Menu

Efsanevi Blues Gitaristi B.B. King’in 7 ŞarkısıRiley B. King 16 Eylül 1925 tarihinde, Alfred King ve Nora Ella King çiftinin çocuğu olarak Itta Bena, Mississippi, ABD’de dünyaya gelen blues gitaristi ve bestecisidir. B.B. King’in efsanevi şarkılarını derledik.

King lakabını taşıyan üç büyük Blues sanatçısından biridir. B.B kısaltması, Beale Street Blues Boy (Beale Caddesi Bluescu Çocuk) anlamında 1948’de kendisine lakap olarak verilmiştir. Daha sonra Blues Boy King (Blues’un Çocuk/Genç Kralı) olmuş ve son olarak ise B.B. King şeklinde kısaltılmıştır.

Why I Sing The Blues

Sonny Boy Williamson’ın KWEM radyosundaki şovunda çalmaya başlayan B.B. King, bu şov sayesinde Batı Memphis’teki Sixteenth Avenue Grill’de sürekli olarak sahneye çıkacaktı.

The Thrill Is Gone

Gibson marka gitarı Lucille için “Hayatımda uzun süre kalan tek kadın” demiştir. 1949’da B.B. King küçük bir barda çalıyordu. Barda iki adam kavga etmeye başlar ve kavga esnasında sahnenin ortasında duran, barı ısıtmak için kullanılan sobayı devirirler. Ahşaptan yapılmış barda yangın çıkar. B.B King dahil herkes kaçmaya başlar. King, dışarı çıktığı anda gitarını içeride unuttuğunu fark etmiş. Dönüp yanmakta olan bardan canı pahasına gitarını kurtarır. Sonradan o iki adamın barda çalışan Lucille adında bir kadın için kavgaya giriştiklerini öğrenmiş. B.B King de, kendine bir daha gitarını bırakıp kaçmak gibi yanlış yapmaması gerektiğini hatırlatması için gitarının adını Lucille koymaya karar vermiş.

Lucille

1950’ler B.B. King’in yükseliş yılları olur. Unutulmazlar arasına girecek parçaların arka arkaya gelir: “You Upset Me Baby”, “You Know I Love You” (1952), “Woke Up This Morning” (1953) ve “Please Love Me” (1953) “Every Day I Have The Blues” (1955), “Sneakin’ Around” (1955), “Ten Long Years” (1955), “Bad Luck” (1956), “Sweet Little Angel” (1956), “On My Word of Honor” (1956) ve “Please Accept My Love”…

I Like To Live The Love

B.B. King, Eric Clapton’dan Stevie Ray Vaughan’a kadar birçok ünlü rock gitaristine ilham kaynağı olmuştur.

Rock Me Baby – B B King & Eric Clapton & Buddy Guy & Jim Vaughn

Gitar hakimiyeti üst düzeyde olan ve Jimi Hendrix’ten Eric Clapton’a, Gary Moore’dan U2’ya birçok ünlü isimle birlikte çalışan King, Rolling Stone dergisinin yaptığı tüm zamanların en iyi gitaristleri listesine 3. sıradan girmişti.

Riding With the King – B.B. King & Eric Clapton

B.B. King 1977 yılında Yale Üniversitesi’nden müzik dalında fahri doktora unvanı aldı. Benzer bir unvan da 1982 yılında Berklee School of Music’ten verilir.

Please Love Me

Amerikalı efsane blues gitaristi B.B. King 14 Mayıs 2015’te 89 yaşında hayatını kaybetti. Las Vegas’taki evinde uyurken yaşamını yitiren King’e 1980’de diyabet teşhisi konulmuştu.


Facebook Yorumları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir