Menu

İzlenmesi Gereken En İyi Komedi FilmleriFelekten Bir Gece, Şaşkın Dedektif, Aman Tanrım başta olmak üzere en iyi yabancı komedi filmlerini derledik.

1. Life of Brian (Brain’ın Hayatı), 1979

Yönetmen: Terry Jones, Oyuncular: Terry Gilliam, John Cleese, Eric Idle, Terry Jones, Michael Palin

life of brian

Brian adında bir bebek İsa’yla aynı gece doğdu. Büyüdü, büyüdü daha da büyüdü ve oldu Brian isimli bir oğlan. Brian adındaki oğlan büyüyünce Brian adında bir delikanlı oldu, kesinlikle Brian denen bir kız değildi. İngiliz komedisinin belki de en çok tartışmaya yol açan filmi Brian’ın Hayatı, İsa’yla aynı gece doğan köylü bir çocuğun uzun hikayesini anlatıyor. Hayatları kesiştikçe kahkahalar yükseliyor. M.S 33 yılında geçen filmde sahte mesih Brian sizleri kahkahalara boğuyor. Efsanevi İngiliz komedi grubu Monty Python’ın gelmiş geçmiş en komik filmlerden birine imza attığı bir yapım.

2. Blue Streak (Şaşkın Dedektif), 1999

Yönetmen: Les Mayfield, Oyuncular: Martin Lawrence, Luke Wilson, Dave Chappelle, Peter Greene, Nicole Parker

blue streak

Arkadaşlarıyla bir gün hırsızlık yapan Miles, polisten kaçarken elması inşaat halindeki bir yerin havalandırmasına saklar, hapisten çıktıktan sonra oraya gittiğinde inşaat bir karakol olmuştur, o da elması ele geçirmek için kılıktan kılığa girer.

3. Anger Management (Asabiyim), 2003

Yönetmen: Peter Segal, Oyuncular: Adam Sandler, Jack Nicholson, Woody Harrelson, Marisa Tomei, John Turturro

anger management

İşadamı Dave Buznik’in Dr. Buddy Rydell’den öfke terapisi alması için mahkemeden emir çıkar. Ancak Dave hiç de öfkeli bir insan değil, bilakis son derece sakin bir insandır. Doktor Buddy ise her ne kadar öfke kontrolü konusunda uzman olsa da terzi kendi söküğünü dikemezmiş misali öfkesini bir türlü kontrol altına alamamaktadır.

4. Bruce Almighty (Aman Tanrım), 2003

Yönetmen: Tom Shadyac, Oyuncular: Jennifer Aniston, Jim Carrey, Morgan Freeman

aman tanrim

Birçok seveni olmasına ve güzel kız arkadaşına rağmen TV muhabiri Bruce Nolan, hayatın ona karşı adil olmadığına inanmaktadır. Hayatında geçirdiği en kötü günün ardından, Bruce kızgınlıkla Tanrı’yı hayatını mahvetmekle ve evreni iyi yönetememekle suçlar. Bunun üzerine Tanrı yanıt verir ve daha iyisini yapıp yapamayacağını görmek için tüm güçlerini Bruce’a bağışlar.

5. Zombieland, 2009

Yönetmen: Ruben Fleischer, Oyuncular: Emma Stone, Abigail Breslin, Woody Harrelson, Jesse Eisenberg, Bill Murray

zombieland

Nerden türediği belli olmayan ölümcül bir virüs dünyayı etkisi altına alıyor. Büyük bir zombi salgınıyla baş başa kalan insanlık yok olacak seviyeye düşüyor. Hayatta kalmayı başarmış bir grup insan tehlikeli ve bir o kadar komik maceraya atılıyor. Bazı korku öğeleri ise ilginç biçimde konu alınıyor.

6. The Hangover (Felekten Bir Gece), 2009

the hangover

Filmde arkadaşlarının düğününden iki gün önce bekarlığa veda partisi vermek için Las Vegas’a giden dört arkadaş, sarhoş oldukları parti gecesinin sabahında odalarında bir kaplan, tavuklar ve dolapta ağlayan altı aylık bir bebek ile uyanırlar. Ayrıca damat ortada yoktur. Bir gece öncesine dair hiçbir şey hatırlamayan üç arkadaş, ipuçlarını takip ederek işlerin nerede kontrolden çıktığını bulmak zorundadırlar. En önemlisi de damadı bularak zamanında Los Angeles’a düğününe yetiştirmeleri gerekmektedir.

7. 21 Jump Street (Liseli Polisler), 2012

Yönetmen: Chris Miller, Phil Lord, Oyuncular: Channing Tatum, Jonah Hill, Brie Larson, Rob Riggle, Dave Franco

jump street

Komedi-polisiye türde filmde; polis okulundan yeni mezun olan iki kafadar, Schmidt ve Jenko kılık değiştirerek bir liseye stajyer polis olarak gönderilirler. Buradaki görevleri liselilerin karıştığı alkol, uyuşturucu vb. suçları izlemek, rapor etmek ve engellemekken her ikisi de liseli olmanın cazibesine kendilerini kaptırırlar. Zira kendi ergenliklerinde üstlerinden atamadıkları sorunların devam ettiğini de keşfedeceklerdir

8. Flypaper (Çifte Soygun), 2012

Yönetmen: Rob Minkoff, Oyuncular: Patrick Dempsey, Ashley Judd, Mekhi Phifer, Pruitt Taylor Vince, Octavia Spencer

flypaper

Tripp Kennedy (Patrick Dempsey) kapanmasına yakın bir saatte yüklü bir miktarda para çekmek için bankaya gider. Fakat hemen ardından birbirinden habersiz iki farklı çete de aynı bankayı soymak için silahlar içeri girer. Tripp, banka görevlisi Kaitlin’i (Ashley Judd) korumaya çalışırken bir yandan da eli silahlı iki çete arasında ara buluculuk oynar.

Çetelerden biri oldukça profesyonel görünümlü ve donanımlıyken, diğer çift yüzlerinden sadece güneş gözlükleri ve hafif makineli silahlarıyla karşı tarafa meydan okurlar. Bankanın kasa sistemleri gün sonu kapanışıyla kitlenmeye başlarken, bankada kalan herkes birbirine zıt iki çetenin ortak rehinesi olacaktır.

9. The Dictator (Diktatör), 2012

Yönetmen: Larry Charles, Oyuncular: Anna Faris, John C. Reilly, Sacha Baron Cohen

diktator

Absürt komedi filmi türü sevenlere çok beğeneceği bir film. General Aladdin ülkesinde diktatör hükümdarlığını sürdüren ve ülkesine demokrasinin gelmemesi için elinden gelen her şeyi yapan biraz çatlak birazda acımasız kişiliğe sahip bir liderdir. Demokrasinin gelmesine o kadar karşıdır ki, gerekirse bunun için Dünyaları yakabilir. Canı ne isterse yapmakla meşgul olan Aladdin isterse sözlüklerdeki tüm sayfalara kendi adını yazdırabilir veya isterse bir koşu yarışında birinci olabilmek için önünde koşan herkesi vurabilir.

10. This Is The End (Buraya Kadar), 2013

Yönetmen: Seth Rogen, Evan Goldberg, Oyuncular: James Franco, Jonah Hill, Seth Rogen, Jay Baruchel, Danny McBride

buraya kadar

Bol kahkahalı filmde, James Franco’nun evindeki partide Seth Rogen, Jay Baruchel ve diğer birçok ünlü kıyamet günüyle karşı karşıya gelir. Ellerinde kısıtlı gıda kaynağı vardır ve dünya büyük bir kaosa sürüklenmektedir. Daha da kötüsü kaçınılmaz son yaklaştıkça herkesin içindeki hayvani hayatta kalma güdüsü daha çok açığa çıkacaktır.

11. Old School (Eski Dostlar), 2013

Yönetmen: Fisher Stevens, Oyuncular: Al Pacino, Christopher Walken, Katheryn Winnick, Julianna Margulies, Alan Arkin

eski dostlar

Eski bir suç ortağını ihbar etmemek için hapse giren ve 28 yıl yatan Val, bu uzun cezadan sonra nihayet çıkar. Hapishanenin kapısında kendisini en iyi arkadaşı Doc beklemektedir. Beraber ekibin diğer üyesi olan Hirsch ile buluşurlar. Sıkı dostlukları hiç eskimemiştir; kazanılan ve kaybedilen özgürlükler, sadakat ve ihanetleri, eski parlak günlerin şatafatı… Hepsi bir bir geride kalmıştır. Fakat içlerinden biri çok tehlikeli bir sırrı da taşımaktadır. Eski bir patron tarafından oldukça zor bir seçimde bırakılmıştır ve çözüm bulmak için zamanı git gide azalmaktadır. Eski ekip yeniden bir araya toplanmışken, bu işi çözmek için son bir kez daha belaya bulaşacaklardır.

Kaynak
Black Books


Facebook Yorumları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir