır.

Fantastic Four, 2015

fantastic four, 2015

Reed Richards, bilime ve araştırmaya hevesli bir gençtir. Küçük yaşlardan itibaren evinin garajında çalışmalar yapmakta ve icatlar ortaya çıkarmaktadır. En büyük icadı ise bir tür ışınlanma makinesidir. Bu icadı sayesinde bir bilim fuarında Baxter Enstitüsü dekanı Dr. Franklin Storm’un dikkatini çeker ve enstitüye alınır. Bir gece, bu icadını kendisinin yanı sıra arkadaşı Ben Grimm, Dr. Storm’un oğlu Johnny Storm ve bir diğer öğrenci Victor ile denemeye karar verir. Ancak büyük bir patlama olur ve 4 gençle birlikte o sırada yakınlarda bulunan Sue ciddi şekilde yaralanır. Victor ortadan kaybolur.

12. Hulk

Bruce Banner gamma ışınları ile uğradığı değişim sonucu Hulk adlı dev canavara dönüşür. Bu dönüşüm Banner’ın öfkelendiği ya da aşırı heyecana kapıldığı zamanlarda vücudunun fazla adrenalin salgılaması ile oluşur. Geçirdiği dönüşüm sebebiyle Banner’ın bilinci giderek yerine Hulk’un bilinci gelir.

Hulk dünyanın en kuvvetli canlısıdır. İnanılmaz bir kuvvete ve dayanılılığa sahip olduğu gibi eğer yaralanırsa vücudu kendini çok hızlı yeniler. Hulk öfkelendikçe vücudu da daha fazla adrenalin salgılayacağından ne kadar uzun dövüşürse kuvveti de aynı oranda artar. Çok güçlü bacak kasları sayesinde çok yüksek ve uzun mesafelere zıplayarak seyahat edebilir. Muhteşem kuvveti yüzünden iki elini hızla çırpması şiddetli bir sonik patlama oluşturacak kadar kuvvetlidir.

Hulk, 2003

hulk

Bilim adamı Bruce Banner’ın bir öfke yönetimi problemi vardır. Zeki ama içine kapanık biri olarak genetik alanında eski kız arkadaşı Betty Ross ile yaptığı araştırmalara yoğunlaşarak acı verici geçmişinden kaçmaya çalışmaktadır. Anormal bir laboratuvar kazası Bruce’un içinde engel olamadığı şeytani gücü ortaya çıkar. Bir anda yeryüzündeki en güçlü varlık haline gelir. Aynı zamanda da hem bir süper kahraman hem de bir canavardır.

The Incredible Hulk, 2008

the incredible hulk

Üzerinde çalıştığı projeye fazlasıyla önem veren bir bilim adamıdır kahramanımız Bruce Banner. Mevcut tüm hücrelerini zehirlemekte olan gamma radyasyonuna karşı savaş açmıştır. Bu savaş dahilinde karşı bir kült geliştirmenin peşindedir. Kendi içinde dizginleyemediği öfkeyi saçan gücü serbest bırakmaya çalışır. Bu gücün adı Hulk’tır. Geride bıraktığı yaşamından ve bir zamanlar sevdiği kadından uzak kalan Bruce, bu saplantılı konumdan çıkmak için uğraş verirken, yok edilme tehlikesi ile de karşı karşıyadır. General Thunderbolt Ross ve askeri bir makine onu ve gücünü yok etmenin peşindedir.

Kaynak
Thor OdinsonX-Men TarihiX-Men Filmleri Kronolojik SıralamasıBir Mutantın Hikayesi: Wolverine


Facebook Yorumları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir