Menu

Danimarkalı Ressam Peder Severin Krøyer’in 15 Göz Alıcı Resmi23 Temmuz 1851’de doğan Peder Severin Krøyer, Danimarkalı bir ressamdır. En iyi bilinen, sevilen ve tartışmasız en renkli İskandinav ressamdır.

Küçük yaşta koruyucu aileye verilir. Kopenhag’da özel eğitim aldıktan sonra, Kopenhag Teknik Enstitüsü’ne girdi. 1870 yılında Frederik Vermehren’la çalışarak Danimarka Kraliyet Sanat Akademisi’ni bitirdi. Kariyerinde ilk resmi çıkışı 1871’de Charlottenborg’de arkadaşı Frans Schwartz’ın portresiyle olmuştur.

frans schwartz

Portrait of Frans Schwartz, 1871

Krøyer, 1877-1881 yılları arasında, Avrupa’da bir geziye çıktı. Paris’te kaldı ve Léon Bonnat birlikte çalıştı. Claude Monet, Alfred Sisley, Edgar Degas, Pierre-Auguste Renoir ve Edouard Manet gibi çağdaş empresyonistlerin etkisi altına kaldı. Sürekli başka sanatçı ve kültürlerden ilham alarak çizimlerine devam etti.

little girl from hornbæk

Little Girl From Hornbæk, 1875

1874 yılında tütün üreticisi Heinrich Hirschsprung, Krøyer’in ilk resimlerini satın aldı. Bu resimler, Hirschsprung koleksiyonunun da temelini oluşturdu. Daha sonra Hirschsprung’dan bu Avrupa seyahatleri sırasında mali destek sağladı.

marie in the garden

Marie In The Garden

italienske markarbejdere

Italienske Markarbejdere, Abruzzerne, 1880

the hirschsprung family

The Hirschsprung Family, 1881

Tabloda açık renkli takım elbise giymiş tütün üreticisi olan Heinrich Hirschsprung. Uzun zamandır Krøyer’in müşterisi olan Hirschsprung, resim koleksiyoneriydi. Resim ailenin Kopenhag’ın kuzeyindeki Sjaelland şehrinin içinde kalan Skodsborg kasabasındaki yaz evinin terasında yapıldı. Soldaki iki oğlan çocuğu (Ivar ve Aage) boş bakışlarla uzaktaki bir şeyi izliyor. İlgisizliklerinden anladığımız kadarıyla şok edici ya da ilginç bir şeyle karşı karşıya değiller. Heinrich ve oğlu Oscar bir eskiz defterini inceliyorlar. Hirschsprung Koleksiyonu küratörlerinden Anna Schram Vejlby’nin söylediğine göre bu eskiz defteri P. S. Krøyer’e ait ve defterde aile üyelerinin portre taslakları var. En sağ tarafta anne Pauline, ressama bakan kızı Ellen’i izliyor. Her ikisi de örgü örüyorlar ya da dikiş dikiyorlar. Diğer oğul Robert ise en ortada oturmuş gazete okuyor.

Fishermen Hauling The Net On Skagen's North Beach

Fishermen Hauling The Net On Skagen’s North Beach, 1883

Danimarka’nın en kuzeyindeki Skagen kasabasına, 1850’lerde sadece deniz yoluyla ulaşılabilirdi. Kasabaya demiryolunun yapılmasının ardından gelen ilk ziyaretçi ünlü Hans Christian Andersen’dir. Andersen buranın güzelliğini anlatınca birçok sanatçı buraya gelir. Grubun en ünlü ressamı Peder Severin Krøyer, Skagen’e ilk kez 1882 senesinde gelir. Skagen ressamları yazlarını kasabada geçirip kışları Fransa, İngiltere ya da Almanya’ya giderler. Krøyer bir Paris ziyareti sırasında yeni çıkan bir fotoğraf makinesi satın alır ve çalışmak istediği temaların fotoğrafını çekip daha sonra onun üzerinden çalışır.

fishermen at skagen

Fishermen At Skagen, 1884

Krøyer, 23 Temmuz 1889 tarihinde ressam Marie Martha Mathilde Triepcke ile evlendi. Marie, Krøyer’in resimlerinde çokça yer aldı. Beraberliklerinden 1895’te Vibeke adında bir kız çocukları oldu. Uzun süre ayrı yaşamaları sonucunda 1905 yılında boşandılar. Görme sorunları başladı, hastalığı bu dönemde yaptığı yapıtlarında etkisini hissettirdi. Ruhsal bunalıma girdi, hastanede kaldı. Daha sonra frengiye yakalandı, ilerlemiş hastalığı nedeniyle 58 yaşında 21 Kasım 1909 yılında öldü.

hip hip hurrah

Hip, Hip, Hurrah! Kunstnerfest på Skagen, 1888

Bu tablo, Michael ve Skagenli ressam Anna Ancher’ın evlerinde verdiği partiden bir anı betimler. Tablodaki kişiler soldan sağa Martha Møller Johansen ve eşi ressam Viggo Johansen, Norveçli ressam Christian Krohg, Krøyer, Anna’nın erkek kardeşi Degn Brøndum, Michael Ancher, İsveçli ressam Oscar Björck, ressam Thorvald Niss, öğretmen Helene Christensen, Anna Ancher ve kızı Helga Hencher’tır. Peder Severin Krøyer’in eşi, ressam Marie Krøyer’in hayatını anlatan 2012 yapımı filmde de bu sahne canlandırılır. Orada masada Marie de vardır. Oysa tablonun yapıldığı dönemde çift henüz tanışmamıştı. Dahası P. S. Krøyer, Helene Christensen ile bir ilişki yaşamaktaydı.

Marie and Her Mother In The Garden

Marie and Her Mother In The Garden, 1891

summer evening on skagen beach

Summer Evening On Skagen’s Beach, Anna Ancher and Marie Krøyer Walking Together, 1893

Resimdeki modeller karısı Marie ve arkadaşı ressam Anna Ancher. Krøyer plaj ve yerel balıkçılar tasvir eden birçok plaj sahneleri boyamıştır.

Sophus Schandorf

Sophus Schandorf, 1895

engelbreth

Portrait of SA Casse b. Engelbreth, 1895

otoportre

Portrait of Peder Severin Krøyer, 1897

Summer Evening at Skagen Beach

Summer Evening At Skagen Beach, 1899 (kendisi ve eşi Marie)

Midsummer Eve Bonfire on Skagen Beach

Midsummer Eve Bonfire On Skagen Beach, 1903

Ressam, bu büyük ölçekli çalışmasında, sahilde büyük bir şenlik ateşi etrafında toplanan sanatsal bir grup olan Skagen topluluğunu tasvir etmiş.

Kaynak


Facebook Yorumları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir