Menu

Myers-Briggs Kişilik Testine Göre Kişiliğinize En Uygun Köpek Çeşitleri Hangileridir?Bir köpek istiyorsunuz, ancak tam olarak hangi köpek ırkının sizin için en iyi olduğunu seçmek, birçok faktörü göz önünde bulundurmak anlamına gelir: Boş zamanınızın çoğunu kanepede uzanıp yeni dizileri izleyerek mi geçiriyorsunuz yoksa hafta sonlarınızda erkenden dağlarda yürüyüşe mi çıkıyorsunuz? Küçücük bir stüdyo dairede mi yoksa geniş  bahçeli bir evde mi yaşıyorsunuz? Sadece orada da bitmiyor. Yalnızca yaşam biçiminiz, çalışma programınız ve eviniz için ideal tüylü bir arkadaş aramıyorsunuz, aynı zamanda enerji seviyenize ve kişiliğinize de uygun bir arkadaş istiyorsunuz. Bu konuda eğlenceli bir yazı hazırladık.

Beagle

Isabel Briggs Meyers ve annesi Katharine Cook Briggs tarafından 1943 yılında oluşturulan, MBTI yani Myers-Briggs Kişilik Göstergesi;  kişinin kişilik tipini, güçlü yönlerini ve tercihlerini tanımlamak için tasarlanmış bir kişilik envanteri. Kişiliği çeşitli özelliklere göre 16 ayrı gruba ayıran bu envanter, Carl Jung’un kişilik tipleri teorisi ile ilgili yaptığı çalışmalar baz alınarak geliştirilir. Kariyer ve meslek seçimi gibi önemli konularda rehber olması, kişilerin yaşamını daha mutlu ve anlamlı kılmaları için bir araç olarak kullanılması için 16 kişilik tipinin özelliklerini detaylı şekilde yapılandırdılar.

MBTI’nın amacı kişilerin sevdikleri, hoşlanmadıkları, güçlü yanları, zayıf yönleri, olası kariyer tercihleri ve diğer insanlarla uyumluluk dahil olmak üzere kendi kişiliklerini daha iyi keşfetmelerine ve anlamalarına aracı olmak. Bu kurama göre hiçbir kişilik tipi diğerinden daha iyi ya da daha kötü olmadığı için envanterin amacı, sadece kendiniz hakkında daha fazla şey öğrenmenize yardımcı olmak ve potansiyelinizi gerçekleştirebilmek adına daha doğru adımlar atabilmenizi sağlamak.

Denizi Seyreden Köpek

Myers-Brigss kişilik tipi sınıflandırmasına göre 16 kişilik tipinin her biri, kişiliğin 4 alt kategorisinin farklı kombinasyonlarından oluşur. Bu 4 alt kategoriyi oluşturan karakter özellikleri dışa dönük – içe dönük, duyusal – sezgisel, düşünsel – duygusal ve yargısal – algısal olmak üzere, iki kutuplu dört farklı boyuttan oluşur.

Myers-Briggs kişilik tipleri ise kişiliğin yukarıdaki dört farklı boyutundan her birinde hangi uca daha yakın olduğunuza göre belirlenen harf kombinasyonlarıyla ifade edilir. Örneğin, iletişimlerinde dışa dönük (E), bilgi alma yöntemi olarak duyularını (S) kullanan, karar verme süreçlerinde düşüncelerini (T) odağına alan ve başa çıkma yolu olarak yargılamayı (J) tercih eden biriyseniz; kişilik tipiniz ESTJ olarak adlandırılır.

Çocuk ve Köpek

Her biri dört farklı boyuttaki eğiliminizi anlamaya yönelik ifadelerden kendinize en yakın olanları seçtikten sonra, testin sonunda her boyutun hangi ucuna, ne kadar yakın ne kadar uzak olduğunuzu ve hangi kişilik tipinde olduğunuzu görebilirsiniz.

 • ISTJ – Sorgucu Kişilik Tipi
 • ISTP – Zanaatkar Kişilik Tipi
 • ISFJ – Koruyucu Kişilik Tipi
 • ISFP – Sanatçı Kişilik Tipi
 • INFJ – Savunucu Kişilik Tipi
 • INFP – Ara Bulucu Kişilik Tipi
 • INTJ – Mimar Kişilik Tipi
 • INTP – Düşünen Kişilik Tipi
 • ESTP – İkna Edici Kişilik Tipi
 • ESTJ – Yönetici Kişilik Tipi
 • ESFP – Performans Odaklı Kişilik Tipi
 • ESFJ – Bakım Veren Kişilik Tipi
 • ENFP – Şampiyon Kişilik Tipi
 • ENFJ – Verici Kişilik tTpi
 • ENTP – Münazaracı Kişilik Tipi
 • ENTJ – Komutan Kişilik Tipi

Alman Çoban Köpeği

Alman Kurdu

ISTJ – Sorgucu Kişilik Tipi – German Shepherd (Alman Kurdu)

Bu kişilik tipine sahip kişiler planlı ve hayatlarının her alanında düzenli olmaya önem verirler. Herhangi bir düzensizlik, dağınıklık ya da işlerin planlandığı gibi gitmemesi durumunda her şeyi tekrar düzene sokana ve işlerini tamamlayana kadar dinlenmeden çalışabilirler.

Sorumluluk sahibi ve  gerçekçidirler. Hedeflerine ulaşmak ve görevlerini tamamlamak için mantıklı karar alma becerilerinden faydalanarak, sorumluluklarını yerine getirmek için istikrarlı, azimli ve hızlı çalışabilirler. Dikkat dağıtıcı unsurları görmezden gelebilir ve kolay odaklanabilirler. Genellikle güvenilir kişiler olarak bilinirler. Geleneklere, kurallara ve yasalara önem verirler ancak katı ve kuralcı olabilirler.

Bir lojistikçi olarak, sizin için en uygun köpek, Alman Çoban Köpeğidir. İkiniz de bazen duygularınızı dışa dönük veya başkalarının anlayabileceği şekilde ifade etmekte zorlanabilirsiniz. Alman Çobanı’nın zekası, uyanıklığı ve sadakati, biraz rahatlık ve istikrar arayan lojistikçiler için paha biçilmez bir tüylü arkadaş olacaktır.

Siyah Rus terrieri (1)

Siyah Rus Terrieri

ISTP – Zanaatkar Kişilik Tipi – Black Russian Terrier (Siyah Rus Terrieri)

Bu kişilikler genelde sonuç odaklıdır. Bir sorun olduğunda, altta yatan nedeni anlayıp hızlıca çözüme ulaştırmak isterler. ISTP’ler genellikle sessiz ve içe kapanık görünseler de, diğer insanların yanında şaşırtıcı derecede rahat hareketler sergileyebilirler. Yeni deneyimlerden hoşlanırlar; bu nedenle de kendilerine heyecan veren, hatta risk içeren davranışlar sergileyebilirler. Kişisel inanç ya da değerlerinden ziyade, nesnelliğe dayalı yargılarda bulunmayı tercih ederler. Diğer insanların duygularıyla kolay uyumlanamazlar ve empati yoksunu ya da duyarsız gibi görülebilirler. Sadece diğer insanların duygularını değil, kendi duygularını da görmezden gelerek, bastırabilirler.

Hayatı bir projeden, diğerine atlayarak yaşayan birisiniz ve size ayak uydurabilecek bir köpeğe ihtiyacınız var. Bu yüzden çok neşeli, gözlemci, mantıklı ve odaklanmış Siyah Rus Terrieri’ni düşünebilirsiniz. Bu büyük köpekler enerjiktir ve her zaman yapacak bir şeyler ararlar. ISTP, bu köpeğin sürekli zihinsel uyarıma ihtiyacı ile empati kuracak ve bunu memnuniyetle karşılayacaktır. Hem  bu kişilik grubu hem de bu köpekler kendinden emin ve güçlüdür ve birbirlerinin arkadaşlığını kesinlikle seveceklerdir.
Newfoundland (2)

Newfoundland

ISFJ – Koruyucu Kişilik Tipi – Newfoundland

ISFJ’ler, belirli bir çerçeveye oturtulmuş, düzenli her şeyden zevk alırlar ve hayatlarının her alanında bu düzeni sürdürmek için çabalarlar. İçe dönük ve sessiz olma eğilimindeyken, aynı zamanda oldukça iyi gözlemcilerdir ve diğer insanları çok iyi analiz ederler. Diğer insanlarla ilgili derin ve detaylı gözlemleri nedeniyle de keskin bir hafızaya sahiptirler; hemen hemen her şeyi, tüm detaylarıyla hatırlayabilirler. Bu kişilik tipine sahip olanlar, diğer insanların duygularına ve hislerine çok iyi uyum sağlayıp anlamakta başarılı olsalar da, genelde duygularını ifade etmekte zorlanırlar.

İçine kapanık biri için garip bir şekilde sosyalsiniz; pratik, sadık ve şefkatlisiniz ve bir iş yaptığınızda onu çok iyi yapıyorsunuz. Bazı insanlar size mükemmeliyetçi diyebilir; oysa size göre sadece titiz olmanız ve işleri yoluna koymak istediğinizden kaynaklanır bu durum. Fedakarlık ve genel olarak iyilik yapma arzusu, karakterinizin tam merkezinde yer alır ve bu yüzden bir Newfoundland, sizin için mükemmel bir köpek ırkıdır. Bu dev köpekler, son derece sadıktır ve sadece sizi sevmek ister. Aslında, koruyucu ve yardımcı olan yapıları nedeniyle “Köpeklerin Rahibe Teresa’sı”olarak bilinirler. Bazen koruyucunun da koruyacak  birine ihtiyacı vardır.
Chow Chow

Chow Chow

ISFP – Sanatçı kişilik tipi – Chow Chow (Çin Aslanı)

Bu kişilik tipine sahip kişiler seçenek skalalarını geniş tutmayı severler, bu nedenle de yeni seçeneklerin ortaya çıkıp çıkmadığını görmek için genellikle karar vermeyi erteleme eğilimindedirler. ISFP’ler nazik, arkadaş canlısı, hassas ve sessizdirler. Diğer insanlarla zaman geçirdikten sonra, genelde yalnız başlarına kalıp enerjilerini yenileyebilecekleri bir zaman dilimine ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle de, genellikle çok yakın birkaç arkadaşlarıyla ya da aileleriyle zaman geçirmeyi tercih ederler. Sessiz ve içine kapanık olmalarına rağmen, diğer insanlara karşı şefkatli ve düşünceli olmalarıyla bilinirler. Diğer insanları oldukları gibi kabul ettikleri için anlaşması son derece kolay kişilerdir. Ayrıntılara odaklanmayı severler. Gelecek kaygısı yerine, anı yaşamayı tercih ederler. Hayal kurmaktansa adım atmak bu kişiler için daha önceliklidir.

Bu kişilik grubu, anı yaşarlar ve spontanlığın hayatlarını yönetmesine izin verirler; bu da onları uçuk ve bazıları için öngörülemez hale getirir. ISFB’lerin anlaşılması en az kendileri kadar zor olabilecek bir köpeğe ihtiyacı vardır ve bu yüzden Chow Chow ile mükemmel bir şekilde anlaşabilirler. Bu kabarık küçük aslanlar, inatçıdır ve kendilerine ait bir akılları vardır. Ancak bir kez sevgilerini kazandıktan sonra kaybetmek imkansızdır. Chow Chow uzak görünebilir, ancak tek ihtiyaçları, sizi tanımak için iyi bir nedendir.

Beagle 2

Beagle

INFJ – Savunucu Kişilik Tipi – Beagle

Güçlü sezgileri ve duyguları çok iyi analiz edebilme becerileriyle, bu kişilik tipine sahip kişiler empati yönünden en gelişmiş kişiler olarak bilinirler. İstediklerini elde etmek için gerekli olan derin inançlara ve kararlılıklarını sürdürme yeteneğine sahipler.

Doğaları gereği içe dönük olsalar da, diğer insanlarla güçlü ve anlamlı bağlantılar kurabilirler. Başkalarına yardım etmekten zevk alırlar, ancak zaman zaman yalnız kalabilmeye ihtiyaç duyarlar. İyi ve kötü olanı çok iyi analiz edebildikleri için, kötü olan şeyleri iyiye çevirme konusunda da oldukça başarılıdırlar. Karar vermeleri gerektiğinde, bireysel kaygılarına, nesnel gerçeklerden daha fazla önem verirler. Planlama yaparak, organize ederek ve olabildiğince erken karar alarak çevrelerindeki her şeyi kontrol altına almayı severler.

Sizler sadece başkalarına yardım etmeyi hayal etmezsiniz, yaparsınız aynı zamanda. İnandığınız davaları savunmaya yardımcı olmak için aktif adımlar atarsınız. Odadaki en gürültücü kişi olmasanız da, sesinizin her zaman duyulmasını sağlarsınız. Gerçekten bir INFJ’nin tatlı kucağında olmayacak hiçbir köpek yoktur, ancak seçim yapmak zorunda kalırsak, ona Beagle’ı veririz. Bu köpek nazik ancak heyecan vericidir ve dengeli doğası INFJ’lerle iyi bir uyum sağlayacaktır.

Pitbull

Pitbull

INFP – Ara bulucu Kişilik Tipi – Pitbull

INFP’ler içe dönük, sessiz ve çekingen olma eğilimindedir. Sosyal ortamlarda olmak enerjilerinin hızlı tükenmesine sebep olur. Bu nedenle de, sadece yakın arkadaş gruplarıyla iletişimde kalmayı tercih ederler. Aldıkları kararlarda genelde sezgilerine güvenerek ilerlerler. Detaylardan çok, büyük resme odaklanırlar. Gerçekten önemsedikleri şeyler ya da üzerinde çalıştıkları projeler konusunda oldukça titiz olabilirler; ancak sıradan ya da sıkıcı ayrıntıları görmezden gelme eğilimindedirler. Karar verme söz konusu olduğunda, INFP’ler seçeneklerini çeşitlendirmeyi sever. Herhangi bir şeyin değişmesi ihtimaline karşın, önemli kararları vermeyi geciktirebilirler.

Başkalarınınkine kıyasla kendi ahlaki ilkeleriniz tarafından yönlendirilirsiniz. Dünyaya sunduğunuz saklı kabuğun altında, yalnızca size en yakın olanların görmesine izin verdiğiniz canlı, gürültülü bir kişilik bulunur. Zamanınızı daha küçük insan gruplarına ayırmayı tercih edersiniz bu nedenle bunu yansıtan bir köpeğe ihtiyacınız var. Bu yüzden, Pitbull tam size göre. Bu atletik köpek hem oyuncu, hem arkadaş canlısı, hem de bağımsız ve koruyucudur. Elbette yetiştirilme koşullarına göre doğası gereği saldırgan olabilir.

Border Colie

Border Collie

INTJ – Mimar Kişilik Tipi – Border Collie

INTJ kişilik tipine sahip kişiler içe dönük olma eğilimindedir ve genelde yalnız çalışmayı tercih ederler. Büyük resmi dikkate alır ve somut ayrıntılar yerine soyut verilere odaklanmayı severler. Karar verme süreçlerinde mantıklarıyla hareket etmeyi ve objektif gerçekler çerçevesinde adım atmayı tercih ederler. Bulundukları her ortamda kontrolü ellerinde bulundurmayı, düzenli hissetmeyi ve planlı olmayı isterler.

INTJ kişiliği, kararlı ve yaratıcı olmanın ender birleşimidir. Her zaman yeni fikirler düşünürsünüz ve aslında onları gerçekleştirme hırsına ve dürtüsüne sahipsiniz. Mimarların, kelimenin tam anlamıyla her şeyin bitmeyen analizine ayak uydurabilecek, merakla odaklanmayı anlayacak bir köpeğe ihtiyacı var. Bu nedenle en zeki köpek ırklarından biri olan Border Collie’yi öneriyoruz. Başlangıçta koyunları gütmek için kullanılan Border Collie akıllıdır ve kolayca eğitilebilir. Bir sürü sesli komut öğrenirler, aynı zamanda, tıpkı  eşleştiği kişilik tipi gibi, amaca yöneliktirler.

Poodle

Poodle

INTP – Düşünen Kişilik Tipi – Poodle (Kaniş)

INTP’ler genelde tek başlarına, sessiz ve düşünerek zaman geçirmeleriyle bilinirler. İçe dönüktürler, sadece yakın arkadaş gruplarıyla sosyalleşmeyi tercih ederler. Soyut kavramlar hakkında düşünmekten hoşlanırlar ve duyguları yerine zekalarına değer verme eğilimindedirler. INTP’ler, öznel duygulardan çok nesnel bilgilere dayalı ve mantıksal açıklamalardan hoşlanırlar. Dolayısıyla, karar alırken son derece mantıklı ve objektif davranırlar. Düşünceleri esnek olduğu için kalıpların dışına çıkmak onlar için son derece kolaydır. Bu kişilik tipine sahip kişiler, küçük ayrıntılara ve detaylara odaklanmak yerine büyük resmi değerlendirirler.

Mantığa, zekaya ve yaratıcılığa değer veren INTP, kafasının içinde birçok düşünceyle dolaşır. Böyle sürekli bulutlarda dolaşırken, sizinle sosyal etkileşimlerin zor olabileceğini anlayacak bir köpeğe ihtiyacınız var. Bu grup, aynı zamanda utangaç olabilen kanişlerle iyi geçinirler.. Kanişler, şımarık süs köpekleri olarak algılansa da; aslında inanılmaz derecede empatiktirler. Kanişler, sahiplerinin ruh halindeki değişikliklerin farkına varırlar ve duyarlıdırlar. Başlangıçta avcı olarak yetiştirildikleri için, ani değişiklikler konusunda da sizi uyaran mükemmel bekçi köpekleri olurlar.

Rhodesian Ridgeback

Rhodesian Ridgeback

ESTP – İkna Edici Kişilik Tipi – Rhodesian Ridgeback

Sınırları zorlamayı ve anı yaşamayı seviyor musunuz? Eğer öyleyse, sadece ESTP kişilik tipi olabilirsiniz. ESTP’ler dışa dönük karakter özellikleri nedeniyle çok güçlü iletişim becerilerine sahip kişilerdir. Herhangi bir sorunla karşılaştıklarında hızlıca seçenekleri değerlendirir ve olabilecek en uygun çözümü bulurlar. Çok fazla planlama yapmak yerine spontane davranma eğilimindedirler. ESTP’ler soyut kavramlar yerine somut ve gerçek olanla ilgilenirler. Rasyonel düşünebilecekleri ve hemen harekete geçebilecekleri, basit bilgileri tercih ederler. Sosyal ilişkilerinde gözlemcidirler ve çoğu zaman diğer insanların asla fark edemediği ayrıntıları fark ederler. ESTP’ler plan yapmaktan hoşlanmazlar. Anlık tepki verirler ve çoğu zaman oldukça dürtüsel davranabilir, hatta risk alabilirler.

Bu kişilik grubu, bütün gün onlarla birlikte tüm dünyayı keşfedecek ve sonra geceleri bir film için yanlarına sokulacak bir köpeğe ihtiyaç duyarlar. ESTP’ler için kurallar çiğnenmek için yaratılmıştır ve bu yüzden kendileri kadar inatçı ve yaramaz bir köpeğin sahibi olabilirler. Sahiplerine sadık olan Rhodesian Ridgeback’ler, aslanları kovalamalarıyla tanınırlar ve bu da onları sürekli boş hayallerinin peşinden koşan herkes için mükemmel bir arkadaş yapar.

Rottweiler

Rottweiler

ESTJ – Yönetici Kişilik Tipi – Rottweiler

ESTJ kişilik tipine sahip bireyler geleneklere, kurallara ve kendilerini güvence altına almaya çok fazla değer verirler. Statükonun sürdürülmesi ESTJ’ler için önemlidir; bu nedenle de genellikle devletle ilgili görevlere, hükümet birimlerine ve sivil toplum kuruluşlarına dahil olurlar. Bazen katı, inatçı ve sert mizaçlı gibi görülebilirler. Özgüvenleri ve güçlü inançları, planları eyleme geçirmede başarılı olmalarına yardımcı olur. Ancak bazen, özellikle de başkaları yüksek standartlarını karşılayamadığında, aşırı eleştirel ve agresif görünebilirler. ESTJ kişilik tipinde olan kişiler genelde tepkileri öngörülebilir, kararlı ve pratik olarak tanımlanır. Fikirlerini paylaşırken çok açık ve dürüsttürler.

ESTJ’ler, yönetici olduğunuzda dünyada çok fazla gri tonu yoktur; doğru ve yanlış hakkında net bir anlayışınız bulunur. İnsanlar genellikle tavsiyelerinizi önemser ve bunun için size gelirler ve dürüstlüğünüz hayranlık uyandırır. Bu kişilik tipine giren insanlar, onlar kadar akıllı, ciddi ve onurlu bir köpeğe ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle rottweiler mantıklı, sabırlı, keskin ve algısal ESTJ için mükemmel bir tamamlayıcı olacaktır. Rottweiler sadece sahiplerine bağlı değildir, aynı zamanda verdiğiniz görevde de çok iyidirler; sahibi gibi odaklanacaktır.

Boston Terrier

Boston Terrier

ESFP – Performans Odaklı Kişilik Tipi – Boston Terrier

ESFP kişilik tipine sahip olan kişiler çok pratik ve beceriklidirler. Uygulamalı pratiklerle, deneyim yoluyla öğrenmeyi tercih ederler ve teorik tartışmalardan hoşlanmazlar. Başkalarıyla etkileşime girmelerine ya da doğrudan, deneyim yoluyla öğrenmelerine olanak tanınan durumlarda mükemmel performans sergilerler. ESFP’ler anda yaşarlar ve bazen davranışlarının uzun vadeli sonuçlarının neler olabileceğini düşünemezler. Yeni şeyler denemekten hoşlanırlar ve karşılaştıkları problemleri anında çözmeye çalışırlar. Çevreleriyle ilgili güçlü bir farkındalığa sahip olmanın yanı sıra, söz konusu diğer insanlar olduğunda çok anlayışlı davranabilirler. Başkalarının ne hissettiğini anlayabilir ve nasıl tepki vereceklerini bilirler.

Sizi hiç sınıfın palyaçosu olarak tanımlayan oldu mu? Başkalarını mutlu etmekten enerji alıyor musunuz? Bunlara evet cevabı verdiyseniz ve kendinizi bir şovmen, arkadaş canlısı, sosyal, mutlu ve kaygısız biri olarak görüyorsanız, bir ESFP’siniz.

Spot ışığının sizde olmasını seversiniz; bu durumu başka insanlarla paylaşmak zor olsa da; köpeğiniz söz konusu olduğunda bir istisna yapabilirsiniz. Bu nedenle, sahnenin merkezindeyken başarılı olan Boston Terriyer’i, ESFP için ideal bir köpektir. Bu sevecen, inatçı küçük serseriler, sahiplerini eğlendirmek için yeterli kişiliğe sahiptir. Hep başkalarını eğlendirmek zor olsa gerek, bazen siz de eğlendirilmeyi hak ediyorsunuz.

Pembroke Welsh Corgi

Pembroke Welsh Corgi

ESFJ – Bakım Veren Kişilik Tipi –Pembroke Welsh Corgi

ESFJ’ler başkalarına yardım etmekten zevk almanın yanı sıra, diğer insanlar tarafından sürekli onaylanmaya da ihtiyaç duyarlar. Gösterdikleri nezaketin diğerleri tarafından fark edilmesini ve bu yüzden takdir edilmeyi beklerler. Başkalarının ihtiyaçlarına ve duygularına duyarlıdırlar. Başkaları tarafından beğenilmek isterler. Bu nedenle karşılarındaki kişi onlara kayıtsız kaldığında ya da umursamadığında kolaylıkla incinebilirler. ESFJ’lerin ayrıca çevrelerindeki her şeyi kontrol ve manipüle etmek konularında güçlü bir istekleri vardır. Organize etme, planlama ve programlama, bu kişilik tipine sahip kişilerin çevrelerindeki dünyaya hakim hissetmelerine yardımcı olur.

Lisede popüler miydin? Cevap evet ise bir ESFJ olabilirsiniz. İnsanları seviyorsun, onları mutlu etmeyi seviyorsun. Soyut yapılar hakkında derin tartışmalara girmek sizi pek ilgilendirmiyor. İşiniz, kıyafetleriniz veya arkadaşlarınız gibi daha somut şeylerle ilgileniyorsunuz. Çatışmayı sevmiyorsunuz ve spontane yerine önceden planlanmış gezileri tercih ediyorsunuz. Bu nedenle, bu kişilik tipi için mükemmel bir köpek olan corgiler, neşelidirler, çoğu zaman cana yakındır hatta biraz yaramazdır tıpkı sizin gibi.

Husky

Husky

ENFP – Şampiyon Kişilik Tipi – Siberian Husky

ENFP’lerin iletişim becerileri mükemmeldir. Oldukça coşkulu ve neşeli olmalarının yanı sıra, diğer insanları da gerçekten önemserler; diğer insanların ne hissettiğini anlamada çok iyidirler. Gayretleri, çekicilikleri ve yaratıcılıkları göz önüne alındığında çok iyi liderler olabilecekleri söylenebilir. Bu kişilik tipine sahip kişiler rutinden kesinlikle hoşlanmazlar ve şimdiki andan ya da geçmiştense geleceğe odaklanmayı tercih ederler. Yaratıcı ve özgün fikirler üretmek konusunda harika olsalar da bazen önemli görevleri son dakikaya erteleyebilirler. Dikkatleri, özellikle sıkıcı ya da sıradan görünen bir şey üzerinde çalışırken kolayca dağılabilir.

Sosyal etkileşimler sırasında başarılı olurlar; bu durum enerjik ve heyecanlı hissetmelerini sağlar. Büyüleyici, enerjik ve inanılmaz derecede şefkatli ENFB’ler, konuşmalarını yaşam ve aşk hakkında sahip oldukları soruları keşfetmenin bir yolu olarak kullanırlar. Gündelik hayatın monotonluğuyla uğraşırken kolayca sıkılan yenilikçi bu tiplerin, hayatın sunduğu her yolu keşfetmek için sosyalleşme sevgisini ve özgürleşme sevgisini paylaşan köpeklere ihtiyaçları vardır. Aradıkları özgür ruhlar, memnun etmeye hevesli hem ağırbaşlı hem de zeki olan Sibirya Husky’si olabilir.

Fransız Mastiff

Fransız Mastiff

ENFJ – Verici Kişilik Tipi –  French Mastiff (Fransız Mastifi)

ENFJ’ler dışa dönük oldukları için içtenlik ve samimiyetle diğer insanlarla vakit geçirmekten keyif alırlar. İletişim becerileri güçlüdür ve genellikle sıcak, sevecen ve destekleyici olarak bilinirler. Bu kişilik tipine sahip insanlar, diğer insanları cesaretlendirmede başarılı olmakla kalmaz, aynı zamanda başkalarına yardım ederek kişisel tatmin de elde ederler. ENFJ’ler genelde zamanlarını başkalarına ayırmakla o kadar ilgilenirler ki; kendi ihtiyaçlarını ihmal edebilirler. Ayrıca, kendilerini çok fazla eleştirme eğilimindedirler. İşler ters gittiğinde kendilerini suçlarlar ancak her şey yolunda gittiğinde kendilerini yeterince takdir etmezler. Çatışma ya da tartışma sırasında, insanlar arasında fikir birliği sağlamada da iyidirler.

ENFJ’ler doğuştan liderlerdir; onları hem güvenilir hem de takım oyuncularıdır. Doğal özgüvenleri ile göz doldururlar ve çoğu zaman başkalarını da parlamasını teşvik ederler. İnsanlar bu dürüst kişiliklere yönelir çünkü gerçekliği yayarlar ve gerçeği söylemekten korkmazlar. Bu kişilik grubu ruh hallerine uyum sağlayabilen, tutarlı, güvenilir bir arkadaşlık sağlayan sadık köpeklere ihtiyaç duyar. Dengeli kişilikleri, cesaret patlamaları, sadakatleri ve özverili halleriyle Fransız mastiff onlar için mükemmeldir.

Shetland Sheepdog

Shetland Sheepdog

ENTP – Münazaracı Kişilik Tipi – Shetland Sheepdog (Shetland Çoban Köpeği)

ENTP’ler çok çeşitli insan tipleriyle etkileşime girmekten hoşlanırlar. Çok iyi sohbet ederler ve çevrelerindeki herkesi tartışmalarına dahil etmeyi severler. Anlık ayrıntılardan çok geleceğe odaklanırlar. Başladıkları işleri asla hızlı bitiremezler çünkü mevcut ihtiyaçlardan çok büyük resme odaklanırlar. ENTP’ler özellikle ilgilendikleri bir şey hakkında konuşabilecek ya da tartışabilecek bir ortamda bulunuyorlarsa diğer insanlarla zaman geçirmekten hoşlanırlar. Genellikle oldukça rahattırlar ve anlaşmaları kolaydır. Bununla birlikte, bazen kendi fikirlerine ya da  planlarına kendilerini öyle kaptırırlar ki; yakın ilişkilerini göz ardı edebilirler. Son derece meraklıdırlar ve çevrelerinde olan biten her şeyi dikkatle inceleyerek anlamaya çalışırlar.

Şeytanın savunucusu olan ENTP, kendilerini zihinsel olarak uyarılmış halde tutmak için konuşma ve tartışma konusunda gelişmiştir. Bu grup için tartışma bir oyundur ve inanmadıkları bir noktayı tartışıyor olsalar bile sözlü tartışmadan asla vazgeçmezler. Statükoyu sorgular ve sürekli olarak düşünme biçimlerini geliştirmeye çalışırlar. Onlar kadar zeki ve meraklı bir köpeğe ihtiyaçları vardır. Bu nedenle Shetland Çoban Köpeği mükemmel bir arkadaş olacaktır; keskin zekaları onlarla eşleşir ve onların gütme yetenekleri, bir ENTP’nin herkesin kendi görüşüne katılmasını sağlama yeteneğine çok benzer. Bir daha düşününce, bu ikili tehlikeli bir çift olabilir.

Basenji

Basenji

ENTJ – Komutan Kişilik Tipi – Basenji

ENTJ kişilik tipine sahip insanlar, başkalarıyla vakit geçirmekten hoşlanırlar. Güçlü sözel becerilere sahiptirler ve diğer insanlarla etkileşime girmek, kendilerini daha enerjik hissetmelerine yardımcı olur. ENTJ’ler içinde bulundukları ana odaklanmaktansa gelecek hakkında düşünmeyi tercih ederler. Genellikle soyut ve teorik bilgileri somut ayrıntılardan daha ilginç bulurlar. Karar verirken nesnel ve mantıksal bilgilere daha fazla önem verirler. Kişisel hisleri ve başkalarının duyguları, seçimlerini ve kararlarını neredeyse hiç etkilemez.  Önceden planlayarak karar vermek, bir programa ya da yol haritasına sahip olmak onlara öngörülebilirlik ve kontrol duygusu verir. Oldukça rasyoneldirler; sorunları hızlıca tespit ederler ve sorumluluktan kaçmazlar.

Karizmatik ve kendine güvenen, ENTJ kişiliğine sahip insanlar verimli, rasyonel düşünen kişilerdir. Keskin zekaları ve insanlara karşı sert bakış açıları onları soğuk gösterebilir, ancak kimse onları verimli olmamakla suçlayamaz. Nadiren odaklarını kaybederler ve uzun vadeli projeleri kolaylıkla gerçekleştirirler. Tartışmalarda acımasız olabilir ve başkalarının duygularını gözden kaçırabilirler. Aynı özgüvende olabilecek, ancak sert yanlarını yumuşatabilecek bir evcil hayvan onlar için iyi olacaktır. Kendi kendini yöneten bir yapıya sahip doğuştan bir lider olan basenji sevecendir ve muhtemelen sahibinin kalbini fethedecektir. Bu akıllı, meraklı ve enerjik köpekler,  zeki sahiplerini mükemmel bir şekilde tamamlayacaktır.

Kaynak

The *Perfect* Dog For You, According To Your Personality TypeMyers-Briggs Kişilik Göstergesi ve 16 Personalities kişilik testi Devamı: https://www.uplifers.com/myers-briggs-kisilik-gostergesi-ve-16-personalities-kisilik-testi/#ixzz73Vtptjl3


Facebook Yorumları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir