Menu

Bilmeniz Gereken 23 Ünlü TabloDa Vinci, Michelangelo, Pissarro, Monet, Van Gogh, Gauguin, Cézanne, Picasso, Dali, Renoir ve daha birçok ünlü ressamın en ünlü tablolarını Bilmeniz Gereken 50 Tablo kitabından derledik.

Bu yazımızda yer alan birçok ünlü ressamın hayatı, ünlü tabloları ve önemli eserlerini anlattığımız yazılarımız da mevcut. Bunları da her maddede görebilirsiniz veya sitemizde ressam adıyla arama yapabilirsiniz.

Bilinmesi Gereken 20 Yabancı Ressam ve Tabloları isimli yazımızı da okumanızı öneriyoruz.

1. Arnolfini’nin Evlenmesi, Jan Van Eyck, 1434

  • Giovanna Cenami aslında hamile değil. Elbisesi dönemin modasını yansıtıyor.
  • Çiftin elele durması evlilik yeminini ifade ediyor.
  • Avizede yanan tek mum, Tanrı’nın olaya şahit olduğunu gösterir.
  • Köpek, evlilikte sadakati temsil etmektedir.
  • Duvardaki aynaya dikkatli bakıldığında, ressam Jan Van Eyck’in de resmin içinde olduğu görülür. Ressam, o ana kendini dahil ederek bir nevi nikah şahidi olmuştur.
  • Aynanın etrafında, kare kare Hz. İsa’nın çilesi resmedilmiştir.

Arnolfini’nin Evlenmesi, Jan Van Eyck

2. Venüs’ün Doğuşu, Sandro Botticelli, 1485

Bu eserde, tanrıça Venüs’ün bir deniz kabuğundan doğduğu ve çıplak güzelliğiyle etrafındakileri büyülediği an resmedilir. Botticelli’nin Venüs tasviri, biraz daha erotik olması sebebiyle diğer sanatçılardan farklıdır. Göğsünü ve cinsel organını tam olarak kapatmamıştır.

Salıncak, Jean Honore Fragonard

3. Mona Lisa, Leonardo Da Vinci, 1503-1506

Mona Lisa’nın yüzündeki hem mutlu hem hüzünlü ifadenin sırrı, bugün bile tam çözülebilmiş değil. Portrede oturur halde görünen Lisa Gherardini sfumoto tekniğiyle (renk ve tonlar arasında yumuşak geçişleri sağlayan gölgeleme yöntemi) resmedilmiştir. Bu tekniği ilk kez da Vinci kullanmıştır.

Leonardo da Vinci’nin 15 Tablosu Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

Leonardo da Vinci’nin 10 Müthiş Makine Tasarımı

Mona Lisa tablosu da vinci

4. Adem’in Yaratılışı, Michelangelo, 1511

Bu tablo, yaratılış efsanesindeki büyük ayrılmayı ve birbirine ancak parmak ucu kadar yakın ama bir o kadar ayrı düşmüş Tanrı ve Adem’in hikayesini konu alır. Hristiyanlıkta Tanrı’nın Adem’e hayat üflemesinin betimlendiği sahnede, birbirine değen işaret parmakları, Tanrı’nı Adem’i kendi suretinden yarattığına gönderme yapar.

Adem’in Yaratılışı, Michelangelo

5. Venüs ve Adonis, Tiziano Vecellio, 1553

Venüs ve Adonis tablosu, Adonis’in Venüs’ü terk ediş efsanesini konu alır. Venüs, köpekleriyle beraber gitmeye çalışan genç Adonis’i engellemeye çalışırken resmedilir. Efsaneye göre aşık olduğu Tanrı Adonis’i durdurmaya çalışan Venüs’ün çıplak bedeni ilgi çekicidir. Tabloda sadakati simgelemek için köpek figürü kullanan ressam, hemen ağacın dibinde uyuyan ve bu dramatik ayrılıştan habersiz bir meleğe de dikkat çeker.

Venüs ve Adonis, Tiziano Vecellio

6. Toledo Manzarası, El Greco, 1600-1610

Renklerin kullanımı ve fırça darbeleriyle sanatçının özel bir yere taşınmasında önemli rol oynadı. San Servando Kalesi, arkasında bulunan tepeyle keskin ve karşıt renklerde resmedilmiştir. Konu edilen kale, Toledo kentinin özgürlüğünü kazanmasındaki özel yeriyle tanınır.

Toledo Manzarası, El Greco

7. Leuccipus’un Kızlarının Kaçırılışı, Peter Paul Rubens, 1618

Sadece Rubens’in değil, barok tarzının da başyapıtı kabul edilen ‘Leuccipus’un Kızlarının Kaçırılışı’ tablosunda, iki atın güç gösterisi olarak şahlanıyor olması, ressamın göndermelerinin inceliğine işaret eder.

Barok Sanatın Önemli Ressamı Peter Paul Rubens’in 10 Resmi isimli yazımızda daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Leuccipus’un Kızlarının Kaçırılışı, Peter Paul Rubens

8. Nedimeler, Diego Velazquez, 1656

Kral IV. Felipe’nin kızı Margarita ve hizmetçileri, resmi yapan Velazquez’in yanında konumlanır. Kral ve kraliçenin ise arka tarafa yerleştirilmiş bir aynadan yansıması görülmektedir. Böylece resim, ayna objesi sayesinde, dışardakini içeriye dahil etmektedir.

Nedimeler, Diego Velazquez

9. İnci Küpeli Kız, Johannes Vermeer, 1665

Kuzey’in Mona Lisa’sı olarak adlandırılan İnci Küpeli Kız tablosundaki genç kızın masumiyeti ve bakışlarındaki etkileyicilik ressam Johannes Vermeer’in başarısını arttırdı. Tablonun ana objesi inci küpe ön plana çıkarken, ressamın tablolarında eksik olmayan mavi ve sarı renkteki örtü dikkat çeker.

Johannes Vermeer Eserleri ve Hayatı

İnci Küpeli Kız, Johannes Vermeer

10. Salıncak, Jean Honore Fragonard, 1767

Bu tablo, halinden memnun bir adamın, salıncakta sallanan genç kızın bacakları arasındaki gizli şeye baktığı anı anlatır. O dönemin kadınlarının kabarık elbiseler giymelerine rağmen iç çamaşırı kullanmayarak erkekleri kendilerine bağladığına gönderme yapılır.

Fragonard salincak tablosu

11. Denize Karşı Sohbet Eden İki Kadın, Camille Pissarro, 1856

Fransa köy ve şehir hayatı ile manzara resimleri yapan Pissarro’nun ünlü tablosu ‘Denize Karşı Sohbet Eden İki Kadın’da, renk geçişleri dikkat çeker.

Denize Karşı Sohbet Eden İki Kadın, Camille Pissarro

12. İzlenim Gün Doğumu, Claude Monet, 1872

Bu resimde, gün doğumunda Le Havre Limanı’nın görüntüsünü tuvaline taşır. Gecenin maviliğinde, gökyüzünden süzülerek batan portakal renkli güneş, dalgaların üzerinde iz bırakır.

Empresyonizmin Öncüsü Claude Monet’in Hayatı ve 21 Eseri

İzlenim Gün Doğumu, Claude Monet

13. Vazoda On İki Ayçiçeği, Vincent Van Gogh, 1888

Ayçiçekleri, Van Gogh’un dünya çapında en popüler olan eserlerindendir.
Gauguin’in kendisini ziyaret edeceğini öğrenen Van Gogh, onu etkilemek ve onun kalacağı odayı dekore etmek amacıyla ayçiçeği resimleri yapmaya karar verir. Bu ayçiçekleri denemelerini Gauguin çok beğenir. Ancak, aralarındaki ilişki yaşadıkları bir tartışma sonucu Van Gogh’un sinir krizi geçirip kulağını kesmesi ve ardından akıl hastanesine kaldırılmasıyla son bulacaktır.

Gauguin’i etkilemenin yanında, bu resimler sayesinde ayçiçeklerini kendi sembolü haline getirmiştir (tıpkı Monet’in nilüferleri gibi).

Van Gogh’un Eserleri ve Hayatı

Vincent Van Gogh’un Kaleminden Hayatına Dair 21 Mektup

Bilmeniz Gereken 5 Van Gogh Tablosu

Vazoda On İki Ayçiçeği, Vincent Van Gogh

14. Moulin Rouge-La Goulue, Henri de Toulouse-Lautrec, 1891

Bu resimde, ressam Moulin Rouge’ın renkli gece hayatını resmetmiştir. Elektrikle aydınlatılmış süslü dekoru, ampuller vasıtasıyla resmetmiştir.

Henri de Toulouse-Lautrec’in Hayatı ve Eserleri

Moulin Rouge-La Goulue, Henri Toulouse Lautrec

15. Nave Nave Moe, Paul Gauguin, 1894

Tahitili iki genç kızın gün ortasındaki en saf halini anlatır. Kullandığı canlı renkler ve resmin doğallığı, ressamın başarısını perçinler. Sentetik teknik kullanan ressamın eserinde iki kız, kompozisyondan uzak, yapıştırma gibi durur.

Paul Gauguin’in 22 Eşsiz Tablosu ve Hayatı

Nave Nave Moe, Paul Gauguin

16. Still Life With Apples, Paul Cézanne, 1898

Kariyeri boyunca özellikle natürmort yapmaktan keyif aldı. Eserlerinde kullandığı siyah, kahverengi, gri renkler ve hüzünlü hava, fark yaratmasına yardım etti. Sakin ve sessiz bir hayat tercih eden sanatçının, Pissarro ile tanıştıktan sonra eserlerinde canlı ve parlak renkler kullandığı görülür. Derinlik algısını bozması ve perspektif kurallarına uymaması, kübistlere ilham kaynağı olmuştur. ‘Still Life with Apples’ adlı eseri, lirik dönemine denk gelir ve canlı renkler, ışık yansımalarıyla dikkat çeker. Stüdyoda resmedilmiş, hem geleneksel hem de modern izler taşıyan eserde elmalar tanımlanabilir bir gerçekliktedir. Renkleri ise yanındaki diğer objelere göre değişiklik gösterir.

Paul Cézanne’nin Bilmeniz Gereken 12 Eseri

Still Life With Apples, Paul Cezanne

17. Avignonlu Genç Kızlar, Pablo Picasso, 1907

Bu resim, kübizmin başlangıcını simgeler. Yüzdeki simetrinin reddedildiği eser, arkaik ve primitif sanattan izler taşır.

Pablo Picasso’nun Eserleri ve Hayatı

Avignonlu Genç Kızlar, Pablo Picasso

18. Öpücük, Gustav Klimt, 1907-1908

Anın ve mekanın dışında, bir yerde birbirlerinden geçercesine öpüşen bir çiftin tasviridir. Kadın ve erkeğin dünyasındaki farklılığa dikkat çeken ressam, kadını çiçekler arasında tıpkı bir ilkbahar gibi resmederken, erkeği daha sert çizgiler ve geometrik desenlerle yansıtır. Kadın ne kadar kırılgan ve yumuşaksa, erkek o denli sert ve nettir.

Öpücük Resmiyle Bilinen Gustav Klimt’in 19 Eseri

Öpücük, Gustav Klimt

19. Dans, Henri Matisse, 1909-1910

1907’de görme fırsatı bulduğu Ambrogio Lorenzetti’nin fresklerinden etkilenerek yaptığı bu tablosu, mavi ve yeşil fon üzerinde, sade bir kompozisyon içinde dans eden insan figürlerini konu alır. İç içe geçmiş insanlar, tıpkı notalar gibi birbirine bağlı ve ahenk içindedir. Figürlerle fon arasında karşıtlık vardır. Danslar sıcak, renklerse soğuktur.

Henri Matisse’nin En Önemli 20 Eseri ve Hayatı

Henri Matisse - Dans

20. Les Baigneuses, Pierre-Auguste Renoir, 1918

Beş genç kızı resmeden Renoir, renklerinin ahengi ve betimledeki ustalığı ile dikkat çeker. Porselen sanatçısı olarak başladığı resimlerinde, porselen parlaklığı kolayca hissedilir.

Empresyonist Ressamlardan Renoir’ın 29 Muhteşem Resmi

Les Baigneuses, Pierre Auguste Renoir

21. Belleğin Azmi, Salvador Dali, 1937

Dali, eriyen cep saatleri sembolizminde zamanı ve belleği kullanır. Bir Ağustos sıcağında eriyen Camembert peynirinden ilham alarak yağlı boya ile çalıştığı eser, değişmez ve katı olan zaman anlayışını protesto niteliğindedir.

Salvador Dali’nin Eserleri ve Hayatı

Belleğin Azmi, Salvador Dali

22. İki Frida, Frida Kahlo, 1939

Bu tablo, ressamın kendiyle olan diyalogu ve karanlık iç dünyasının yansımasıdır. İki Frida arasındaki en önemli fark birinin Avrupa, diğerinin Meksika tarzı bir kıyafetle oturuyor olmasıdır. Sağda oturan Frida’nın elindeki madalyonda eşi Rivera’nın resmi vardır ve onunla sıkıntılı ilişkisine gönderme yapar.

Frida Kahlo’nun Bilmeniz Gereken 14 Eseri

Frida Kahlo’nun 15 Eseriyle Hayatından Kesitler

İki Frida, Frida Kahlo

23. Campbell’in Çorba Konserveleri, Andy Warhol, 1962

32 adet aynı çorba konservesi resmedilerek, her şeyin birbirinin aynısı olan popüler kültüre ciddi bir gönderme yapılmıştır.

Pop Art Sanatçısı Andy Warhol’un 18 Eseri

Campbell’in Çorba Konserveleri, Andy Warhol

Kaynak
Bilmeniz Gereken 50 Tablo kitabı, Prof Fuat Acaroğlu, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Bölümü Öğretim Üyesi, Sanat Tarihçisi Osman Erden


Facebook Yorumları

4 Yorum
  1. gizem vatansever 23/03/2015 / Cevapla
  2. ayşe 12/07/2015 / Cevapla
  3. KanvasTablo 09/08/2017 / Cevapla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir