Menu

Unutulmaz 10 Grup Vitamin Şarkısı90’larda çocuk olan herkesin dinlemese de saygısı vardır Grup Vitamin’e. Türkiye’de yapılmış en özgün ve aynı zamanda eğlenceli projelerden biridir.

Bir liste yaparak 2000’lerde çocuk olan kardeşlerimize de sevmeleri için yeni bir fırsat yaratmak istedik. Belki Grup Vitamin ile yeterince doğru şekilde tanıştırılmamışlardır bugüne kadar. Listemizde seçtiğimiz şarkıların nereden geldiğini ve neden özel olduklarını bulabilirsiniz. Dinleyince içinizde küçük bir sıcaklık, yüzünüzde ufak bir gülümseme oluşmuyor mu?

1. İsmail

Ortaokul lise yıllarında ne İsmail’ler bu şarkı sayesinde şakalara malzeme oldu. Nevi şahsına münasır kişi İsmail’i anlatan şarkımız aslında Dr. Alban tarafından söylenen “It’s My Life” şarkısının cover versiyonudur. Müthiş karakteriyle İsmail ve klip başrolünde Grup Vitamin’le beraber Ata Demirer’e dikkat!

2. Turkish Cowboys

Gerek klip gerek şarkı itibariyle en çok emek harcandığını düşündüğümüz Grup Vitamin şarkısı. Yahşi Batı filmi çıktığında akıllara gelmişti, film müziği olarak kullanılsa ne güzel jest olurdu.

3. Dokundurabilirsiniz

Orijinali bir dönemi yıkıp geçen hatta halen partilerde açılırsa yeri göğü inletebilen (evet denedik inletti) “MC Hammer – Can’t Touch This” isimli şarkı. Dokundurabilirsiniz, İstanbul’a göç etmiş bir inşaat işçisinin hikayesini anlatmaktadır.

4. Ellere Var Da Bize Yok Mu?

Sevgilisine sitem eden bir platoniğin trajikomik şarkısı olarak özetleyebiliriz. Karakterimiz ne yapsa sevdiğini ikna edememektedir. Orjinal şarkı: “Harry Belafonte – Day O”

5. Fatoş

Fatoş kızımızın köyde ot biçerken karşılaştığı 4 erkek ve takip eden hazin olaylar zincirini konu alan, biraz daha zorlansa adeta bir erotik masala dönüşecek şarkı aslında La Rirette adlı bir Fransız türküsü. İşin daha da enteresan kısmı ise şarkının orjinali de aslında aynı olayı anlatıyor, yani 4 erkek tarafından tecavüze uğrayan bir kızcağızı!

6. Takmayacaksın

Ergenlik çağında çeşitli sıkıntılarla boğuşan Mustafa’nın şarkısı. Hepimiz bir ara Mustafa’ydık, hatta bazen halen Mustafa’yız. Ayrıca şarkının Yedigün reklamı olarak kullanıldığını da not düşelim.

7. Cezmi

Listemize girmesinin en büyük sebebi Queen grubunun Under Pressure adlı şarkısına yapılmış bir cover olmasıdır. Birçok Grup Vitamin şarkısında olduğu gibi yine gizli bir halk kahramanı ana karakterimiz. Sinemada yer gösterici olarak çalışan Cezmi ve bahşiş isteme maceraları.

8. Elalarını

Şarkıyı dinlemeyenler varsa da “Allah versin elalarını!” kısmını eminim herkes bir yerlerde duymuştur. Ağzımıza yıllarca sakız olmuş başka bir Grup Vitamin harikası.

9. Al Aşkını Sok Gözüne

Kalbi kırılan sevenlerin z harfi yerine t harfini koyarak da söylediği hafif efkar barındıran Grup Vitamin şarkılarından. Klipte koşan o favorili eleman Mirkelam mı?

10. Bayıra Karşı

Listemizde çeşitliliğe yer vermek için özellikle seçtiğimiz bir Trakya şarkısıdır. Roman havası olarak da bilinir ve “Tırmala beni kaşı beni” şeklinde devam edilince sanırız ki herkes hemen tanıyacaktır.

Bu listeyi hazırlamışken Gökhan Semiz’e bir kez daha Allah’tan rahmet dileyelim. Grup Vitamin gibisi bir daha gelir mi bilmiyoruz. Ama hep kalbimizde yaşayacaklarını biliyoruz.


Facebook Yorumları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir