Menu

16 Şarkısıyla 68 Kuşağı Ruhundan Vazgeçmeyen Sanatçı Joan BaezÜnlü müzisyen ve aktivist Joan Baez’in en etkileyici 16 şarkısını sizler için derledik.

9 Ocak 1941’de doğan, aktivist kimliğiyle de Amerika’nın en önemli seslerinden kabul edilen efsanevi folk müzisyeni, üç oktav ses aralığına sahip bir soprano olan Joan Baez, insan hakları, şiddet karşıtı, çevre konularında tükenmeyen aktivist hareketleri ile de akıllarda yer etmiştir. Bob Dylan, müzisyenliğinin yanı sıra sivil özgürlük mücadelesinde sıkı bir eylemci olarak da yanında yer alan Joan Baez’le 1961’de tanıştı. İki yıl süren ilişkilerinde Dylan, Baez’den çok etkilendi. Baez’in ünlü Diamonds and Rust şarkısı da Baez’in, Dylan’a duyduğu aşkı anlatır.

Joan Baez Bob Dylan

Joan Baez beraberliklerini şöyle özetliyor: “İngilizce’de bir tabir vardır, belki bilirsiniz: Larger Than Life. Efsanevi, hayattan da büyük, bir ömre sığmayan anlamında. Bob ile öyleydik. Yaşadığımız aşk, bizden de öteydi, o dönemin ürünü gibiydi. Bizden çıktı, başka bir şeye dönüştü.”

Şimdiye kadar otuzun üzerinde albüm piyasaya süren sanatçı şarkı yazarı olmasına rağmen özellikle yetmişlerin ikinci yarısından sonra The Beatles, Jackson Browne, Paul Simon, The Rolling Stones, Stevie Wonder’ın şarkılarına cover parçalar yapmıştır.

1. Diamonds and Rust

2. The Night They Drove Old Dixie Down

3. Forever Young

4. Joe Hill

5. Donna Donna

6. Gracias A La Vida

7. Imagine

8. In The Quiet Morning

9. Never Dreamed You’d Leave In Summer

10. Sweeter For Me

11. Guantanamera

12. Hasta Siempre

13. La Llorona

14. Farewell Angelina

15. One Day At A Time

16. Kız Çocuğu (Şiir: Nazım Hikmet, Beste: Zülfü Livaneli)


Facebook Yorumları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir