Menu

Hiç Duymadığınız 10 İlginç Tarihi SilahNükleer savaş başlığı içeren teknolojik silahlardan, basit ahşap sopalara kadar daha önce görmediğiniz ve duymadığınız tarihi silahları bu listemizde bulabilirsiniz.

İnsanoğlunun savaşmak ve yıkımın boyutunu artırmak için ne kadar yaratıcı olabildiğini görmek hayret verici.

1) Davy Crockett Bombası

Amerika Birleşik Devletleri 1950’lerin sonlarında tek bir kişinin taşıyabileceği ve ateşleyebileceği boyutlarda bir nükleer savaş başlığı üretmiştir. Soğuk savaş döneminde olası bir sıcak savaş çıkması durumunda Ruslara karşı kullanmak üzere üretilmiştir. Aşağıdaki resme baktığımızda nükleer patlama etkisinin roketin ateşlendiği noktaya etki etmemesi için çok uzaklara fırlatılabildiğini tahmin ediyoruz.

Davy Crockett Bombası silah

2) Işıklı Kalkan

16.yy Italya’sında kullanılmıştır. Bir çeşit İsviçre çakısı gibi çok kullanışlı bir kalkan modelidir. Çevresindeki sivri demir çubuklar sadece savunma değil aynı zamanda saldırı amaçlı kullanıldığını da göstermektedir. En büyük sürprizi ise üst bölümündeki açılmış yuvarlak kapak bölümüne mum benzeri bir aydınlatıcı konularak karanlıkta da kullanılabilmesi!

ışıklı kalkan silah zırh

3) Avuç İçi Tabanca

Avuç içi tabancalar yakın mesafede nefsi müdafa amacıyla yapılmıştır. Silah avucun içerisine sığacak şekilde dizayn edilmiştir, namlusu parmakların arasından çıkmaktadır ve silahı ateşlemek için avcun içerisinde sıkılması yeterlidir. Amerika’da 19.yy ve 20.yy’da binlerce adet satılmıştır.

avuç içi tabanca silah

4) Tanksavar Köpekleri

Tanksavar köpekleri 2. Dünya Savaşı sırasında Sovyetler tarafından Almanlara karşı kullanılmıştır. Sırtlarında yüksek miktarda patlayıcı olan köpekler tankların altında yemek arayacak şekilde eğitilmişlerdir. Köpekler tankların altına girdiğinde patlayıcıların pimi çekilmekte ve patlama gerçekleşmektedir. Sovyetler bu yöntem ile 300 kadar Alman tankı imha ettiklerini raporlamıştır. Tanksavar köpekleri 1942’den sonra aktif olarak kullanılmasa da 1996’ya kadar eğitilmeye devam edilmiştir.

tank savar köpek silah

5) Çar Tankı

1.Dünya Savaşı döneminin deneysel silahlarından biri olan Çar Tankı 9 metrelik çapa sahip dev tekerleklerden oluşmaktadır. Siper ve hendeklerin üzerinden geçebilmesi için bu kadar büyük boyutlarda tekerlekler üretilmiştir. Hitler’in 2.Dünya Savaşı’ndaki bir çok devasa tankında olduğu gibi prototip aşamasını geçememiştir ve seri üretimi yapılmamıştır.

Çar tankı silah

6) Uçak Taşıyan Denizaltı

I-400 sınıfı Japon denizaltıları 2. Dünya Savaşı sırasında üretilmiştir ve 1960’larda üretilen nükleer başlıklı denizaltılara kadar üretilmiş en büyük denizaltı olmuşlardır. Üç adet uçağı gittikleri yere deniz altından taşıyabilen, yüzeye çıkıp uçakların uçmasını sağlayabilen ve daha sonra farkedilmeden hızla tekar derinliklere dalabilen denizaltılardır. Aynı zamanda yakın mesafa çatışmaları için torpidoları da mevcuttur.

Dünyanın herhangi bir yerine gidip geri dönebilecek şekilde tasarlanmışlardır. 1942 yılında 18 adet üretilmesi planlanmıştır ancak 3 adet üretilebilmiştir.

I-400 Uçak taşıyan denizaltı silah

7) Galyalı Bumerangı

Galyalılar’ın 2000 yıl önce bumerang kullandıklarına dair önemli kanıtlar arkeologlar tarafından bulunmuştur. Günümüzde bumerangı sadece Avusturalya’lı yerli halk Aborjinler’in kullandığı bir araç olarak biliyoruz. Ancak bu ahşap silahların Mısır’da ve Avrupa’nın bir çok yerinde 2000 yıl önce de kullanılıyor olduğu ispatlanmıştır.

Fransa’nın kuzeyinde bulunan ve 2000 yıl önce Galyalılar tarafından kullanıldığı düşünülen bir bumerang fırlatıldığında geri gelmemesi sebebiyle avlanma amacıyla kullanılan bir silah olduğu saptanmıştır. Arkeologlar 2000 yıl önce bu bölgede yaşayan insanların bumerangı martı benzeri kuşları avlamak amacıyla bir silah olarak kullandığını düşünmektedir.

galyalı bumerangı silah

8) Savaş Sopası

Amerikan yerlilerinin favori silahı olan savaş sopaları 1 kilogram gibi çok düşük ağırlıkları sebebiyle taşıması ve hızla savrulması oldukça kolaydır. Eğimli yüzeyi sayesinde savrulduğunda ölümcül bir darbe gücü yaratmaktadır.

kızılderili savaş sopası silah

9) Hareketli Duvar

16.yy ve 17.yy’da İsveç ve Rusya arasında yapılan savaşlarda kullanılmak üzere Ruslar tarafından tasarlanmıştır. Alt bölümü karda kayabilmesi için kızaklarla kaplanmış ve açılıp kapanarak bir kutuya veya bir duvara dönüşebilen bu cihaz askerlerin karşı cepheye isabet almadan ilerleyebilmesini sağlamaktaydı. Aynı zamanda duvar üzerinde karşı cepheye ateş açılabilmesini sağlayan delikler mevcuttu.

hareketli duvar silah

10) Mistel

Bir uçağın, bomba yüklü başka bir insansız uçağa monte edilerek hedefe götürülmesi üzerine planlanmış bir projedir. Ana uçak, bomba yüklü insansız uçağı hedefe kilitledikten sonra bombadan ayrılmakta ve üsse dönmektedir.

Mistel bomba uçak silah

Kaynak: https://www.quora.com/What-are-some-historical-weapons-that-most-people-have-never-heard-of


Facebook Yorumları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir