Menu

Mutlaka İzlemeniz Gereken 15 Biyografi FilmiCesur Yürek, Akıl Oyunları, Çöküş başta olmak üzere en önemli biyografi filmlerini derledik.

1. Gandhi, 1982

Yönetmen: Richard Attenborough, Oyuncular: Ben Kingsley, Edward Fox, Martin Sheen

Tüm zamanların en ilham verici kişiliklerinden biri olan, Hindistan tarihinin en önemli kişiliği Mahatma Gandhi… Biyografi filmleri türünün en yetkin örneklerinden biri olan Gandhi, birçok sebepten dolayı etkisini asla yitirmeyecek, epik bir yapıttır. Akademi Ödülleri’nde sekiz dalda Oscar kazanan film, 300.000 kişiden oluşan, sinema tarihinin en kalabalık sahnesi rekorunu elinde bulunduran cenaze sahnesiyle hafızalara kazınmıştır.

2. Amadeus, 1984

Yönetmen: Milos Forman, Oyuncular: Tom Hulce, F. Murray Abraham, Simon Callow

Adeta bir tutunamayan profili çizen Mozart, bu sağlıksız yaşamı yüzünden Antonio Salieri’yi endişelendirmektedir. Diğerine göre çok daha disiplinli ve müzik konusunda hırslı olan Antonio, müziğin tanrısı kadar başarılı olamamaktadır. Bu düşünceler zamanla farklı bir ilişki kurmalarına neden olur. Müzik konusunda yüce bir yeteneğe sahip olan Amadeus Mozart ile Antonio Salieri’nin ilişkisine odaklı bir başyapıt. Sanat ile sanatçının kişiliği arasındaki ilişkiye odaklanan ve usta müzisyenin yaşamını, Salieri üzerinden anlatan bir klasik.

3. The Doors, 1991

Yönetmen: Oliver Stone, Oyuncular: Val Kilmer, Meg Ryan, Kathleen Quinlan

Amerikalı rock grubu The Doors üzerine yapılmış, gelmiş geçmiş en iyi biyografi filmlerinden biri sayılan film, grubun efsanevi solisti Jim Morrison üzerine odaklanıyor. Grubun sıkı bir dinleyicisi olan yönetmen Oliver Stone, solistin fırtınalı yaşamını etkili bir anlatımla gözler önüne seriyor.

4. Cesur Yürek (Braveheart), 1995

Yönetmen: Mel Gibson, Oyuncular: Mel Gibson, Sophie Marceau, Catherine McCormack

Yaşanan büyük acılar sonrası yeniden memleketi olan İskoçya’ya dönen William Wallace’ın asıl amacı çiftçilik yaparak sakin bir hayat sürmektir. Çocukluk aşkıyla karşılaştığında bunun onu dipsiz bir uçuruma iteceğinin farkında değildir. Bir gün İngiliz askerleri, William’ın çocukluk aşkı olan Murron’a tecavüz etmeye çabalarlar. William, onu kurtarır, ancak bu Murron’un ölümüne ve bir dönemin değişimine sebebiyet verecektir. Mel Gibson’un ünlü İskoç halk kahramanı William Wallace’ı hem canlandırdığı hem de yönettiği filmi kısa sürede bir fenomene dönüşmüştü.

5. Akıl Oyunları (A Beautiful Mind), 2001

Yönetmen: Ron Howard, Oyuncular: Russell Crowe, Jennifer Connelly, Paul Bettany, Josh Lucas

John Forbes Nash kazandığı bir bursla Princeton Üniversitesi’nde öğrenim görmeye başlar. Bu süreçte parlak zekasını her daim hissettiren ve çevresindekilerle uyum sorunu yaşayan dahi Nash, inanılmaz bir teoriyi ortaya sürüp kanıtlama aşamasına kadar gelir. Böylece matematik çevrelerince ününü yayan dahi adam zamanla şizofrenik belirtilerle mücadele etmeye başlar. Nash artık kendi kurgusal gerçekliklerinden oluşturduğu dünyasıyla asıl gerçekleri ayırt edemeyecek bir aşamaya gelir. Önemli başarılarından uzunca yıllar sonra Nobel Ödülü’ne layık görülen ünlü matematikçi John Nash’in gerçek hayat hikayesine odaklanan Akıl Oyunları, iki önemli dalda kazandığı Oscar ödülüyle başarısını kanıtlamıştı.

6. Piyanist (The Pianist), 2002

Yönetmen: Roman Polanski, Oyuncular: Adrien Brody, Thomas Kretschmann, Ed Stoppard, Emilia Fox

Wladyslaw Szpilman, savaş patlak verdiğinde 27 yaşındaydı ve Polonya’nın geleceği en parlak konser piyanistlerinden biriydi. Luftwaffe’de radyo istasyonu bombalandığında Chopin’in C #minor nocturne çalıyordu. Tüm Yahudiler gibi o ve ailesi de evlerinden çıkartılarak Varşova gettolarına sürülmüştü. Bu çok yetenekli genç adam yeni yaşamında karaborsacıların ve işbirlikçilerin eğlendiği barlarda çalmaya başlamıştır. İşte bu işbirlikçilerden biri onu ve ailesini ölüme götüren esir kampı trenlerinden birinden kurtarmıştır. Sürpriz bir Alman subayı sayesinde Szpilman savaşta hayatta kalmayı başarır.

7. Çöküş (Der Untergang), 2004

Yönetmen: Oliver Hirschbiegel, Oyuncular: Rolf Kanies, Bruno Ganz, Juliane Köhler

II. Dünya Savaşı’nın ve Adolf Hitler’in son günlerine dair bu ilginç film, aynı zamanda Deney filmini de çeken kadronun elinden çıktı. Çöküş’te Hitler’in son günleri özel sekreteri Traudl Junge’nin gözünden anlatılır. Yenilgiyi kabul edemeyen ve düşmana teslim olmak istemeyen Führer, intihar etmeden önce Eva Brown ile evlenir ve birlikte intihar ederler. Film birçok uluslararası film festivallerinden ödül ile ayrılmıştır ki bunda Bruno Ganz’ın muhteşem oyunculuğunun payı büyüktür.

8. Göklerin Hakimi (The Aviator), 2004

Yönetmen: Martin Scorsese, Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Cate Blanchett, John C. Reilly

Film BAFTA En İyi Film Ödülü ve Drama dalında En İyi Film Altın Küre Ödülü’nü kazandı. En İyi Film dahil 11 dalda Oscar’a aday gösterildi. 5 Oscar kazandı. Film ABD’li iş adamı, havacı, film yönetmeni, film yapımcısı Howard Hughes’in hayatını anlatıyor. Hughes, babasının matkap ucu fabrikasından kalan serveti, I. Dünya Savaşı’nda savaşan uçakları konu alan Cehennem Melekleri adında bir film çekmek için kullanmak gibi çılgın bir karar alır, benzeri olmayan bir film yapmak üzere yola çıkar ve bu yol ona büyük bir şöhreti de beraberinde getirir.

9. İçimdeki Deniz (Mar Adentro), 2004

Yönetmen: Alejandro Amenábar, Oyuncular: Javier Bardem, Belén Rueda, Lola Dueñas

İçimdeki Deniz yönetmen Alejandro Amenábar’ın, Ramon Sampedro’nun gerçek yaşam öyküsünü anlattığı kitaptan etkilenmesi sonucu sinemaya aktardığı hikaye. Filmde, Ramon Sampedro’nun 30 yıldır yatağa bağlı yaşamı, dokunaklı bir dille sinemaya aktarılmış. Gençliğinde geçirdiği bir kazadan sonra hayatla tek ilişkisi deniz manzaralı penceresidir.

10. Kül Kedisi Adam (Cinderella Man), 2005

Yönetmen: Ron Howard, Oyuncular: Russell Crowe, Renée Zellweger, Paul Giamatti

Ekonomik buhranın hüküm sürdüğü 1930’lu yıllar Amerikası’nda hayatını limanlarda işçilik yaparak idame ettiren Jim’in ailesine bakma gibi büyük bir sorumluluğu vardır. Bu yükümlülük için tutkuyla bağlı olduğu boks sporunu bırakmak zorunda kalan genç adam gerçekleşemeyecek de olsa hayaline sıkı sıkıya tutunmaktadır. Ancak rastlantı eseri boks şampiyonu Max’le dövüşmesi işleri değiştirecektir. Tam bir unvan maçı olan bu karşılaşmayı kazandığı takdirde şampiyon olma onuruna erişecek olan Jim’i saatler süren bir maç beklemektedir. İrlanda asıllı boksör James Braddock’un hayat hikayesinden uyarlanan ve üç dalda Oscar ödülüne aday gösterilen filmin başrollerinde Russell Crowe ve Renée Zellweger bulunuyor.

11. Umudunu Kaybetme (The Pursuit of Happiness), 2006

Yönetmen: Gabriele Muccino, Oyuncular: Will Smith, Thandie Newton, Jaden Smith

Dram komedi türünde Umudunu Kaybetme mali sıkıntılar baş gösterince eşinin terk ettiği çalışkan ve iyi yürekli bir adamla, babasıyla kalan küçük bir oğulu temel alıyor. Sokaklarda kalıp, tuvaletlerde, düşkünler evinde çalışarak ayakta durmaya çalışan mücadeleci baba, oğlunun sevgisine eklenen bir varolma savaşı ile vakti geldiğinde en mükemmel kapıları açacak! Chris Gardner rolüyle En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar’a aday gösterilen Will Smith’in performansı gerçekten de etkileyici. Film, tıbbi bir cihazın satışını yapmaya çalışırken işlerin kötü gitmesiyle eşi tarafından terkedilen, beş parasız ve evsiz kalan, uzun süre mücadele ederek broker olan daha sonra kendi firmasını kuran Gardner Rich adlı bir yatırım firmasının sahibi olan Chris Gardner’in hayat hikayesini anlatıyor.

12. Özgürlük Yolu (Into The Wild), 2007

Yönetmen: Sean Penn, Oyuncular: Emile Hirsch, Marcia Gay Harden, William Hurt

Önemli bir üniversiteden dereceyle mezun olan Christopher aynı zaman başarılı bir atlettir de. Mezuniyet sonrası verilen bir davette ailesine istediği hayatın bu olmadığını, bir şeylerin eksik ve yanlış olduğunu söyler. Genç adam tüm mal varlığını hayır kurumuna bağışlayıp sahip olduğu her şeyi evinde bırakarak bambaşka bir hayata doğru uzun bir yolculuğa çıkar. Alaska’nın ıssız ormanlarında sona eren bu yolculuk esnasında ve sonrasında Christopher, hayatını kökünden değiştirecek bazı kişilerle tanışarak, hayatın anlamını ve ölümün kaçınılmazlığını en sert haliyle deneyimleyecektir. Ünlü oyuncu Sean Penn’in yönetmenliğini üstlendiği, iki dalda Oscar’a aday gösterildi film. Film Jon Krakauer’ın 1996 yılında yayımlanan ve Christopher McCandless adındaki bir gencin maceralarını kurgusal olmayan bir kitabından uyarlamıştır.

13. Kaldırım Serçesi (La môme), 2007

Yönetmen: Olivier Dahan, Oyuncular: Marion Cotillard, Jean-Pierre Martins, Gérard Depardieu

Ünlü Fransız şarkıcı Edith Piaf’ın hayatını konu alan Kaldırım Seçesi, şarkıcının çocukluğundan ölümüne kadar olan sürede, başarılarını, özel hayatındaki çöküşleri ve hayal kırıklıklarını ele alıyor.

14. Milk, 2008

Yönetmen: Gus Van Sant, Oyuncular: Sean Penn, Josh Brolin, Emile Hirsch

Amerikadaki eşçinsel harekatının ve insan hakları savucunalarının başında gelen, sembol bir isim olan Harvey Milk’in politik kariyerini, ayrımcılığa karşı mücadelesini ve özel hayatını yıllara yayarak anlatılan Sean Penn’in kusursuz oyunculuğu (ki zaten 2. Oscar’ını aldı)… Milk, Harvey Milk’in cinsel ve politik tercihleri hakkındaki kişisel görüşleriniz ne olursa olsun son yılların en güçlü ve başarılı dramalarından biri.

15. Lincoln, 2012

Yönetmen: Steven Spielberg, Oyuncular: Daniel Day-Lewis, Sally Field, David Strathairn

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Abraham Lincoln’ün hayatının Ocak 1865 ile suikasta kurban gittiği 15 Nisan 1865 arasındaki 4 aylık dönemi ele almaktadır. Özellikle bu 4 aylık dönemde ABD’de köleliğin kaldırılması için vermiş olduğu çabalar filmin ana kurgusunu oluşturmaktadır. Senaryosunu Pulitzer Ödüllü tarihçi Doris Kearns Goodwin’in çok satan kitabından ödüllü senarist Tony Kushner uyarladı.

Kaynak
Sinema Yorumları, Beyazperde


Facebook Yorumları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir