Menu

Sadece Elleri ile Dünyanın En Zor Tırmanışını Yapan 2 Dağcı30 yaşındaki Kevin ile 36 yaşındaki Tommy sadece ellerini kullanarak ve başka hiçbir ekipmandan destek almayarak dünyanın en büyük ve en zor tırmanışlarından birini gerçekleştirdiler.

Tırmandıkları yaklaşık 1000 metre yükseklikteki El Capitan adlı tek parçadan oluşan dev granit, California’daki Yosemite Milli Parkı’nda bulunuyor. Kaya önceden tırmanılmış olmakla birlikte üzerinde bir çok farklı rotayı barındırıyor. Tommy ve Kevin ikilisini farklı kılan ise serbest tırmanış için dünyanın en uzun ve en zor tırmanışı olarak görülen rotayı seçmiş olmaları.

Aşağıdaki resimlerde Kevin ve Tommy’nin tırmanırken ipler ve kancalar kullandığını göreceksiniz; ancak, bu araçlar yalnızca olası bir düşüşü önlemek için emniyet amacıyla kullanılıyor. Tırmanış sadece elleri ile yapılmakta. Sert kayalar tırmanış sırasında sık sık ellerini kestiği için bazı günler yüzlerce metre yükseklikte altı boşluk olan çadırlar kurarak dinlenmeleri gerekiyor.

Aşağıdaki resimlerde görebileceğiniz gibi çoğumuzun birkaç saniyeliğine duramayacağı kadar ürkütücü yükseklikler. Bir de bu yükseklikte dağcıların altı boşluğa bakan çadır kurup oturabilmeleri inanılmaz.

Kevin ve Tommy’nin 1000 metre yükseklikteki granitin üzerinde tırmanış yaparak geçirdiği sıradan bir gün. Resmin alt bölümünde görünen piramit şekilli bezler ise boşluğa kurarak dinlendikleri çadırlar!

Dağcılık tırmanış

Yukarı çıkarken verdikleri dinlenme molaları sırasında Facebook ve Twitter’da tırmanışlarına dair güncel durumu ve çektikleri enfes manzara resimlerini paylaşıyorlar. İnternet ve sosyal medyanın geldiği noktaya ilginç bir örnek.

Elleriyle tırmanış yapan 2 dağcı

İzledikleri rota birçok dağcı tarafından dünyanın en zor tırmanışı olarak değerlendiriliyor.

Zor Tırmanış Dağcılık 2 Dağcı

Tırmanışın bazı noktalarında sadece parmak uçları ile tutunabilecekleri kadar küçük yerlerden kuvvet alabiliyorlar. Kayanın bazı noktalarda ustura kadar keskin olabilen yüzeyini tutabilmek için dağcıların parmaklarını bantlamaları gerekiyor.

Sadece elleriyle tırmanan dağcılar

Bu efsanevi rotayı alet kullanmadan serbest tırmanış ile bitiren ilk insanlar oldular.

El Capitan Dağcılık Tırmanış

Dağcı Kevin ve Tommy, havada asılı duruyor.

Dağcılık Tırmanış Dağ

Dağcılar sıcak sebebiyle avuç içlerinin terlemesini önlemek için gün batımı ile tırmanışa başlıyorlar.

Gece Tırmanış Dağcılık

Dağcıların kullandıkları ipler ve diğer ekipmanlar sadece olası bir düşüş anında güvenliği sağlama amacıyla kullanılıyor. Tırmanmalarına herhangi bir katkı sağlamıyor.

Dağcılık Tırmanış Dağcılar

Dağcı Kevin ve Tommy yemek yardımı yapmak için yanlarına gelen bir ekip tarafından temin edilen besinleri yiyor.

Dağcılık Tırmanış Dağcılar Yemek Molası

Tüm tırmanış toplam 19 gün sürdü. Kevin ve Tommy’nin bu efsanevi macerasını Facebook’tan incelemek isterseniz hesaplarına buradan ulaşabilirsiniz:

Tommy: https://www.facebook.com/pages/Tommy-Caldwell/180070212030430

Kevin: https://www.facebook.com/kjorgeson

Kaynak: http://www.boredpanda.com/el-capitan-free-climb-ascent-kevin-jorgeson-tommy-caldwell/


Facebook Yorumları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir